bynon  Dołączył: 16 Lip 2006
gx-1L(DL2) a gx-1S (DS2) ?
O ile wiekszy jest wizjer w ds , czy warto dla nie go dopłacac ponad 300pln?(mam zamiar uzywac takze szkiel bez AF)
No i AF, czy poza tym ze ma 11 pól zamiasty 5 jest szybszy?
sa jeszcze jakies znaczace roznice?

Bo straszny mam dylemat 1L czy 1S, czy czekac na k100, bo na razie za drogi, a musze sie zmiescic w 3 tys:/ przy 1L starczylo by jeszce na tanie tele oprocz karty, albo cos manualnego, przy 1S tylko na jakis za 200zl i karte....

pozdrawiam!
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam

W "S" masz większy bufor (więcej zdjęć seryjnych zrobisz) oraz dodatkowo obsługę TTL-a (w "L" masz tylko P-TTL). Co do AF-u - mam 11 pól (DS), a i tak korzystam tylko z centralnego 8-) , o ile nie ostrzę ręcznie.

Pozdrawiam
Marucha
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
A ja teraz mam zagwozdkę, bo pewien gościu (tajemnica wojskowa, więc nie powiem kto) twierdził, że Pentax-y są lepiej wykonane niż ich odpowiedniki sprzedawane jako Samsungi.
Byłem już właściwie zdecydowany na GX-1S a tu taki tekst :-?
Jak widać, K100D będzie pewnie w sprzedaży w Polsce w połowie sierpnia, więc raczej kupię tego Samsunga, ale zaczynam jeszcze znów spoglądać w stronę DL-a (jeśli to prawda z tą jakością wykonania). Czy ktoś może potwierdzić, że rzeczywiście DS2 i jego odpowiednik różnią się w jakiś sposób wykonaniem? Nie miałem ich w ręku jednocześnie więc nie wiem.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Wlasnie stalem sie nabywca Samsunga GX-1S. Dlugo przekopywalem fora, czytalem o kazdym modelu. Na samym poczatku wyeliminowalem Canona D350 - kolega to mial, i ...az rece bolaly od niewygody trzymania tego aparatu. Poza tym mial malenki wizjer - wiec w perspektywie uzywanie szkiel manualnych byloby nijakie. No obejrzalem fotki - D350 z kitowym robi mydlo w mojej ocenie. Tak wiec, zaczalem sie przygladac innym aparatom dostepnym na rynku - i mialem dylemat pomiedzy Nikonem D50 a wlasnie Samsungami. Malo brakowalo, a kupilbym Samsunga 815Pro - jeden dlugi obiektyw, ergonomiczne rozwiazania - tylko duze szumy powyzej 400 iso. Stad kierunek wyboru wskazywal na lustrzanke. O wyborze GX-1S przesadzilo to, ze w opisie mial podawany doskonaly duzy wizjer jak w klasie profesjonalnego sprzetu. W sumie juz chcialem machnac reka i kupic tansza L-ke, ale dobrze ze wybralem S-ke - bo majac porownanie z Canonem D350 - moja S-ka bije go teraz swoja jakoscia. D350 - tandetny plastik - Samsung robi powazniejsze wrazenie, a wizjer to potega i podstawa do robienia dobrze wykadrowanych i ostrych zdjec. No i nie majac wczesniejszego doswiadczenia z lustrzankami liczylem, ze majac 2.5" LCD, wizjer mi nie jest potrzebny - a tu ...zonk..;-) Lustrzanki maja inaczej!!! ;-) Wizjer to podstawa, bo LCD sluzy tylko do kontroli juz wykonanego zdjecia - i tu powiem, ze jakosc wyswietlanego zdjecia na LCD bardzo mi sie podoba. Oczywiscie, nie ma idealnego aparatu. Pozytywne wrazenie moze popsuc delikatny kabelek USB z malenka wtyczka do aparatu - po co ta miniaturyzacja?. Rowniez to, ze... producent m.in. na Polsce oszczedza. Instrukcja papierowa jest tylko w barbarzynskim jezyku, a w komplecie jest wypalona plytka z pdf-em po polsku - czyli "olewamy Polaka", no, ale nie do konca, bo chociaz pdf jest;-). Spodziewalem sie tez solidniejszego opakowania aparatu - tymczasem miniaturyzacja i oszczednosci dotknely i pudelka - moj naped CD ROM mial wieksze pudlo niz ten aparat. Osobny kartonik mial obiektyw, czyli kupujac kit'a otrzymujemy dwa pudelka - jedno od body, drugie od obiektywu.

Po rozpakowaniu aparatu - nie moge nic zarzucic Samsungowi - wykonanie dokladne, precyzyjne. Jedynie co mnie zaskoczylo - to w wizjerze gdy patrze przez ten pentapryzmat, mam wrazenie w pewnych warunkach oswietleniowych bardzo delikatnej siateczki jak z matematycznie ulozonych odciskow palcow - z tym, ze sa one matematycznie regularne, wiec od jakims pobrudzeniu pentapryzmatu raczej mowy nie ma. Czy oryginalny Pentax tez tak ma?

Zdjecia wychodza ok - lepiej niz z Canona D350 z kitowym obiektywem, aczkolwiek na razie robie je na automacie i czytam instrukcje;-) Jedynie co bym zmienil - foty wychodza jak dla mnie troche zbyt kontrastowe i przez to jakby zbyt ciemne- podejrzewam, ze efekt zbyt "ciemnych" zdjec to wina kitowego, "ciemnego" obiektywu.

W kazdym razie aparat wyglada solidniej od D350-tki - jedynie na plus dla Canona wychodzi to, ze zdjecia seryjne robi szybciej i ma duzy wybor roznych obiektywow.

Obawialem sie tez czytajac w opisach, ze aparaty Pentaxa maja nieprzyjemny wysoki dzwiek migawki - ten jest calkiem ok i zupelnie profesjonalny.

Do aparatu dokupilem karte 2GB firmy Transcend 150x (na allegro za 189 zl) - szybka jest i dziala. Mam w HP618 karte tej marki i mnie nie zawiodla- wiec przetestuje teraz SD tej samej firmy.

Zastanawiam sie, co bedzie kolejnym zakupem - chcialbym jakis zoom o przyzwoitej jakosci - ale pojawil sie problem - jest malo zoom-ow do Pentaxa, nawet z drugiej reki - co mnie troche martwi.

Chcialby kupic okazjonalna najtansza lampe blyskowa - nie znalazlem na tym form jeszcze spisu faq, co mozna stosowac najtanszego w tej konstrukcji co dziala i warte wydanych pieniedzy. O wyborze S-ki zadecydowal rowniez fakt, ze podobno wiecej roznych lamp blyskowych akceptuje na zlaczu. Czy ktos moze jest w posiadaniu specyfikacji zlacza od lampy blyskowej - podejrzewam, ze przy odrobinie pracy jakas tania chinszczyzne moze daloby sie dopasowac znajac wymagane parametry.
 
chemik  Dołączył: 29 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Chcialby kupic okazjonalna najtansza lampe blyskowa - nie znalazlem na tym form jeszcze spisu faq, co mozna stosowac najtanszego w tej konstrukcji co dziala i warte wydanych pieniedzy. O wyborze S-ki zadecydowal rowniez fakt, ze podobno wiecej roznych lamp blyskowych akceptuje na zlaczu. Czy ktos moze jest w posiadaniu specyfikacji zlacza od lampy blyskowej - podejrzewam, ze przy odrobinie pracy jakas tania chinszczyzne moze daloby się dopasowac znajac wymagane parametry.

Do 1S pasują lampy TTL (sam pisałem o tym w innym dziale) - ja mam AF-330FTZ - wg. mnie lepsza niż jakieś chińskie wynalazki no i trochę funkcji ma (szkoda że uchylnego palnika nie ma - wtedy to juz AF-500FTZ). Kosztowała mnie 250 zł. Co do "specyfikacji" - szukaj lamp dedykowanych do pentaxa i tyle ;-)

Pozdrawiam

EDIT

Cytat
Do aparatu dokupilem karte 2GB firmy Transcend 150x (na allegro za 189 zl) - szybka jest i dziala. Mam w HP618 karte tej marki i mnie nie zawiodla- wiec przetestuje teraz SD tej samej firmy.

I działa to to bez problemu? (w instrukcji do 1S piszą, że max 1 GB)

Cytat
Zdjecia wychodza ok - lepiej niz z Canona D350 z kitowym obiektywem, aczkolwiek na razie robie je na automacie i czytam instrukcje;-) Jedynie co bym zmienil - foty wychodza jak dla mnie troche zbyt kontrastowe i przez to jakby zbyt ciemne- podejrzewam, ze efekt zbyt "ciemnych" zdjec to wina kitowego, "ciemnego" obiektywu.

A czy korzystasz z trybu "automatyczne zdjęcie" czy z Programowego (P) - w tematycznych aparat sam podbija kolory na fotkach. A co do tego, że ciemne... ja mam ciągle rważenie, że u mnie robi za jasne ;-)
 

bynon  Dołączył: 16 Lip 2006
Cytat
W "S" masz większy bufor (więcej zdjęć seryjnych zrobisz) oraz dodatkowo obsługę TTL-a (w "L" masz tylko P-TTL). Co do AF-u - mam 11 pól (DS), a i tak korzystam tylko z centralnego 8-) , o ile nie ostrzę ręcznie.


no właśnie ja tez bede raczej korzystac tylko z centralnego jak cos, pozostaje wizjer...
nie moge nigdzie znalesc 1S do poogladania:/

mial ktos moze porównanie, tzn patrzył w oba w wizjery???
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
Witam wszystkich Państwa .
Jest to mój pierwszy post na forum Pentaxa, i w ogóle pierwszy post w życiu, więc proszę Państwa o wyrozumiałość. Pentax jest poważnie brany pod uwagę przy zakupie aparatu, ponieważ posiadam trzy dobrej jasności obiektywy Carl Zeiss Jena (2,8/20,1,8/50,2,8/200). Są to ,jak Państwo wiecie obiektywy manualne , które proszą o pryzmat . Pryzmat w lustrzankach niższej półki ma właśnie Pentax,Samsung i E 1, który kilka lat temu leżał znacznie wyżej ( chodzi oczywiscie o cenę, , budową,ergonomią przewyższa inne lustrzanki ). Tyle tytułem wstępu .
Pan Bynon pytał porównanie jasnosći wizjerów Samsunga 1L i 1S . Patrzyłem i mogę powiedzieć jedno -pryzmat, czyli 1 S .
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Eryk.
Pierwszy post masz zaliczony - i to nawet treściwy - więc inicjacja przeszła bez bólu.
Domyślam się, że swoje szkła zamierzasz przykleić do DSLRa? Cóż - w takim układzie chyba bagnet K oferuje Ci największą funkcjonalność.
A! A z tym oficjalnym tonem to na poważnie, czy do ministerstwa dziwnych kroków?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
A z tym oficjalnym tonem to na poważnie, czy do ministerstwa dziwnych kroków?


Własnie, my tu sobie raczej nie "panujemy" :mrgreen: .
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
chemik napisał/a:
Cytat
Do aparatu dokupilem karte 2GB firmy Transcend 150x (na allegro za 189 zl) - szybka jest i dziala. Mam w HP618 karte tej marki i mnie nie zawiodla- wiec przetestuje teraz SD tej samej firmy.

I działa to to bez problemu? (w instrukcji do 1S piszą, że max 1 GB)


Dzisiaj przetestowalem pojemnosc karty SD 2GB - na poczatku chcialem robic w najlepszych jpg'ach - ale perspektywa wycykania 695 zdjec spowodowala, ze przelaczylem szybko na RAW'a - tu bylo lepiej :roll: , bo wtedy jest niecale 185 fotek do zrobienia na liczniku ;-)

Tak wiec - bez problemu przekroczylem magiczna bariere 1GB - pamiec dziala, dala sie skasowac 8-) . Na stronie producenta mozna sprawdzic kompatybilnosc - i Pentax DS2 jest wymieniony - czyli ktos jeszcze to sprawdzil.

Natomiast jako przedszkole lustrzankowe stanalem nad innym problemem - kupilem karte taka duza, bo szybka jest (faktycznie, skasowanie zawartosci calej karty to mniej jak 5s).

Nie wiem tylko jak zmusic aparat do posluszenstwa 8-)
Wlaczam tryb "zdjecia ciagle" czyli "continous shooting" - tryb "auto pict" by sie nie meczyc - i.... aparat robi jakies pomiary, mruczy, podstroi ostrosc i ... zrobi laskawie jedna fote po 3 sekundach - moge sobie trzymac wcisniety przycisk - on wie lepiej -czyli robi jedna fote i olewa moje reporterskie starania :lol:
Jak ustawic aparat, by dzialal jak fotoreporterska snajperka i ujecie mi nie uciekalo i aparat robil fote za fotka...? Wiem, ze to lamerskie pytanie - ale...gdzies robie banalny blad lub trzeba to ustawic w menu. Jutro moze doczytam to gdzies w instrukcji...ale :roll:
 

bynon  Dołączył: 16 Lip 2006
Dzieki wszystkim za odpowiedzi !

zdecydowalem sie w końcu na pryzmat :-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wyłącz "auto pict". W tym trybie to aparat sam sobie ustawia wszystko, włącznie z ustawieniem trybu pracy ciągłej. Ustaw na P i powinno hulać.
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
Cieszę się z tak miłego przywitania .Bardzo lubię bezbosne inicjacje w szerokim rozumieniu tego słowa.W tym miejcu wstawiłbym emotikona,tylko nie wiem jak? Stary jestem. Mam trochę pojęcia o fotografii ( ciemnia ) ale o cyfrze to ni......c Pozdrawiam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
eryk napisał/a:
Stary jestem. Mam trochę pojęcia o fotografii ( ciemnia ) ale o cyfrze to ni......c

To tak, jak my wszyscy...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eryk - jeśli liczba ilości lat nie jest trzycyfrowa to gdzie Ci do starości (skądś to znam). Emotikony masz poniżej pola edycji i gdy chcesz wstawić to klikasz właściwy i już ;-)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
eryk napisał/a:
E 1, który kilka lat temu leżał znacznie wyżej ( chodzi oczywiscie o cenę, , budową,ergonomią przewyższa inne lustrzanki )

Co do budowy i ergonomii to zgoda, ale Olki mają bardzo mały wizjer (wina matrycy 2x mniejszej od klatki małoobrazkowej). Ostanio miałem w ręku E 500 i się przeraziłem. Od razu mi się przypomniał tekst "jak zobaczysz długi tunel, to nie idź w stronę światła? ;-) No i nie poszedłem, tylko od razu oddałem aparat sprzedawcy.
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
Może się żle wyrażiłem . Chodziło mi o pryzmat, który jest dla mnie jakby szlachetniejszy ( stare przyzwyczajenie do Practiki super tl 1000) od układu luster. E 1 ma pryzmat. Co prawda wielkość wizjera E 1 jest mniejsza od wizjera Samsunga 1 s - jest to moja subiektywna ocena, mogę się mylić . E 1 ma najlepszy wizjer wsród Olków.Pozdrawiam .
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
eryk napisał/a:
wizjera Samsunga 1S


Ten to tez ma pryzmat. W DL i GX-1L są lustra.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
eryk napisał/a:
(...) Chodziło mi o pryzmat, który jest dla mnie jakby szlachetniejszy ( stare przyzwyczajenie do Practiki super tl 1000) od układu luster. (...)

Miło powitać na łonie :mrgreen:

A przy okazji - czy zauważyliście, że jak kto w młodości kontaktował się z Praktiką / Rolleiem / Startem, a nawet Zenitem czy Zorką i Kijewem to..... zaraz potem natyka się na Pentaksa ;-) Fajne towarzystwo się nam tu zebrało he he :lol:
 
eryk Dołączył: 18 Lip 2006
zorzyk napisał/a:
to..... zaraz potem natyka się na Pentaksa
Chciałbym się natknąć , ale zależy to od funduszy i nastawienia piękniejszej połowy do fotografii, a wiadomo , że kobiety mogą mieć inne zapatrywania na sprawę nowej zabawki prawie półwiecznego idioty :mrgreen: Cieszę się , że sprawę wyboru aparatu mam za sobą .Wybrałem aparat- wybrałem forum.Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach