Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
To będzie skan negatywu b&w, kolorowego czy slajdu?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Maciej - wszystkiego.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, z tymi ogolnie przyjetymi wytycznymi, to bedzie gorzej. Sprawa pierwsza - podstawowa klatke testowa dla malego obrazka mam z 4 skanerow. 2 labowe i 2 plaszczaki, z czego pozostal mi do powtorek tylko Cwanon. Z jednego labu, pan laborant nie potrafil zeskanowac bez podbijania konktrastu, z drugiego mam w pelnej rozpietosci tonalnej, wiec porownanie wychodzi conajmniej dziwnie ;) A jesli chodzi o skanowanie Cwanonem, to tak jak wspomnial Alkos - to koszmarny badziew przy skanowaniu z automatu, trzeba sposobem dziada, bo inaczej jest zle ;)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mily - prosta sprawa: ogólne wytyczne strzleasz dla Canona. Resztę zamieści się z odpowiednim komentarzem. Przecież nie będziemy z tego robić wzorca z Sèvres.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Przecież nie będziemy z tego robić wzorca z Sèvres.
- tym bardziej ze ostatnio "zniknelo" im jakies 0,001 grama czy jakos tak :mrgreen: (moze nawet blizej "jakos tak") :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
no dobra, to może podsumujmy:

BW, C-41 i SLAJD. skanujemy na :
-auto
-raw
-..maksa dobrze.

to może zacznijmy rozsyłać te klatki?:)

ps. mam propozycję co do raw - skanujmy do 16bitowego TIFF'a (wszystko jako slajd bez korekcji żadnych) a potem darmowym konwerterem na DNG to to, dzięki temu można by identyczne parametry wprowadzić dla wszystkich klatek i mieć prawdziwe porównanie..

albo ten kto otrzyma na końcu pliki żeby je podczepić w necie to skonwertuje.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
albo ten kto otrzyma na końcu pliki żeby je podczepić w necie to skonwertuje.


Ja to wystawiam na sieci. Do mnie trafiają jako jpgi z jakościa przynajmniej 9. Jak juz sie uzbiera wieksza kupka, zmajstruje podstawowego htmla i wypuszcze.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:


Ja to wystawiam na sieci. Do mnie trafiają jako jpgi z jakościa przynajmniej 9.


no no rawy to chyba nie jako JPG ? bo wtedy po co właściwie?:)

tylko te surowe to trzeba by np. w 1600 dpi bo inaczej krowy po 30 mega i więcej (bW tylko..)
i nie wiem czy serwer twój utrzyma to
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
tylko te surowe to trzeba by np. w 1600 dpi bo inaczej krowy po 30 mega i więcej (bW tylko..)
i nie wiem czy serwer twój utrzyma to


Nie, no wlasnie surowe jako jpgi z max rozdzielczoscia (w przypadku płaczczaków umówmy się na 3200dpi) - ale chodzi o skan nie 16-bit linear z vuescana, tylko zwykle 8-bit Z POWYŁĄCZANĄ automatyką oprogramowania skanera... żeby porównać co ta automatyka tam robi i jak bardzo źle ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Guerilla, było już o tym. Nie każdy soft skanuje do 16 bitowych plików, dlatego z nich zrezygnowaliśmy. Wysyłamy JPG bez kompresji do Alkosa. Plus miniaturki 700pxl po dłuższym boku, by wrzucić na forum.
Nie rozumiem też w jakim celu mamy zamieniać na DNG. Przecież to ma być test skanerów. A nie tego, co można wycisnąć z pliku.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Alkos

myślałem że damy ludkom takie duże fajne rawy żeby każdy zobaczył jak fajnie jest mieć zeskanowany film i jak fajnie można go poobrabiać sobie..:)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
Alkos

myślałem że damy ludkom takie duże fajne rawy żeby każdy zobaczył jak fajnie jest mieć zeskanowany film i jak fajnie można go poobrabiać sobie..:)


Mam 200gb/mc transferu na serwerze, ale miejsca tylko 900mb...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Michu

ale można przecież darmowym vuescanem to zrobić.. bez licencji dodaje takie dolarki na zdjęciu, ale to nie przeszkadza przy teście przecież..

no dobra, ale już nie mącę ,jest ok
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
bez licencji dodaje takie dolarki na zdjęciu, ale to nie przeszkadza przy teście przecież..


Przeszkadza przy późniejszej obróbce tego rawa... nawet auto levels porzadnie nie zrobisz..
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
racja :)
nie pomyślałem o tym
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chłopaki, przypominam, że sam skan, to miało być 2000x3000 pxl.
guerilla, tak, wiem. O tym też było. Nie każdy kupuje Vuescana, często skanuje tym, co dostanie w pudełku. Ale oczywiście jeśli prócz softu dedykowanego masz i Vuescana, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś zeskanował jednym i drugim.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
no to zróbmy teraz kolejkę rozsyłania, powymieniajmy się adresami i voila, już wątpliwości chyba wszystkie rozwiane
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ja proponuję te wszystkie rozwiane wątpliwości zebrać w jednym miejscu - znaczy taką instrukcję machnąć, co jak , kiedy dlaczego. Może w nowym wątku, gdzie też będzie można zrobić "zapisy" i kolejkę wyregulować.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Chłopaki, przypominam, że sam skan, to miało być 2000x3000 pxl.


ooo, nie wiedzialem :oops:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jak rozumiem surowy i auto to 3000x2000 px. ale ten użytkownika, mający być jak najlepszy-

można zeskanować sobie w pelnej rozdziałce skanera , z multisamplingiem etc, co tylko się da żeby był jak najbardziej cool?
a potem downsize do 3k x 2k

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach