magradaw  Dołączył: 12 Lut 2010
Markus napisał/a:
Dobry kompakt na dzisiejsze czasy powinien mieć 1 calową matrycę.
Masz na myśli przekątną, bok dłuższy czy krótszy? I dlaczego akurat 1 cal, ani mniej, ani więcej? Jakieś nowe wyznanie, czy dlatego, że tyle ma Sony DSC-RX100? I dlaczego na dzisiejsze czasy? Wcześniejsze były inne? Przyszłe będą inne?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Test dla miłośników sigmy:
http://www.photographyblo...merrill_review/
 
jaceek81  Dołączył: 19 Paź 2010
Raw zajmuje 50MB, gdzie to magazynować?
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
jaceek81 napisał/a:
gdzie to magazynować?
Mając taki aparat robisz mniej zdjęć, zachowujesz też je po większej selekcji :->
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Markus napisał/a:
Dobry kompakt na dzisiejsze czasy powinien mieć 1 calową matrycę.
Niestety ale ceny są wysokie tak jak lustrzanki i kółko się zamyka...


Dyskusyjne to nieco bo to ze ta matryca jest większa to nie wystarczy kiedy do porównania stanie aparat z mniejsza matryca ale ze sporo jasniejszym obiektywem.
A z racji tego, że to kompakt z niewymienną optyką można rzec że para idzie w gwizdek...
Co innego w przypapdku bezlusterkowwca gdzie już można zapiąć jaśniejsze szkła.

BTW nowy Nikon 1 z matrycą 1" właśnie "wychodzi" do niego też ma byc jasna stałka.

Zwróć więc uwagę na światłosiłę obiektywu RX100 - jak dla mnie nic specjalnego.
Trzeba będzie podnieść ISO i uzuskasz efekty zbliżone do 2x tańszego LX-5...

[ Dodano: 2012-10-24, 12:02 ]
jaceek81 napisał/a:
Raw zajmuje 50MB, gdzie to magazynować?


Nie uciekniemy od tego.
Ja juz zamontowałem 2TB do kompa a po USB dodatkowo mam zewnętrzny 1 TB.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Kfan, ale wielkość matrycy to nie tylko iso ale także realna rozdzielczość przy tej samej ilości pikseli. Kiedy zapostowałem na fotopolisowej stronie, że ten problem jest generalnie nieporuszany, obiecali, że będą poruszać i kwestię rozdzielczości zestawu matryca/obiektyw. No bo ja na dobrą sprawę nie wiem co mi da lepszą rozdzielczość: czy taka czteropikselowa sigma dp ale na apsie, bez filtra AA i z super szkłem czy sony rx100 (20mpx)? A uważam, że od kompaktu dla wymagających można oczekiwać, że mając go przy sobie w supersytuacji, jakość aparatu nie zaprzepaści potencjału sytuacji, kadru... I pozwoli na sensowny wydruk. Tutaj się zgodzę, że 1 calowa matryca obecnie to powinno być minimum w takim kompakcie.
Polecane przeze mnie Fujifilm F200EXR jeszcze daje radę - zdjęcie, które nim wykonałem na iso 400, znajdziecie w najnowszym wydaniu FOTO i kalendarzu tejże gazety i pewnej firmy wydrukowej. Daje radę, ale nie zawsze. Gdyby matryca fujika miała ten jeden cal przy nie zwiększonej ilości pixeli, to efekty na pewno byłyby dużo lepsze. A teraz co - telefony doganiają kompakty. Notabene zaraz rozpakuję przesyłkę z diprintu ze zdjęciem z sigmy w 400 dpi na endurze.

[ Dodano: 2012-10-28, 10:33 ]
No i znalazłem to casio. W sierpniowym DFV z 2011 roku ukazał się test porównawczy kompaktowych superzoomów. Casio EX-H30 wypadł rewelacyjnie pod względem dynamiki, rozdzielczości, szumów. A kompletnie zakasował konkurentów pod kątem pojemności baterii - na jednym ładowaniu 1000 zdjęć! Zakres zooma 24-300 mm. Ma parę fajnych funkcji jak panorama z ręki a na ceneo czy tam innym skąpcu przeczytałem zabawny tekst, że funkcja makijażu sprawiła, że żona piszącego jest wreszcie ładna :lol:
Podoba mi się to casio, a szczególnie jego cena coś ok. 550 zł

Sam bym go brał w kieszeń, bo nieraz brak mi zooma a mtfy pokazują zadziwiająco dużą rozdzielczość, ale mam jakiś opór do specyfikacji: 16 mpx przy matrycy 1/2,3" :-/
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Ekajana napisał/a:
A uważam, że od kompaktu dla wymagających można oczekiwać, że mając go przy sobie w supersytuacji, jakość aparatu nie zaprzepaści potencjału sytuacji, kadru... I pozwoli na sensowny wydruk. Tutaj się zgodzę, że 1 calowa matryca obecnie to powinno być minimum w takim kompakcie.


A ja nie.
I uzasadnię dlaczego:
1. Większa matryca podnosi koszt aparatu
2. Wymusza zastosowanie większej i droższej optyki dla uzyskania odpowiedniej jasności
3. jeżeli punkt 2 nie jest spełniony to musisz używać wyzszych ISO z uwagi na ciemność i uniknięcie poruszonych kadrów nie mówiąc o problemach w scenach ruchomych.
4. Z uwagi na wzrost kosztów zakup takiego aparatu przestaje być sensowny bo niewymienna optyka czyni go jednorazowym.

Owszem większa matryca jest zaletą zgoda ale biorąc pod uwage powyższe trzeba pomyśleć o kompromisie.

IMO kompakt ma być po pierwsze tani.
zapewniać jakość zdjęć wystarczającą na format A3
mieć jasną optykę bo i tak mam kosmicznie dużą GO i dyfrakcję a te wady poprawia własnie jasny obiektyw
Mieścić sie w kieszeni,


Jeżeli już myśłimy o większej matrycy to nie kompakt a bezlusterkowiec, których masz ogromny wybór i z matrycami wszystkich wielkości.

Mój" kompakt" to NX10+naleśnik 30/2.
Jak trzeba odpinam naleśnika przypinam 50-200 lub 18-55 i mam "hybrydę" z matrycą APS-C.

A jak wiemy jest już kilka innych szkieł do wyboru niedrogich i dobrych tak więc polecam :-D

A jak już nie trzeba dużej matrycy i chcemy mieć coś do kieszeni z zoomem to ja się zadowolę czymś w rodzaju Panasonic LX-7 lub Samsung EX2F. 24 mm/F1,4 zoom 3,3x i F2,7 na tele to bardzo dobre parametry dla aparatu 2x tańszego od 1" Sony RX100 do którego nijak cokolwiek dopiąć.

Można też pomyśleć o korpusie m4/3 z naleśnikowym zoomem 3x. Wielkość kompaktu matryca 4/3 no i tym sposbem kompakt z matrycą 1" za cenę prawie 3 tys PLN przestaje mieć jakikolwiek sens.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Fakt m4/3 np. Olek E-PM1 z naleśnikiem 17/2.8 albo 20/1.7 jest ultramalutki.
Choć nadal taniej i lepiej w kwestii tonalności wychodzą Sigmy Dp ale tam są tylko dwie ogniskowe do wyboru, jak komuś pasuje odpowiednik 18 lub 28mm (na aps-c) to imho to jest nadal najlepsze rozwiązanie z bezwizjerowych.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
No i chyba znalazłem kompakt dla siebie :-P Eldred DP1 jest jeszcze na rocznej gwarancji haha. A potem będę jak Generic myślał latami czy dobrze zrobiłem hahahaha
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ekajana napisał/a:
Casio EX-H30 wypadł rewelacyjnie pod względem dynamiki, rozdzielczości, szumów... Podoba mi się to casio, a szczególnie jego cena coś ok. 550 zł..., ale mam jakiś opór do specyfikacji: 16 mpx przy matrycy 1/2,3" :-/


Exilim HS EX-ZR100 będący chyba jego odpowiednikiem ma rozdzielczość 12 Mpix.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ekajana, jeśli chodzi ci o tego olka to pooglądaj najpierw zdjęcia z matryc 4/3 i porównaj z tymi z sigmy, bo jeśli chodzi o jakość obrazu to jest przepaść (nie piszę o iso).
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Eldred, no to jest jasne - dynamika w m4/3 to jest jakaś porażka (wiadomo, że nie o om-d mowa), a iso 800 w sigmie jest ok. Tak jeszcze raz wydruk 30/45 w 400 dpi obejrzałem i jednak dobra jakość. Zrobiłem takie samo zdjęcie K-5 i były przepały tam gdzie sigma odzyskałą łądnie kolor. Nie jest to olek. to jest NX200. Włąśnie zamówiłem. Obserwujcie giełdę hahaha. Trza się wyprzedać, bo przecie budżet nie wytrzyma takiej konsumpcyjności onanistyczno-elektronicznej. Nie stać mnie na Merrilla a chcę rozdzielczości to padło na samsunga. Pobawiłem się rawami i nawet łądnie się spisują. Żal wielki sigm, ale na co komu tyle sprzętu?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ekajana, no ja się wtedy nie zdecydowałem na sigmę z jednego prostego i głupiego w sumie powodu, nie mogę się zdecydować co by było lepsze: taka sigma, czy oryginalna nakładka szerokokątna fujifilm do x100 dająca taki sam kąt widzenia jak ma dp1 (28mm) ale przy zachowaniu f2.0 ostatecznie niczego nie kupiłem i jakoś mi na razie nie brakuje :roll:
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Eldred napisał/a:
ostatecznie niczego nie kupiłem
I to rozwiązanię cenię. Samemu mi wstyd, że przed chwila się obkupiłem jak głupi a nie lecieć w minimalizm jak przed laty z pięćdziesiątką. Minimalizm mnie np. pociaga, dlatego ten wątek należy do najczęściej przeze mnie odwiedzanych. Myślałem o RX100 a skończyło się na samsungu. I nawet K-5 bym puścił, gdyby to był ciut gorszy (i większy haha) aparat, ale jakoś żal.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Ekajana napisał/a:
Eldred, no to jest jasne - dynamika w m4/3 to jest jakaś porażka (wiadomo, że nie o om-d mowa),
Spokojnie - male m4/3 w postaci olkow E-PM2 i E-PL5 jest juz praktycznie na polkach sklepowych. Mozna spotkac sie z opiniami, ze w E-PL5 wyciagnieto z matrycy om-d jeszcze wiecej.
Matryca i AF z om-d w malych pudelkach zapowiadaja sie ciekawie...
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Eldred napisał/a:
Choć nadal taniej i lepiej w kwestii tonalności wychodzą Sigmy Dp ale tam są tylko dwie ogniskowe do wyboru, jak komuś pasuje odpowiednik 18 lub 28mm (na aps-c) to imho to jest nadal najlepsze rozwiązanie z bezwizjerowych.


Swoją drogą to juzchyba czas na bezlusterkową Sigmę z Foevonem.....
Skoro pod NEXyjuż optykę robią to i bagnet mogli by z NEXa zastosować.
Nie miałbym jednak nic przeciwko temu jakby zastosowali NX :-D
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Kfan, oj zgadzam się :-)
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Ja po ostatnim wyjeździe jestem właściwie przekonany do zakupu bezusterkowa.
Lubię mój sprzęt i nie chcę się go pozbywać ale po 6-8 godzinach noszenia w upale K-7 z tylko trzema stałkami miałem dość.

Poczekam do wiosny bo może się zdarzy jakiś prezent od firmy w postaci nowszego bezlusterkowca ew. modulu z bagnetem K do GXR a jak nie to mam trzy typy:

Samsung NX200 z kitem + 30mm

NEX 5r ew. NEX 6 (teraz drogi) z kitem i Sigmą 30mm

Olek E-PL5 z kitem i Panasonikiem 25mm

Najchętniej wybrałbym Nexa 6 bo ma wizjer,dwa kółka, dobrze współpracuje z manualami (mógłbym podpiąć moje szkła)

Mam też kompakta Canona s100 z którego jestem zadowolony ale mała matryca i kiepski pomiar światła go ograniczają.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Michciu76 napisał/a:
... a jak nie to mam trzy typy:

Samsung NX200 z kitem + 30mm

NEX 5r ew. NEX 6 (teraz drogi) z kitem i Sigmą 30mm

Olek E-PL5 z kitem i Panasonikiem 25mm

Najchętniej wybrałbym Nexa 6 bo ma wizjer,dwa kółka, dobrze współpracuje z manualami (mógłbym podpiąć moje szkła)


Osobiście nie radzę kupować bezlusterkowca bez wizjera.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Dwa szkla to chyba troche malo, zeby myslec o aparacie tego typu... Nie dziwi wiec, ze goscie z Sigmy nia maja (na razie) zadnych planow dot. wlasnego bezlusterkowca.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach