kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
u mnie tez porowate czarne tkaniny wychodza brazowe, aletokwestia zabawy z bb, np na pelnym auto wychodzi juz ladnie czarne, pokombinuj.
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
kosafwc chętnie zobaczył bym przykłady 8-) Bo u mnie problem pojawia się przy bardziej złożonych powierzchniach, mówiąc problem mam na myśli niemożliwość wyklarowania balansu bieli dla wszystkich elementów danego przedmiotu jak na przykład zamszowy but gdzie owszem ustawię czerń dla zamszu lecz sznurówki i okolice kostki nadal mają znaczną brązową dominatę która jest do usunięcia międzyinnymi poprzez desaturację czerwonego.
Ucieszyło by mnie niezmiernie gdyby problem udało się rozwiązać na poziomie wywoływania raw, ale wydaje mi się to raczej niemożliwe po 2 dniowej weryfikacji problemu.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman, mozesz opisac dokladnie jak wyglada kolorystyka buta? Moze nei widizsz dominanty - nasze widzenie ma fantastyczne mozliwosci adaptacyjne.....
moze zobacz katalog firmowy obuwia....ciekaw jestem czy tam jest domiananta czy nie....

[ Dodano: 2007-10-10, 20:44 ]
wiesz pipeta ogladam sobie proporcje na tych czesciach szarych i bieli......jakos wyglada mi na to ze jednak but ma takie kolory....przy lekkim sciagnieciu czerwieni wygladac zaczyna to bardzo dobrze...a juz kompletnie nie daje wiary ze wnetrze buta w rzeczywistosci nie jest brazowe....

[ Dodano: 2007-10-10, 20:44 ]
tym bardziej ze jednak oklice sa neutralne....
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Tutaj znalazłem idealny przykład rzeczywistej kolorystyki buta, choć modele butów odrobinę się różnią jednak mam i ten z linka i są identyczne jak w przypadku "czarnego" modelu z pliku PEF.

http://www.e-megasport.co...products_id=684

Wiem że wzrok szybko się przyzwyczaja dlatego się długo nie wpatruję:) ale uwierz mi wnętrze buta jest czarne tak samo sznurówki.

Zaraz wrzucę przykład obróbki czarnego butka.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman, ale ten drugi prawie caly czarny jest dosc prosto doprowadzic do takiego wygladu i to "globalnymi zmianami" (WB)
Pamietaj ze to co przeslales to w przypadku tego czlego czarnego buta jest mocno przesiwtelone.....obnizajac ekspozycje i delkarujac pipeta jako neutral sam but dostanies w efekcie czern....
co do pierszego buta.....srodek jest chyba jednak brazowy... :-P musialbym na wlasne oczy zobaczyc te buty.....
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006


Lewa połówka to niecierpliwa próba wyprowadzenia z PEF, a prawa to całkowita desaturacja całości już w Photoshopie po wywołaniu PEFa.
But jest czarny z elementami "przybrudzonej" bieli, czy też bardziej jasnoszarego. I właśnie ta prawa strona zdjęcia to rzeczywisty wygląd buta z jak wspomniałeś obniżoną ekspozycją.

Materiały, które stwarzają tutaj problem to głównie sznurówki i środek buta ze względu na swą strukturę włókien, które sprawiają wrażenie "mieniącego się" może to jest przyczyną takiego zachowania. Bluzy czy torby zrobione z takich włókien również przekłamują.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman, o ile wiem to niestety czern w materialach ma zawsze jakas dominante...tak juz jest....jezeli teraz doklada sie ocieplenie samego aparatu....
ale ten czarny but - jest prosty.....
zastanawia mnie bardziej ten pierwszy jasny..... mozesz pokazac jak teoretycznie powinien wygladac tak jak TY to widzisz?
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Coś w tym stylu



Wyszła trochę przybrudzona ta jasna siatka z boku, na to uwagi nie zwracaj, ogólna kolorystyka właśnie tak wygląda. Niestety w sieci nie znalazłem tej wersji kolorystycznej buta.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
faktycznie jest problem :roll: kurde nie mailem czegos takiego na istD...i K10D a robilem troche tego...
http://www.godex.com.pl/2006/Wozki2006_01.htm
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Mówię od tym od dawna - K100D jest nadwrażliwe na podczerwień. Niektóre, zwłaszcza czarne materiały mają fioletową lub brązowa dominantę - zwróciłem na to uwagę jak testowałem kasetkę dla koleżanki niemal rok temu. Nie rozumiem jak mogliście tego nie zauważać, przecież to widać wyraźnie w każdym świetle o niskiej temperaturze barwowej.
 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
Zastanawiam mnie teraz czy to jest do usunięcia z poziomu biosu? Może trzeba jakieś pisemko wystosować do Pentaxa? Problem uważam za poważny w zasadzie przy usiłowaniu wykonania po ludzku pracy dochodzi marnowanie czasu na ręczną korekcję przekłamania.
Ciekawe też czy odległość od obiektu odgrywa jakąś rolę (jutro sprawdzę).
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jazzman, - K100D jest korpusem amatorskim.....i tak naprawde nikogo niw obchodzi to ze sweterek cioci klary bedzie brazowy a nie czarny..... :roll:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jazzman, nie sądzę - on ma po prostu zbyt słaby filtr IR, chociaż nie wiem, czy dotyczy to wszystkich egzemplarzy. Można zapisać własny preset w konwerterze RAW.

 
Jazzman  Dołączył: 23 Gru 2006
W sumie to fakt, trzeba będzie zainwestować w drugę puszkę 8-)
No i dochodzi kwestia kalibracji monitorów pewnie 90% użytkowników ma taki sajgon kolorystyczny w swoim monitorze, że różnica czerwony czy zielony to zbędny szczegół :-D
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Mam dowody potwierdzające słuszność mojej tezy jak i jaada75.
Oświetlenie żarowe i tak ustawiony WB.
Torba jak się na nią patrzy jest czarna.

Zdjęcie zrobione małpką KM Dimage X31 - ze ściągniętym filtrem IRcut




Zdjęcie zrobione małpką KM Dimage X31 - z założonym nieoryginalnym filtrem IRcut wziętym z rzutnika




Zdjęcie zrobione małpką KM Dimage X31 - z założonym oryginalnym filtrem IRcut




Zdjęcie zrobione Pentaxem DL2


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach