Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ulubione materiały i inne (wydzielone - mod)
Witam!

Pytanie do wsyztskich - jak macie ochote napiszcie, moze z jakims krótkim uzasadnieniem :?: :-P

Slusznie zwrocil uwage Alkos - trzeba trzymac porzadku wiec moje pytanie z watku o Rodinalu prosze wyciac a odpowiedz przerzucic tutaj jesli to nie problem - to d oAdminow :-) No i sorki za zamet :oops:

Pzdr
Spinner

(treść starego posta:)

Oki, a Trixa nie maja tam u Ciebie "z beczki" :?: :mrgreen: Zaciekawil mnie na Fotopolis MJ (BTW - jak jego wolanie Ci sie podoba??) i bym sprobowal... ( http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4092 - mod.) No i moze napisz jaki w koncu material najlepiej lubisz z B&W "MISZCZU" :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
trixa tyż mają, ino za kałużą.
http://www.bhphotovideo.c...tlist&sku=29165


z ulubionych:

z 400tek - delta 400 i powyższy
z setek - delta 100 i apx100
z piecdziesiatek - polypan :)

i żadnych miszczu, jak przeglądniesz archiwum to prawie rowno 2 lata temu pytalem, co to koreks ;-)

acha - jego wolanie jest takie sobie :-P , ale rady, jak naswietlac, sa w deche. Kupa ciemniowych profesorów gwiżdże i prycha na takie rady, ale z doswiadczenia - to sie sprawdza.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ilfordy:
XP1
HP5+
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
acha - jego wolanie jest takie sobie :-P , ale rady, jak naswietlac, sa w deche. Kupa ciemniowych profesorów gwiżdże i prycha na takie rady, ale z doswiadczenia - to sie sprawdza.


rozumiem ze o trixa chodzi panie profesorze? :mrgreen:

mozesz rozwinac odnosnie tych rad itp itd - zawsze sie przyda ;)

a ja w lodowce juz tylko jedna jedyna delta 100 sie ostala i chyba czas ja zalozyc i wywolac znow cos bo mi sie xtol przeterminuje.. :-? za malo robie, trzeba sie podciagnac bo wstyd ;)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Michu - a moze kilka slow "why" :?: :-P

Alkos i dopeman- naprawde spodobal sie Wam ten Delta100 :?: Toz podobno to ziarenko takie....

Pzdr
Spinner
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ponieważ w zaprzyjaźnionym labie, gdzie kupuję filmy te są dostępne ;)
Ponieważ bez problemu mi je tam wołają ;)
Ponieważ jestem znokautowany interpretacją kolorów przez te filmy. Próbowałem wielokrotnie na różne sposoby dokonywać konwersacji z koloru do c-b. Nigdy nie zbliżyłem się do tego, w jaki sposób wyż/wym. filmy to robią. Bardzo odpowiada mi ich kontrast i specyficzny faktura/ziarnistość.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
No ok, mi przypadl do gustu krytykowany przez "ciemniakow" material C-41 - Kodak T400CN (teraz BW400CN a z setek chyba jednak APX100... :->

Ino tego APXa chcialbym sie sam nauczyc wolac... No i problem z tym jak zniknie... co robic? Co zamiast APXa :?: Alkos pewnie powie - POLYPAN :!: :mrgreen:

Oki - a najlepszy do forsowania na 1600, 3200 :?: HP5 :?: Delta3200 :?:

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
rozumiem ze o trixa chodzi panie profesorze? :mrgreen:
mozesz rozwinac odnosnie tych rad itp itd - zawsze sie przyda ;)


http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4092 :

" Naświetlam Tri-X-a 400 (znanego też jako TX) na E.I. 200, żeby zadbać o cienie. Lekko prześwietlony negatyw nigdy nie sprawia problemów, podczas gdy nawet delikatnie niedoświetlony - tak. Jednym ze sposobów stosowania tej reguły, kiedy korzystamy ze światłomierza wbudowanego w aparat, jest ustawienie czułości na E.I. 100 w mocnym, kontrastowym świetle, E.I. 400 w słabym świetle rozproszonym, a E.I. 200 we wszystkich innych sytuacjach. W ten sposób zapewnimy odpowiednie naświetlenie cieni w każdych warunkach oświetleniowych, a sposób wywołania pozwoli osiągnąć negatywy o odpowiedniej rozpiętości tonalnej. "

Cytat
Alkos i dopeman- naprawde spodobal sie Wam ten Delta100 :?: Toz podobno to ziarenko takie....


... no takie że go nie ma. To najbardziej drobnoziarnisty film jaki jest w tym momencie na rynku. No może poza wynalazkami w stylu Copex - ale te mają po iso20...

Cytat
No i problem z tym jak zniknie... co robic? Co zamiast APXa :?: Alkos pewnie powie - POLYPAN :!: :mrgreen:


Nie, polypan jest INNY. Apeixa nic nie zastąpi... :cry:

Cytat
Oki - a najlepszy do forsowania na 1600, 3200 :?: HP5 :?: Delta3200 :?:


ach, przydałoby sie to archiwum osw... ;-) (w skrócie - delat400 w xtolu 1+1 albo triX w xtolu 1+3)
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
Spinner napisał/a:
Alkos i dopeman- naprawde spodobal sie Wam ten Delta100 Toz podobno to ziarenko takie....


spinner, kurna. przestan kombinowac, lec do sklepu, bierz po 3 rolki wszystkiego i bedziesz wiedzial najlepiej :-P
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos: to ciekawe.. ale ty tez tak manipulujesz ustawieniem swiatlomierza w przypadku trixa? od iso 100 do 400?

spinner: delta100 u mnie lezy juz sporo czasu jeszcze nigdy jej nie robilem ;) jedynie delta3200 juz u mnie goscila.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dopeman napisał/a:
alkos: to ciekawe.. ale ty tez tak manipulujesz ustawieniem swiatlomierza w przypadku trixa? od iso 100 do 400?


Nie, ja robie troche po swojemu - ale sprowadza sie to do tego samego. Nie zdradze jak, bo to moja tajemnica zawodowa ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
We wspomnianym artykule z fotopolis, Mike pisze:
"Jako kąpieli przerywającej używam zwykłej wody - przez minutę."
Ta wypowiedź mnie dość mocno zdziwiła, bo wielokrotnie na pl.rec.foto ciemniowi guru twierdzili, że woda nie powoduje przerwania procesu wywoływania i negatyw się nadal lekko dowołuje .. postaram się poszukać na pl.rec.foto wypowiedzi na ten temat .. no chyba, że Mike dlatego właśnie używa wody jako przerywacza - szkoda tylko, że nie wspomina o tym dlaczego używa wodę, a nie przerywacz.

Po wcześniejszych artykułach Mike spróbowałem jego ulubionej kombinacji tri-x+d76 ii rzeczywiście jak do tej pory efekty tego zestawu podobają mi się najbardziej .. może dlatego, że używałem sprawdzonej receptury, a do ilfordów używałem receptur uśrednionych.

[ Dodano: 2006-04-23, 14:33 ]
Znalazłem opis Czarka dotyczący wywoływania i przerywania, w którym napisał co następuje:
"3. Przerywanie - temperatura jak wywoływacz, 1-2 % roztwór kwasu
octowego, w praktyce może to być ocet spożywczy 1+4 - 1+9 z wodą, może
być kranówa ;) Czas - 30-60 sekund. Brak przerywania może na
niektórych filmach [np. FP4+] prowadzić do zadymienia dichroicznego.
"Przerywanie" w wodzie nie jest przerywaniem, tylko dowoływaniem
bezbromkowym ze wszystkimi tego konsekwencjami - dojściem cieni, ale i
zwiększeniem zadymienia..."

Reszta dyskusji -> http://groups.google.pl/g...2f302e899105a57

 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
grub napisał/a:
spinner, kurna. przestan kombinowac, lec do sklepu, bierz po 3 rolki wszystkiego i bedziesz wiedzial najlepiej


Jaaaasne, u nas nic nie kupisz - mam kilka rolek APX100 w lodowce, kumpel wlasnie zalatwil 10rolek HP5 i tyle... :-| No i kilka dni temu R09 dzikim rzutem na tasmie skitralismy... Nedza...

Zapomnij o termometrach, xtolach, d76 itp - nic tutaj nie ma... No i jak jestem lamer to chce tanio poprobowac a na razie wychodzi, ze jedynie polypan z R09 to koszt odpowiedni... :-P

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
"Jako kąpieli przerywającej używam zwykłej wody - przez minutę."
Ta wypowiedź mnie dość mocno zdziwiła, bo wielokrotnie na pl.rec.foto ciemniowi guru twierdzili, że woda nie powoduje przerwania procesu wywoływania i negatyw się nadal lekko dowołuje ..


Tez tak kiedys myslalem. Specjalnie uzywalem wode, zeby sie dowolywal w cieniach... a potem okazalo sie ze nie ma zadnej roznicy ;-) - co potwierdzilo sie w testach ktoregos z uzytkownikow www.photo.net . Wiec nadal uzywam wode 8-)

Cytat
Znalazłem opis Czarka dotyczący wywoływania i przerywania, w którym napisał co następuje:


Ach, słuchaj Czarka... dla niego robienie zdjęć bez poprzedniego skalibrowania negatywu ze swiatlomierzem wedlu systemu strefowego i za pomoca dobrze skalibrowanego densytometru po prostu NIE MA SENSU :-/


A co do roztworu kwasu octowego - podobno jak polac nim film wywolywany np. w rodinalu 1+25, ktory jest BARDZO zasadowy, bąbelki w emulsji gwarantowane...

[ Dodano: 2006-04-23, 13:45 ]
Cytat
Zapomnij o termometrach,


No to zapomnij o dobrze wywolanym negatywie. Serio, temperatury na oko nie ustalisz.

(byle jaki, nawet okienny czy akwarystyczny - chociaz najlepiej zeby byl sprawdzony z jakims dobrym... np. laboratoryjnym)

a co do xtola - podalem linki. (#5) :-P

 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
Spinner napisał/a:
Jaaaasne, u nas nic nie kupisz - mam kilka rolek APX100 w lodowce, kumpel wlasnie zalatwil 10rolek HP5 i tyle... No i kilka dni temu R09 dzikim rzutem na tasmie skitralismy... Nedza...


czlowieku, jaka nedza? apx+r09 to bardzo dobra kombinacja. zdjecia robic, nie marudzic.

soltys odnosnie przerywania to rodinal - wlasnie woda, jak go traktowac octem podobno potrafi sie brzydko zachowywac.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
alkos napisał/a:
No to zapomnij o dobrze wywolanym negatywie. Serio, temperatury na oko nie ustalisz.


Zapomnij w sensie nieuswiadczysz w sklepach, nie pomacasz, zero wyboru :-x

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie zlosc sie wujku Spinerze :-D

Nie musi być wyboru, byleby termometer był :mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
alkos napisał/a:
Nie zlosc sie wujku Spinerze


Daleko mi do zlosci, blizej zrezygnowania, apatii w tym..... kraju.... miescie... czasami dosc...

Pzdr
Spinner
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos: no właśnie co do tej wody, to tak mi się wydawało, że stary wyjadacz Mike chyba sie nie myli ;-) . No aa poza tym Czarek mikrofilmu nie uznaje - ostatecznie średni format, ale ii tak wielki format ponad wszystko ;-)

Spinner: na allegro od czasu do czasu (a czasami nawet częściej) pojawiają się bardzo dobre termometry labolatoryjne. Ja swój zakupiłem za bodajże +/-30złotych ii baaardzo sobie chwalę. No ii dodam, że lepciejsze są rtęciowe niż spirytusowe .. no ii z podziałką 0,5 do b&w wystarczającą

 
fotonyf
Spinner: Oki - a najlepszy do forsowania na 1600, 3200 :?: HP5 :?: Delta3200 :?:

Forsowanie na czulość istniejącą na rynku, to chyba bez sensu, chyba, że siła wyższa. 3200 to Delta (jeszcze nie mam doświadczenia) albo T-Max (forsowałem do 12800 ale do 6400 jest akceptowalny, przynajmniej przeze mnie).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach