kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Tamron adaptall
Witam,

Czy ktos wie co to jest "tamron adaptall"? Rozumiem, ze to jest jakas przejsciowka, ktora po nakreceniu do obiektywu tamrona przystosowujemy go do np. Pentaxa albo innego systemu.

Teraz tylko pytania:
1.Jakie sa rodzaje tych przejsciowek, czy moglbym miec tez pozycje A i AutoFocus ?
2. No i kolejne pytanie: Jak rozpoznac ktory z obiektywow tamrona pozwala na zastosowanie adaptalla?
3. Czy polecacie jakies obiektywy Tamrona, na ktore mozna zapolowac jezeli sie juz ustrzeli adaptalla na pentaxa?

Dzieki, pozdrawiam

[ Dodano: 2007-10-11, 09:52 ]
OK, znalazlem cos tutaj:
http://www.adaptall-2.com/index.html

Poczytam, jednak czekam tez na wasze odpowiedzi
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
kierdel, to system uniwersalnych przejsciówek,pozwalajacy montowac każdy obiektyw tamrona do kazdej puszki.W pierwotnej wersjii bez pozycji A(oczywiście,żeby zamontowac raz do minolty,raz do pentaxa,trzeba miec odpowiedni adapter z bagnetem).Reszte znajdziasz w załaczonym przez Ciebie opisie.System padł w momemcie wprowadzenia AFu.

[ Dodano: 2007-10-11, 10:27 ]
kierdel napisał/a:
polecacie jakies obiektywy Tamrona, na ktore mozna zapolowac jezeli sie juz ustrzeli adaptalla na pentaxa?

Oczywiście Tamron 2,5/90 macro.
 
sauat  Dołączył: 25 Sie 2007
A ja polecam Tamrona 70-210/3.5 - przez niektórych uważany za najlepszy obiektyw w tym zakresie, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Jeszcze kilka lat temu kosztował ponad $700. Teraz chodzi za grosze. Mam go w systemie Adaptall-2 - ma już pozycję A. Należy do tej samej serii, co 90/2.5 i ma takie same rewelacyjne powłoki i ostrość. Robiłem fotki na szybko - przy F4 był bardziej ostry, niż Sigma 70-300 przy F8.
W ogóle to ten Tamron miał 2 wersje - wcześniejsza oznaczona 19AH i późniejsza 46A. Pierwsza ma lepszy kontrast i lepsze odwzorowanie kolorów, druga ma lepszą ostrość - wszystko w minimalnym zakresie. Wczesniej był 52A - średnio prawie 50% gorszy kontrast i ostrosć w porównaniu z późniejszymi. Produkowane były od 1984 do 1999 roku. Kawał j** szkła - waży prawie 900 gramów.
Najlepszy z tej serii jest Tamron 180/2.5 63B - nie do zdobyca teraz - wyszło tylko 3000 szt. na 35 lecie Tamrona.
Wszystkie 3 szkła o których tu mowa pochodzi z serii SP - Super Performance, którą to serię zrobiono bez oglądania się na księgowych - miała być super jakość pod każdym względem.
Poza ww w serii SP istnieje fajny Tamron 300/5.6 54B. Bardziej ostry, niż Carl Zeiss Jena Sonnar 300mm f/4, Pentacon/Meyer Orestegor 300mm f/4 czy Nikkor 300mm f/4.5 AI ale pełnię pokazuje dopiero od F8. Na rynku wtórnym niektórzy wołają za niego nawet 1500zł, co jest całkiem chore.
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
sauat napisał/a:
A ja polecam Tamrona 70-210/3.5 - przez niektórych uważany za najlepszy obiektyw w tym zakresie, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Jeszcze kilka lat temu kosztował ponad $700. Teraz chodzi za grosze. Mam go w systemie Adaptall-2 - ma już pozycję A. ..............
    Mam kilka tamronowskich szkieł z serii adaptall. Wszystkie maja pozycję A, nawet stary 35-80 f2,8/3,5 z 1978 roku. Potrzebna jest tylko odpowiednia przejściówka. Jedyny minus to suwany zoom, ale nie zsuwaja się przy opuszczeniu w dół :-P . Poza tym przyzwyczaiłem sie do nich przez te dwa miesiące
 

bizon78  Dołączył: 20 Lut 2008
Czyli jak dobrze zrozumiałem jakbym zakupił Tamrona 135mm f2.5 Adaptall 2 (???) przystosowanego do Nikona,a mam juz jednego Tamrona 80-210 f3,8-4 Adaptall2 (stare to ale jeszcze chodzi :-) ) to po podmienieniu "dupek" ta 135-ka podejdzie mi pod "kadyszkę"??
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
Dokładnie tak, a adaptall nikona ci zostanie jako gratis :-D . Ale czy będzie działać przeniesienie przysłony to zależy tylko od twojej przejściówki, bo ta 135 to zdaje się Model 03B, a ona jest w wersji AE .
 

bizon78  Dołączył: 20 Lut 2008
xrut napisał/a:
Dokładnie tak, a adaptall nikona ci zostanie jako gratis :-D . Ale czy będzie działać przeniesienie przysłony to zależy tylko od twojej przejściówki, bo ta 135 to zdaje się Model 03B, a ona jest w wersji AE .

Prawdopodobnie tak,ale ja tego 80-210 też mam wAE tylko ,bo to 103A.Więc i tak nie będę miał automata na pierścionku.A ta 135-ka to w miarę jakaś,czy do bani??
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
Może źle się wyraziłem. Jedynym warunkiem aby kasetka (kadyszka pewnie tez ale jej nie mam więc nie mogę powiedzieć na 100%) mogła sterować przysłoną szkła adaptallowego, to zastosowanie przejściówki KA, a nie K. Przejściówka typu KA ma trzy styki, typu K żadnego. Dokładnie tak jak w szkłach pentaksowych typu KA i K. I nie zawsze jest dokładny styk na KA czasem trzeba poruszyć żeby styk "załapał". Jak załapie od razu widać w wizjerze wartość przysłony, jak nie pojawiają sie -- .
 

bizon78  Dołączył: 20 Lut 2008
xrut napisał/a:
Może źle się wyraziłem. Jedynym warunkiem aby kasetka (kadyszka pewnie tez ale jej nie mam więc nie mogę powiedzieć na 100%) mogła sterować przysłoną szkła adaptallowego, to zastosowanie przejściówki KA, a nie K. Przejściówka typu KA ma trzy styki, typu K żadnego. Dokładnie tak jak w szkłach pentaksowych typu KA i K. I nie zawsze jest dokładny styk na KA czasem trzeba poruszyć żeby styk "załapał". Jak załapie od razu widać w wizjerze wartość przysłony, jak nie pojawiają sie -- .

No a ja właśnie posiadam tą przejsciowkę K!! Niestety!!!
I tak się zastanawiam czy te szkiełko jest coś warte(kumpel chce mi je odstąpić za jakieś przysłowiowe :-B ),więc może mi powiecie ile tych browarow mu postawić jakby co(a że razem je będziemy pili to już inna sprawa ;-) )i żeby go nie oszukać za bardzo.
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
tu masz cene modelu starszego i ze swiatłem 2,8 http://cgi.ebay.pl/Objeti...1QQcmdZViewItem
 

bizon78  Dołączył: 20 Lut 2008
xrut napisał/a:
tu masz cene modelu starszego i ze swiatłem 2,8 http://cgi.ebay.pl/Objeti...1QQcmdZViewItem

dzieki bardzo . Już nie zawracam głowy ;-) ) :-B
 

n-l  Dołączył: 13 Mar 2007
Witam serdecznie

Posiadam obiektyw Tamron 70~210mmF/3.8-4 (Model 46A) z serii Adaptall-2 taki jak pod linkiem: http://www.adaptall-2.com/lenses/46A.html wraz z adapterem na P/K. Obiektyw ma oznaczenie AE na pierścieniu przysłon.
Czy ten obiektyw z adapterem P/KA będzie współpracował z korpusem jak obiektywy Pentax-A? Mam wątpliwości ponieważ wyobrażałem sobie, że obiektyw powinien mieć jakieś "wyjście" ze stykami na adapter. Nic takiego nie zauważam, jest jedynie dźwignia - popychacz przesłony. Zapewne czegoś nie rozumiem, w jaki sposób automatyka korpusu "wie" jak jasny jest podpięty obiektyw i jakie czasy stosować.

Załączam zdjęcia końcówki Tamrona bez adaptera.


 
prozac  Dołączył: 03 Wrz 2006
witam,
mialem taki obiektyw -(wymienilem na tamrona 70-210/3.5)
-bedzie dzialac tak jak pentax A bez klopotow -tylko adaptall musi byc p/ka a dostac je ostatnio dosc trudno...
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
Na ebayu widziałem cztery w ciągu zimy, ale zaden nie zszedł ponizej 370 zł plus przesyłka
 
toganja  Dołączył: 28 Kwi 2008
sorki za odkopanie tematu na wstepie..


kupilem Tamrona 80-210mm f/4 z adaptall2 bo sprawa wiadoma jesli chodzi o pentaxa.. i teraz mam problem (wynikajacy pewnie z mojej niewiedzy). nigdy wczesniej nie mialem do czynienia z obiektywem, ktory ma pierscien przyslony. mam pentaxa k100d super. po "instalacji" tego obiektywu na wyswietlaczy gdzie wskazana byc powinna wartosc przyslony mam myslniki.. tak jakby nie widzial zainstalowanego obiektywu. co moze byc przyczyna ? zmienia sie jakos ustawienia w tych aparatach, aby to w obiektywie zmieniac przeslone, a nie w aparacie ?


mysle ze jestescie moja ostatnia deska ratunku :)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Pewnie działa to tak jak większość manualnych obiektywów bez styków.

Zmienia się - Using aperture ring na Permitted.
 
toganja  Dołączył: 28 Kwi 2008
człowiek uczy sie przez cale zycie :D dzieki wielkie.. jeszcze jedno pytanie.Po wlaczeniu pyta o "Focal Lenght"..wiadoma sprawa o co chodzi.Problem w tym, ze nigdy nie pytal.Po ustawieniu jakiegos parametru i zrobieniu zdjecia nie moge zrobic nastepnego.Musze wylaczyc i wlaczyc aparat, ustawic ponownie ta odleglosc i moge robic zdjecia...o co biega?


btw - wielkie dzieki za link do tego tematu..przyda sie na 200% :)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Wprowadzenie ogniskowej obiektywu ma jedynie pozwolić jak najlepiej zadziałać redukcji wstrząsów (jeśli jest włączona). Nie mam pojęcia, dlaczego nie możesz zrobić drugiego zdjęcia... Zmieniłeś na MF?
 
toganja  Dołączył: 28 Kwi 2008
jasne.. przeciez auto-fokus i tak nie dziala :D (chyba ze powinien.. u mnie nie ostrzy na auto)


przy ustawieniu maksymalnej wartosci (w tym wypadku 210) chodzi.. jeszcze sie musze duuuuzo nauczyc :) i szczescie cale, ze takie forum jak to istnieje :)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
toganja napisał/a:
szczescie cale, ze takie forum jak to istnieje :)

Cała przyjemność po naszej stronie. :-D :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach