Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pytanie o palmtopy / GPS / telefon ?
No wlasnei - system pracy w mojej firmie dosc znaczaco sie zmienia i wynikla z tego dosc trudna dla mnie decyzja....bede chyba zmuszony do zakupu gadzetu typu palmtop....
Celuje chyba w ASUS-a (no jakos dobrze mi sie kojarzy ta firma) - natomaist do tych co znaja te zabaweczki pytanie takie:
1 - na co zwrocic uwage wybierajac sprzet?
2 - czy jakies inne firmy (mio?)
3 - moze szukac czego bardzo uniwersalnego typu telefon/paltop/gps w jednym?(cholernie drogie...)
4 - pozniej kupic auto mape - czy razem z urzdzeniem jest taniej ?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Zależy czy możesz skorzystać z promocji operatora (i od wysokości abonamentu) czy też będziesz szukać na rynku.

Poza tym musisz się zdecydować na system operacyjny -Symbian, Windows Mobile czy Linux.

Na Symbianie latają głównie wyższe modele Nokii i SE. Na Windzie chodzi większość PDA czyli palmtopów z modułem telefonicznym. I te IMO są najbardziej wszechstronne.

Największym na świecie producentem zabawek z WM jest firma HTC -jej produkty są zazwyczaj sprzedawane jako Qtek, MDA (w Erze), SPV (w Orange) i kilkoma innymi.

Zwróć uwagę przede wszystkim na procesor i ilość pamięci. Szczególnie ta druga sprawa jest istotna jeśli ma na nim działać kilka aplikacji jednocześnie albo Auto Mapa. Poza tym rozdzielczość ekranu, jasność itp. Windows teraz zazwyczaj jest w wersji 5.0.

Wszystko w jednym ma np. Mitac Mio A701 (taki sobie) i Era MDA Compact III (bardzo fajna zabawka). Jednak można kupić jakikolwiek i moduł GPS na Bluetooth.

Polecam Ci stronę http://pdaclub.pl/ na której znajdziesz wiele pożytecznych informacji i testy sprzętu. Kiedy wybierzesz coś dla siebie pozostanie kwestia ceny. Na PDA "wszystko w jednym" kupowany na wolnym rynku wydasz lekko 1500 złotych. U operatora przy wyższym abonamencie będzie taniej.

Jeśli idzie o mapę to najlepsza będzie raczej Auto Mapa, ze względu na pokrycie największej powierzchni kraju. Nowa kosztuje około 400 pln +coroczna płatna aktualizacja, z której oczywiście nie trzeba korzystać, ale...

W Erze (w tej sieci mam telefony) MDA Compact 3 w moim, najwyższym, abonamencie stoi 1 złoty, a z TomTomem chyba 389.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
klasyczny palmtop z windowsem ma dla mnie ogromna wade - da sie go obslugiwac praktycznie tylko rysikiem. Klawiatura ekranowa jest beznadziejna, a trafianie rysikiem w wyswietlane klawisze jest praktycznie niemozliwe w drodze (oczywiscie bedac pasazerem). Nie wiem co konkretnie Ci potrzebne, ale zobacz sobie na Sony Ericssona P1. To jest najwyzszy model SE, polaczenie legendarnej juz serii P9xx z eksperymentalnym modelem m600, ktorego tak sie sklada ze posiadam ;] m600 ma pelna klawiature qwerty, ale klawisze sa zrobione na kolyskach (prawo-lewo) - jeden klawisz -> dwie literki. Wyjasnienie moze dziwne, ale chodzi o to, ze te telefony (m600 i P1) mozna obslugiwac na kilka sposobow: klasycznie rysikiem (ja swoj zgubilem w pierwszym miesiacu od zakupu), mozna uzywac kolka z boku aparatu (jesli ktos mial tel sony, to wie o co chodzi) albo mozna uzywac klawiatury, kolka i paluchow zamiast rysika ;] Sprawdza sie to doskonale! Fakt, ze ze wzgledu na pelne qwerty najlepiej pisac obiema rekami, ale pisze sie bardzo szybko, nawet bez podpowiadania wyrazow (nie uzywam).
Co do GPSa, to bez problemu odpalam TomToma, ktory od automapy moze i gorszy, ale i tak zadnej mapie nie mozna ufac bezgranicznie. Jesli chcesz cos naprawde super, to Garmin wlasnie wypuszcza soft do obslugi swoich map w telefonach SE (czyli dla Symbiana UIQ3) - za ok 350$ dostajesz odbiornik + mapy calej europy i pokryciem 100% (tak chwali sie Garmin), w tym Polska tez 100%. Do tego mozliwosc uzywania darmowych map robionych przez szalencow dla oprogramowania Garmina (te mapy sa naprawde super!).
Gusta sa rozne, ale ja bym windowsa z palmtopem nie kupowal, chyba ze masz jakis firmowy soft, ktory dziala tylko na windows mobile.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
l_uka napisał/a:
da sie go obslugiwac praktycznie tylko rysikiem.

Patrz, a ja zgubiłem rysik i jakoś z PDA korzystam. Są przecież modele HTC, np. Wizard z wbudowaną pełną klawiaturą QWERTY.

l_uka napisał/a:
za ok 350$ dostajesz odbiornik + mapy calej europy i pokryciem 100% (tak chwali sie Garmin),

Ciekawe, czy w Warszawie doprowadzi pod konkretny budynek. ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
lipalipski napisał/a:
Patrz, a ja zgubiłem rysik i jakoś z PDA korzystam

"jakos" ale czy wygodnie? ;-) Spox, wiedzialem, ze ktos to napisze. Po prostu kazdy potrafi sobie jakos poradzic. Tak z ciekawosci, jak piszesz na klawiaturze?

lipalipski napisał/a:
Ciekawe, czy w Warszawie doprowadzi pod konkretny budynek

Nigdy nie potrzebowalem az takiej nawigacji - mam oczy i numery budynkow widze sam. Nie wiem, czy ma dokladne mapy adresowe - moge to sprawdzic wieczorem. Z reszta, kazdy moze sprawdzic sam, sciagajac demo na kompa (prawdziwa mapa tylko bez mozliwosci wgrania do odbiornika). Garmin ma te zalete, ze soft do nawigacji oddzielony jest od map i dzieki temu, mapy sa w kazdym urzadzeniu te same. Z reszta, Garmin to Garmin - tutaj raczej nie ma dyskusji :P

[ Dodano: 2007-10-10, 09:22 ]
lipalipski napisał/a:
z wbudowaną pełną klawiaturą QWERTY.

jeszcze taka uwaga, "pelna klawiatura" wcale nie zawsze oznacza wygode. Ja mowie o konkretnej klawiaturze w m600 i P1. Np w P990 tez jest pelna klawiatura, ale tragicznie niewygodna.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Cytat
"jakos" ale czy wygodnie


Wygodnie, mam 3,5 cala wyświetlacz. ;-)

l_uka napisał/a:
Tak z ciekawosci, jak piszesz na klawiaturze?

Tak samo jak Ty.

l_uka napisał/a:
jeszcze taka uwaga, "pelna klawiatura" wcale nie zawsze oznacza wygode. Ja mowie o konkretnej klawiaturze w m600 i P1. Np w P990 tez jest pelna klawiatura, ale tragicznie niewygodna.


Tak, P990 to pod względem wygody tragedia. Natomiast w PDA HTC klawiatura zazwyczaj wysuwana jest z boku, więc ma szerokość taką jak długość urządzenia. To chyba szczyt wygody możliwej do uzyskania w czymś takim:


[ Dodano: Sro 10 Paź, 2007 09:50 ]
P.S.
Garmin, zacna firma. Ale w Polsce bezkonkurencyjna jest nadal Auto Mapa. Ty może nie, ale mi się przydaje, jak Krzysiu Hołowczyc przed konkretnym budynkiem mówi jesteś na miejscu. Właśnie w Polsce szczególnie, bo ludzie mają głupi zwyczaj nie wieszać numerów na własnych budynkach.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Telefon i palmtop = codzienne ładowanie :>

Na takim Mio P550m możesz robić praktycznie wszystko - sufrować w necie, pisać dokumenty, itp. Przy spokojnym użytkowaniu bateria żyje nawet 5 dni. Jednak sytuacja zmienia się po odpaleniu GPS - wtedy 2 godziny to maks, co może być.

Kupując palmtop masz możliwość zainstalowania dowolnego oprogramowania dla mobilnego Windowsa - np. AutoMapę 4 (z dobrze zrobionym naszym krajem, planami największych miast) i TomToma, który świetnie poprowadzi Cię po Europie, jednak PL i okolice to dla niego czarna dziura.
Acha, w Automapie plany miast doprowadzą pod numer bolku. No i Hołek użyczył głosu :P

Kupując gotową nawigację nie masz możliwości zmiany oprogramowania. Zresztą, nie masz możliwości robienia czegokolwiek poza używaniem mapy.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Misztu napisał/a:
No i Hołek użyczył głosu :P


Bardzo to lubię. I nie mówi: "Zjechałeś z trasy. Wyszukuję nową." tylko "Zjechałeś z trasy, nowa będzie lepsza". ;-)

Cytat
Kupując gotową nawigację nie masz możliwości zmiany oprogramowania. Zresztą, nie masz możliwości robienia czegokolwiek poza używaniem mapy.


No, zazwyczaj można odpalić mp3 i kalendarz.
 

qameleo  Dołączył: 04 Wrz 2007
A może nokia e90 ;-) tylko ta cena :-|
Fafniak, wszystko zależy do czego będziesz miał go używać, asus bardzo dobra firma, przeważnie dawali multum oprogramowania, kolega z pracy używa właśnie tej firmy palma i jest bardzo zadowolony, i cenowo też ok
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja używam urządzenia HTC Uniwersal - pod nazwą Era Mda Pro (UMTS, GSM, WIFI, BT, 640x480, QWERTY podświetlana). Plusy - bezproblemowa łaczność z internetem, na tym mi najbardziej zależy, przeglądanie stron i maili na dość dużym ekranie. Antene GPS mam zewnętrzną przez Bluetooth. Minusy - duży, ciężki, bateria mogła by troszkę dłużej trzymac, ekranik trochę się rozlatał.
Wcześniej miałem Acera N50 w którym bardzo brakowało GSM.
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
Używam Palmtopa (dell) i telefonu z Symbianem (Nokia), w tym do celów nawigacji z oddzielnym modułem Bluetooth GPS i zdecydowanie polecałbym urządzenia oparte na Windows Mobile.
Po pierwsze: wybór programów do nawigacji: z polskich jest już wybór 4 sensownych: Auto Mapa, AutoPilot, MapaMap i Navigo. Z zagranicznych też nieźle: TomTom, Destinator i Igo.
Oczywiście najbardziej polecana jest AutoMapa, której ja już nie używałem od ponad roku i jej mi nie brakuje. Co z tego, że doprowadzi mnie pod dany numer, jak ma IMHO niezbyt udany interfejs, jest wolna, a planowanie trasy z wykorzystaniem POI to tylko nerwy.
Ja najbardziej lubię TomToma, teraz z pokryciem Polski 51% radzi sobie naprawdę fajnie, nie mówiąc już o wygodzie podróżowania po EU - na plus także mnóstwo dostępnych darmowych poi dla Europy. Z polecanych popatrz też na Igo / MioMap - bardzo fajny interfejs, dobre mapy Europy, mapa Polski niezła - ale problem z kategoryzacją dróg i wyznaczaniem tras.

Wybór aplikacji na urządzenia z Symbianem jest dosyć mały: TomTom oraz aplikacja Nokii (nie miałem styczności)


Na plus urządzeń PPC z Windows, można jeszcze dodać niezliczoną ilość aplikacji praktycznie do wszystkiego, do czego mógłbyś używać komputera oraz jak dla mnie wygoda obsługi - właśnie z rysikiem. Jeżeli nie lubisz rysika - popatrz na HTC Touch - "odpowiedź" HTC na Iphona ze specjalnym interfejsem ułatwiającym obsługę palcami.
Najlepszy wybór jak dla mnie w tej chwili to

HTC Kaiser - tylko ta cena ....

Tak jak ktoś powyżej polecam pdaclub.pl i tamtejsze forum.

Pozdrawiam
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
IMHO urządzenia z dotykowym wyświetlaczem(tylko) są mniej ergonomiczne w grach :)
Co do palmów to Mio ma raczej najlepszy stosunek ceny do tego co oferuje (licząc z uchwytami i takimi p*****). Napewno używanie pocketa do rozmów telefonicznych jest niewygodne, no i kwestia wyładowania baterii w palmie :| ale na + bardziej dostępny soft pod winde.
Od kilku lat używam smartfonów i generalnie widzę ze użytkownicy w bardzo małym zakresie wykorzystują ich możliwości - więc za kolegami polecam odpowiedzieć sobie na pytanie co chce robić "na tym".
Jeśli chodzi o GPS to Automapa jest lepsza w dziurach - w miastach i trasie miedzy miastami TomTom tez prowadzi pod blok.
Osobiście jestem bardzo zadowolony z obecnego zestawu Nokia E50 + GPS Nokia - ta sama ładowarka, czas pracy modułu 20 - 26h a telefon podczas użycia TomToma wytrzymuje całodzienną trasę.
P.S.
przy ekranie dotykowym zdarzało mi się podczas telefonowania powciskać różne rzeczy uchem :(
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
mam PDA z GPS - Acer n35, mam do tego kupioną mapę - Destinator,
generalnie zależało mi na mapie drogowej, ale potem doszedłem do wniosku że może lepiej kupić PDA bo oprócz mapy będę miał coś jeszcze,
całość działa pod windows mobile 2003SE ma pocket worda, exela i inne standardowo instalowane z windows programy, jest strasznie wolne, nie wyobrażam sobie wygodnej pracy na czymś taki, owszem zrobienie prostego arkusza kalkulacyjnego (kilometry, paliwo, opłaty, zużycie itd...) jest możliwe, ale cholernie niewygodne poprzez operowanie rysikiem, o pracy na jakiś większych plikach txt czy doc, można zapomnieć muli się toto straszliwie.
co do nawigacji w aucie, nie mam zewnętrznej anteny potrafi zgubić połączenie z satelitą, widziałem w akcji tomtoma i imho jest lepszy, ale jakoś bez problemu dojeżdżam tam gdzie chcę :mrgreen:
zakupiłem jeszcze na to cudo słownik pol.-ang. biorąć pod uwagę ceny słowników elektronicznych to jest to opłacalne, funkcjonalność (chyba) ta sama (tyle że mówi z dziwnym akcentem amerykańskim)
i generalnie służy mi to jako: nawigacja, słownik, książka - µBook w wersji 8 [darmowej] czyta wszystkie ebooki z wyjątkiem PDF, do PDF trzeba wrzucić coś innego, ale nie polecam tego do pdf z uwagi na nikczemną wielkość LCD.

a i zapomniał bym że w "dynę blaster" i inne starocie można pograć.
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
Cytat
czyta wszystkie ebooki z wyjątkiem PDF, do PDF trzeba wrzucić coś innego, ale nie polecam tego do pdf z uwagi na nikczemną wielkość LCD.

Zainstaluj darmowego Adobe Acrobat Reader dla PPC, pliki pdf podczas transferu na PPC poprzez MS ActiveSync, zostaną "przerobione" i czytanie jest całkiem wygodne.


Pozdrawiam
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
dzięĸi za radę :-B ,
może kiedyś skorzystam skorzystam, chwilowo (już kilka lat) nie mam dużego kompa z windowsem, a pod wine ActiveSync nie chce pracować :(
z dużym kompem kontaktuję się za pomocą karty SD, wiec nie mam jak przerobić PDFów :cry:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
lipalipski napisał/a:
To chyba szczyt wygody możliwej do uzyskania w czymś takim:

hehe, no ale zachowajmy jakies pozory "przenosnosci" ;] Jak dla mnie to juz za wielkie. Dlatego smartfon jest dla mnie lepszym wyborem. No i kwestia jeszcze tego, czy potrzebny palmtop z telefonem, czy telefon z mozliwosciami palmtopa.

lipalipski napisał/a:
Ale w Polsce bezkonkurencyjna jest nadal Auto Mapa.

Na pl.rec.gps (czy jakos tak) nie sa tego tacy pewni... To mit - aktualnie juz nieprawdziwy :P

Misztu napisał/a:
Telefon i palmtop = codzienne ładowanie :>

maks to 2 dni, fakt. W tych najnowszych SE podobno jest lepiej. I tak wszyscy czekaja na ogniwa paliwowe :> Samsung pokazal jakies komercyjne urzadzenie z czasem dzialania 30dni ;>

Misztu napisał/a:
TomToma, który świetnie poprowadzi Cię po Europie, jednak PL i okolice to dla niego czarna dziura.

przesadzasz - moze masz jakas stara wersje ;P

maad11 napisał/a:
Wybór aplikacji na urządzenia z Symbianem jest dosyć mały: TomTom oraz aplikacja Nokii (nie miałem styczności)

Garmin Mobile XT - mam odpalone demo no i powiem szczerze, opadla mi szczena. TomTom wysiada.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
z funkcji samego telefonu chyba musze zrezygnowac - zbyt wiele kosztuje to
chcialbym zamknac koszty samego palmtopa w jakis ok.1200zl(to i tak strasznie duzo welug mnie jak za taki gadzet) a potem dokupic auto mape...
tyle ze dla mnie roznice w tych urzadzeniach sa na tyle male ze zagubiony jestem kompletnie...

[ Dodano: 2007-10-11, 10:01 ]
a tutaj jest chyba calkiem dobra oferta ?
http://www.allegro.pl/ite..._wawa_raty.html

[ Dodano: 2007-10-11, 10:09 ]
ekhm ten 696 nie ma odchylanej antenty GPS ?
natomiast 639 ma....http://www.allegro.pl/item253848505_asus_a639_st_dokujaca_wm6_0_wawa_sklep_fv_696.html
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przy zmianie swojego telefonu sprzedawca kusil mnie czyms takim jak SPV M650. W ulubionej przez Ciebie sieci Orange, jest on w dobrej dosc cenie razem z Automapa XL. Ze wszystkimi promocjami i punktami kosztowaloby mnie to chyba 400zl przy abonamencie Frima 80. Nie wzialem tylko dlatego, ze doszedlem do wniosku, ze ja jednak potrzebuje telefonu a nie palmtopta. No i nie ma 3G Wzialem Nokie E65. W sumie to ona moze tyle, ze mi wystarczy. Planuje dokupic dodatkowy odbionik GPS i bedzie ok. Moze przejdz sie do nich, przelam niechec ;-) i obejrzyj. Na Allegro tez sa.
 

regis  Dołączył: 30 Gru 2006
a o takim nie myślałeś ?
http://allegro.pl/item250...y_ss_sklep.html
Jest w nim wszystko, do kwadratowego wyświetlacza można sie przyzwyczaić, klawiatura jest na pwewno mniej wygodna niż w Wizardzie ale da sie żyć. Używałem Hp 6515, nie mam małych rączek i spokojnie pisało sie na takiej. W normalnym użytkowaniu mój HP trzymał 4-5 dni, na GPS 5 godzin więc nie jest tak źle jak piszecie ze codziennie trzeba ładować. Chyba że sie rozmawia po 2 godziny dziennie to może.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Dla mnie najlepiej wypada Fujitsu Siemens N560.
Zalety:
1.wyswietlacz VGA, czyli 640x480
2.Procesor 624MHz, o wiele lepiej sie zachowuje niz standardowe 400 (chyba jeszcze jakis HP i Dell maja tyle, ale bez wyswietlacza VGA)
3.Wbudowany WiFi i GPS

[ Dodano: 2007-10-11, 13:26 ]
Aha, ma tez hosta USB i pozwala na podlaczanie zewnetrzych urzadzen. Nie wiem jak to sie ma do konkurencji, ale pewnie cos tam sprytnego mozna sobie jeszcze do zestawu dokupic.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach