sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
"wywoływanie" rawów
Czy moglibyście opisać jak obrabiacie rawy? Czy macie np. jakiś wyjściowy zestaw ustawień, które sprawdzają się w większości przypadków dając może nie rewelacyjny, ale zadowalający efekt?

Pytam ze względu na to, że mam stary, ciemny, rozjechany monitor, na którym obróbka zdjęć jest tym, czym łowienie ryb siekierą :-/ ale mimo wszystko kiedyś w niedalekiej przyszłości pare zdjęć do galerii też kciałbym wrzucić, abyście ocenily, poddali konstruktywnej krytyce itd. itp. Czy koniecznie każdego rawa trzeba "dopieszczać"? Jestem w tych sprawach całkowitym "lajkonikiem" ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dopieszczać należy każdego RAWa wartego tej czynności.
Możesz spróbować wołać wg. wartości numerycznych: każdy konwenter podaje Ci wartości składowe poszczególnych barw (dla bieli: 255, 255, 255 dla czerni: 0, 0, 0, dla odcieni szarości muszą wartości te być jednakowe, dla odcieni skóry ok. 220, 170, 140). Na początku to niezła jazda. Później moźna się przyzwyczaić.
Myślę, że prościej będzie dokonać chociażby wstępnej kalibracji monitora (lub po prostu kupić nowy). Tu jest jakieś narzędzie Microsoftu. Nic Ci o nim nie napiszę, bowiem działą tylko pod XP, ja mam W2K:
http://www.microsoft.com/...&displaylang=en

Osobiście używam Adobe Gamma, ale jak to bywa z kalibratorami "na oko" nie do końca mu wierzę ;)
Jeżeli nie masz powyższego, spróbuj tym:
http://www.praxisoft.com/...ts.wiziwyg.html

A idealna receptura na super obróbkę oczywiście nie istnieje.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Niestety mojemu motkowi kalibratory już nie pomagają :-/ aa nad nowym monitorem to się poważnie zastanawiam, bo jak się powiedziało A (zakup DLa) to teraz trzeba powiedzieć B :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
I tu popełniłeś pewnie błąd. Ale z drugiej strony obecne CRT kosztują tyle, że kupno przyzwoitej bańki nie powoduje powstawania tików nerwowych.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
każdy konwenter podaje Ci wartości składowe poszczególnych barw [...] dla odcieni skóry ok. 220, 170, 140


Rasista ;-)

Jarek
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
No właśnie, celuje w crt..może już nie długo ;-)
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
sołtys napisał/a:
łowienie ryb siekierą

pure fun.

jezeli faktycznie z Twoim nie da sie nic zrobic to przyzwoity seconhandowy crt to teraz jakies 10% dl-a.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
o monitorach juz sie naczytalem i nasluchalem na roznych forach a i ceny znam, dlatego chcialbym jednak, jeśli można prosić, aby ten wątek rozwijał się w temacie "wywoływania rawów" i tego jak Wy to robicie. Nie mniej oczywiście dziękuje za zainteresowanie i odpowiedzi :-)

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No dobra Sołtys, ale jaki sens ma w takim układzie dla Ciebie ten wątek. To tak, jak rozmowa z daltonistą o kolorach.
Proponuję zablokowaćów temat do momentu aż Sołtys kupi sobie monitor ;-)

Na starym forum był podobny wątek odnośnie jakości *.jpg zapodany przez Newbe. Myślę, że dokładnie takie same argumenty można zastosować do tego postu.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sens ma taki, że chciałbym spytać o Wasze spostrzeżenia co do obróbki, o Wasze doświadczenia w tej kwestii, a nie tyle o porady, co rzeczywiście mogłem zasugerować. Chciałbym spytać czy macie jakąś regułę wg której postępujecie z każdym nowym rawem? Na co w pierwszej kolejności zwracacie uwagę? Od czego zaczynacie? .. może nie potrzebnie wspomniałem o tym monitorze, bo stał się tematem przewodnim tego wątku :-/ a wątku na starym forum nie czytałem :-/ .. monitor prędzej czy później kupie, ale w między czasie coś na temat obróbki chciałbym się już dowiedzieć, żeby nie marnować czasu ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Powtarzam raz jeszcze: nie ma reguły.
Zaczyna się przeważnie od tego, w jakiej kolejności w danym sofcie są zakładki ;-)
Zalezy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Balans bieli np. nie zawsze ustawia się prawidłowo - czego rewelacyjne efekty możesz oglądać w galerii, patrząc na akty Fafniaka.
Wiktor zaś wywołuje danego RAWa dwa razy: prześwietlony i niedoświetlony i łączy później w Szopie "zwiększając" dynamikę zdjęcia.
To jest cyfrowa ciemnia i tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojej pomysłowości zależy co z tego wyciągniesz. Nie jesteś niczym ograniczony (no, może poza monitorem :-P ).
Traktować należy wołanie RAWa jak zabwę, tylko tak bowiem można się naprawdę dużo nauczyć. A żadne rady nie zastąpią Ci doświadczenia.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
No tak, zapewne racja Michu, ale po prostu nie mam o tym najmniejszego pojęcia. Oczywiście ze wszystkim co napisałeś się zgadzam, że doświadczenie, że zabawa, tylko, że myślałem, że może tak jak w ciemni stosuje się mimo wszystko kilka reguł typu: wywołując negatyw zaczyna się od wywoływacza, później stosuje przerywacz, potem utrwalacz, a potem płukanie, tak myślałem, że może i przy obróbce zdjęć jest kilka czynności, kilka drobnych reguł, kilka malusieńkich schematów, które można zawsze zastosować i które stosujecie. Po prostu otwierając zdjęcie nie wiem od czego zacząć, za co się zabrać, na co zwrócić uwagę biorąc pod uwagę fakt, że nie chce z fotografii zrobić grafiki ii przynajmniej na początku "wywołać" rawa jedynie poprawnie (o czym wiem, że do tego potrzebny jest lepszy monitor, ale chciałem spytać o to co powyżej tych, którzy lepszy monitor już posiadają ;-) )
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Myślę, że po prostu powinieneś jechać wg zakładek w danym sofcie. Np. Pierwsza to z reguły balans bieli, później korekta, etc, etc. I na końcu wyostrzanie.
Tutaj niestety bez monitora nie podziałasz. Po prostu MUSISZ obserwować własne wyniki, to jak obrazek reaguje na dany suwak i czy o to Ci chodziło.
Pamiętaj:
Jedynie słuszną wizje może mieć tylko przewodniczący partii.
Każdej partii.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Oo to ciekawe, w sumie proste, a pewnie skuteczne i efektywne :-) właśnie również o takie proste uwagi mi chodziło (thx Michu), takie porady w stylu tipsów w programach, które wyskakują po uruchomieniu programu (jeśli sie ich nie wyłączy) - jeśli ktoś mógłby jeszcze coś od siebie dorzucić to będę bardzo dźwięczny .. yy tzn. wdzięczny ;-)
 

nowakka  Dołączył: 22 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
- jeśli ktoś mógłby jeszcze coś od siebie dorzucić to będę bardzo dźwięczny .. yy tzn. wdzięczny ;-)


Polecam dwie książki: The Art of Raw Conversion oraz Real World Camera Raw. Obydwie po angielsku, obydwie niedostępne w PL (poza e-mule ;)

Na stronach Adobe są też pdf'y z artykułami na temat wywoływania (i ogólnie o pracy w 'cyfrowej ciemni'), linka w tej chwili nie pamiętam - powinny być gdzieś w supporcie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
1 - pomysl
2 - suwaki
3 - zmiana rozdzielczosci / usuniecie szumu
4 - ostrzenie

Wez pod uwage ze "efekciarstwo" zbyt latwo przychodzi przy obrabianiu w kompie- wiec z umiarem

Odszumianie ....to gigantyczny temat
Poprawianie "cery" :) - to temat rzeka.....staraj sie to robic "strefowo" tak zeby to wzglednie naturalnie wygladalo....unikaj poprawiania wlosow....cyfra i tak ma z nimi sporo klopotow :)

Przejrzyj archiwum grupy gazeta cyfrowa.......tam mozna wiele znalezc.....
Piekno RAW polega na tym ze wieeeeeele opcji jest zbednych, ale czasem sie przydaja :D
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
sołtys,
To tak jakbyś sie pytał malarza malujacego daną scenę żeby Ci podał przepis krok po kroku jak używać pędzla, aby powstał obraz. Ja robię to intuicyjnie aby wydobyć ze zdjęcia , to co chcę. Porady mogą być takie o których pisał Michu- łączenie prześwietlonych i nie doświetlonych zdjęć itp. Musisz próbować kierować tymi suwakami. Nie wiem jakiego programu używasz ale ja kiedyś znalazłem coś takiego myślę, że starczy na początek. ;-)
http://www.cdrom.pl/index...be_PhotoShop_CS
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przeciez obrobka RAW, jest bardzo prosta...kilka suwakow na krzyz. Nawet prosty Pentax Labolatory jest OK. Trzeba tylko troche pocwiczyc.

[ Dodano: 2006-04-28, 13:27 ]
Ale ja sie nie znam...nie wiem co to krzywe, warstwy, szumy itp.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
zenza: jak już wspomniałem nie mam (nie miałem, bo już ciutke więcej wiem dzięki Wam ;-) ) o tym pojęcia, więc myślałem w swojej naiwności i laikowości, że może macie kilka podstawowych ustawień, które sprawdzają się w pewnych przypadkach do podobnie naświetlonych zdjęć. Tak jak np. robiąc powiększenia cz.-b. w ciemni dla podobnie naświetlonych klatek negatywu można z pewnym przybliżeniem zastosować ten sam czas naświetlania papieru co ułatwia i przyspiesza cały proces i o takie "przyspieszacze" w wywoływaniu rawów pytałem ;-) np. właśnie to co poradził Michu jest dla mnie - początkującego, bardzo cenną radą

[ Dodano: 2006-04-29, 20:02 ]
Fafniak: a to pewnie tak jak z obróbką muzyki w kompie - wszystkie efekty, pogłosy, kompresory, poprawiacze, dopieszczacze, ubarwiacze dźwięku ma człowiek na wyciągnięcie myszki, ale ostatecznie to całe mieszanie komputerowymi gałkami powoduje, że dźwięk staje się mało naturalny. Dlatego, dokładnie tak samo jak w fotografi, najważniejsze jest, żeby zarejestrować to co się chce (zdjęcie w fotografi, dźwięk w muzyce) jak najlepiej, żeby później jak najmniej to wszystko poprawiać i ubarwiać ... czy dobrze rozumuje?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Używam bądź testuję:
- Pentax PhotoLab (PL),
- RawShooter Essential 2006 (RSE) (free),
- RawShooter PRO 2006 (RSP) (trial),
- BibblePRO 4.7 (BP) (tRIAL),
- SilkyPIX 2.0 (trial) (SP).

Każdy z nich ma swoje zady i walety ;-)
Największą zaletą PL jest uzyskiwany kolor - z tym na moje oko problemy ma RSE/RSP (szczególnie w przypadku zdjęć z ludźmi widać jakiś taki sino-niebieskawy kolorek na twarzy, czasem da się go zniwelować). RSP ma notomiast krzywe, co znakomicie ułatwia dostrajanie jasności/kontrastu zdjęcia.

Bardzo ładne kolorystycznie zdjęcia daje SP, ale w sumie nie radzi sobie z prześwietleniami. Tutaj mistrzem jest BP. W obecnej wersji porawiono interfejs i okno narzędzi już nie fruwa po całym ekranie (co było niezwykle denerwujące w starszych wersjach). Odnoszę wrażenie że BP jest teraz znacznie bardziej stabilny, aczkolwiek nawet na Pentium 4 (3 GHz/FSB 800/512 MB RAM) potrafi robić nie wiadomo co podczas wczytywania kolejnego obrazka.

Największe wady PL:
- brak obróbki wsadowej,
- brak łatwego przełączania się pomiędzy kolejnymi zdjęciami na pełnym podglądzie,
- brak funkcji kopiowania/wklejania parametrów zdjęcia. Ta funkcja jeżeli jest (a mają to pozostałe programy, BP tylko w wersji PRO) znakomicie ułatwia korekcję zdjęć wykonanych kolejno po sobie w podobnych warunkach - po prostu koryguję zdjęcie, wciskam stanadrowe Ctrl-C (kopiuję, zapamiętuję paratry), wybieram kolejne zdjęcie i Ctrl-V ("wklejam" parametry do nowego zdjęcia i już, korekcja zrobiona :) )

Największe zalety programów:
- BP - znakomita obsługa prześwietleń (Highlight recovery),
- SP - ergonomia i wygoda, kolor,
- RSE - najblepsza ergonomia obsługi!, dość elastyczna obsługa "cieni" i "świateł",
- RSP - krzywe!!!

A mój "workflow" wygląda następująco:
- ustalenie ekspozycji (ogólne),
- ustalenie kolorystyki (czyli balans bieli),
- póba świateł i cieni + kontrast,
- następne zdjęcie,
- ...
- powrót do poprzednio zrobionych zdjęć i korekta, jeżeli trzeba,
- i tak parę razy w kółko, aż mi się znudzi ;-)
- zapis do TIFF 8 bitowego (z uwagi na rozmiar pliku tylko 18 MB),
- Photoshop 6 - przygotowanie do labu - czyli zmiana rozmiaru, czasami jakieś drobne korekcje, wyostrzanie.

Próbuję znależć jakiś sposób na zdjecia o bardzo dużej rozpiętości tonalnej i uczę się tych technik (opisywanych już tu przez Kolegów, np. warstwy z dwoma wersjami zdjęcia naświetlonymi "na światłą" i "na cienie"). Ale efekty uzyskiwane przeze mnie są raczej średnie, pewnie dlatego że PS-a znam naprawdę słąbo....

No, i to by było na tyle :roll:
Jakbym coś mógł jeszcze dopowiedzieć, to bardzo chętnie, oczywiście.
Pozdrawiam, Jurek

[ Dodano: 2006-05-01, 19:11 ]

Właśnie pobawiłem się Photoshopem CS2 PL - dołączony trial 30 dni do PCWK 1/2006 (PCWK - PC World Komputer dla tych co nie czytują ;))

Zacznę od wad:
- cena !!!! nie dla ludzi. Szczęśliwie mam PS 5.5 więc możliwy uograde za marne 800 zł :-(
- nie zauważyłem jakiejś możliwości automatyzacji pracy, przetwarzania wsadowego - ale może po prostu jeszcze nie znalazłem. Sylwek, podpowiesz?

A teraz zalety:
- wyciąganie cieni - palce lizać :roll: Adobe Camera RAW też spisuje się bardzo dobrze.
- pełna kontrola na światłami.
- kolor bdb.

PS CS2 od dziś to mój faworyt wśród programów do obróbki zdjęć!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach