Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
Pentagram, a tylko na lcd paratow sprawdzaliscie ? :mrgreen:

sprawdzałem w domku na monitorze, ale niestety tylko swoje, były takie jak na wyświetlaczu, czyli cieplejsze niż rzeczywistość
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentagram, - jak zrozumialem wedlug was problem powstal bo na 2 identycznych puszkach z identycznymi szklami na identycznych ustawieniach i balansie robionym na szarej karcie pod IDENTYCZNYM kontem wychodzily inne obrazki jesli chodzi o temp. barwowa.....
jezeli te wszystkie punkty sa spelnione a zdjecia inne to faktycznie jest problem jezeli choc jeden z tych punktow jest nieprawdfziwy to problemu nie ma bo to jak w dwoch roznych miejscach robic......
Zapewniam cie ze wiem cos o tym bo dosc czesto pracuje na 2 lub trzy kamery jednoczensie i problem zgrania obrazkow wystepuje nagminnie....
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Fafniak napisał/a:
Jazzman, - wiesz co? troche jest tak:
"sluchajcie" no mam auto tylko cholera trzesie w nim niemilosciernie......
ale nie rozumiesz e jezdzisz po dosc wyboistej drodze.......

proponuje sprawdzic jak aparat pracuje przy lampach ktore maja prawdziwe 5600K lub 3200K i jak nadal bedze zle t mozna rozmawiac o problemie konkretnej puszki



Aktualnie to mam wrażenie, że jadę "samochodem" bez jednego koła.
Wziąłem buciora położyłem na stole przy świetle dziennym ustawiłem na auto balans i pstryk, patrzę, okolice kostki brązowe (bez użycia lamp błyskowych). Ok no to balans bieli na światło dzienne, patrzę okolice kostki brązowe. To nie jest wina lamp to jest wina puszki ewidentna. Teraz najlepiej gdyby ktoś był w stanie przetestować na podobnym obuwiu sportowym czy dzieje się to samo. :evil: :evil:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman, to podeslij takiego buta :-P
nie bronie puszki za wszelka cene - bo niewarto ale moze to jednak jest brazowe tylko ty tego nie widzisz ?
zamiesc gdzies RAW - przy swietle dziennym (tylko nie RAR plisss) ale nie na AWB bo to bzdura tylko przy 5600 i to nie rano fotografowane (bo wtedy temp. moze siegac nawet 8000-9000 K
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jazzman, domyślam się, że oglądasz to zdjecie na ekranie komputera bez ingerencji w WB? Prosto z puszki w 90% przypadków WB jest do regualcji (u mnie w 100%). Z pentaksa WB jest przesuniete w ciepłe odcienie, z nikona D70 w cyjan (kiedyś miałem na kila dni), i o ile korekcja w komputerze na nastreczała problemów, to nie dałem sobie rady z dostrojeniem WB w aparacie (może gdybym go miał na dłużej...). Według mnie, to jest normalne - zdjęcie bezpośrednio z puchy nie jest gotowym produktem (no, ale to są oczywistości).
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Z ingerencją ale tutaj jednak jest bardzo wybiórcza zmiana balansu bieli na konkretny element, bo gdy ustawię balans na poziomie odpowiednim dla całego obiektu to ten konkretny fragment (okolice kostki) jest totalnie nieprawdziwy, nawet nie zblizony do oryginału. Ja rozumiem globalną zmianę i poprawę WB względem tego co ustawiłą puszka ale w tym wypadku mam przekłamanie tylko w na jednym materiale niezależnie od rodzaju oświetlenia.

Każde zdjęcie jest poddawane edycji i ręcznej korekcie WB. Nie liczę na to, że po pstryknięciu mam gotowe zdjęcie do użycia to jest oczywiste. I przetrzepałem na wszystkie strony możliwość korekty tego elementu balansem bieli.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
(tylko nie RAR plisss)

Polecam:
http://www.7-zip.org/
darmowy programik, nie przeładowany bajerami, obsługuje większość formatów, w tym rar.
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Tutaj przykładowe zdjęcie z występującymi zafarbami brązem, najbardziej problematyczny w tym wypadku jest obszar kostki, który powinien być ciemno grafitowy.



Zdjęcie robione wczoraj dwoma lampami w softboxach na szybko.

Po rzuceniu okiem na wersję Zorzyka daje jeszcze jedną blizszą realnemu wyglądowi, ale to juz edycja na poziomie PS, co jednak dalej pokazuje że brąz bez selektywnej zmiany kolorystyki problematycznego obszaru sobie jest i nie ma zamiaru zniknąć :)





Ta siatka boczna nie jest idealnie biała to takie ni to zielone ni to żółte, pomieszanie jednego z drugim.... trudno określić.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wczorajszy bucik po korekcji WB:

 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Zorzyk, aleś dał korekcję. Z bucika nic nie zostało.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PiotrR, nikt nie jest doskonały, nawet bucik ;-) (poprawiłem sznurek)
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
takie prostackie pomysły mnie naszły:
Po pierwsze: może by tak spróbować z lampą błyskową wbudowaną? Będziemy przynajmniej pewni co do temperatury barwowej źródła światła.
Po drugie: KaSetka (w przeciwieństwie do KaDyszki) ma domyślnie podbite ustawienia by wyglądało bardziej "fajosko". Co prawdę nie wiem co konkretnie jest podbite ale dobrze jest od razu po kupieniu k100d ustawić go na normalne odwzorowanie obrazu
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ale ustawienie "bright" w menu jest nieistotne dla PEF. Obrazek bucika był PEF.
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Jazzman, do ustawienia balansu bieli może pomoże takie cacko, choć nie znam osoby która by tego używała http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5788&p=0
 
mir3x  Dołączył: 30 Wrz 2007
Podpinam się pod temat. Robiłem zdjęcia torbie na aparat - czarna. Zdjęcie robione K100D Super na Auto z użyciem wbudowanej lampy - torba wyszła brązowa. Robię zdjęcie bluzy (czarnej rzecz jasna) - wychodzi brązowa. Jaki ma sens korekcja kolorów gdy robię zdjęcie czarnym przedmiotom? Powinnio być i już :!:
Automaty za 300 zł robią czarne - czarne, a nie z czarnego brązowe :-?


Torba w rzeczywistości jest czarna, a wyszła...
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Dokładnie tak wyglądają rzeczy odnośnie koloru czarnego lub bardzo ciemnego wręcz mocno zbliżonego do czerni (ciemny grafit) jak pokazał mir3x.

Zwróćcie też uwagę, że materiały takie jak skóra (gładkie bez wzoru), wychodzą zdaje się ok, a w przypadku specyficznych tekstyliów z "teksturą" czy zamszu problem występuje i jest cholernie uciążliwy. W przypadku pliku PEF, który wrzuciłem kilka postów wcześniej do pobrania gdzie mamy do czynienia z czarnym zamszowym butem sportowym jest po prostu dramat i balansem bieli nie wyklaruje się totalnego zafałszowania koloru zwłaszcza gdy (drugi but, okolice kostki) jeden element buta, który jest czarny staje się brązowy.

Powtórzę też, że nie ma znaczenia czy robimy z użyciem flesza czy przy świetle dziennym, czy ustawiony jest autobalans, czy ustawiony jeden z trybów balansu bieli w zależności od sytuacji (swiatło dzienne, flesz, światło żarowe...). Po prostu tak się dzieje w przypadku fotografowania tego typu materiałów z naciskiem na kolor czarny.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Mnie się wydaje ze jest to problem związany z podczerwienią. Filtr IRCut który jest na matrycy przepuszcza więcej podczerwieni. Wiem, wiem powiecie że wtedy wszystkie aparaty powinny mieć tą przypadłość, ale myślę ze wyszła jakaś seria cyfraków z takimi a nie innymi filtrami.
ALe to tylko moje skormne zdanie, niczym niepoparte :-B
 
mir3x  Dołączył: 30 Wrz 2007
GRZESIO napisał/a:
Mnie się wydaje ze jest to problem związany z podczerwienią. Filtr IRCut który jest na matrycy przepuszcza więcej podczerwieni. Wiem, wiem powiecie że wtedy wszystkie aparaty powinny mieć tą przypadłość, ale myślę ze wyszła jakaś seria cyfraków z takimi a nie innymi filtrami.
ALe to tylko moje skormne zdanie, niczym niepoparte :-B


Być może masz rację. Od siebie mogę dodać, że zdjęcia na których przedmiot jest "podbrązowiony" wychodzą lekko czerwone. Szybką korekcje robię suwakiem w IrfanView. Zdjęcia robione na P i Auto wychodziły podobnie, z tym, że wcześniej na P ustawiłem WB Manual (czyżby na Auto też został Manual WB ?)

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pentax ma WB przesunięte w kierunku czerwieni. Większość to lubi, bo barwy są ciepłe, ładnie wychodzą zdjecia ludzi...
 
mir3x  Dołączył: 30 Wrz 2007
zorzyk napisał/a:
Pentax ma WB przesunięte w kierunku czerwieni. Większość to lubi, bo barwy są ciepłe, ładnie wychodzą zdjecia ludzi...


Chyba, że tak :-) Sprzęt posiadam od niespełna tygodnia, więc dopiero uczę się. Pozdrawiam :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach