chemik  Dołączył: 29 Kwi 2006
Samsung GX-1S i TTL lampy
No to tak:
Zakupiłem na allegro lampę AF330 FTZ i wygląda na to, że jednak TTL w Samsungu działa.
Zrobiłem prosty test - aparat na statywie, jeden obiekt (w domu - stałe światło):
- M (1/160, f/4) z TTL
- M (j/w) z MH (pełna moc błysku)
Wynik jest taki - przy błysku z TTL obiekt jest jasny (na granicy prześwietlenia), przy pełnej mocy wszystko przepalone. Czyli chyba nie jest tak źle ;-)
Lampa podaje przybliżony zasięg błysku, "Spot Beam" działa, jest ok :-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Zakupiłem na allegro lampę AF330 FTZ i wygląda na to, że jednak TTL w Samsungu działa.


Ciesze sie razem z Tobą :). Na szczęście mój DS jest naprawiony i jedzie do mnie w poniedziałek.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witaj Argawen

argawen napisał/a:
Na szczęście mój DS jest naprawiony i jedzie do mnie w poniedziałek.


Jeśli to nie tajemnica - jak się to skończyło?

Pozdrawiam
Marucha
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Argawen profilaktycznie wszystko przetestuj, byś nie podzielił losu Fafniaka.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
marucha napisał/a:
Jeśli to nie tajemnica - jak się to skończyło?


Na razie wiem tylko tyle, że było jakieś przywarcie przy elementach obsługujących USB ( to wiedziałem w poniedziałek, ale chcieli jeszcze porządnie przetestować sprzęt). Po dzisiejszej rozmowie z p.Randaszką, dowiedziałem się , że z DS-em jest wszystko OK. Wyślą w poniedziałek. Co najdziwniejsze nie uzywałem portu USB, przegrywam karty w czytniku. Chyba, że ....jakiś tydzień przed awarią, DS troche przebywał na deszczu ( jakieś 2 godz. :)). Może to było przyczyna zwarcia, a dopiero później zadziałał czynnik zamoknięcia :-/ .
Michu napisał/a:
profilaktycznie wszystko przetestuj, byś nie podzielił losu Fafniaka

Zrobię to z pewnością, bardzo dokładnie go "przestrzelę".
Dzieki temu zostało mi trochę gotówki na "coś" do mojego DS-a :mrgreen:

[ Dodano: 2006-07-13, 23:09 ]
Aha... mojego DS-a wysłałem do Gdyni,....hm, przecież napisałem " Po dzisiejszej rozmowie z p.Randaszką ". :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Aha... mojego DS-a wysłałem do Gdyni,....hm, przecież napisałem " Po dzisiejszej rozmowie z p.Randaszką ".

No tak. To nie Apollo, więc możesz być spokojny.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jade nad morze....wiec jezeli od apollo nie dostane jakiejs normalnej odpowiedzi na pismo ktore zamierzam im dzisiaj zlozyc to zawitam u Rendaszki
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Czy ktos ma doswiadczenie z zastosowaniem takiego polsrodka do Samsunga GX-1S - chodzi o takie rozwiazanie problemu dodatkowej lub silniejszej lampy:

http://tinyurl.com/lqwtp

Czy taki zakup ma sens? Czy parametry takiej lampy wystarcza np. do focenia na slubie w kosciele u kuzynki? :mrgreen: Czy za 189 zl mozna znalezc bardziej sensowne rozwiazanie?
Dzieki za podpowiedz, czy warto inwestowac.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Za 259 dostaniesz dedykowaną do DS-a z TTL-em
http://www.foto-tip.pl/sk...products_id=584
 
chemik  Dołączył: 29 Kwi 2006
Tok'Ra, akurat wybór takiej lampy nie ma zbytiego sensu. Za niewiele więcej kumpisz dedykowaną lampę z TTL (masz 1S więc wystarczy ci nawet tańsza lampa bez P-TTL). IMO zainteresuj się tą lampką co zaproponował ci plwk, ewentualnie coś w stylu tej lampy którą ja mam (po założeniu "jogurtowego" dyfuzora fotki nie są już tak jasne - znacznie mniej jest przepalonych fragmentów). Swego czasu też myślałem o tym tumaksie, ale do 330FTZ przekonał mnie wyswietlacz (podaje m.in. zasięg błysku) i napis pentax ;) coprawda brak mu podnoszonego palnika, ale w poprzedniej lampie miałem go do dyspozycji i jakoś rzadko korzystałem z możliwości odbicia światła (często robię zdjęcia na koncertach itp. imprezach plenerowych, dlatego osobiście wolę dyfuzor z lampą "na wprost").

Pozdrawiam
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Hi!
Okazuje sie, ze z lampami blyskowymi nie jest tak prosto. Troche poszperalem po necie i mam dylematy. Lampa wskazana do Pentaksa jako Tumax 880AFZ to taka podstawa by miec ledwie silniejszy blysk niz z wbudowanej. Jak juz wydawac prawie 300 zl to lepiej moze dolozyc i wydac prawie 500 zl na Tumax'a 386AFZ? Okazalo sie, ze nie do konca - tzn. na forum Nikona kilka osob wzielo lampe w obroty i ... nie przeszla ich testow - co prawda byli bardzo wymagajacy i wybrali w dyskusji jakas Sigme za 890 zl, ktorej do naszego systemu chyba zakupic nie mozna. To co mnie wyhamowalo to fakt, ze jak oni testowali te lampy z Nikonem, to z Tumaxem mieli problem by zrobic dobre zdjecie, a z ta druga lampa foty wychodzily bez najmniejszego bledu.

Tak wiec, albo trzeba poczekac, az ktos zrobi cos wartego wydanych pieniedzy, albo... zaczac chodzic na rekach i stosowac polsrodki. Zaczalem sie zastanawiac, jak pozyskac lampe za male pieniadze. Jak do tej pory doczytalem sie i nastepujacych rozwiazaniach:

1. Zakupic uzywana dobra lampe do Pentaxa z TTL-em, ale dla bezpieczenstwa zalozyc na stopce izolacje z optoelektroniki. Jest z tym troche zabawy, ale przynajmniej nie wyparuje nam elektronika streujaca lampa, gdy na stopce pojawi sie np. 300V Wymagane sa oczywiscie umiejetnosci zabawy z lutownica i ... polubienie ryzyka - bo jak reka drgnie to taka mala katastrofa.... :evil:

2. Zakupic procesorowa fotocele za ok 60 zl i lampe ktora z nia wspolpracuje za xx zl plus listwa mocujaca pod aparat. Zalety - nie uszkodzimy aparatu, bo obwod jest niezalezny. Mozna sie zmiescic w kosztach do 200 zl jak sie dobrze poszuka. Wady - nie sa znane procz jakosci zdjec, bo czy ktos juz przetestowal takie rozwiazanie?

3. Zakupic rozwiazanie chinskie (slaba lampa z listwa, fotocela) za 189 zl lub nieco drozsze za 250 zl z mocniejsza lampa - ale znowu brak pozytywnych testow, a koszty juz spore.

4. zakupic dedykowana lampe Tumaxa 880AFZ - moze jest juz ktos odwazny, co pokaze foty przy jej uzyciu i bez please....:-) Nikonowcy cieli sie w momencie, gdy dowiadywali sie, ze lampy nie mozna obrocic w poziomie, a palnik chodzi tylko w pionie. Podobno, obrot w poziomie rowniez sie przydaje w wielu sytuacjach focenia i jego brak.... :oops:

Czy ktos ma jakis tutorial stosowania lamp w rozych sytuacjach? Mozna by wrzucic do faq?

5. Zakupic dedykowana lampe typu Tumax 386... za 499 zl - ale moze nie byc doskonale;

6. Zakupic dedykowana lampe Soligora za 590 zl - nikt nie wie jak dziala;

....
Dobra, a teraz pytanie. O co chodzi z ta liczba przewodnia lampy? Jak lampa ma liczbe przewodnia 16, a druga 40-ci - to ktora jest lepsza? Co powinna miec taka lampa Waszych marzen - czyli na co zwrocic uwage w opisie i jak rozpoznac parametry lepszej lampy?
Czy sa juz znane kwestie - czym rozni sie pTTL od TTL'a i E-TTL'a i podobnych?

Czy ktos moze pomierzyl juz, jakie maksymalne napiecie wystepuje na stopce lampy typowo dedykowanej do Samsunga GX-1S czyli Pentaxa istDS2?

Jezeli popelnie zakup fotoceli i w miare dobrej lampy - co utrace w kwestii takiej, ze na pewno pTTL nie bedzie mial tu miejsca? Czy ktos stosuje takie rozwiazanie z Pentaxem?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Liczba przewodnia = zasięg lampy * przysłona, przy ISO 100

http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_przewodnia
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
... Z mojego punktu widzenia liczba przewodnia jest proporcjonalna do pojemności kondensatora i kwadratu napięcia, zaś palnik trzeba dobrać tak, by nie energia błysku nie była za duża dla danego typu :lol:

A jak poszukam o TTL, to automatyka pTTL jest to system sterowania błyskiem, umożliwiający uzyskanie poprawnego naświetlenia zdjęcia, stosowany w aparatach analogowych i cyfrowych, będący modyfikacją systemu TTL. W systemie tym wykorzystywany jest światłomierz aparatu, mierzący ekspozycję (naświetlenie) przez obiektyw (Thru The Lens, stąd nazwa). Ilość światła wyemitowana przez lampę zależy od długości trwania błysku - od ok. 1/1000 do 1/100s. Po wciśnięciu spustu migawka otwiera się na 1/500-1/60s (czas synchronizacji zależny od typu aparatu), jednocześnie rozpoczyna się błysk. Światłomierz mierzy światło wpadające przez obiektyw, po czym - po uzyskaniu poprawnego naświetlenia - wyłącza lampę. Systemy automatyki TTL w aparatach cyfrowych wykorzystują dodatkowe informacje pochodzące m.in. z dalmierza aparatu i jego układu balansu bieli. W obudowie zastosowano specjalny układ elektroniczny, umożliwiający współpracę nowych cyfrowych lamp. Układ ten dodatkowo umożliwia korekcję błysku w zakresie +/- 2EV (dwoma dodatkowymi przyciskami na tylnej ścianie obudowy), oraz wielokrokową ręczną kontrolę siły błysku.

Tyle definicje. A teraz przydalby sie jakis schemat ideowy takiej lampy, oraz rozrysowanie tego co jest na stopce aparatu.
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
Ad. 5
Zamówiłem tę lampę. Trochę o niej poczytałem i wydaje mi się, że na moje potrzeby wystarczy. Powinienem ją mić na początku nadchodzącego tygodnia. Trochę popstrykam i będę mógł się podzielić pierwszymi wrażeniami.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
A to czekam z niecierpliwoscia na pierwsze wrazenia i testy - oraz przykladowe fotki w wersjach bez z lampy, z lampa wbudowana i tym Tumaxem.
Sprawdz tez, czy obsluguje pTTL, czy tylko TTL?

Duzego wyboru lamp nie mamy.

1. Tumax 880AFZ (prawdopodobnie to samo co Soligor DG-340AZ) - cena ok. 260 zl

- deklarowana LP33 jest dla ogniskowej 50 i oznacza zasięg około 8m dla ISO100 i max dziury kita, wyłącznik zasilania, kontrolka gotowości, kontrolka poprawności ekspozycji.
- lampa na pewno działa w trybie TTL,
- wspomaganie AF działa i to bardzo skutecznie - lampka pozwala na wyostrzenie nawet w 100% ciemnym pomieszczeniu.
- minusem i to sporym jest kształt soczewki głowicy. lampa nie kryje całego kadru na szerokim kącie, oprócz winiety centralny obszar kadru jest naświetkony bardzo nierównomiernie. Po założeniu dyfuzora (homemade) sytuacja diametralnie się poprawia kosztem mocy lampy.
- Aku 4 x 1700 mAh wystarczają na przynajmniej 200-300 błysków,
- po kilku miesiacach uzytkowania - na stopce robi sie luz...ale za taka cene ;-)

Przykladowe zdjecia z lampa i bez:
http://frag.blt.pl/lampka/
http://tinyurl.com/m993o


2. Soligor DG-340 DZ - cena ok. 290zl
• P-TTL - cenna byc moze zaleta.
• 16-34/ISO 100

3. Tumax 386AFZ - cena ok. 499 (blizniaczo podobna konstrukcja jak drozszego Soligor DG-420 Z)
Test opisany na http://tinyurl.com/hnget
Jak sie doliczy do tanszej lampy dyfuzor z kompletu i wyswietlacz LCD, to cena juz tak nie razi :-?

4. Soligor DG-420 Z - cena ok. 590zl
• ISO 100: 24 - 42
• P-TTL

[ Dodano: 2006-08-14, 17:28 ]
Czy ktos zna moze te lampy do GX-1S i innych Pentax'ow?

Poszukujac informacji na temat mozliwych do kupienia i zastosowania lamp blyskowych natrafilem na aukcje ebay w Hongkongu :lol: A tam znalazlem nastepujacy model lampy, niby dedykowany do Pentaxow, Samsungow GX-1L/S itp., w dodatku lampy dwupalnikowej, obracanej w pionie i poziomie, juz chyba z dyfuzorem, a to wszystko raptem za.... 49 USD.
Cena zachecajaca do ryzyka - aukcja wyglada tak: http://tinyurl.com/zozng

Oraz druga, ale innej lampy za 39 USD do naszego systemu tego samego uzytkownika: http://tinyurl.com/s5ybm

Koszt przesylki to 20 USD. Najwiekszy problem, to .... jak to kupic i jak za to zaplacic?

Czy ktos z grupowiczow rozpoznaje te lampy i ma o nich pozytywne zdanie?
Czy ktos kupowal juz sprzet w ten sposob - jakie sa koszty zakupu transferu gotowki za granice? Czy moze ktos ma mozliwosc placenia zachodnia karta i moglby pomoc w tej materii i jedna taka dwupalnikowa wzialby i dla mnie :-D ? Heh...tak to tylko w Erze, wiem... :roll:
 
bildam  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Poszukujac informacji na temat mozliwych do kupienia i zastosowania lamp blyskowych natrafilem na aukcje ebay w Hongkongu :lol: A tam znalazlem nastepujacy model lampy, niby dedykowany do Pentaxow, Samsungow GX-1L/S itp., w dodatku lampy dwupalnikowej, obracanej w pionie i poziomie, juz chyba z dyfuzorem, a to wszystko raptem za.... 49 USD.
Cena zachecajaca do ryzyka - aukcja wyglada tak: http://tinyurl.com/zozng
Strasznie mi przypomina Sunpak-a MZ-440AF, tylko ten dodatkowy palnik na dole, w Sunpak-u jest wspomaganie AF 8-)
Pozdrawiam
Damian
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Poszukujac informacji na temat mozliwych do kupienia i zastosowania lamp blyskowych natrafilem na aukcje ebay w Hongkongu :lol: A tam znalazlem nastepujacy model lampy, niby dedykowany do Pentaxow, Samsungow GX-1L/S itp., w dodatku lampy dwupalnikowej, obracanej w pionie i poziomie, juz chyba z dyfuzorem, a to wszystko raptem za.... 49 USD.
Cena zachecajaca do ryzyka - aukcja wyglada tak: http://tinyurl.com/zozng


Na moje oko, to jest zwykła lampa tyrystorowa, która z (P)TTLem ma tyle wspólnego, co Prawo ze Sprawiedlwością. O, już się przyjrzałem malutkim zdjęciom - jeden pin na stopce. Owszem, lampa do DSLR się nada, ale za taką kasę można kupić dwie dużo mocniejsze używane tyrystorówki pracujące we własnej automatyce. Tyle, że trzeba uważać na napięcie na stopce.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Z napieciem na stopce to okazuje sie, nie jest az taki wielki problem dla elektronika. Znalazlem taki opis na ominiecie problemu zbyt wysokiego napiecia na stopce lampy: http://tinyurl.com/jthee
i tutaj http://tinyurl.com/obbg5

Idea jest OK, ale z praktyczna realizacja jest gorzej - przedstawione rozwiazanie ma niestety bledy i tak zamontowana optoelektronika raczej dlugo w takiej lampie nie pozyje, ale zawsze mozna zrobic to lepiej.

Przeszukujac dalej otchlanie internetu trafilem niejako "pod nosem" i wtych samych okolicach na taka recenzje...chyba wlasnie tej lampy z Hongkongu: http://tinyurl.com/gp73g
:lol:
Okazuje sie, ze lampa jest sprzedawana i w Polsce, ale....juz nie za 199 zl, ale za 340 zl (troche mnie to nie dziwi, bo jesli znamy cene w Hongkongu to jak dodamy clo w wysokosci 22% i podatek VAT 22% to... :-/ ).

To wcale nie jest takie latwe zadanie, zakup lampy do cyfraka przy narzuconym ograniczeniu budzetu na ten cel. :lol:

A czy znana jest jakas pozytywna opinia o systemie lamp firmy Metz z taka stopka
Adapter SCA 3702 M Pentax - ktora zgodnie z opisem ma dzialac z DS-ami?
 

background  Dołączył: 20 Maj 2006
Od 3 godzin jestem szczęśliwym posiadaczem Tumaxa 386. Jak znajdę wolną chwilę zrobię kilka zdjęć testowych. Pierwsze wrażenia:
1. Lampa wygląda na solidnie zmontowaną.
2. Głowica kręci się stabilnie, każda pozycja "zaskakuje" a z drugiej strony nie trzeba używać do tego zbytniej siły.
3. Podczas ładowania słychać wyraźny pisk, po naładowaniu, wbrew temu co przeczytałem na fotum (o ile pamiętam) Nikoniarzy jest praktycznie bezgłośna.
4. Zmianę odniskowej słychać "głośno i wyraźnie" - wiadomo, że działa.
5. PTTL nie jest obsługiwany...
Kilka fotek zrobionych w pokoju wykazało, że lampa błyska i prawidłowo naświetla. Ale w tych warunkach to i wbudowana dawała sobie radę bez trudu.
Koniec zakupów, skończyła się kasa... może jeszcze grip sobie kupię... ten Canona za 35 zł na serio pasuje?!
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Czekam wiec na jakies testowe fotki i opinie o sprzecie. Szkoda, ze pTTL jednak nie dziala...

Pytanie odnosnie Tumaxa 386. Czy w zwiazku z tym, ze lampa obluguje tylko TTL - czy to oznacza, ze dziala w niej kontakt tylko przez srodkowy styk?

Mam okazje zakupic taniej taka sama lampe, ale dedykowana do Nikona - teraz pytanie, jakie sa wiec szanse, ze wszystkie te lampy z TTLem sa robione rak samo i tak samo dzialaja? Czy dedykacja do Nikona to tylko odpowiednie pudelko, czy cos wiecej w elektronice lampy? Czy jest roznica w wykonaniu stopki, czyli rozkladzie stykow lampy? Czy jest mozliwosc przeslania fotki z wygladem stykow tego Tumaxa? Jako elektronik, lubie czesto zajrzec czy przebudowac cos, co teoretycznie nie powinno pasowac, ale brakuje mi tutaj danych...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach