matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ekhm... a jakieś rady co do ustawiania kolorów w SIlverfaście?
Mam zamiar się jutro zabrać za kolejny etap walki i rozgryzania softu/skanera. Tym razem z negatywem, z którego mam odbitki, więc będę mógł efekty bojów ze skanerem porównać.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Kolory prosto ze skanera
znaczy wg workflow sugerowanego przez hamricka?

dz.
 
pawelb  Dołączył: 20 Lut 2007
dan napisał/a:
pawelb, teraz juz mi sie troche rozjasnilo.

Wciaz jednak nie kapuje jednej rzeczy: ustawiasz ekspozycje i kolory dla filmu przed skanowaniem do RAW-a i pozniej jeszcze raz korzystasz z tych kolorow? :roll:

Wybacz, ale ja te metode dopiero wdrazam u siebie i jeszcze nie bardzo sie w niej orientuje.

Dokładnie, ustalam i ustawiam ekspozycję i kolory maski filmu - potem tych kolorów używam przy skanowaniu "z dysku", kiedy następuje odwrócenie "RAW" negatywu do pozytywu. W procesie skanowania "z dysku" kolor maski to taki stały element, odejmowany od wszystkich klatek, do którego można oczywiście dodać własne ustawienia balansu bieli - zresztą, z Twojego kolejnego listu widzę, że bardzo dobrze wyśledziłeś, gdzie to jest opisane. :-)

Podkreślę tylko jeszcze raz, dla wszystkich chcących wypróbować tę metodę: ustalając ekspozycję i kolor maski koniecznie trzeba to robić mając ręcznie zaznaczony jedynie czysty, przezroczysty kawałek negatywu (czyli taki, który na pozytywie byłby czarny) - a nie całą klatkę.

Generalnie szkoda, że Hamrick tak to kiepsko opisał, bo pomysł jest prosty i skanowanie w ten sposób jest naprawdę szybkie. Ważne tylko, żeby przy skanowaniu do RAW włączyć Crop na Maximum, ewentualnie wyłączyć "Auto-crop" itp. - nie robi wtedy preview tylko od razu skanuje (bo ekspozycję ma już ustawioną wcześniej). Warto też powyłączać wszystkie filtry, kolor ustawić na "None", powyłączać też różne odświeżania obrazka po skanowaniu oraz zapisywanie innych typów plików niż "RAW" (zakładka Output) - w ten sposób skanowania do "RAW" nic nam nie powinno spowalniać. Wszelkie czyszczenia (zakładka Filter) oraz kolor (Color) poustawiamy skanując z dysku.

[ Dodano: 2007-10-31, 00:18 ]
dan napisał/a:
Kolory prosto ze skanera, zmniejszone w szopie + lekkie USM (0,3 40%):

To bardzo odpowiada tamtej sytuacji. Zacienione pole maku, popoludniowe niebo, dalszy plan jeszcze w sloncu. Ekspozycja idealna. Mysle, ze cyfra bym tego nie uzyskal :->

No pięknie. :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
pawelb, bardzo Ci dziekuje za pomoc!

Hammrick rzeczywiscie slabo opisal te zaawansowane opcje i dopiero Twoje posty sklonily mnie do zapoznania sie z ta metoda.

Teraz jest juz dla mnie wszystko jasne :-)

[ Dodano: 2007-10-31, 00:21 ]
dzerry napisał/a:
znaczy wg workflow sugerowanego przez hamricka?

Tak :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
no, powiedzmy ze juz mi sie podoba to, co wychodzi z tej przekletej rolki




....
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
no, powiedzmy ze juz mi sie podoba to, co wychodzi z tej przekletej rolki

To konwencja à la "zielono mi"? :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
To konwencja à la "zielono mi"


Tak zle? :oops: Cholera, chyba tego nie widze... no moze...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Tak zle? Cholera, chyba tego nie widze... no moze...

Nie, zartuje sobie :-) Jakas minimalna oliwkowa dominanta jest, ale pomijalna chyba :-)

[ Dodano: 2007-10-31, 00:50 ]
Teraz robie sobie testy na roznych filmach wg tej metody z ustalaniem ekspozycji i maski filmu.... i jest bardzo roznie - czasem lepiej, czasem zupelnie beznadziejnie :mrgreen: A juz myslalem, ze bedzie tak latwo...
 
pawelb  Dołączył: 20 Lut 2007
dan napisał/a:
Teraz robie sobie testy na roznych filmach wg tej metody z ustalaniem ekspozycji i maski filmu.... i jest bardzo roznie - czasem lepiej, czasem zupelnie beznadziejnie :mrgreen: A juz myslalem, ze bedzie tak latwo...


No niestety, łatwo nigdy do końca nie jest. :) Jedna uwaga jeszcze a propos Vuescan i ustalania parametrów: ostatnio zauważyłem, że czasem Vuescan głupieje, i pomimo wykonywania wszystkich kroków jak należy, potrafi źle ustawić ekspozycję lub maskę - można poznać to po tym, że używa parametrów z ostatniego filmu, albo po prostu jakichś dziwnych. W związku z tym ja np. od jakiegoś czasu rutynowo przed każdą rolką restartuje Vuescana i kalibruję skaner.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Trzeci dzien skanowania negatywow C41 i juz mi sie wszystkie kolory poplataly. NPS. Czy te kolory sa OK?



dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Czy te kolory sa OK?

Mozemy tylko zgadywac :-) Tak na oko, to chyba za duzo cyjanu jest, ale mi osobiscie to nie przeszkadza w odbiorze :-)

Zastanawiam sie, jak te maszyny labowe tak dobrze kolory wyciagaja z negatywow? To kwestia jakiejs kalibracji, softu, skanera? A moze wszystkiego razem?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Trzeci dzien skanowania negatywow C41 i juz mi sie wszystkie kolory poplataly. NPS. Czy te kolory sa OK?


Fajne jest, to sie liczy ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Zastanawiam sie, jak te maszyny labowe tak dobrze kolory wyciagaja z negatywow?
Wlasnie sie dzisiaj zastanawialem, czy nie da sie tego softu na pececie zainstalowac ;-)

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Wlasnie sie dzisiaj zastanawialem, czy nie da sie tego softu na pececie zainstalowac ;-)


Wlasnie to dzisiaj probowalem zrobic :mrgreen:

Zdjęcie z mojego labu ma w EXIFie " Lead Technologies Inc v.1.01 "
No i patrze sobie - http://www.leadtools.com/ ... no ale to chyba przekracza moje pojęcie "aplikacji"... jakiś pakiet SDK dla developerow ?!?!
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
hej dzerry, trochę nie do konca npsowe te kolory. jak jest ok to są ładnie pastelowe zawsze:)

ale to może mój monitor stary używany Eizo za100pln :_)

btw czy kalibracja skanera na dany film może coś dać?
gdzieś w necie ktoś sprzedaje wzorniki..
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
btw czy kalibracja skanera na dany film może coś dać?
gdzieś w necie ktoś sprzedaje wzorniki..

No wlasnie, vuescan ma jakies mozliwosci kalibracji, bawil sie w to ktos?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
btw czy kalibracja skanera na dany film może coś dać?
gdzieś w necie ktoś sprzedaje wzorniki..


drogo?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
tutaj ciekawy art.

a gdzieś mi się obiła cena 40 dolarów. czyli grosze w sumie..

i jeszcze:

http://www.scanhancer.com...hp?art=42&men=3

http://www.normankoren.com/color_management_3.html

na oko się wydaje że to rozwiązuje wszystkie problemy ze skanowaniem koloru!!

http://www.bodoni.co.uk/i...rget-p-115.html

[ Dodano: 2007-10-31, 23:02 ]
wiem że zwłaszcza w kontekście wątku o piractwie:) ale może ktoś kupi.. i później pożyczy innemu skanerowcowi .. i tak dalej?:) 45 funtów piechotą nie chodzi. a po jednej kalibracji nie trzeba na długi czas tego.

[ Dodano: 2007-10-31, 23:03 ]
a tutaj tańsza wersja, 8 dolarów nie wymaga juz kooperacji :)

http://www.targets.coloraid.de/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja nie mam problemu ze slajdami - znajdz mi takie wzroce na negatywach...

[ Dodano: 2007-10-31, 22:06 ]
guerilla napisał/a:
a tutaj tańsza wersja, 8 dolarów nie wymaga juz kooperacji :)


Gdzie masz te 8$?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
:)

tak jakoś głupio pomyślałem że to zawsze działa .. tak jak profilowanie monitora czy drukarki ..

[ Dodano: 2007-10-31, 23:08 ]
popatrzyłem na najniższą cene.. 8to jest przy 4 dla skanerów płaskich . mea culpa

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach