D@dik  Dołączył: 06 Cze 2008
Witam...
Podepnę się może pod temat, bo mam też pewną wątpliwość jeśli chodzi o system Adaptall.
Używam szkła z adaptallem pierwszej wersji i chciałbym się upewnić, czy ta "dupka" z pierwszego wydania będzie działała z Tamronami serii adaptall2?? Oczywiście w kompletnie manualnej obsłudze... Naoglądałem się zdjęć obiektywów i widzę, że mocowanie adaptera wygląda tak samo. Czy ktoś może to potwierdzić?

[ Dodano: 2008-08-08, 12:35 ]
Witam ponownie...
Sam sobie odpowiem ;-) bo szkiel nakupiłem - pasuje!
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Witam, jaka wersja adaptera była w obiektywie z tej aukcji:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=440194266

w opisie pisze o Pentax-K/ KA ale ja tam styków jakoś nie widzę, możliwe że są zasłonięte ? Jeśli to wersja A to będę pluł sobie w brodę że nie licytowałem wyżej :). Swoją drogą różnica w cenie adapterów pomiędzy wersją A a bez A jest niemal 10 - krotna...

 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
na moje oko to jest wersja P/K - oznaczenie jest co prawda troche rozmyte, ale widoczne ze sa to tylko 2 litery przedzielone "/" a nie P / KA - to bylyby 3 litery i to byloby widoczne nawet chyba pomimo poruszenia zdjecia.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
odgrzeję temat :-P
Czy adaptall 2 działa poprawnie z cyfrowymi pentaksami (podobno z tą przejściówką przysłonę można domknąć tylko do f22- jeśli obiektyw może do f32, to czy nie występują błędy ekspozycji? )
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
Działa poprawnie z k100, k1o, i k2o. Czasami moja puszka nie widzi dołu tzn w modelu 19ah z przejściówką KA puszka widzi przysłonę 4 jako najniższą. W 90mm f2,5 (52B) puszka widzi przysłone 2,4 a nie 2,5. Nie zauważyłem żeby w górnych wartościach przysłony działy sie takie cuda jak piszesz, ale jutro to sprawdzę dokładnie to napiszę. Miałem też kilka szkieł tych najstarszych http://www.adaptall-2.com/index.html . Z nimi rzeczywiście cuda sie działy. Mogła to być wina współpracy z przejściówkami bo wszystkie moje przejściówki są dużo nowsze. Sprawdzałem na 6 sztukach przejściówek 2 KA i 4 K. Ze słoikiem 35-80 /2,8-3,5 kasetka szalała. Większość fotek prześwietlonych. Z pozostałymi nie było aż tak źle , ale jednak źle :evil:
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
xrut, co masz na myśli pisząc "czasami"? To że problem pojawia się i znika sam, bez potrzeby najmowania wiedźmina ? O tych "cudach" po prostu gdzieś wyczytałem... nie wiem, czy nie na podanej przez Ciebie stronie. Dzięki za odpowiedź.
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
1. Czy adapter Adaptall 2 PK/A (ze stykami) działa z każdym obiektywem tego systemu umożliwiając sterowanie przysłony z poziomu body?
2. Jak to działa praktycznie z GX20 (K20)?
3. Czy Tamron SP 70-210mm F/3.5 Model 19AH określony na stronie http://www.adaptall-2.com jako „zoom wszechczasów” to legenda – czy faktycznie jest lepszy od np. Tamron_a 70-210mm F/3.8-4 Model 46A, który na tej samej stronie ma lepsze rozdzielczości a jest tańszy i łatwiej dostępny? Jakie są zalety praktyczne tego pierwszego?
Proszę o praktyczne uwagi użytkowników.
 

n-l  Dołączył: 13 Mar 2007
Postaram się odpowiedzieć na powyzsze trzy pytania:
1. Z każdym oznaczonym jako adaptall-2. Maja one czerwoną pozycję AE na pierścieniu przysłon.
2. Tak samo jak obiektywy Pentax-A.
3. Miałem 70-210mm F/3.8-4 i wymieniłem go na SP 70-210mm F/3.5 Tańsza wersja była bardzo dobra, to naprawdę przyzwoity obiektyw. Na korzyść wersji SP przemawia wykonanie (jest doskonałe), różnica w bokeh (trudno to ocenić, ale myślę że jest dużo lepiej), "plastyczności" (znowu trudne do oceny, po prostu zdjęcia wydawały mi się ładniejsze), różnica pomiędzy f/4 a f/3.5 na 210 mm również jest sporym plusem. Ostrość w obu obiektywach jest porównywalna. W SP przeszkadza waga oraz to, że na długim końcu czasem potrafi aberować (podobnie jak tańszy brat).
 
_basta_  Dołączył: 13 Lip 2008
Jednak doczekałem się!
Dzięki!!
 

n-l  Dołączył: 13 Mar 2007
Cieszę się, że pomogłem ;-)
 
sajetan_tempe  Dołączył: 08 Sie 2008
Pytanie o działanie...
Mam jednego adaptalla (19AH) i wraz z nim adapter bez przenoszenia automatyki (ale z mechanicznym przeniesieniem). W body cyfrowym wszystko działa poprawnie i zdjęcia z użyciem zielonego przycisku wychodzą dobrze (przysłona się domyka)...

Mam natomiast problem po podpięciu tych urządzeń do ME Super, tzn. kręcąc pierścieniem przysłony aparat nie odczytuje zadanej wartości - cały czas zachowuje się jak na pełnej dziurze.

Sprawdziłem, że przy kręceniu pierścieniem popychacz nie przesuwa się tak jak dzieje się to normalnie przy użyciu każdego innego obiektywu (np. Pentaxy M). Pytanie - czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Ewentualnie czy ktoś z Wrocławia (lub okolic), ewentualnie Wałbrzycha (lub okolic), dałby do pomacania jego adapter adaptall, żeby zweryfikować w czym tkwi problem?
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
    Przy przejściówce bez A, zielony przycisk powoduje domknięcie przysłony do ustawionej ręcznie wartości, pomiar i można focic. jesli me super nie ma takiego bajeru jak zielony przycisk to tylko recznie mozesz ustawic ekspozycję. gdybys miał przejściówke typu A t o szklo dzialaloby jak kazde szklo pentax z oznaczeniem A. Ja sprawdzałem to na kdyszce,kasetce k20 i k5

sajetan_tempe napisał/a:
Mam jednego adaptalla (19AH) i wraz z nim adapter bez przenoszenia automatyki (ale z mechanicznym przeniesieniem).
    To nie przenosi mechanicznie automatyki tylko przymyka przysłonę przy naciśnięciu spustu, lub zielonego cudu techniki :-D
 
sajetan_tempe  Dołączył: 08 Sie 2008
Dzięki za odpowiedź... Jak działa zielony przycisk wiem...

Myślałem tylko przez cały czas, że dowolny Tamron Adaptall z oryginalnym adapterem PK będzie powodował, że obiektyw zachowuje się jak każdy inny manualny... A Tak? Nie jest możliwe focenie z ME Super bo aparat nie wie, jakiej przesłony chcemy użyć :). Rozwiązaniem byłaby tylko praca na przysłonie roboczej...

Dalej coś mi tu nie gra :D.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
sajetan_tempe napisał/a:
Myślałem tylko przez cały czas, że dowolny Tamron Adaptall z oryginalnym adapterem PK będzie powodował, że obiektyw zachowuje się jak każdy inny manualny.
Tamron adaptall powinien działać prawidłowo z ME Super, identycznie jak pentaksy M. Występuje jakiś problem mechaniczny, być może popychacz w obiektywie nie zahacza o dzwigienkę w korpusie?
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
Dokładnie tak jak napisał janek_wu.
Przejściówka z A działa jak każde szkło typu A. Przejściówka manualna bez A działa jak obiektyw typu M.
Z każdym pentaxem.
 
sajetan_tempe  Dołączył: 08 Sie 2008
To już wszystko wiadomo - pozostaje zweryfikować czy to wina obiektywu, czy adaptera. Dziękuję!
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
Mam pytanie dotyczące adaptera PK/A:
- czy też występuje u was pewien luz po podłączeniu do aparatu? tzn, można poruszyć korpusem w prawo i lewo o kilka mm. Jest to uciążliwe zwłaszcza z dużym obiektywem z mocowaniem statywowym, ciągle gubi sie przez to poziom... dodam, że wcześniej z adapterem P/K bez styków tego luzu nie miałem lub był marginalny, ale tam jest dodatkowo kołnierz z wartościami przysłon, który trzyma lepiej obiektyw. W ogóle ten adapter bez styków sprawia lepsze wrażenie.
Adapter jest oryginalny i nieuszkodzony.
 

xrut  Dołączył: 28 Paź 2007
U mnie luzów nie było, nawet minimalnych, ale też nie fotografowałem większym szkłem niz SP 35-210mm F/3.5-4.2. Na żadnej przejściówce, a miałem cztery
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
PK/A luzów brak. Remek. przecież tu też powinieneś mieć kołnierz z wartościami przysłon i pozycją "A".
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A jesteś pewien, że to nie jest adapter do bagnetu RICOH'a ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach