Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Na przykład ja :-)
Zarobiłem aż 0,66 $...
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Witam. Ja na spółkę z bratem również chcielibyśmy spróbować swoich sił w stockach. Pomysłów mamy dużo umiejętności trochę mniej ale myślę, że warto.

Grzegorz, masz u mnie duży plus za wyczerpujące odpowiedzi i ładne rozwinięcie tematu. O stockach jest już wiele informacji na forum np. Cyberfoto, jednakże tamten wątek ciągnie się jak moda na sukces i wyłapanie ważnych i potrzebnych informacji z pomiędzy postów typu ile zarobiłem i jakie to stocki są be i niedobre, jest uciążliwe i bardzo czasochłonne (możliwe że z tego wątku też urośnie coś takiego ale może nie).

Czy mógłbyś opisać od początku (a pewnie przyda się ta informacja nie tylko mnie) co trzeba zrobić i co jest potrzebne żeby zacząć się w to bawić (nie chodzi mi tutaj o odpowiedz typu: potrzebny Ci aparat). Mam tutaj na myśli np. to czy trzeba założyć konto pay-pal czy coś w tym rodzaju, czy dochodzą do tego jakieś formalności, kruczki itp. Informacje odnośnie zarejestrowania się na stockach (istock, shutterstock, bo te 2 mnie interesują po przeczytaniu twoich postów) zdjęciach testowych i innych potrzebnych rzeczach o których nie wiem.

Stocki, o ile mi się powiedzie chciałbym traktować nie jako źródło utrzymania a właśnie jako coś co pozwoli mi na kupno jakichś dodatków do aparatu.
Grzegorz nie ma problemu abym skorzystał z twoich linków referencyjnych tylko właśnie muszę wiedzieć jak to wszystko ugryźć i czym to się je.
 

tomos  Dołączył: 18 Sty 2007
Konto na paypalu/moneybookers potrzebne jest dopiero wtedy, kiedy bedziesz chcial zrobic wyplate, takze mozna je zalozyc pozniej.

Na poczatku trzeba zalozyc konto na danym stocku i przejsc probe, tzn. wyslac kilka przykladowych zdjec (na istockphoto jesli dobrze pamietam 3 zdjecia, na shutterstock chyba 10) wraz z jakims dowodem tozsamosci (na shutterstocku nie przyjmuja nowych dowodow osobistych). Najlepiej wyslac zdjecia o roznej tematyce.
Jesli inspektor stwierdzi, ze sa wystarczajaco dobre to zaczyna sie zabawa i mozna juz wrzucac zdjecia na sprzedaz :-)
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
tomos z tym dowodem tożsamości to mnie zaskoczyłeś, możesz wyjaśnić o co chodzi ?
Odnośnie zdjęć testowych, te 10, które wyślę do testu później idzie do kosza czy też będę mógł je sprzedawać ?
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Witaj DeKa,
Ehh wiem co czujesz patrzac na watek o stockach na cyber. Przerabialem go 2 tygodnie malymi kroczkami (wtedy bylo chyba 120 stron :mrgreen: )
Ok. Wiec pare porad dla chcacych rozpoczac przygode z fotografia stockowa.
1. Czas:
To jest mysle podstawa. Pisalem wczesniej ze im wiecej go poswiecimy tym lepszy bedzie finansowo efekt. Jesli nie mamy go za duzo na poczatku to mizerne efekty z naszego jeszcze malego portfolio moga nas szybko zniechecic. jedyne rozwiazanie to w kazdej wolnej chwil robic zdjecia i wrzucac na stocki by jak najszybciej zbudowac w miare przyzwoite portfolio. Jesli chodzi o mnie to poczatkowo poswiecalem na stocki w sumie (pomysl, sesja, wolanie, poprawki, tagowanie /opisywanie slowami kluczowymi i tytulowanie zdjec/, zamieszczanie) ok 8-10 godzin na tydzien. Pozwolilo mi to juz po 3 miesiacach dostac pierwsza wyplate. Teraz z racji wiekszego juz porfolio, lepszego sprzetu i zdecydowanie wiekszego deficytu czasu poswiecam na stocki tez 8-10 godzin z tym ze na miesiac :mrgreen: Przelozenie finansowe przy tym jest podobne jak na poczatku (ok 100 $ na miesiac w sumie z czterech agencji). Nie polecam bawic sie w pomniejsze stocki bo to na poczatku jesli ktos nie jest bardzo zdeterminowany potrafi zniechecic (duzo zamieszczania, kiepskie efekty).
2. Sprzet:
a) Wiadomo podstawa to aparat i szklo. Wystarczy lustro cyfrowe (rzecz jasna najlepiej Pentaxa, hehe). Co do szkla to najlepiej jakies makro (wystarczy 50mm). Obiektyw nie musi byc jasny bo i tak uzywa sie przyslon rzedu 11-22 (do martwej natury). Wiadomo jesli dochodza w portfolio fotografie ludzi to i do tego jakis stosowny zakres ogniskowych jest potrzeby). Bardzo dobrze ze wzgledu na mala minimalna odleglosc ostrzenia i wystarczajaco dobre parametry optyczne sprawdza sie pentaxowy kit 18-55 (praktycznie w stockach uzywam tylko jego). Niestety mniejszych obiektow od cytryny to raczej nim nie pofocimy
b) Swiatlo. najwazniejsza rzecz w fotografii. Nie moze nam go na pewno zabraknac. Jesli chodzi o liczbe to minimum dwie lampy (dla wygodnej pracy minimum trzy). Potrzebujemy swiatlo glowne-modelujace, dopalenie cieni (mozna od biedy wykorzystac blende) i trzecia lampa do podswietlenia tla. Mimo ze zarobilem juz wystarczajaco nie mam zamiaru kupowac ze wzgledu na stocki porzadnej lampy blyskowej z pelna regulacja i spora moca. Od poczatku uzywam do modelowania zarowki blyskowej 68Ws w softboxie, jako dopalenie cieni montowany standardowo do body a w studiu do specjalnej oprawki z parasolka Metz 36-C2, do podswietlenia stolu bezcieniowego pentaxowa AF201SA. Tak wiec widac ze komplet oswietlenia moze zamknac w calkiem przyzwoitej kwocie.
Wspomnialem juz o stole bezcieniowym. Byla to pierwsza rzecz jaka kupilem z pierwszej wyplaty ze stockow (ok 250 PLN). Niesamowicie ulatwia zycie. Wiadomo ze dobrze naswietlone zdjecie to polowa mniej roboty przy wolaniu RAWa. Na poczatku wystarczaly mi dwie stare szyby ze starej mebloscianki (55x40cm) z biala tkanina wlazona pomiedzy nie. Po mocnym podswietleniu i lekkiej obrobce przy wolaniu efekty byly wystarczajaco dobre.
3. Formalnosci:
a) Wybor agencji. Osobiscie polecam na poczatek Shutterstock. Warunkiem sciagniec w tej agencji (ze wzgledu na system sprzedazy) jest sukcesywne rozbudowywanie portfolia, co na poczatku z racji olbrzymiego zapasu pomyslow jest dosc proste w realizacji. Po pewnym czasie jednak (pare miesiecy) zdjecia osob nowych nie sa juz tak silnie promowane i trzeba ostro zalaczac zdjecia zeby utrzymac wzrost sprzedazy na stalym poziomie. Ogolnie sprzedaja sie glownie zdjecia nowe.
Dlugoplanowo ze wzgledu na IMHO najlepsza pozycje na rynku jak i wiele innych waznych rzeczy (relatywnie najwyzsze honoraria za zdjecia, program exlusive wiazacy sie wieloma profitami) polecam iStockphoto. W tej agencji sciagaja sie przede wszystkim zdjecia "ulezane" i dobre a nie tylko swiezynki jak to ma miejsce na Shutterstocku.
Pozostalych agencji nie polecam. Mozna sprobowac ale efekty raczej nie sa zachecajace.
Zeby moc zarabiac na iStockphoto trzeba oprocz krotkiego testu po tutorialu zalaczyc do akceptacji trzy albo cztery probne zdjecia. Jesli przyjma dwa z trzech to trzeba zalaczyc tylko tyle ile brakuje. Po zaakceptowaniu wszystkich mozna rozpoczac budowanie portfolio (poczatkowo limit tygodniowy uploadowania jest na poziomie 15 zdjec).
Na Shutterstocku trzeba wyslac 10 testowych zdjec. 7 z nich musi byc zaakceptowana jasli nie to kolejna probe (nowe 10 zdjec) mozba ponowic po 30 dniach.
Zdjecia testowe najlepiej od razu zrobic pod stocki a nie wybierac krajobrazow i portretow ze swojego starego portfolia. Wieksza pewnosc przyjecia, chociaz moze sie zdazyc ze i w starym portfolio znajdzie sie cos godnego uwagi na sprzedaz.
b) Wyplaty:
Przewaznie realizowane sa po osiagnieciu pewnej kwoty (w wiekszosci przypadkow jest to co najmniej $100). Nie polecam do wyplat korzystania z PayPal. Glowny problem to koniecznosc posiadania "twardej" karty kredytowej w celu aktywacji konta. Rewelacyjnie spisuje sie do wyplat europejski odpowiednik PayPal'a - Moneybookers. Poczatkowy niski limit transkacji mozna u nich zwiekszyc oprocz karta kredytowa takze dokonaniem przelewu z wczesniej zdefiniowanego Twojego konta (potwierdzenie kontem) lub korespondencyjnie (przysylaja list z kodem ktory trzeba wklepac po zalogowaniu na swoje konto u nich). Wyplaty realizuja bardzo szybko (gora 2 dni i kasa jest na koncie). Pobieraja stala oplate w kwocie ok 6,5 PLN za przelew (wyplate).

To tak w skrocie trzy punkciki podstaw reszta to juz tylko obserwowanie najlepszych i uczenie sie, uczenie, uczenie. A pozniej ciagle poszukiwanie pomyslow...
Pozdrawiam i zycze sukcesow
Grzegorz
 

tomos  Dołączył: 18 Sty 2007
DeKa: zanim rozpoczniesz wystawianie zdjec musisz zalaczyc zdjecie/skan np. dowodu osobistego lub paszportu w przypadku istockphoto (prawo jazdy chyba tez akceptuja), paszportu w przypadku shutterstock (dowod osobisty mi odrzucili, nie wiem jak z prawem jazdy).
 
Kiwny  Dołączył: 18 Sty 2008
Co do tego ile można zarobić pracując przy stockach na "pełny etat" to polecam takie podsumowanie roku zrobione przez takiego zawodowca http://bankizdjec.pl/podsumowanie-roku-2007/
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
A tak... zapomnialem o skanie paszportu. Dla pewnosci najlepiej zrobic wlasnie kopie paszportu (tylko strona ze zdjeciem) w trakcie rejestracji na Shutterze czy iStocku trzeba bedzie ja zalaczyc (czysta formalnosc). Co innego jesli zamieszczasz kopie dowodu lub prawka. Wtedy to juz loteria czy to uznaja. Mozna w razie czego do niech pisac i sie odwolywac ale chyba prosciej od razu wrzucic kopie paszportu :mrgreen:
Podrawiam
Grzegorz

[ Dodano: 2008-05-19, 21:53 ]
Dochodzi jeszcze sprawa rozliczania sie z fiskusem. Z tego co do tej pory sie zorientowalem to w rachube wchodzi albo wlasna dzialalnosc (tu sprawa jest jasna) albo comiesieczne deklarowane zaliczki na podatek (nie pamietam jaki to byl PIT - moze PIT11 ale nie jestem pewny). Ciezko jest to realizowac jak nawet co miesiac nie przychodzi przelew :mrgreen:
Ksiegowy w pracy sprzedal mi pocieszajaca wiadomosc. Ma podobno wejsc w najblizszym czasie abolicja podatkowa obejmujaca dochody powstale i majace powstac w przyszlosci w USA (nie wiem jak to sie ma do Kanady - chyba z tamtad jest iStockphoto).
Jesli ma ktos jakies swiezsze informacje prosze sie podzielic.
Pozdrawiam
Grzegorz
 
Morou  Dołączył: 25 Lut 2009
Sprzedaż zdjęć...Banki zdjęć
Witam

Skoro można tu pisac o wszystkim, to mam pewne pytanie ponieważ nigdzie nie moge znależć tej informacji.

po 1:

Czy w czolowych bankach zdjęć jak:
Dreamstime
Shutterstock
BigTockPhot
Fotolia
iStockPhoto

sprzedawanie zdjęć jest objete jakąs opłatą???
Wiem że rejestracja jest darmowa, kupowanie zdjęć..wiadomo płatne (w formie ambonamentu, kredytow ect), ale czy posiadanie jedynie konta by sprzedawac zdjęcia i sprzdaż tych zdjęć jest płatna???

po 2 :

Czy utrzymywanie konta na którymś z powyższych portali jest obwarowanę jaką kolwiek opłatą?

Zaznaczam ze nie chodzi mi o kupowanie zdjęć a jedynie ich sprzedaż.

I co zoanczają te różne licencje?

Z chęcią nawiąże kontakt z osobą która juz to praktykuje celem szcegółowszego wyjaśnienia.

Pozdrawiam serdecznie
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Morou napisał/a:
Skoro można tu pisac o wszystkim, to mam pewne pytanie ponieważ nigdzie nie moge znależć tej informacji.

Cos zle szukasz.

wlasnie scalilam z jednym z tematow.

Wiele informacji znajdziesz rowniez tutaj:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=8962
 

Grzegorz  Dołączył: 01 Sie 2006
Witam,
Powiem krotko bo sie spiesze do pracy :-/ Nie, nie ma zadnych oplat. Na fotolii tylko pobieraja $1 za wyplate ponizej $50. Na chwile obecna sprzedaje w shutterstock, istockphoto i fotolii ale bylem chyba jeszcze w pieciu innych.

Pozdrawiam
Grzegorz
 

Gigant  Dołączył: 19 Sty 2013
Jak zarobić na zdjęciach ?
Witam serdecznie przez przypadek czy tez nie :) udalo mi sie znalesc taki temat gdzies w necie oto link

http://zarabianie-na-zdjeciach.naboku.org

Mianowicie chodzi o giełdy zdjęć, tzw. stoki (ang. stock).

Ktos probowal ?

Wie mniej wiecej na czym to polega z czym to sie je :)

Wiem ze w linku jest wszystko napisane mniej wiecej ale chodzi mi dokladnie czy ktos z was to robi/l i jak wy to widzicie

Peace/Love

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach