michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Jupiter 37A - przeróbka na bagnet pentaxa
Postanowiłem adaptować mój stary obiektyw Jupiter z gwintem do puszki K100D. Jupiter ma ciekawy patent z mocowaniem. Mianowicie, odkręca się tylny pierścień z gwintem, a na jego miejsce można przykręcić mocowanie np. z bagnetem. Kiedy kupowałem Jupiterka, dostałem jako bonus taki adapterek, ale do nikona. Miałem okazję wypróbować jak to się sprawuje w praktyce, więc kiedy stałem się posiadaczem kasetki, zacząłem poszukiwania odpowiedniego adaptera z bagnetem do pentaxa. Na allegro kupiłem mocowanie typu t-mount, które na pierwszy rzut oka było podobne do adaptera do nikona. Jednak w praktyce okazało się że nie do końca pasuje to do Jupitera. Po dokładnym porównaniu obu adapterów, okazało się że t-mount ma wewnątrz stopniowaną średnicę, natomiast orginał jest gładki. Jedynym wyjściem było delikatne roztoczenie ostatniego "schodka" wewnątrz pierścienia. Wystarczyło poszerzenie o 0,5 mm na średnicy.

T-mount po operacji roztoczenia wewnętrznego pierścienia:


Tył obiektywu ze zdjętym pierścieniem z gwintem:


Założony pierścień z bagnetem (już roztoczony). Na czerwono zakreśliłem miejsce styku pierścienia z obiektywem. Bez roztoczenia wewnątrz, pozostaje szczelina 1mm. Czerwona strzałka - miejsce śrubki mocującej pierścień do obiektywu.


Kiedy wypróbowałem obiektyw z aparatem, okazało się że zdjęcia wychodzą za ciemne. Przypomniałem sobie patent o zwieraniu styków, i tabelkę z rozrysowanymi stykami w body na stronce dymitrova. Dla zakresu przyslon Jupitera (3,5 - 22) wystarczyło zewrzeć styki nr 1,2 i 4 licząc od góry na body.


Styki są widoczne przy założonym obiektywie, więc nie ma problemu z zaznaczeniem właściwego położenia. Wystarczyło zdrapać lakier w odpowiednich miejscach i gotowe. A tu efekt:
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Nie masz problemów z ostrzeniem w nieskończoność?
Właśnie zamawiam ten pierścień do swojego Jupitera i spróbuję coś z tym zrobić. :)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Czym poszerzyłeś ten bagnet?
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Na tokarce Stachu, sam się zastanawiam czy to nie będzie najtrudniejszy punkt programu gdy nie ma się dostępu do warsztatu.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Całe szczęście, że mam dostęp do tokarki :-) .
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Haha, to najwyżej uśmiechę się do Ciebie jakby co ;)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Nie ma problemu z nieskończonością. Poszerzałem za pomocą tokarki, ale myslę że krążek papieru ściernego na wiertarce (ale takie listki w poprzek, nie płaski jeden kawałek) też da radę. Tam naprawdę nie trzeba dużo zebrać materiału.
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
Witam

Wiem, że odgrzebałem stary temat, ale mam pytanie o adapter K->T-mount.
Poszukuję takiego adaptera jak na zdjęciach w temacie (średnica wewnątrz ok 50mm), ale niestety znajduję tylko coś takiego

http://images.okazje.info...-do-pentaxa.jpg

Czy ten gwint, który jest wewnątrz można odkręcić? Czy wewnątrz będzie 50mm? Czy ktoś ma coś podobnego i mógłby odpowiedzieć?

Pozdrawiam
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jacekkar1 napisał/a:
który jest wewnątrz można odkręcić?
Tak. To jest pierścień, który wyjmiesz po odkręceniu śrubek mocujących.
jacekkar1 napisał/a:
wewnątrz będzie 50mm?
Nie mierzyłem, ale do Taira (135 i 300 mm) pasuje.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
To jest dokładnie coś takiego:



Odkręcasz widoczne z boku 3 wkręty i wyjmujesz pierścień z gwintem M42. W miejsce pierścienia przykręcasz tymi wkrętami dupkę jupitera. To wszystko.
Ja, jak było opisane wyżej, musiałem podtoczyć odrobinę swój pierścień, bo jupiter wchodził za płytko.
Pierścień ma wewnątrz 49mm średnicy.
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
dzięki za szybkie odpowiedzi
a czy wersja dla Pentaxa ma otwór umożliwiający zablokowanie w body?
i czy przykrywa styki - tak aby możliwe było odpowiednie ich zwieranie?
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Mój pierścień ma (fabrycznie) frezowany rowek. Styki zwierał o ile pamiętam, dodatkowo w miejscu styków przetarłem lekko oksydowaną powierzchnię jakimś materiałem ściernym.
Dokładnie jak na zdjęciach Michała.

Używałem go głównie z ME Super, więc nie miało to dla mnie istotnego znaczenia ;)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
nieskomplikowana ta końcówka... dziwne że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł żeby takie toczyć i sprzedawać (jak przejściówki K/M42)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
jacekkar1 napisał/a:


Czy ten gwint, który jest wewnątrz można odkręcić? Czy wewnątrz będzie 50mm? Czy ktoś ma coś podobnego i mógłby odpowiedzieć?

Wewnętrzna średnica jest stopniowana. Pierwszy stopień ma 49,5mm, drugi (bliżej bagnetu) 48mm.
Jeżeli chodzi o styki - pierścień z bagnetem jest na tyle szeroki i głęboko osadzony że bez problemu zewrze styki.
pyciar napisał/a:
nieskomplikowana ta końcówka... dziwne że jeszcze nikt nie wpadł na pomysł żeby takie toczyć i sprzedawać (jak przejściówki K/M42)

Mam taki adapter do Nikona (oryginał, nie przerabiany t-mount). Mam też do M42, ale zdjęty z Jupitera. Być może są produkowane, ale trudno dostępne.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Witam, zdecydowałem się odświeżyć temat, bowiem potrzebuję adapter do swojego Jupitera 37A.

michal5150 napisał/a:
Kiedy wypróbowałem obiektyw z aparatem, okazało się że zdjęcia wychodzą za ciemne.


Co Kolega przez to rozumie? Fotografie były wykonywane na jednym z trybów automatycznych/półautomatycznych? Będę wdzięczny za szersze informacje.

Ponadto, szukam na portalu aukcyjnym adapter, którego Kolega użył, ale znalazłem jedynie takie, z gwintem w środku. Po rozkręceniu mój Jupiter ma gładki adapter i 3 śrubki. Zamieszczam fotografię.



Będę wdzięczny za wszelkie sugestie dot. proponowanych adapterów czy modyfikacji. Bardzo mi zależy, by w możliwie krótkim czasie mieć możliwość korzystania z tego szkła.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Wszystko jest opisane w wątku, co kupić i jak przerobić.
http://allegro.pl/adapter...2994213724.html
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
dntsln napisał/a:

michal5150 napisał/a:
Kiedy wypróbowałem obiektyw z aparatem, okazało się że zdjęcia wychodzą za ciemne.


Co Kolega przez to rozumie? Fotografie były wykonywane na jednym z trybów automatycznych/półautomatycznych?

Ano to, że automatyka aparatu w trybie Av dobrała czas taki że scena była ... za ciemna;) Mniej więcej o jakieś 1,5 - 2 EV.
Co do samego adaptera - kolega Zdano podesłał stosowny link. Użyłem podobnego.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Zdano napisał/a:
Co do samego adaptera - kolega Zdano podesłał stosowny link. Użyłem podobnego.


Mam jednak wrażenie, że w tym adapterze tam od środka jest gwint zamiast powierzchni gładkiej tak, jak na moim zdjęciu. Czy to właśnie w tym miejscu musiał Kolega spiłować nadmiar metalu?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Czytamy, czytamy, czytamy :-P
jacekkar1 napisał/a:

Czy ten gwint, który jest wewnątrz można odkręcić? Czy wewnątrz będzie 50mm? Czy ktoś ma coś podobnego i mógłby odpowiedzieć?

Dada napisał/a:

Tak. To jest pierścień, który wyjmiesz po odkręceniu śrubek mocujących.


Adapter składa się z dwóch pierścieni - wewnątrz większego jest mniejszy. Ten mniejszy odkręcasz i nie będzie już potrzebny. Przerabia się zewnętrzny czyli ten większy.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
michal5150 napisał/a:
Przerabia się zewnętrzny

Może się okazać, że nie potrzebna będzie przeróbka.
Kilka dni temu kupowałem taką przejściówkę i od środka nie ma stopniowanej średnicy, nie trzeba nic szlifować ani dotaczać. Wystarczy orginalne śrubki z przejściówki zastąpić trochę dłuższymi, żeby trzymały pewnie obiektyw.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach