Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
[Pumpernikiel] - ale o sooo chodzi?
Przyznaje się bez bicia, to moja pierwsza DSLRka poprzednio było to co mam w podpisie.

Zakupiłem K100D super + Sigma 18-200, wiem że obiektyw bardziej nadaje się do kotleta ale środki finansowe ograniczone poza tym nie cierpię co chwila zmieniać obiektywów polując na fotkę :mrgreen:

Jak niejeden świeży posiadacz K100d mam oczywiście problem z nastawami sprzętu w określonych sytuacjach. Ustawienia automatyczne mordują oczy przepalaniem czerwieni i cukierkowatością.

No chyba że mam aparat zepsuty co byłoby dla mojej psychiki najlepszym wyjściem :mrgreen:


A więc pytanie główne do kolejnych fotek brzmi:

Co robię źle i jakie nastawy powinienem użyć i co tym bym uzyskał.

[ Dodano: 2007-10-31, 23:11 ]


A tu link do oryginału


Oczy porażają nienaturalnie przebarwione kolory, fakt że jesienne ciepłe mocne niskie słońce ale aż tak?

Ustawienia w pełni automatyczne dla testu. Czy to normalne w Pentaxie czy coś zgrzyta na linii szkło-aparat, aparat-popsuty czy może aparat-fotograf?
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
a jakas przykladowa fotka ?

[ Dodano: 2007-10-31, 23:13 ]
sie pospieszylem :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pumpernikiel, - nasycenie zmniejsz - drugiej foty nie widze
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
moze automatyczny WB nie trafil
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
ja tam takie fotki lubie... :-P
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Fafniak napisał/a:
Pumpernikiel, - nasycenie zmniejsz - drugiej foty nie widze


No to było pierwsze co chciałem zrobić jednak nie da się tego zrobić na automacie.

Wiem że jestem lama :mrgreen: i od razu powinienem zacząć od profi ustawień jednak żeby to zrobić na zasadzie "wiem co robię" a nie tylko kręcę wszystkim może coś wyjdzie muszę mieć punkt odniesienia. a takim punktem odniesienia są zawsze ustawienia automatyczne.

Dlatego chce się upewnić że to ja daje ciała a nie np. jest problem z aparatem który jednak przy dobrym świetle, dobrych warunkach powinien sobie poradzić z tak prostą scenką. Wiem już że wariuje AW przy sztucznym oświetleniu przez ograniczenie automatyki do 4000k ale nie na słońcu.

Pytanie też dlaczego mimo ustawienia szerokiego kąta wszystkie fotki w pomieszczeniu z lampą są totalnie przepalone. Nie do końca doczytałem czy aparat pobiera z automatyki obiektywu jakieś informacje zwrotne np. w postaci ogniskowej i w zależności od tego ogranicza lampę? W analogicznej sytuacji staruszek FUJI S602Z tak właśnie robi.

W poniedziałek będę miał jeszcze pod ręką Nikona D70s i może Canona 400D to postaram się zrobić fotki porównawcze tych samych ujęć. Cały czas muszę dla własnego zdrowia się upewniać że wybrałem w miare dobry obiektyw do pełen jamatorszczyzny :mrgreen: i to nie on i jego automatyka jest powodem cudowania.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Primo, nie napisałeś czy to z PEF czy z jpeg?
Secundo, przy tej wielkości to mnie tam nic nie poraża, ot Dar Pomorza (o ile dobrze kojarzę) przycumowany w Gdyńskim porcie. (vide temat postu)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pumpernikiel, - poczytaj troche o temp. barwowej....
nie napisales czy WB byl na automacie czy sam ustawiles sobie....
K100 ma z automatu podbite kolory i cieple dosc.... tak sprzet zaprogramowal producent...
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
mumonzan napisał/a:
Primo, nie napisałeś czy to z PEF czy z jpeg?
Secundo, przy tej wielkości to mnie tam nic nie poraża, ot Dar Pomorza (o ile dobrze kojarzę) przycumowany w Gdyńskim porcie. (vide temat postu)


To jest czysty jpeg prosto z aparatu, do RAWow muszę dopiero dorosnąć. Poza tym jakoś nie mogę się przekonać do grzebania w fotkach, to jakaś taka profanacja. Wolałbym nauczyć sie robić poprawne fotki aparatem a nie softem.

Może ja mam po prostu monitor do bani??? Według mnie ta fotka jest przekolorowana jak myszka miki w bajkach Disneya. Kolory są całkowicie nienaturalne albo ja mam coś z głową bo oczy dzisiaj oglądał okulista :mrgreen:



W weekend dorzucę trochę wiecej fotek, będzie materiał badawczy.

[ Dodano: 2007-11-01, 00:00 ]
Fafniak napisał/a:
Pumpernikiel, - poczytaj troche o temp. barwowej....
nie napisales czy WB byl na automacie czy sam ustawiles sobie....
K100 ma z automatu podbite kolory i cieple dosc.... tak sprzet zaprogramowal producent...


Ajajaj lama ze mnie nie podałem linku do EXIFFa

http://flickr.com/photo_exif.gne?id=1810609786

WB ustawione na automat.
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
No dobra. To może ja wyraźniej: nic złego w twojej fotografii nie widzę, i nie rozumiem w czym masz problem. (choć rozumiem, że być może w pełnej wersji, znaczy w pełnym rozmiarze, dostrzegasz jakieś przekłamania kolorów - w tym rozmiarze, jak dla mnie, ich nie widać).
Jest takie jedno ustawienie K100, które być może ci się nie podoba. Wejdź w Menu, Image Tone - i przestaw na białą kartkę. Może wtedy ci się bardziej spodoba. Oczywiście WB też odpowiednio.

(na prawdę nie rozumiem, co jest nie tak z tym zdjęciem statku, oświećcie mnie! Fajne chmury w tle, żółte maszty, czarny asfalt...., błękitne niebo... O!!! nawet mam jakieś konto na flickr! ale i tak nie widzę twojego powiększonego)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Link do oryginału mi nie bangla. Zdjęcie ok, może lekko za żółte, ale piszesz, że było robione przy zachodzącym słońcu - to ok. Przy okazji zmień sobie od razu w menu profil z "Bright" na "Neutral", choć nadal twierdzę, że to raczej nie to.
Pumpernikiel napisał/a:
Może ja mam po prostu monitor do bani???

Do bani jak do bani, ale pewnie podregulować by się zdało :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ponieważ na zdjęciu jest dużo białych elementów to można znaleźć ten, przy ustawieniu na którym balansu bieli, całość będzie nam odpowiadała kolorystycznie. Drobna próbka na szybko
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
Hm...
Ja też lubię takie fotki ;-)
Zacznij robić na ręcznych ustawieniach. Będziesz miał większą kontrolę, możesz wtedy zmniejszyć nasycenie kolorów. Ogólnie to jest to czego najbardziej zazdrości jeden Canonier mojemu kumplowi z K10D :-)
Jeśli Ci nie odpowiada temperatura barwowa, to możesz sobie podejść do burty i ustawić na nią balans bieli - tak jak mówił mumonzan. Ale tutaj kolor nadaje zachodzące słońce.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mumonzan napisał/a:
Fajne chmury w tle, żółte maszty, czarny asfalt...., błękitne niebo
...do tego żółtawe białe obłoki :mrgreen:

[ Dodano: 2007-11-01, 18:34 ]
Ka_Seciak napisał/a:
Ogólnie to jest to czego najbardziej zazdrości jeden Canonier mojemu kumplowi z K10D
Tylko, że Pumpernikiel ma K100D :-P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
Tylko, że Pumpernikiel ma K100D
Ciiiiiii! :mrgreen:
Poza bielą i tą latarnią zdjęcie całkiem przyjemne.
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
zorzyk napisał/a:
Tylko, że Pumpernikiel ma K100D

Ja też, ale w obu aparatach tak kolory są tak żywe, więc myślę, że można uogólnić - Pentax lepiej oddaje barwy :-D
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ka_Seciak napisał/a:
Pentax lepiej oddaje barwy
To się nazywa pozytywne podejście :mrgreen: Fajne hasło reklamowe:

Dlaczego Pentax? Bo ma lepsze kolory!
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Hm, miałem olka, robiłem różnymi małpkami, canonem i dla mnie właśnie kasetka ma najbardziej naturalne oddanie barw, serio. Pomijając problemy z WB, które się zdarzają, chodzi o ogólne wrażenie.
 

Pumpernikiel  Dołączył: 31 Paź 2007
Teraz już tylko 95% fotek jest nieudanych co w stosunku do poprzedniego wyniku 99,8% jest dużym skokiem. :mrgreen:

[ Dodano: 2007-11-21, 09:27 ]
Z serii cukierkowatość



1/160s f/6.7 200ISO, 200mm (sigma 18-200)


z serii horror


1/3200s f/14.0 200ISO, 200mm (sigma 18-200)


fotki robione w jpgach z ręki, zero korekcji i fotoszopow bo nie lubię, czysta fotka z czystego aparatu

opanowanie wszystkich wybryków tego aparatu to mocna sztuka ale walczymy dalej :mrgreen:
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
"Cukierkowatość" bardziej mi się podoba...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach