ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Myślę, że w cenie poniżej 2,5k jestem w stanie kupić to szkło jak już się pojawi. Oby jak najszybciej (MIEĆ, MIEĆ, MIEĆ :evilsmile: )
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
ggdh napisał/a:
Myślę, że w cenie poniżej 2,5k jestem w stanie kupić to szkło jak już się pojawi.

też mi się taka cena marzy :roll:
dlatego na razie nie kupuję długiego zoom'a - poczekam, popatrzę :-)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Jeżeli Pentax nie zdąży z tym szkłem przed premierą T70-200 w wersji na bagnet K, to 60-250 nie będzie raczej hitem sprzedaży.
 

Hermes  Dołączył: 04 Lut 2008
Do tego będzie jeszcze Sigma 70-200/2,8 , która prawdopodobnie bedzie kosztowała tak ok 2500. I mnie jakoś wykończenie Sigmy bardziej leży, niż Pentaxa, czy Tamrona, ale to już rzecz względna.

[ Dodano: 2008-05-15, 16:49 ]
ggdh napisał/a:
Oby jak najszybciej (MIEĆ, MIEĆ, MIEĆ )

Też tak mam, ale raczej w kierunku szerokiego kąta, jasny telezoom w dalszych planach.
 
bukaj  Dołączył: 15 Lip 2007
Ja tylko dorzucam adres... albo go jeszcze nie bylo albo go przeoczylem :)

http://www.pentax.jp/engl...e/200808-02.jpg

a tu glowne zrodlo: http://www.pentax.jp/english/news/2008/200808.html

DA*55, DA* 60-250, DA 17-70
 

Gregor  Dołączył: 28 Gru 2006
Drodzy Koledzy.
Zauważyłem tendencje na naszym forum porównywania dwóch obiektywów które są diametralnie różne i tak:

1) Porównywanie Pentaka 16-45/4 z Tamim 17-50/2.8 to pomyłka, porównujmy Pentaka 16-50/2,8 z Tamim 17-50/2.8 !!!!

2) Porównanie Pentaka 60-250/4 z Tamrnem 70-200/2.8 czy Sigmą 70-200/2,8 znów mija się z celem (pomijając ogniskową i światło, Sigma i Tamron są "pełnoklatkowe" a Pentax przeznaczony do cropa)

Więc skoro porównujemy coś do czegoś to niech do walki stają równorzędni uczestnicy :-) ))
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
Gregor, a skąd masz informację że 60-250/4 jest cropowy??
Czy jest to na pewno pewna informacja??
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
ArturMaly napisał/a:
Gregor, a skąd masz informację że 60-250/4 jest cropowy??

Z nazwy jest cropowy (DA), a jak będzie w rzeczywistości - zobaczymy. Nie zdziwiłbym się, gdyby krył pełną klatkę.
 

Hermes  Dołączył: 04 Lut 2008
Cytat
Więc skoro porównujemy coś do czegoś to niech do walki stają równorzędni uczestnicy ))

Faktycznie umknęło mi, że Pentax ma światełko 4, a jeśli jeszcze jest tylko pod APSC, to przy prawdopodobnie wysokiej cenie, będzie zamykał stawkę porządanych przezemnie szkiełek. Zobaczymy co zaprezentuje Tamron, bo Sigma chyba nie będzie odkrywać ameryki i wykonanie będzie takie jak dla C, N i S.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Hmmm...
Jestem nowy w Pentaxie, ale zdecydowany z nim pozostac. Wiec moze i pelna klatka bedzie kiedys istotna (oby, nie wspominajac, ze analog chyba sie zbliza mniejszymi lub wiekszymi krokami). Takze przy wyborze moze to miec znaczenie w wyborze.
 

mik  Dołączył: 14 Kwi 2007
marucha napisał/a:
Z nazwy jest cropowy (DA)


w katalogu szkiel pentaxa nigdzie nie jest napisane, ze DA nie jest kompatybilny z pelna klatka, tylko ze sa "not compatible with 35mm film SLR". nie zdziwie sie, jesli po wypuszczeniu cyfrowej pelnej klatki pentax po prostu doda informacje, ktore z obiektywow DA dzialaja rowniez z cyfrowym FF pentaxa. i nie bedzie w tym zadnej sprzecznosci z tym co pisali wczesniej...

mik.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
przecież pełna klatka to format 35mm, czyli FF nazwa wprowadzona chyba przez canona
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
marucha & mik, to nie tak jest.

Kiedy pojawiły się DSLRy (format APS-C), pojawiła się też nowa linia optyki SMC-DA (teoretycznie zaprojektowana specjalnie do tego formatu). Jednak z czasem okazało się, że niektóre obiektywy kryją pełen format - np. SMC-DA* 300 f/4 (patrz: ostatnie testy Fafniaka), SMC-DA 70 Limited, SMC-DA 40 Limited (sample Dada).

Ale nie jest to regułą - niektóre SMC-DA (choćby 18-55) nie nadają się, będą winietować.

A czy naświetla się film 35mm czy sensor o tym samym rozmiarze - to już nie ma znaczenia.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Samp napisał/a:
to już nie ma znaczenia.

Ma i to calkiem spore 8-)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
mik, z tym że obiektyw zrobiony pod film nie będzie zbyt dobrze działał na matrycy zgodzę się, w drugą stronę jest to raczej niemożliwe. Jeżeli jest napisane not compatible with 35mm film SLR to tym bardziej będzie niekompatybilne z pełnoklatkową lustrzanką cyfrową.
Wielu użytkowników szkieł DA sprawdzało na analogach, czy kryją pełną klatkę. Większość z tych obiektywów bezproblemowo współpracuje z pełną klatką.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
dan, ja Ci chyba zacznę siać cyfrowy zamęt w czysto analogowych wątkach :-P
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
marucha, najprawdopodobniej głównie chodzi o brak pierścienia przysłony...
I dla tego nie jest kompatybilne z starymi analogami...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Samp napisał/a:
ja Ci chyba zacznę siać cyfrowy zamęt w czysto analogowych wątkach

Ten watek tez jest po czesci analogowy :-P Mozemy sprawdzic szkla DA na filmie, ale nie mozemy ich sprawdzic na matrycy o rozmiarach klatki filmu.

Reszte napisal marucha :-P

[ Dodano: 2008-05-18, 00:20 ]
ArturMaly napisał/a:
marucha, najprawdopodobniej głównie chodzi o brak pierścienia przysłony...
I dla tego nie jest kompatybilne z starymi analogami...

Pentax napisal pol-prawde. Co nie oznacza, ze bedzie sie musial komus z tego tlumaczyc przy wprowadzaniu korpusu FF.

Moze sie jednak okazac, ze niektore szkla DA bez problemu dzialajace na filmie, na matrycy 36x24 przestana wyrabiac.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
marucha napisał/a:
z tym że obiektyw zrobiony pod film nie będzie zbyt dobrze działał na matrycy zgodzę się, w drugą stronę jest to raczej niemożliwe.


No to ja się, przyznam, pogubiłem w tym wątku.
Nie łapię toku rozumowania - dlaczego, marucha?
Mam parę szkieł zrobionych pod film i super działają na matrycy...

[ Dodano: 2008-05-18, 00:22 ]
dan napisał/a:
Moze sie jednak okazac, ze niektore szkla DA bez problemu dzialajace na filmie, na matrycy 36x24 przestana wyrabiac.


Aaa... to pewnie o to chodzi.
No może się może tak okazać, ale IMO mało prawdopodobne, u C i N się tak nie dzieje...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Samp napisał/a:
u C i N się tak nie dzieje...

To znaczy, ze sa w tych systemach obiektywy zaprojektowane pod APS-C, ktore dzialaja z powodzeniem na cyfrowym FF?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach