Robert Sikora  Dołączył: 25 Kwi 2006
  "wywoływanie" rawów
Cytat

Największe wady PL:
- brak obróbki wsadowej,
- brak łatwego przełączania się pomiędzy kolejnymi zdjęciami na pełnym podglądzie,
- brak funkcji kopiowania/wklejania parametrów zdjęcia. Ta funkcja jeżeli jest (a mają to pozostałe programy, BP tylko w wersji PRO) znakomicie ułatwia korekcję zdjęć wykonanych kolejno po sobie w podobnych warunkach - po prostu koryguję zdjęcie, wciskam stanadrowe Ctrl-C (kopiuję, zapamiętuję paratry), wybieram kolejne zdjęcie i Ctrl-V ("wklejam" parametry do nowego zdjęcia i już, korekcja zrobiona :) )

Ale PPL ma przetwarzanie wsadowe. Zubozale, ale ma.
Idealnie robi to o czym piszesz w ostatnim punkcie.
PPL potrafi wczytac wiele RAW-ow naraz (zaznacz je w oknie wyboru plikow).
Potem ustawiasz korekcje i wcisnij "zapisz", a wszystkie otwarte pliki
zostana kolejno przetworzone i zapisane :-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Właśnie pobawiłem się Photoshopem CS2 PL - dołączony trial 30 dni do PCWK 1/2006 (PCWK - PC World Komputer dla tych co nie czytują ;))

Zacznę od wad:
- cena !!!! nie dla ludzi. Szczęśliwie mam PS 5.5 więc możliwy uograde za marne 800 zł :-(

No coz, placi sie głównie za PSa, ktory jednak zalicza się do programow zawodowych. Do wiekszosci jednak zabaw dla przecietnego amatora wystarczający może być PS Elements, który jest dużo tańszy ;-)

Cytat
- nie zauważyłem jakiejś możliwości automatyzacji pracy, przetwarzania wsadowego - ale może po prostu jeszcze nie znalazłem. Sylwek, podpowiesz?

Pewnie. Otwierasz Brydża, zaznaczasz większa ilość zdjęć w RAW lub wszystkie w danym katalogu i wybierasz "Open in Camera RAW" lub CTRL + R :-) Otworzy sie wowczas ACR, tyle tylko, ze z lewej strony bedzie pasek a'la film z wybranymi zdjeciami. Jak juz obrobisz w/g uznania kazde z nich to zaznaczasz tyle ile chcesz zamienic na np. JPEGa i robisz "save # images", gdzie # to ilość zaznaczonych przez Ciebie zdjęć do konwersji ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sylwek - jesteś kopalnią wiedzy :-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Sylwek - jesteś kopalnią wiedzy :-)

Prosze tylko nie kopac lezacego ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Żorżyk - przecież Sylwiusz to górnik, więc to logiczne.
A propo Lightorooma.
Jak wygląda kolorystyka pliku wyjściowego z niego w porównaniu do PLab? Jak do tej pory, żaden soft nie oddawał tak dokładnie czerwieni jak program Pentaksa. Z namacalnych osobiście najbliżej jest chyba Samsungowata przeglądarka.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Żorżyk - przecież Sylwiusz to górnik, więc to logiczne.

Górnik z Łodzi :-P

Cytat
A propo Lightorooma.
Jak wygląda kolorystyka pliku wyjściowego z niego w porównaniu do PLab? Jak do tej pory, żaden soft nie oddawał tak dokładnie czerwieni jak program Pentaksa. Z namacalnych osobiście najbliżej jest chyba Samsungowata przeglądarka.

Dobre pytanie. Trudno mi powioedziec, musze zainstalowac PPL i zrobic jakies porownanie. No i musze zrobic jakies fotki, bo do tej pory wszystko pokonwertowalem do .DNG :-P A inna sprawa, ze mozna Lightrooma skalibrowac pod konkretny aparat, wiec jesli wiemy, ze za malo czerwieni, to ustawiamy domyslnie podbity czerwienie i po krzyku.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Górnik z Łodzi


Co to w Warsiawie metro kopie :-P

sylwiusz napisał/a:
A inna sprawa, ze mozna Lightrooma skalibrowac pod konkretny aparat, wiec jesli wiemy, ze za malo czerwieni, to ustawiamy domyslnie podbity czerwienie i po krzyku.


Jeszcze słowo!
Sylwiusz ostrzegam Cię - jeszcze jedno słowo i przekonasz mnie do tego programu.
Tym bardziej, gdy rzeczywiście będzie OKO z kolorami.

sylwiusz napisał/a:
Trudno mi powioedziec, musze zainstalowac PPL i zrobic jakies porownanie


Możesz pyknąć fotę i wrzucić *.PEFa do sieci. Po pobraniu każdy sam będzie mógł ocenić...
Ewentualnie możesz też po prostu wywołać RAWa i porównać go ze strzelonym równocześnie *.JPGiem.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Jeszcze słowo!
Sylwiusz ostrzegam Cię - jeszcze jedno słowo i przekonasz mnie do tego programu.
Tym bardziej, gdy rzeczywiście będzie OKO z kolorami.

Grozisz, grozisz? :-P

Cytat
Możesz pyknąć fotę i wrzucić *.PEFa do sieci. Po pobraniu każdy sam będzie mógł ocenić...
Ewentualnie możesz też po prostu wywołać RAWa i porównać go ze strzelonym równocześnie *.JPGiem.

W wolnej chwili pykne cos kolorowego, skonwertuje oboma programami i wrzuce na forum.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
wiec jesli wiemy, ze za malo czerwieni, to ustawiamy domyslnie podbity czerwienie i po krzyku.

Sylwiusz....zapewniam cie ze sprawa wiernosci barw nie opiera sie li tylko na ilosci czerwieni....tu w gre wchodza wszystkie kanaly (RGB) wiec twoja rada jest o kant d..y potluc :-D
A tak na serio to wlasnie dostalem na frum gazety instruckje jak zrobic profil aparatu.....troche mi rece opadly... :-(

[ Dodano: 2006-05-02, 20:22 ]
O prosze :
Marcin Krynicki wrote:

> Ten soft pewnie platny i cholernie drogi :)

No akurat mam darmowe:
- ICPhotoMinus - słaby
- LCMS Profiler Beta costam - nierozwijany
- XLProfiler - wymaga Excela, wyniki mnie nie odpowiadaja, ale wiele osób
chwali
- Argyll CMS - rozwijany, bogaty w opcje sterowany z cmd line, upierdliwy
ale wyniki IMO fajne

>> Wystaw na sieci, wzorzec, profil i przykladowe zdjecie.
>>
> RAW pentaxa ma 13MB
> wzorzec - rozumiem ze w jpg to co z firmowego konwertera wychodzi?
> profil ? - (czego?)w jakim sensie?
> Przykladowa fota - to co z RSP wychodzi przy zalozeniu "as shot" ?

workflow jest taki:
1. dobrze oswielone miejsce, słoneczny dzień (neutrlne swiatlo ma być, bez
cieni, chmur, lamp i podobnych atrakcji, coś koło 4500K, jesli nie
wstrzelisz się to w RSE bedziesz mial suwak WB innaczej wyskalowany),
kładziesz wzornik robisz zdjecie tak zeby bylo bez blików, rownomiernie
oswietlone itp. Procedure powtarzasz dla wszystkich ISO, aha dobrze mieć
zestaw od -1.6EV do +1.6EV co 1/3EV ;-)

2. w RSE/RSP wylaczasz CM, nastepnie wywolujesz RAWy na domyslnych
ustawieniach bez korekcji tylko WB ustawiasz jednakowo zeby szary na
wzorniku byl szary. Format wyjsciowy TIFF 16 bitów to dla Argylla

3. Tworzysz profil Argyllem (w opisie dobrze miec model aparatu, ISO itp
dane). Instalujesz w systemie. Przeladowywujesz RSE/RSP.

4. I teraz zabawa opcjonalna:
- jesli zmiana profilu default/internal na
wlasnie utworzony zmienia ekspozycje to
ponawiasz zabawe wybierając zdjecie naswietlone z
odpowiednia korekcją i wracasz do pkt. 2
- jesli nowy profil zmienia WB w stosunku do
wbudowanego to wywolujesz zdjecia ze skorygowanym WB i
wracasz do pkt 2.

5. Jak juz wybierzesz ekspozycje i WB dla jednego ISO to powtarzasz
profilowanie dla pozostałych ISO.

Zaletą argylla jest mozliwosc napisania skryptów automatyzujących cały
"workflow" przy tworzeniu profili.

Proste, nieprawdaz?! Ale IMO sie opłaca.

--
pozdrawiam
Mikolaj

[ Dodano: 2006-05-02, 20:24 ]
Kompletnie nie kapuje dlaczego nie swiatlo hmi 5600K lub nie 3200K ......
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Sylwiusz....zapewniam cie ze sprawa wiernosci barw nie opiera się li tylko na ilosci czerwieni....tu w gre wchodza wszystkie kanaly (RGB) wiec twoja rada jest o kant d..y potluc :-D

Zapewniam Cie, ze mozliwosci kalibracji w Lightroomie nie ograniczaja sie do koloru czerwonego, wiec Twoje wywody sa o kant d..y potluc :lol: A generalnie jak ktos chce sie bawic w apteke to kazda metoda jest do d...y jesli nie dysponujemy kolorymetrem i oprogramowaniem do tworzenia profili z jego pomoca. Z tego co zauwazylem w Lightroomie w pewnych sytuacjach jest czasem problem z czerwienia z Pentaxa, ale to latwe do skorygowania.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Hehe ja domyslam sie ze mozliwosci korekcji sa wieksze ........ale twoja rada (TO nie ja napisalem :mrgreen: )"dodac czerwonego" byla cokolwiek ......nienajlepsza......bo w wiekszosci wypadkow prowdzi do nikad.....
A wyznaczenie krzywych dla kazdego kanalu....sprawa zmudna.....wiec po co? Jezeli barwowo mozna uzyc softu Pentaxa? Mialem ok 150 packshotow....wyobraz sobie poprawianie tego......wolalem uzyc softu pentaxa....

Latwe do skorygowania - do momentu gdy nie dysponujesz realnym wzorcem......w postaci produktu....
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Hehe ja domyslam się ze mozliwosci korekcji sa wieksze ........ale twoja rada (TO nie ja napisalem :mrgreen: )"dodac czerwonego" byla cokolwiek ......nienajlepsza......bo w wiekszosci wypadkow prowdzi do nikad.....
A wyznaczenie krzywych dla kazdego kanalu....sprawa zmudna.....wiec po co? Jezeli barwowo mozna uzyc softu Pentaxa? Mialem ok 150 packshotow....wyobraz sobie poprawianie tego......wolalem uzyc softu pentaxa....

Latwe do skorygowania - do momentu gdy nie dysponujesz realnym wzorcem......w postaci produktu....

Hehe, przeciez nie wszystkie kolory z Pentaxa sa przeklamywane - z tego co widzialem na wielu zdjeciach glowny problem to przede wszystkim specyficzne odcienie czerwieni. I to akurat jest latwe do skorygowania. Zeby miec idealne odwzorowanie kolorow trzebaby miec caly zestaw do sprzetowej kalibracji nie tylko aparatu ale i monitora. A i tak potem sie okaze, ze czesc kolorow po zamianie na CMYKa siadzie, reszte doprawi drukarnia, ktora nie da rady wyciagnac pewnych niuansow :-) Najlepiej przyzwiez troche tych opakowan, ktore robiles to mozemy porobic proby o ile starczy czasu :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
? cale wozki mam przywiezc ?!?!?!? - oszalales ? :-D
Owszem problem jest glownie z czerwienia - ale tak to niestety jest ze w "realu" na "czerwien" skladaja sie wszystkie trzy kanaly....nie tylko R .....
Rzeczywistosc dotyczyla korekcji niestety kazdego kanalu....

[ Dodano: 2006-05-03, 10:47 ]
Prosta jest korekcja dla tablic testowych np. 40 polowych.....to dosc szybko wychodzi ok...ale problem w tym gdzy masz realny przedmiot.....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:

No coz, placi się głównie za PSa, ktory jednak zalicza się do programow zawodowych. Do wiekszosci jednak zabaw dla przecietnego amatora wystarczający może być PS Elements, który jest dużo tańszy ;-)


Tu napisałem http://manufactura.home.pl/p-pl/viewtopic.php?p=1836#1836
a że w temacie wywoływania RAWów topozwalam sobie powielić:

WKLEJONE:

W moim odbiorze Digimax nie nadaje się do obróbki ani RAWów ani innych.... Jest zbyt prymitywny. Pod względem kontroli obrazu Photolab bije go na głowę. A w sumie - jestem starej daty jako przeglądarki używam IrfanView, a porządek na dysku (i na płytach) trzymam własnoręcznie.....

Badałem też Corel PaintShop Pro X - on jest najbliższy ideałowi ale cena też trochę zniechęca (czy ja zawsze muszę marudzić? )

Photoshop Elements 4 .... od bieeedy (interfejs jak dla dzieci, dzieci proszę się nie obrażać ) ale funkcjonalnie w porządku. Najważniejsze braki dla mnie - brak kontroli kolorów za pomocą Ctrl-B, brak krzywych Ctrl-M, uproszczenia w ACR 3.0 (brak krzywych) i pewnie wyjdą jakieś uproszczenia w obsłudze wartsw. No ale tu cena jest powalająca (280 zl brutto).

Zaczynam składać na CS2
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aaa cyfrowanie mialo byc takie pienkne - robisz zdjecie, nie musisz wywolywac kliszy, skanowac, zeby miec w komputerze tylko wystarczyć miało kabla podłączenie, żeby odbitke zrobić miało wystarczyć przegranie na płytke i zaniesienie do labu - wszystko wydawało się takie proste, a tu "schody, schody, schody, schody", profile, kalibracje ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Photoshop Elements 4 ....


http://www.fotosite.pl/in...eMeister_Curves

Poczytaj sobie tutaj, może to przynajmniej rozwiąże brak krzywych w PE 4.

[ Dodano: 2006-05-03, 13:56 ]
sołtys napisał/a:
wszystko wydawało się takie proste, a tu "schody, schody, schody, schody", profile, kalibracje


Właśnie :cry:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
kumpel, który pracuje w firmie reklamowej pracuje na CS2 i robiąc zdjecia śjakimś zwykłym olimpusem za 800złotych robi takie cuda ze zdjęciem, że palce lizać, no ale na nauke photoshopa i innych programów graficznych poświecił wieeeele nieprzespanych nocy ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dla mnie priorytetem jest wiernosc barw....wszystko inne mozna zrobic w programach graficznych typu Photoshop/Paintshop pro ......

Wiadomo ze shopem cuda mozna robic......tylko zeby te cuda "zjadliwe" byly.....widzialem kilka przerabianych fotek "reklamowo".....
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
widzialem kilka przerabianych fotek "reklamowo".....

to co pisalem o kumplu, ktory pracuje w reklamie i o tym co wyprawia z photoshopem to akurat nie mialem na mysli, ze robi ze zdjecia grafike, tylko mialem na mysli, ze perfekcyjnie to zdjecie dopracowuje - światła, cienie, kolorystyka, po prostu zależy od potrzeby i tego co sobie klient zazyczy itp. .. tzn. w sumie mozna by dyskutowac co jest jeszcze zdjeciem a co juz grafiką ale to juz inny temat .. te zdjęcia, które widziałem nie byly akurat "reklamowe" tylko zwyczajne jego prace studyjne i plenerowe ii jaknajbardziej miałem na myśli cuda zjadliwe.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
chetnie cos bym zobaczyl.....ma jakies folio?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach