a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Ja tak odejdę trochę od tematu "dupki" obiektywowej i wracając do głównego nurtu wątku, chcę podzielić się informacją, że moim ostatnim pozytywnym odkryciem jest Euktar 1:4/75mm, wersja na M42 naturalnie. Polecam!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
a pokażi cóś?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Na razie nieśmiało tyle:
http://www.logostudio2.pl/pliki/euktar_1.pdf
Jakość zdjęć z konieczności średnia, ale może "cóś" da się wypatrzyć...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
"bebech" heheheh :-)

kurde, nie wiedzialem ze mowa o szkle ciemniowym... ;-)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
kenzo napisał/a:
michal5150, domyslam się, ale to nie takie proste wbrew pozorom dlatego chetnie bym sie dowiedzial wiecej, a poza tym interesuje mnie tez, to:
Cytat
zapomnieć trzeba o przejsciówkach, bo z ostrzeniem problemy występują

Jeżeli są dedykowane dupki to jak najbardziej proste - odkręcamy śrubki, zmieniamy dupkę, przykręcamy śrubki i cieszymy się z obiektywu z bagnetem K. Tair, Jupiter, Zenitar czy parę innych obiektywów ma je wymienne. Sam przystosowałem w ten sposób Jupitera, tyle, że zamiast orginalnego elementu zastosowałem t-mount.
 

kalif  Dołączył: 06 Lut 2008
Ktoś prosił o poszerzenie tematu odnośnie taira-3 i heliosa 44m na bagnecie k

tair-3
w nim gwint się odkręca małym ampulem, są tam bodajże 3 śrubki. Nowy gwint na k pasujący do tego obiektywu kupiłem na niedzielnej stodole za grosze, przemontowałem i jest pierwsza klasa. Sprawuje się jakby był do k10d stworzony :) Stabilny i sztywny, co tu się przydaje, bo te szkło to armata :)

Co do heliosa 58mm,
to nie jestem pewien, wymieniłem się za mojego, którego miałem z zenitem na identyczny z mocowaniem K... Przypuszczam, że w nim też można dokonać takiej zmiany jak w Tairze :-)

Oba ostrzą mi pięknie i przez wizier i przez system k10d i na nieskończoności i w każdy inny sposób.

Wcześniej używałem przejsciówki - wystającej o jakiś 1mm na bagnet aparatu i na tym ostrzyć się za nic nieskończoności nie dało- na żadnym obiektywie (jaki miałem na m42).
Po niej kupiłem taką wkręcaną w 100% w bagnet, ale na tej potrafiły wióry z gwintów iść i marnie się ją wyjmowało.

Skończyło się tak jak pisałem na początku :lol:
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Aha, czyli wymieniałes na "dedykowane dupki", myslalem, ze dawales z innego obiektywu i zastanawialem sie jak rozwiazales problem wlasciwej odleglosci :-) Ale teraz to wszystko jasne
 

kalif  Dołączył: 06 Lut 2008
myślę że tą właściwą odległośc przy jakiś niestandardowych zamianach też dało by się jakoś rozwiązać. Możnaby tak długo piłować 'dupkę' od strony wchodzącej na obiektyw, aż "naszła" by na niego tak daleko, że dało by się wyostrzyć na nieskończoności. Ale takie rzeczy tylko wtedy, gdy dziurki od śrubek mocujących nie muszą sie pokrywać z dziurkami w obiektywie (w Tairze śrubki się wkręca tylko w dupkę i tam gdzie się zaprą na obiektywie, tam działają jak 'kliny', więc tego problemu nie ma:)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
a tair 300/4.5 przez normalną przejściówkę z nieskonczonością też sprawia jakieś problemy?

[ Dodano: 2008-10-07, 11:08 ]
bo dorwałem fotosnajpera z takim tairem i zastanawiam się nad używalnością tego urządzenia, wszystkie tairy mają pokrętło pod spodem zamiast pierścienia ostrości czy tylko wersje do fotosnajpera?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Były kiedyś (lub są nadal?) Tairy 135 i zdaje się 200 mm, układ był tradycyjny. Mi osobiście w 300mm pokrętło dolne nie przeszkadzało, robiłem zdjęcia zwykle bez uchwytu karabinowego. Z Nikonem w każdym razie było bezproblemowo (adapter z soczewką) więc z Pentaxem pewnie jak najbardziej też i owszem.
Kiedyś, dawno temu bywały Tairy 300 mm z obrotem ostrości normalnym, ostatnimi czasy jednak trzysetki tego typu widziałem jedynie z pokrętłem z dołu. Osobiście uważam to racej za zaletę, znając opór z jakim niekiedy kręci się radzieckim obiektywem. Prawie zawsze też pstrykałem nim ze statywu.
 

kalif  Dołączył: 06 Lut 2008
Eldred napisał/a:
a tair 300/4.5 przez normalną przejściówkę z nieskonczonością też sprawia jakieś problemy?

[ Dodano: 2008-10-07, 11:08 ]
bo dorwałem fotosnajpera z takim tairem i zastanawiam się nad używalnością tego urządzenia, wszystkie tairy mają pokrętło pod spodem zamiast pierścienia ostrości czy tylko wersje do fotosnajpera?


zależy co nazywasz normalną przejsciówką. Jeśli tą wystającą 1mm z bagnetu- nic nie pofocisz. Jeśli tą wkręconą całkowicie w bagnet- obawiał bym się o połamanie czegoś lub jakieś opiłki w środku aparatu... bo to żelaztwo dużo waży. Jak dla mnie ten tair+k10d to tylko zmiana dupki i silna ręka

Co do pokrętła z dołu to jest to dobre rozwiązanie. Za to w sumie trzymasz prawie całą wagę konstrukcji i wygodnie ostrzysz. Jej położenie oczywiście można sobie zmienić (odkręcając śrubeczki małym kluczem ampulowym na owej właśnie dupce obiektywu, która się odkręca).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kalif napisał/a:
zmiana dupki i silna ręka


że jak? :shock: :shock:
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Tak... Brzmi jak wyznanie macho.. ;-)
 

kalif  Dołączył: 06 Lut 2008
tia hehe, nie ma to jak doświadczenie zawodowe ;}
 
KUBAS111  Dołączył: 21 Gru 2008
Osobiście mogę polecić obiektyw Tair 3S 300/4,5. Jest znakomity optycznie, ostry od pełnej dziury. Świetnie trzyma się go w ręce. Waga to 1500g. Używam z K200D i daje śliczne fotki. Gorąco polecam.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
Witajcie, szukam jakiejś fajnej pięćdziesiątki lub 35 lub czegoś podobnego na m42.
Warunek? nie może być drogi a musi mieć ładny bokeh :))

Czego szukać? zupełnie nie znam się na m42 a bagnetu K nie podepnę do s3 .. niestety :-P


aha - pytanko. Jak będą pracowały te obiektywy z moją puszką? będą jakieś problemy?

z góry dzięki za propozycje! :-B
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Ja ostatnio kupiłem TESSAR 2,8/50 Carl Zeiss Jena, ale jeszcze nie przetestowałem.
Może Pentacon 50 f1.8?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Skoro jesteśmy przy 50mm, to można zapolować na Takumara, niekoniecznie SMC czy S-M-C, najlepsze są 1,4 (nie chodzi o to, że najjaśniejsze), bardzo dobry 1,8 (55mm) oraz wart polecenia 2 (55mm). Z takumarów 35mm najlepszy byłby ten ze światłem 2, ale jest drogi i poszukiwany. Jak to będzie pracowało z s3 nie wiem, bo nie mam. Pewnie gorzej niż z np k10d.
 

Palacz  Dołączył: 12 Gru 2008
nie wiem czy było ale ja polecam heliosa 40 85/1,5 (srebrny)...szkiełko z duszą...ewentualnie 40-2 ale ceny jakieś kosmiczne ;-)
 

bulaj  Dołączył: 20 Kwi 2008
YellowLabel rozejrzyj się za pancolarem (50mm) i flektogonem (35mm)
Jak dla mnie pięknie rysujące szkła, kontrastowe, kolorystyka i bokeh cudo
Jedyna wada IMO to powłoki, pod ostre światło lubi zagościć flara lub bliki, ale poza tym miodzio
Flektogonem obleciałem praktycznie 90% swoich zdjęć backpackersko-wakacyjnych.
Teraz co raz rzadziej go zapinam, bo przeważnie na puszce gości pentaks f 28/2.8 - wygodniejszy w użyciu, ale to nie ten feeling co daje flektogon ;-)
Pancolar max. otwarty (1.8) jest miękki, ale po przymknięciu o 1 działkę kroi stal.
Flektogon ostry od pełnej dziury, ale tylko w centrum kadru, narożniki zdecydowanie odstają pod względem ostrości od centrum.

Heliosa też można wziąc pod rozwagę, ale pod światło zachowuje się tragicznie.
Poza tym co do bokeh heliosów to ma on tyle samo zwolenników co przeciwników.
Natomiast nie spotkałem jeszcze osoby, która by narzekała na bokeh Zeissa Jena DDR

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach