MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
M_O_R_I napisał/a:
jak w ZENKU ET się otwiera klapkę

Pewnie korbkę trzeba podnieść do góry, wyciągnąć z korpusu znaczy się :-)
 

jojoko  Dołączył: 29 Mar 2007
M_O_R_I Zapewne będziesz musiał zablokować popychacz przysłony tak aby był cały czas wciśnięty
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
jojoko napisał/a:
M_O_R_I Zapewne będziesz musiał zablokować popychacz przysłony tak aby był cały czas wciśnięty


Mógłbyś mi wrzucić jakies fotki podglądowe jak tego dokonac ?? Tutaj lub na PW...
 
Kumkacz1  Dołączył: 13 Lip 2007
Nie mam fotki, ale najprostszy sposób, pozwalający na odwrócenie później całego procesu to
1 Odkręcasz tył obiektywu (3 śrubki)
2 Na bolec popychacza zakładasz koszulkę wykonaną z kawałka izolacji ściągniętej z przewodu elektrycznego (średnica wewnętrzna koszulki musi odpowiadać mniej więcej średnicy bolca, natomiast długość docinasz tak, by koszulka opierająć się o dolną stopkę bolca powodowała domykanie przesłony, a sam bolec nie wysuwał się na zewnątrz obiektywu po skręceniu całości - to o ile pamietam gdzieś 5 - 6mm.) Oczywiście nie będzie wtedy automatyki - czyli będziesz mierzył światło przy przesłonie roboczej.
Polecam jeszcze MC Jupitera 37A, nawet na alledrogo jest czasami za przyzwoite pieniądze a zdjęcia robi wspaniałe
 

jojoko  Dołączył: 29 Mar 2007
M_O_R_I mimo najszczerszych chęci nie mogę znaleźć tego "poradnika", a sam nie posiadam zdjęć żeby pokazać.

Ale ogólnie chodzi o to, co opisał już Kumkacz1, żeby bolec był cały czas wciśnięty po zakręceniu "dupki" obiektywu

[Edit]
Jednak coś znalazłem LINK
 
Kumkacz1  Dołączył: 13 Lip 2007
Czy rzeczywiście Pentacon 4/200 znacznie ustepuje Jupiterowi 21m 4/200 ostrością? - spotkałem się z taką opinia w jakimśc artykule recenzującym szkła m42 do cyfry.

Mam Jupitera, ale zastanawiam sie nad kupnem Pentacona z szeroka "dupką",żeby solidnie trzymał się w korpusie.
 
nightartist  Dołączył: 28 Paź 2007
piotr_w napisał/a:
a_czacha napisał/a:
wydawało mi się, że ogniskowa w obiektywie 55 mm wynosi w przybliżeniu 55 mm, a w 52mm - 52 mm i tak dalej...


Najczęściej ta kwestia pojawia się w zoomach, przykładowo:
SMC-FA 28-70mm f/4 ma 29-67mm,
SMC-F 28-80mm f/3.5-4.5 ma 29-77mm,
SMC P-FA 28-105mm f/4.0-5.6 ma 29-101mm
SMC-F Zoom 80-200mm f/4.7-5.6 ma 82-192mm
SMC-FA 100-300mm f/4.5-5.6 ma 102-287mm
SMC-F 300mm f/4.5 ma 286mm
SMC-FA 400mm f/5.6 ma 384mm

W dodatku te wartosci dotyczą ostrzenia na nieskonczoność, przy ogniskowaniu na bliższe odległości dodatkowo ogniskowa jeszcze maleje.


to by moglo tlumaczyc dlaczego moj tamron 80-250 przybliza 'wiecej' niz sigma apo 70-300 - a ja myslalem ze tylko mi sie 'wydawalo' :D
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
piotr_w napisał/a:
Najczęściej ta kwestia pojawia się w zoomach, przykładowo:
SMC-FA 28-70mm f/4 ma 29-67mm,
SMC-F 28-80mm f/3.5-4.5 ma 29-77mm

To ciekaw jestem czy to, co jest zapisane w EXIF-ie po zrobieniu zdjęcia, to prawdziwa ogniskowa czy ta oszukana? Podejrzewam, że oszukana (kit pokazuje info w zakresie 18-55) - i pewnie zależy od obiektywu?
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Gdzieś kiedyś widziałem info, że w którymś obiektywie ogniskowa w EXIFie zmieniała się skokowo - w pewnych zakresach pozostając stała. IMHO to nie ma wiele wspólnego fizyczną długością ogniskowej, to tylko przybliżona informacja podawana przez wbudowaną elektronikę obiektywu.

[ Dodano: 2008-02-09, 10:52 ]
Nie sprawdzałem jak to jest u mnie :)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Moim zdaniem warto rozważyć Heliosy 44-(cośtam)- tani obiektyw do zadań specjalnych (nie będzie wielkiej straty gdy coś mu się stanie).
Ponadto Danubia?beroflex/Exacta 500/8 jest ciekawa (ze względu na cenę) - popróbować nie zaszkodzi
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A co powiedzie na mira 35mm F2? leży w komisie niedaleko, i sprzedawca zachwala, ale to taki buc i naciągacz, że wole się was spytać.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Co do mira 35/2 można brać ale pod warunkiem ceny nie przekraczającej równowartości kilku :-B (w cyfrze może się nie sprawdzić :cry: jak moja Exacta 24/2,8)
PS
DLACZEGO ten wątek tak ślamazarnie się rozwija? do roboty! :evil:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No tak ale czy to jest sensowne szkło i jaka jest twoim zdaniem dobra cena za niego? (w komisie jest za ~260zł)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Eldred napisał/a:
(w komisie jest za ~260zł)

w komisie krakowskim pewnym właściciel krzyknął sobie 400pln.
*puf*

 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Auto Chinon 2.8/135mm - doskonała stałka pod m42. Używałem kiedyś na kliszy i bardzo chwaliłem. Raczej rzadko pojawia się na allegro.
 

kalif  Dołączył: 06 Lut 2008
ja szczerze mogę polecić heliosa 44 58/2. Zdjęcia robi wyśmienite, ostre o wspaniałym bokehu. I to wszystko już na pełnej dziurze. Ogniskowa jednak jest marna i nie zrobisz nią prawie nic poza portretami... Można go na jakiś koncert w knajpie,klubie,pabie albo reportaż ewnentualnie zabrać.

Pisano też o tairze-3 300/4.5
Szkło naprawde fajnę, mam farta bo ideał nie wiem czy używany kiedykolwiek za grosze kupiłem. Zdjęcia robi ładne, przyzwoicie ostre. Za to jest cholernie cieżki. Przydaje się jedynie w lesie, ew. z samochodu jak chcesz kogoś pośledzić :P Inaczej ciężko :)

oba szkła po zmianie bagnetu na K sprawują się naprawdę dobrze, zapomnieć trzeba o przejsciówkach, bo z ostrzeniem problemy występują. cena takiej transplantacji to jakieś 30zł na słoik :)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
kalif napisał/a:

oba szkła po zmianie bagnetu na K sprawują się naprawdę dobrze, zapomnieć trzeba o przejsciówkach, bo z ostrzeniem problemy występują. cena takiej transplantacji to jakieś 30zł na słoik :)


Mozesz poszerzyc temat?
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
kenzo napisał/a:
Mozesz poszerzyc temat?

Właśnie...??? :?:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Wydaje mi się że może chodzić o wymianę dupki obiektywu na taką z bagnetem zamiast gwintem.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
michal5150, domyslam się, ale to nie takie proste wbrew pozorom dlatego chetnie bym sie dowiedzial wiecej, a poza tym interesuje mnie tez, to:
Cytat
zapomnieć trzeba o przejsciówkach, bo z ostrzeniem problemy występują

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach