Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
[K100D] k100d problem z balansem bieli
Zaraz mnie trafi, mam potwornie upierdliwy problem z balansem bieli przy fotografii produktowej, a dokładniej buty.
W przypadku butów sportowych, "szmaciaków" przy użyciu namiotu i lamp błyskowych ewidentnie jeden materiał wchodzący w skład buta powoduje kompletne anomalie kolorystyczne.
Obszar buta do którego wkłada się stopę (że to tak ujmę 8-) ) zamiast ciemno grafitowy robi się brązowy za czym idzie nadmiar pracy i ręczne korygowanie kolorystyki tego konkretnego fragmentu bo manipulowanie globalnym balansem bieli nie daje żadnych efektów poza oczywiście zmianami poprawnej kolorstyki reszty obiektu.


Czy ktoś spotkał się z tym problemem i zna rozwiązanie czy mam zacząć poważnie zastanawiać się nad Nikonem :evilsmile:

Dodam jeszcze, że balans bieli ustawiłem ręcznie żeby wykluczyć kwestię elementarnych błędów. Światło ma tą samą temp. Nie ma żadnych zafarbów z otoczenia obiektu fotografowanego.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robisz na WB automatycznym? Próbowałeś na "ustalonym ręcznie"? Ręczny WB powinien być stabilny pomiędzy ujęciami.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman napisał/a:
mam zacząć poważnie zastanawiać się nad Nikonem :evilsmile:
Na to wychodzi.

[ Dodano: 2007-10-08, 21:16 ]
A szczerze, to próbuj na szarą kartę. Może coś się poprawi.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman napisał/a:
Czy ktoś spotkał się z tym problemem i zna rozwiązanie czy mam zacząć poważnie zastanawiać się nad Nikonem
d40 ? :-P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jazzman, w jakim sofcie to robisz? Tegio typu przekłamania kolorystyczne są charakterystyczne dla niektórych konwerterów. Doradzam PPL lub SilkyPix.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman napisał/a:
W przypadku butów sportowych, "szmaciaków" przy użyciu namiotu i lamp błyskowych ewidentnie jeden materiał wchodzący w skład buta powoduje kompletne anomalie kolorystyczne.
Obszar buta do którego wkłada się stopę (że to tak ujmę ) zamiast ciemno grafitowy robi się brązowy za czym idzie nadmiar pracy i ręczne korygowanie kolorystyki tego konkretnego fragmentu bo manipulowanie globalnym balansem bieli nie daje żadnych efektów poza oczywiście zmianami poprawnej kolorstyki reszty obiektu.
- a tak na serio......
robilem kupe packshotow - jeszce istD teraz K10D gdzie kolorow trudnych jest znacznie wiecej niz w butach.....nigdy nie bylo takiego problemu....jakiego softu uzywasz do RAW-ow?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kłamiesz Tetenalu. Pamiętasz, jak mi podsyłałeś zdjęcia wózka dziecięcego?
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Balans bieli najpierw ustawiłem na światło błyskowe, a później zaniepokojony wynikiem spróbowałem na białą/szarą kartkę niestety efekt ten sam. Może przedziergam ten obszar buta na inny mateirał :mrgreen:

[ Dodano: 2007-10-08, 21:23 ]
Fafniak napisał/a:
d40 ?



Myślałem raczej o d200 lub jak kieszeń pozwoli d300 :P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Kłamiesz Tetenalu. Pamiętasz, jak mi podsyłałeś zdjęcia wózka dziecięcego?
- wiazalo sie to z uzyciem zlego softu.......ALE NIGDY nie bylo tak ze grafitowy zmienial sie w braz(czyli wlasciwie neutralny w inny kolor).....czerwien byla zwalona to fakt i do dzisiaj jest z nia klopot przy niefirmowych wywolywaczach.....
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Fafniak napisał/a:
- a tak na serio......
robilem kupe packshotow - jeszce istD teraz K10D gdzie kolorow trudnych jest znacznie wiecej niz w butach.....nigdy nie bylo takiego problemu....jakiego softu uzywasz do RAW-ow?


Camera Raw, problem w tym, że już na poziomie podglądu na LCD rzuca się w oczy przekłamanie tego jednego obszaru buta. Tak jak by specyfika materiału powodowała głupawkę aparatu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, :mrgreen: moglbym ci pokazac troche innych trufnych barw.....producenci wozkow sa nieobliczalni :-P

[ Dodano: 2007-10-08, 21:26 ]
Jazzman, na czym ogladasz wyniki - zdjecia?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman napisał/a:
Myślałem raczej o d200 lub jak kieszeń pozwoli d300 :P
Do butów ? Siakieś włoskie ?

[ Dodano: 2007-10-08, 21:30 ]
Jazzman napisał/a:
już na poziomie podglądu na LCD rzuca się w oczy przekłamanie
Na to nie patrz, czasami mam to samo. Potem na kompie jest dobrze. jak napisał mój Fafniak, po mnie ( ? :shock: ) , spróbuj w PPL-u.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman napisał/a:
Camera Raw
- not o wracaj i zrob konwersje na oryginalnym sofcie i jak bedziesz mial wynik to pogadamy :-P
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
argawen napisał/a:
Do butów ? Siakieś włoskie ?


Niekoniecznie do butów, fotografia to szerokie pojęcie :roll: Aktualnie zostałem z jednym body to muszę się męczyć przy produktach z k100d.

Fafniak napisał/a:
not o wracaj i zrob konwersje na oryginalnym sofcie i jak bedziesz mial wynik to pogadamy


No więc problem jest taki sam, ewidentnie na materiale, który ma w sobie specyficzne połyskujące "ziarenka" występuje dominata brązowego lub całkowita zmiana koloru na brąz. To samo dostrzegam na tej przewiewnej siatce buta (but sportowy) przybrudzenie brązowym mimo, że siatka jest jasna ale również ma specyfikę połyskującą i w kilku jeszcze miejscach całkowita zmiana koloru.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman napisał/a:
który ma w sobie specyficzne połyskujące "ziarenka"
Może polar pomoże ?
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
no to gdzie ten wynik? :evil:
chcę zobaczyć, bo też mi sie przytrafiła przygoda z WB na kasetce, ale ja łapałem na zwykłą kartkę papieru i chyba miałem zły kąt czy co - więcej nie wróciło więc nie wnikałem
pokaż jak to wygląda u ciebie
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
samber napisał/a:
no to gdzie ten wynik? :evil:
Wynik tutaj nic nie da. Można mieć inaczej skalibrowany monitor i zobaczysz co innego.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
tyż fakt... wszystko można mieć inaczej :evilsmile:
ale bym sobie popatrzył, a co mi
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman, na czym ogladasz zdjecia?
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Mysle sobie ,ze moze lampy ? Ja na probe zrobilbym zdjecie przy naturalnym oswietleniu tego trefnego elementu bucika

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach