Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
mazi napisał/a:
Wraz z iloscia kiepawo doswietlonych zdjec mozesz zmienic zdanie

Mógłbyś rozwinąć temat?
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
Cześ napisał/a:
mazi napisał/a:
Wraz z iloscia kiepawo doswietlonych zdjec mozesz zmienic zdanie

Mógłbyś rozwinąć temat?


Si :-)

PTTL pozostawia duzo do zyczenia, to tak krotko mowiac.

Raz pieknie doswietli, dwa razy pomyli sie. Irytujace na dluzsza mete.
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Eee tam.
W łikent zrobiłem na ślubie jakieś 400 fotek z lampą i jakoś odsetek niedoświetlonych nie jest przerażający - głównie te gdzie szwagier robił zdjęcia sali stojąc w przedsionku wejścia (taki wiatrołap), a palnik miał do góry :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
JackDeJack napisał/a:
głównie te gdzie szwagier robił zdjęcia sali stojąc w przedsionku wejścia (taki wiatrołap), a palnik miał do góry :-D

asz ten pTTL, nie opuścił automatycznie palnika :?:
słabizna
;-)

ja tam na pTTL nie narzekam, naświetla po prostu inaczej niż automat w mojej lampie, co można skrzętnie wykorzystać :-P
 

Cześ  Dołączył: 15 Lut 2007
mazi napisał/a:
Raz pieknie doswietli, dwa razy pomyli sie

Nie jest tak źle... ale ja mało wymagający jestem ;-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja także zauważyłem, że czasem ten Metz rzeczywiście z nieznanych powodów niedoświetla niektóre ujęcia. Zdjęcia robione w tych samych zdawałoby się warunkach a od czasu do czasu mamy ujęcie niedoświetlone. Nie robię z tego problemu bo niedoświetlenie nie przekracza 1 EV, a o tyle to zawsze można czułość podciągnąć na komputerze, zwłaszcza jak się robi w RAW-ach :-)
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Ja ostatnio miałem taki przypadek że 5 klatek z rzędu było niedoświetlonych, ale możliwe że problem nie dotyczył lampy. Wcześniej miałem podpiętą smc-a 50, na te feralne 5 klatek był założony kit, potem znów 50 i było ok. Później z kitem też już było ok ...
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Słuchajcie, nie wiecie czy w MM (np. w Zabrzu ;-) ) są futerały na lampy błyskowe? Nie będę tego Metza tak na golasa nosił ;-) .
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Crow, załóż mu taki tekstylny dyfuzorek na świecące wstydem miejsce :mrgreen:
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Aaa... takie białe majteczki z czarną gumką :mrgreen: Co to za czasy nastały, żeby kupować bieliznę dla nieorganicznego sprzętu...
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Te "białe majteczki" mają niestety taką wadę, że strasznie trudno jest je czasem założyć. Ja musiałem szybko zakładać je w kościele fotografując ślub i nie napiszę Wam nawet co sobie przy tym pod nosem mruczałem. No ale tak to jest jak się w kościele majteczki zakłada, kiedy na dodatek ludzie patrzą :mrgreen:
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Bo majteczki zakłada się przed wyjściem do kościoła a nie podczas mszy :-P .
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
Marek napisał/a:
Ja także zauważyłem, że czasem ten Metz rzeczywiście z nieznanych powodów niedoświetla niektóre ujęcia. Zdjęcia robione w tych samych zdawałoby się warunkach a od czasu do czasu mamy ujęcie niedoświetlone. Nie robię z tego problemu bo niedoświetlenie nie przekracza 1 EV, a o tyle to zawsze można czułość podciągnąć na komputerze, zwłaszcza jak się robi w RAW-ach :-)


Dokladnie ujales to o co mi chodzi.

Zeby byla jasnosc: nie wieszam psow na tej lampie, po przesiadce z tumaxa poczulem sie jakbym z rozklekotanej WSK'i usiadl na 5 letni japonski motocykl.
Wykonanie niezle,
doswietlanie w malych pomieszczeniach niewazne czy palnik w pion czy na wprost poprawne,
dobra komunikacja z body (oprocz ustawien drugiej kurtyny, ktora to na sile trzeba w lampie wlaczac, bo jak ustawi sie z body to nie dziala),
HSS.

Jednak w boju PTTL potrafil zawiesc. Mialem ja na 2 lub 3 slubach. Na ostatnim, gdzie sala weselna byla dosc niska, sciany obwieszone byly lustrami jedna fotka wychodzila dobrze doswietlona, inne juz nie. W takich warunkach, kiedy iso praktycznie nie krece tylko delikatnie zmienial przyslone lepiej sprawdza sie SB. Co innego w plenerku...

W kosciele jedno zdjecie doswietlone poprawnie drugie juz slabiej. Dopiero praca w manualu lampy dawala jakas kontrole, ale to wygodne nie jest.

Dodac nalezy, ze w takich sytuacjach Tumax kaszanil sprawe rowno i wogole nie mozna bylo mowic o powtarzalnosci naswietlen.

Podsumowujac tego Metza trzeba stwierdzic, ze to dobra lampka - dla amatora nic lepszego nie potrzeba... no moze tansza sabinke :-)

W chwili obecnej baaardzo brakuje mi HSS'a w sabince, troche mniej drugiej kurtyny.

Jednak do kotletow sb wystarczy.
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
mazi napisał/a:
(oprocz ustawien drugiej kurtyny, ktora to na sile trzeba w lampie wlaczac, bo jak ustawi sie z body to nie dziala)


Nie rozumiem tego zarzutu, ustawienia synchronizacji w body dotyczą lampy w body
dla systemowej 540 synchro na drugą kurtynę też ustawiasz na lampie
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
jack napisał/a:
mazi napisał/a:
(oprocz ustawien drugiej kurtyny, ktora to na sile trzeba w lampie wlaczac, bo jak ustawi sie z body to nie dziala)


Nie rozumiem tego zarzutu, ustawienia synchronizacji w body dotyczą lampy w body
dla systemowej 540 synchro na drugą kurtynę też ustawiasz na lampie


Bylem przekonany, ze pentaksowe lampy rozumieja co do nich body mowi...
coz, szkoda - tymbardziej uwzgledniajac niewygodna obsluge w Metzie.
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 
Grim  Dołączył: 23 Maj 2008
Przecie to oczywiste że jak są wszędzie naokoło lustra to przy przedbłysku jeśli odbije od tegoż lustra to zmierzy o wiele większą ilość światła niż de facto powinno być.
 

filorp  Dołączył: 03 Lis 2008
piotr_luk napisał/a:
pyciar napisał/a:
oczywiście cały czas mówimy o pentaksie :evilsmile:
Oczywiście

nie ma szans na focusowanie bez wspomagania lampa a to nie dziala dopoki lampa jest niezaladowana, wiec czas sie przedluza, mozna sobie co najwyzej w tej wolnej chwili skadrowac, ale oczywiscie nadchodzi k7....
No i niedoswietlanie pojawia sie tez na 540stce - jak wkadrze masz kogos w jasnej koszuli to nietety trzeba krecic ev na + jak sa czarno ubrani to na - zeby uzyskac dobre oswietlenie twarzy - problem w tym ze ja przynajmniej nigdy nie moge wyczuc ile musze krecic w zaleznosci od tego ile miejsca zajmuje w kadrze cos bialego - kiedys probowalem zlinkowac af i ae wmenu wtedy pomiar swiatla jest tylko jednym z szesnastu pol - mozna ominac w ten sposob refleksy z luster lub okien bo ae nie bedzie bralo ich pod uwage... ale to wszystko podobno ma sie zmienic w k7.... ;-)
jest to bardzo mocna lampa naprawde niewiele slabsza od 540tki a napewno mocniejsza od sigmy 500 jedyne co mi w niej przeszkadza to maly punkcic snopu swiatla wspomagajacego na szerokim kacie jest zdecydowanie za maly i wysrodkowany jest tak ze raczej nie nadaje sie do bliskich ujec: snop jest za wysoko nad centralnym af i za nisko pod gornym - ale to wszystko oczywiscie bedzie niepotrzebne w k7.... :mrgreen:
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Mam...

Najpierw co mi się nie podoba:

1. Menu pod SELECTami
2. Menu pod SELECTami
3. Menu pod SELECTami, patrz punkt 1 (jeśli 3 razy przeczytałeś punkt 3 przejdź do 4)

Jakby nie szło dać dodatkowego przycinku np. MODE 2. Zalatuje mi to zegarkami z melodyjkami z lat 90, gdzie naciskało się kombinację klawiszy, żeby zmienić np. datę.

4. Klapka od komory baterii jest jakaś taka "ułamliwa".
5. To samo stopka. Mam wrażenie, że mi się połamie po kilku użyciach.

Poza tym wypas :mrgreen:

I nie wiem dwóch rzeczy:
1. Jak wyzwolić lampę błyskiem z puszki bo podobno się da... :oops:
2. Jak wyłączyć manualnego zooma lampy bo ni cholery nie potrafię... Jedynie pomaga wyłączenie i włączenie lampy.
 

bynon  Dołączył: 16 Lip 2006
Crow napisał/a:
1. Jak wyzwolić lampę błyskiem z puszki bo podobno się da..


Da się, SELECTami wybrac SL -> on ,a w aparacie wybrac tryb lampy : "Wireless Mode"

Mozna jeszcze w custom settings wybrac czy blysk lampy wbudowanej ma byc widoczny na zdjęciach czy nie.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Czyli dobrze ją ustawiłem... W dzień coś mi nie chciała błyskać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach