dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Alkos, co to znaczy "logarythmically inverted"?

dz.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Alkos, co to znaczy "logarythmically inverted"?

dz.


pewnie odwrócenie tym czymś co alkos pokazał kiedyś w swoim tutorialu do skanowania BW :_)

a swoją drogą Alkos- to zupełnie u mnie nie działa, robi mega dziwną krzywą , i jakiegoś potworka z tonalności i zdjęcia ogółem , zupełnie nie tak jak pokazywałeś u siebie..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
a swoją drogą Alkos- to zupełnie u mnie nie działa, robi mega dziwną krzywą , i jakiegoś potworka z tonalności i zdjęcia ogółem , zupełnie nie tak jak pokazywałeś u siebie..


Co odwracałeś? Kolor czy cz&b? Skanowałeś jako 16bit linear?

Cholera, moze podeslalem ci zla funkcje...

Cytat
Alkos, co to znaczy "logarythmically inverted"?


Nielinearnie, czyli logarytmicznie. Cos pokrecilem? :-) Moze lepiej byloby "logarythmic inversion"...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:

Co odwracałeś? Kolor czy cz&b? Skanowałeś jako 16bit linear?

Cholera, moze podeslalem ci zla funkcje...



chyba tak :-)

ale w porządku, ja i tak nie widzę różnicy ,na mojej minolcie to chyba nic nie zmienia w sumie..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
ale w porządku, ja i tak nie widzę różnicy ,na mojej minolcie to chyba nic nie zmienia w sumie..
\

No jak nie widzisz roznicy, skoro nie widziales efektu dobrego dzialania? :-)

To znaczy - efekty są podobne do Vuescana, tylko bardziej przewidywalne. Czyli jesli robisz vuescanem i chce ci sie meczyc ;-) , to w zasadzie nie ma sensu.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
Cos pokrecilem?
Nie, po prostu nie wiem czym sie w praktyce rozni linearne i logarytmiczyne ;-) Probowalem szukac czegos w googlach, ale chyba za glupi jestem ;-)

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
linearnie to warosc na antywartosc - czyli zamieniasz np. 25% czarnego na 25% bialego, a 50% czarnego na 50% bialego

logarytmicznie (w sensie jakim ja to uzywam ;-) ) - to wedlug pewnej funkcji, ktora nadajesz w krzywych - ma postac takiego łuku zamiast prostej przekatnej...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
logarytmicznie (w sensie jakim ja to uzywam ;-) ) - to wedlug pewnej funkcji, ktora nadajesz w krzywych - ma postac takiego łuku zamiast prostej przekatnej...
No dobra, ale praktycznie co? Po co to robisz akurat tak? ;-)

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Odwracajac logarytmicznie zachowuje normalna tonalnosc. Sprobuj zeskanowac na 16bit linear i odwrocic przez zwykla inwersje.... nawet przy poprzednim dostosowaniu gammy (bo inaczej wychodzi bardzo jasno) tony sa nieco pokopane, szczegolnie w swiatlach...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Po co to robisz akurat tak?

a to nie wynika z ogolnej charakterystyki filmow? W sensie jak skanujesz liniowo to zeby dostac to, co zarejestrowalby film, musisz nadac konkretna krzywa dla kazdej skladowej kolorystycznej.

alkos napisał/a:
Odwracajac logarytmicznie zachowuje normalna tonalnosc.

czyli taka jak widzi oko i film :]
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Kurde, ja za glupi jestem na to wszystko. Tyle decyzji do podjecia zeby zrobic glupie zdjecie. Ja chyba za dlugo siedzialem w starej szkole. Jak ci zawodowcy co wypadli z rynku, bo sie PS'a nie potrafili nauczyc. Nic, bede robil dalej jak robie, tylku musze sie pozbyc tego uczucia, ze moglbym robic lepiej ;-)

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
a to nie wynika z ogolnej charakterystyki filmow? W sensie jak skanujesz liniowo to zeby dostac to, co zarejestrowalby film, musisz nadac konkretna krzywa dla kazdej skladowej kolorystycznej.


Niekoniecznie - tu chodzi tylko o inwersje najbardziej zblizona do tego, co widzialbym na odbitce.

Slajdy wychodza naturalnie (prawie) bez zadnych ingerencji.

dzerry napisał/a:
Tyle decyzji do podjecia zeby zrobic glupie zdjecie.


Tylko na poczatku. Teraz juz 300tną kliszę lecę na tym workflow'ie ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Niekoniecznie - tu chodzi tylko o inwersje najbardziej zblizona do tego, co widzialbym na odbitce.
Slajdy wychodza naturalnie (prawie) bez zadnych ingerencji.

no tak, przeciez to jest juz zarejestrowane na filmie ;]
coz, w takim razie jest to typowa metoda na chybil-trafil ;P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
no tak, przeciez to jest juz zarejestrowane na filmie ;]
coz, w takim razie jest to typowa metoda na chybil-trafil ;P


Nie rozumiem.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Nie rozumiem.

robisz taka krzywa, bo ona dziala - inzynierskie rozwiazanie problemu :]
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
robisz taka krzywa, bo ona dziala - inzynierskie rozwiazanie problemu :]


Nie, ta krzywa to jakas skomplikowana funkcja, od 300 klisz taka sama. Wczytuje ja z pliku. Znalazlem ja podczas prob "odlinearyzowania" skanu 16-bit linear w taki sposob, aby nie przycinało świateł - bo skaner robi to sam, owszem - w trybie 8 bit i nieco mniej w zwyklym 16 bit - ale tonalnosc na tym cierpi.

Znalazlem ja tu: http://www.aim-dtp.net/ , ale nie pytaj mnie dokladnie gdzie ;-)

Daje mi to powtarzalnosc wynikow, a nie chybil-trafil.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach