yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
są już aplikacje dla zwyklego windowsa które potrafią obsłuzyć 4rdzenie?
jak kupowałem w lipcu e8400 to wtedy nie bylo sensu do domu kupowac Q - to był sprzet tylko na serwery
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
LR2 potrafi pojechać na 4 rdzeniach podczas exportu do JPEG. Po dłuższym googlaniu udało mi się uzyskać potwierdzenie ładnego korzystania z 4 rdzeni. Czytając komentarze, można odnieść wrażenie, że preview też wykorzystuje moce 4 rdzeniowców.
PPL bardzo ładnie idzie na 2 rdzenie, więc teoretycznie na 4 też powinien śmigać.
Najgorsza jest sytuacja w PS. Tam to już od konkretnego filtru zależy w jakim stopniu będzie on wykorzystywać wielowątkowość. Czasami się tego nie da rozdzielić i już :)
Generalnie rendering grafiki 3D skaluje się bardzo ładnie, obróbka RAW raczej też, podobnie dobrze jest z obróbką wideo.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
yacenty napisał/a:
nie bylo sensu do domu kupowac Q - to był sprzet tylko na serwery

Pozwolę sobie zauważyć, że 4 rdzenie zawsze będą lepsze niż dwa, nawet gdy nie mówimy o jakimś programie wykorzystującym 4 rdzenie do swojej pracy, ale również wtedy, gdy mówimy o działaniu maszyny jako całości: wiele działań/wątków/procesów oblicza sie jednocześnie - 4-rdzeniowiec obsłuży je szybciej (bo jednocześnie), np: monitorowanie antywirusowe, kilka okien z kodowaniem mp3 (np. 4), nagrywanie płyty, wysyłka i ściąganie na ftp, przeglądanie inetrnetu, itd... itp... Na quadzie takie operacje (jednoczęsnie) to bułka z masłem, na 2-rdzeniowym raczej nie. Znaczenie ma również dysk twrdy - najlepiej mieć 2 różne, z podziałem na partycje, ze zmienionym położeniem pliku wymianu i katalogu temp....
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk - jest to racją jeśli masz wiele (więcej niż procesorów) procesów o znacznym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową. Ale najczęściej jest tak że mamy jeden proces mocno obciążający (przeliczanie zdjęcia) i całą zgraję drobnych procesików systemowych stanowiących mniej niż 30% obciążenia pojedynczego rdzenia.
W przypadku dwóch rdzeni - jeden liczy zdjęcia a drugi obsługuje całą resztę - co powoduje odczuwalne przyspieszenie obróbki zdjęcia. Ale w przypadku większej ilości rdzeni już nie. Nadal zdjęcie będzie liczył tylko jeden, a to że resztą procesów się podzielą nie ma większego znaczenia.
Inaczej jest w serwerach, no i inaczej jest w programach graficznych które potrafią podzielić zdjęcie do obróbki na wielu rdzeniach.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Prada jak zwykle tkwi pośrodku. Generalnie to lepiej mieć więcej rdzeni niż mniej. Problem polega na tym, że nie zawsze będziemy w stanie wykorzystać moc wszystkich rdzeni, ale zawsze będziemy musieli za nie zapłacić :)
 

yacenty  Dołączył: 21 Lut 2008
nie było sensu - jak napisałem
współczynnik wzrostu wydajnosci przy standardowym wykorzystaniu kompa: internet, filmik, jakas muzyczka - od czasu do czasu jakas zabawa ze zdjeciem - ale podkreslam zabawa, wzgledem roznicy w cenie za 4 rdzenie był po prostu nie uzasadniony ekonomicznie.

teraz kiedy roznicce juz się troszke przytarły i tak jak piszecie soft lepiej wykorzystuje i będę zajmował się bardziej obróbka to chyba jednak poszedłbym w strone 4 :)
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Canin napisał/a:
nie było sensu - jak napisałem

nie było sensu dla Ciebie!! To że tobie się nie opłacało, nie generalizuj!

dla mnie było, stąd ja i inni mamy quady.
 
cerfes  Dołączył: 03 Kwi 2008
LDevil napisał/a:
Może to się wydawać dziwne, ale te głupie kilka sekund oczekiwania na zdekodowanie zdjęcia potrafi zepsuć całą przyjemność obróbki.


to co mają analogowi powiedzieć? u nich to chyba po tak długim czekaniu nie ma mowy o przyjemności z obróbki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach