alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
a mozna prosic wycinki w 100 albo 50%, z RAWow, bez wyostrzania? bo to co widze to albo jakies pomniejszone, albo przeostrzone...
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Teraz zrozumiałem, powinienem wrzucić wycinki z kropów, foty robiłem w jpeg, na kompie było ok, a tu jeszcze fotosik "pomógł". W wolnym czasie przerobię. Proszę wywalić ten post i ten z testem, faktycznie jest nie najlepszy :oops: :-B
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dżejpi napisał/a:
Teraz zrozumiałem, powinienem wrzucić wycinki z kropów, foty robiłem w jpeg, na kompie było ok, a tu jeszcze fotosik "pomógł". W wolnym czasie przerobię. Proszę wywalić ten post i ten z testem, faktycznie jest nie najlepszy


A masz w ogole rawy? Bo nie testuje sie raczej szkiel na jpgach... ;-)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
alkos pstrykałem jotpegi, RAWy jeszcze nie za bardzo. Ale zrobię w RAW i konwert do jpeg na PPL. Złożę z wycinków cropa 1:1, może radzisz inaczej? Czy WB auto i ISO 200 ok?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dżejpi napisał/a:
alkos pstrykałem jotpegi, RAWy jeszcze nie za bardzo. Ale zrobię w RAW i konwert do jpeg na PPL. Złożę z wycinków cropa 1:1, może radzisz inaczej? Czy WB auto i ISO 200 ok?


Iso 200 jak najbardziej
WB ustaw jedna, srednia wartosc dla wszystkich - wyjdzie wtedy oddawanie barw
Crop 1:1, koniecznie z wyłączonym wyostrzaniem i odszumianiem w PPL (nie masz moze Photoshopa? Jakos temu bardziej ufam... ;-) )

Aha - no i radze przylozyc sie do ostrzenia ;-)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
alkos dziki za rady, będę się starał. Photoshop to może przyszłość, jeszcze na czterech po tym* się poruszam.



* - foto cyfrowe

[ Dodano: 2007-10-14, 23:19 ]
Jak poprzednio test na K100D , pstrykany w RAW, ISO 200, WB na "cień", konwert do jpeg w PPL niestety tylko na pełnym auto, wycinki z powiększenia 50% i dopasowanie do wymogów forum na PhotoFiltre. Nie wiem co ze zdjęciami zrobił fotosik.

I tak od lewej - AUTORIKENON 55/1.4 - SuperTakumar 55/1.8 - Helios-44M-4 58/2

1. pełna dziura



2. przysłona - f 2.8



3. przysłona - f 4



4. przysłona - f 5.6



5. przysłona - f 8



Test amatorski więc proszę o pewien dystans. Zainteresowanym napewno troszkę pomoże w wyborze szkieł. Oczywiście te obiektywy na gwint M42/1. w 4 i 5 pozycji dodałem DA 18-55 (kit).

[ Dodano: 2007-10-14, 23:21 ]
proszę moderatorów o usunięcie pierwszego, nieudanego testu.
 

iso50  Dołączył: 06 Gru 2006
Ja ze swej strony Polecam Zeissy. Poniżej zamieściłem linki do testów porównawczych dwóch szkieł w zakresie 120 - 135 mm (Biometar 2,8/120 vs Triotar 4/135):

http://fotosesja.phorum.pl/viewtopic.php?t=769

, a tutaj test szkieł z okolic 200mm (Pentacon 4/200 vs Sonnar 2,8/180 vs tani zoom Weistar 3,8/85-205):

http://fotosesja.phorum.pl/viewtopic.php?t=768
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
dżejpi, dzieki za testy! Zawsze chcialem zobaczyc Pentacon 50/1.8 vs Pentax 50/1.7 ma ktos taki duet?

Super Takumar jakos strasznie wymiekl przy f8
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dżejpi napisał/a:
konwert do jpeg w PPL niestety tylko na pełnym auto, wycinki z powiększenia 50%


Wybacz, ale znowu bede sie czepial - z tego, co widze, niewiele wynika - wszystkie sample wygladaja prawie tak samo... :-/

1. MUSISZ wylaczyc wyostrzanie w PPL i dac wszystkim samplom jednakowe parametry wolania, w tym WB.
2. Obiekt testowy wybrales b. dobrze, ale lepiej pokaz go w 100%
3. Nie zmniejszaj/zwiekszaj obrazka, złóż go od razu tak, aby ladnie wygladal na forum :-) (czyli 700px szerokosci)
4. Przy zapisywaniu testu, jpg musi miec jakosc minimum 90% / 10 (w skali PS)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Ktoś wykonał fajne testy szkieł z całkiem innej bajki stare portreciaki pomieszane z optyka średnioformatową.Tak naprawdę jeśli obiektyw jest dobrze zjustowany to zwycięzcy nikt nie wyłoni.Jeśli np Pancolar 1,8/50 jest lepszy ostrościa od Pentacona to pod słońce niestety nie jest już za różowo mimo to Pancolar był o 10 funtów droższy i lepszy.Jeśli kiedyś moje testy na materiałach czarnobiałych i wycinkach ze zdjęć formatu 50x60 dały bardzo niskie noty Heliosowi 44 to czy nie była to grupa może i większość nieudanych modeli a istniały lepsze.Ostry i niezły pod słońce był Helios 77 ale czy ktoś w Krasnogorsku nie podpisał partii tych obiektywów jako Helios 44MC.To co warty jest obiektyw oceni właściciel w praniu.Pozdrawiam
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
pawel1967 napisał/a:
Ktoś wykonał fajne testy szkieł z całkiem innej bajki

Dla mnie bomba, podobne ogniskowe wiec dlaczego nie sprawdzic. Jak ktos nie lubi testow obiektywow to nie radze zagladac tutaj http://photozone.de/8Reviews/index.html.
A najlepiej to od razu napisac do autora zeby zaprzestal bo i tak to ocenia wlasciciel.
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
kierdel SuperTakumar nie wymiękł, przyjżyj się po lewej od góry jest pręt i na nim ostrość. Wina alkosa - stresuje mnie, nieobytego z obróbką RAWów, swoimi uwagami aż statyw mi lata. :evilsmile:
alkos raz jeszcze dzięki za rady, chyba zaczynam łapać w czym dzieło. Następny test będzie lepszy. :-B
Mnie zastanawia wielkość na tych fotkach mojej modelki (kolorowa, kwiecista pokrywa puszki) przy szkłach 55mm. Może ktoś mnie oświeci dla czego średnice są różne. Przy cykanie aparat stał na statywie w tym samym miejscu, pokrywa też w tym samym, RAWy wszystkie jednorazowo zmieniłem, wycinki w jednakowej rozdielczości.
Czy ogniskowa 55 w każdym obiektywie jes inna?
Wiedziałem, że tylko Helios 58mm da większe zbliżenie.
Kita przed każdym pstryknięciem sprawdzałem czy "stoi" na 55.
Chyba, że u mnie cośze wzrokiem nie teges....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Czy ogniskowa 55 w każdym obiektywie jes inna?


Ano :-) Pewnie czasem 52, czasem 57 ;-)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Prawdę mówiąc, ósmy raz czytam ostatnie dwie wypowiedzi i ósmy raz nie rozumiem. Może wizyta u dentysty kwadrans temu przytępiła mi poczucie humoru, ale wydawało mi się, że ogniskowa w obiektywie 55 mm wynosi w przybliżeniu 55 mm, a w 52mm - 52 mm i tak dalej... :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
a_czacha napisał/a:
wydawało mi się, że ogniskowa w obiektywie 55 mm wynosi w przybliżeniu 55 mm, a w 52mm - 52 mm i tak dalej...


Niekoniecznie. Najczesciej jako oznaczenie obiektywu podaje sie wartosci zaokraglone. Jedynie Pentax w limitedach odstapil od tego malego oszustwa - stad takie smieszne wartosci jak 21, 31, 43, 77mm ...
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
a_czacha napisał/a:
wydawało mi się, że ogniskowa w obiektywie 55 mm wynosi w przybliżeniu 55 mm, a w 52mm - 52 mm i tak dalej...


Najczęściej ta kwestia pojawia się w zoomach, przykładowo:
SMC-FA 28-70mm f/4 ma 29-67mm,
SMC-F 28-80mm f/3.5-4.5 ma 29-77mm,
SMC P-FA 28-105mm f/4.0-5.6 ma 29-101mm
SMC-F Zoom 80-200mm f/4.7-5.6 ma 82-192mm
SMC-FA 100-300mm f/4.5-5.6 ma 102-287mm
SMC-F 300mm f/4.5 ma 286mm
SMC-FA 400mm f/5.6 ma 384mm

W dodatku te wartosci dotyczą ostrzenia na nieskonczoność, przy ogniskowaniu na bliższe odległości dodatkowo ogniskowa jeszcze maleje.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Dlatego właśnie użyłem słowa "w przybliżeniu", proszę Wysokiego Sądu...
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
a_czacha do testu użyłem dwa obiektywy stałoogniskowe, na których wyraźnie pisze - 55mm, trzeci kit Pentaxa zmienno-ogniskowy ustawiany przed każdym pstryknięciem na 55mm. Ja widzę różnice w wielkości "dekla", czli, jak pisze alkos nie każde 55mm jest jednakowe, szczególnie przy stałoogniskowych. Pewnie jest to bez znaczenia, ale warto o tym wiedzieć. :-B
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
OK, oczywiście, chodziło mi o spore różnice, typu 50mm - 55mm. Ale racja, nie wszystkie są jednakowe. Nie mierzyłem co prawda ogniskowych suwmiarką (były takie przypadki) ale czasem z ciekawości ważyłem i porównywałem z instrukcją. Było też ciekawie, chociaż najchętniej używam obiektywów do robienia zdjęć. No, ale odbiegłem od tematu, przepraszam, to te zęby...
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
Kupiłem ZENITA ET z obiektywem Helios 44M-4, czy ktoś może mi powiedzieć co mam zrobić dodatkowo żeby zamontować ten obiektyw w korpusie ? Mam przejściówkę KING-a na bagnet K z M42.

P.S. - Ktoś wie jak w ZENKU ET się otwiera klapkę gdzie się wkłada film ?? Bo nie widze dźwigienki żadnej :/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach