mrawi  Dołączył: 19 Lut 2011
Według moich obserwacji to dobrym sposobem na sprawdzenie orbów jest zrobienie późnym wieczorem kilku zdjęć na których będzie widać włączone sygnalizatory świetlne. Jak zamiast kolorowych świateł wyjdą białe plamy to znaczy, że mamy orby. Aparat ustawiony na iso 100 najlepiej. Można wykonać też zdjęcia miasta nocą. Wtedy jest cała masa różnych źródeł światła i jak jest tendencja do orbów to się raczej nie ukryje.
 

magradaw  Dołączył: 12 Lut 2010
A co sądzicie o taki starociu jak Sony DSC-R1? Ostatnio na Allegro chodziły po ~500 zeta. Może to atrakcyjna alternatywa dla drogich nowości?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
magradaw napisał/a:
A co sądzicie o taki starociu jak Sony DSC-R1? Ostatnio na Allegro chodziły po ~500 zeta. Może to atrakcyjna alternatywa dla drogich nowości?


Za ~500zl mozna juz chyba pokusic sie o poszukanie jakiegos bezlusterkowca (np. Olympusa e-pl1, Samsunga nx5).
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Sebastian napisał/a:

Za ~500zl mozna juz chyba pokusic sie o poszukanie jakiegos bezlusterkowca (np. Olympusa e-pl1, Samsunga nx5).


A przyzwoity obiektyw 24 - 120 mm to za ile? Bo samym body zdjec nie zrobi.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dojrzewam do decyzji, żeby zrezygnować z lustrzanki (ewentualnie zostawić sobie P67 i zacząć tym klockiem od czasu do czasu zdjęcia robić) oraz zakupić mały sprytny aparat kompaktowy. Choć skoro za takie coś trzeba dać tyle, co za porządne lustro... ale to inna kwestia.
W "oko" wpadł mi Fuji X20. Niemniej zastanawiam się, czy nie lepiej może X10? Póki jest w sklepach. Jest X20 warty dopłacenia tych kilkuset złotych? A może jakiś inny zgrabny kompakt wart zachodu?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Podobno warto. Poczytaj recenzję na aptecznych.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
matb, jak do robienia zdjęć to rx100 jest dobry i bardzo kompaktowy. Ja nie wiem na co mógłbym narzekać.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
ZObaczę RX100. A dopytam jeszcze, jak na tle Fuji X20 ma się Canon GX1? Szkło zdaje się ciemniejsze, ale poza tym? Interesuje mnie dobre (jakościowo) i wygodne fotografowanie, filmy, wi-fi i takie tam, to mniej istotne są.
Kurcze, dlaczego na tradycyjnym miejscu pokręteł od czasu w tych aparatach są jakieś dziwne funkcje? :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
To ja proszę o pomoc...

Czy jest jakiś kompakt, który by był mniej więcej jak Sony RX100, ale miałby jaśniejszy [przy tym może być krótszy] obiektyw?

Czyli:
- najlepiej od 24mm
- jasność kończąca się na ok. 2,8-3,5
- małe rozmiary i niezbyt duża waga - najlepiej chowany obiektyw
- idealnie większa matryca, niż 1/1,7

RAWów nie musi mieć ;-)

Czyli taka hybryda RX100 i Samsunga EX1 [mała matryczka :-( ].

Macie jakieś pomysły?

Ps. W RX100 podoba mi się jego bezszelestność [albo raczej "szelestność" :) ].
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
LX-7? W każdym aspekcie z wyjątkiem 1:1 masz 24mm, matryca daje radę do ISO 800-1600, DR dla ISO 80 7.7 EV wg, optyczych (K-5: 8.0 EV), obiektyw się chowa, jasność 1.4-2.3. Niestety - 1/1.7.

Jeśli można zapytać - czemu nie 1/1.7?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Hmmm...

Jakoś tak mam zakodowane, że mniejsza matryca = większe szumy, mniejsze możliwości.
Może czas się przekonać, czy mniejsze = gorsze?
;-)

BTW - ale jeśli już 1/1,7, to czy EX1 nie byłby lepszym/równie dobrym wyborem?
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
Tańszym z pewnością.

Ale EX1/EX2 jest już ciemnieszy. I jest trochę do tyłu z dynamiką i szumami. Może EX2F jest lepszy? Nie wiem, wykluczyłem go po obejrzeniu sampli video i porównianiu na dpreview jakości obrazu. Co do możliwości kreowania za pomoca GO - polecam obrazek: http://www.dpreview.com/p...uivAperture.png
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Jeśli 24mm nie jest koniecznością, to trzeba brać pod uwagę Olympusa XZ-2. Świetne szkło i bardzo dobra stabilizacja obrazu. Do tego cena mocno spadła.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
http://www.dpreview.com/p...uivAperture.png

I jak mam to czytac, ktory jest najlepszy a ktory najgorszy? Nie wiem....
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
No np. dla mnie ważne były zdjęcie portretowe na ogniskowej ok. 75mm i widzę że najjaśniesze są xz-2 i x20, tuż za nimi LX-7, w dalszej kolejności RX100, EX2F i G15. Z drugiej strony chciałem 24mm i w miarę dużej GO przy dużym świetle i tu mamy EX2F, LX-7 i X-F1. Nie ma najlepszego i najgorszego, są najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań ;-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Rozumiem, dziekuje.
 
Imperator  Dołączył: 25 Paź 2011
espresso napisał/a:
Jak nastawiasz się w głównej mierze na JPG prosto z aparatu to w tej dziedzinie najlepsze są fuji... robią to świetnie. Przy zapisie RAW + JPG w Fuji (szczególnie przy włączonej symulacji VELVIA) iż trudno mi było z RAW w LR uzyskać efekt taki jak był w JPEG.

Wezmę sobie to pod uwagę. Rozglądam się nieśmiało za ciekawym kompaktem, który by mi się zmieścił do kieszeni kurtki. Wkurza mnie czasami dźwiganie torby z lustrzaną. Starzeję się bowiem już. ;-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
mygosia napisał/a:
Hmmm...

Jakoś tak mam zakodowane, że mniejsza matryca = większe szumy, mniejsze możliwości.
Może czas się przekonać, czy mniejsze = gorsze?
;-)

BTW - ale jeśli już 1/1,7, to czy EX1 nie byłby lepszym/równie dobrym wyborem?


Ponieważ takowe analizy czyniłem przed zakupem LX7 stanowczo twierdzę że nie.
LX7 jest super polecam.
Jasna optyka, multiaspect bracketingiem czterech proporcji(za jednym pstrykiem masz 4 różne formaty i nie cropowane bo przekątna jest stała) , szybki AF, wbudowany filtr ND, możliwość podpięcia akcesoriów.
Gdyby miał wbudowany wizjer jak GX7 byłoby jeszcze lepiej.
Niestety wizjerek trzeba dokupić ale przynajmniej jest taka opcja przy EX nie ma.

W starciu z lustrzanka / bezlusterkowcem wyposażonymi jedynie w kitowe szkło IMO LX wygrywa. Przede wszystkim jest to maleńki zoom o świetnych parametrach.
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
mam mala prosbe
kolezanka przymierza sie do zakupu aparatu
maksymalnie ile moze wydac 2500 zl
zdjecia glownie w plenerze, zwierzaki, makro

z poczatku myslalem o jakims rozwiazaniu w DSLR
ale z racji tego ze przyszla wlascicielka nie zamierza w przyszlosci wydawac pieniedzy na "tematyczne obiektywy", zastanawiam sie aby nie polecic jej cos takiego

FUJI HS50XR
ps troche sie obawiam czy megazoom nie bedzie mial problemow np z funkcja macro

dzieki za podpowiedzi
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
IMO X-S1 + Raynox 250 starczy z zapasem i mieści się w budżecie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach