ZbyHa  Dołączył: 25 Maj 2008
Życzenia świąteczne i noworoczne
Bardzo serdecznie dziękuję za udzielaną pomoc i wsparcie wszystkim forumowiczom , przy okazji składam życzenia samych pogodnych chwil pełnych miłości i rodzinnego ciepła oraz
wiele pomyślności w nadchodzącym roku . WESOŁYCH ŚWIĄT !
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
ZbyHa, dzięki, a Tobie i wszystkim pozostałym forumowiczom przede wszystkim zdrowia!
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Życzenia świąteczne i... tradycyjnie kolejny kalendarz.
Z okazji nadchodzących Świąt chcaiłbym życzyć Wam wszystkim aby minęły radośnie i spokojnie. Abyście znaleźli pod choinka wymarzony aparat, wymarzony obiektyw lub inne do niego akcesoria. A w nowym nadchodzącym roku - mnóstwa wspaniałych zdjeć. I jak to sie juz od kilku lat stało tardycją - przygotowałem nowy kalendarz na rok 2013. Można go pobrać pod adresem kalendarz 2013

A na zachętę - drobna próbka:
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sprzęt to Fuji HS-10 podparty makrokonwerterami Raynoxa (najczęściej DCR-250, przy zdjęciu mrówki nie jestem pewien czy zamiast DCR-250 nie założyłem mocniejszego MSN-200). Światło zastane, przysłona najczęściej 8. Zdjecia robie zwykle w godzinach okołopołudniowych, kiedy owady są zbyt ruchliwe aby dało sie używać statywu. Radzę sobie w ten sposób, ze pod aparatem mam podpięty mały monopod z glowicą kulowa (szukałem najmniejszego dostępnego modelu - okazał nim się Velbon Ultra Stick 53) w pozycji złożonej (ma wtedy długość ok. 35cm) odchylony tak, że sterczy poziomo przed aparatem. aparat (mimo że to kompakt ma on dobrze wyprofilowany uchwyt i rozmiary porownywalne z małą lustrzanką) trzymam w prawej dłoni. Obcietą delikatnie (nie oberwaną - przy odcinaniu szczypcami drgania są mniejsze - maleje ryzyko spłoszenia modela) gałązkę lub liść na którym siedzi fotografowany motyw przytrzymuję w palcach lewej dłoni opierajac dłoń na wystającej przed aparat nodze monopodu. Monopod z opartą na nim dłonia stanowi stabilną platformę minimalizującą ryzyko poruszeń nawet pzry dość długich czasach - ruchy całego ciała wraz z monopodem nie mają znaczenia - bo nie wpływają na poruszenie motywu względem aparatu - a więc motyw przy takich ruchach pozostaje ostry - a poruszenie obiektów w tle nie ma znaczenia gdyż i tak są one daleko poza głębią ostrości. Kadruję i ustawiam ostrosć delikatnymi ruchami lewej dłoni. Dodatkowo wykorzystuje specyficzny tryb 'best shot' występujący w aparatch Fuji z serii HS - w trybie tym po wciśnięciu spustu do połowy aparat zaczyna robić z szybkoscią 10 klatek/s serię zdjeć ładując je do bufora mieszczącego 7 zdjęć - po jego zapełnieniu ładuje dalej kolejne zdjęcia kasujac najstarsze. Obserwuję obraz na ekraniku LCD i w momencie gdy widzę, że ostrosć i kadr złapane są OK - wciskam spust do końca. Wtedy aparat zapisuje z bufora na kartę pamięci ostatnie 7 zdjęć. Sprawdza się to całkiem dobrze:-) Mogę wraz z monopodem i opartą na nim reką z modelem obracać sie w różne strony tak, by uzyskac odpowiednie tło i oświetlenie modela. W pzrypadku ostrego słońca zawsze zacieniam motyw - albo własnym cieniem, albo za pomocą polipropylenowego dyfuzora zamontowanego nad obiektywem.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Kalendarz jak co roku kapitany. Dziękuję. ;-)
Proponuję instrukcje obsługi wykonywania zdjęć makro wkleić do tematu: sezon na makro rozpoczęty. Lektura obowiązkowa w pigułce. ;-)
 

andy68  Dołączył: 11 Wrz 2008
Skoro Życzenia Świąteczne to i ja sie podepne:

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkiego dobrego, zdrowia, szczęścia, wycieczek fotograficznych, udanych kadrów i kreatywności. :-B

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ode mnie także wszystkiego dobrego z okazji świąt i 2013 roku!

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Posłużę się cytatem ...

 

rafalartur  Dołączył: 04 Wrz 2008
ZbyHa i reszcie forumowiczów życzę Zdrowych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008


Wszystkiego Dobrego
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Spokoju i zdrowia wszystkim życzę
Aby wam AF trafiał a słońce figli nie płatało i czekało na was ze światłem a nie odwrotnie
 

seawolf688  Dołączył: 27 Maj 2011
Hoł Hoł Hoł!!
Spokoju i radości życzę Wam wszystkim!!
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Zdrówka dużo dużo i nie mniej radości życzę wszystkim! WESOŁYCH ŚWIĄT!
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
Zbyszku w szczególności dla Ciebie i Halinki ale także dla wszystkich pentaksjan - Pięknych, Zdrowych I Radosnych Świąt!
 

jurand  Dołączył: 06 Cze 2010
Zbyszku, Tobie i wszystkim forumowiczom zdrowych, spokojnych świąt, upływających w rodzinnej atmosferze.
Po przejedzeniu - czerwonego wina! Ilość wg uznania.... :mrgreen:
....i świąteczny bokeh! ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Wigilijnego światła w duszy, przenikliwego spojrzenia, czarownych miejsc i dążenia do fotograficznej doskonałości z całego pentaxowego serca wszystkim forumowiczom życzę.
 

Tequila  Dołączyła: 12 Cze 2010
Wszystkim na raz i każdemu z osobna: Szczęśliwych, ciepłych, rodzinnych a przede wszystkim spokojnych Świąt!!!
Ba, nie tylko Świąt, niech cały rok taki będzie:)!
 
dzikits  Dołączył: 06 Cze 2011
Szczęśliwych i spokojnych Świąt , wytchnienia od pędu codzienności.
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Wesołych Świąt, radości, spełnienia marzeń i wszystkiego co najlepsze :-)
 

joelle  Dołączyła: 28 Maj 2008
Życzę wszystkim Forumowiczom taaaakich pozytywnych rytmów w Święta i na co dzień: http://www.youtube.com/watch?v=etviGf1uWlg

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach