zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Dysk2.5" do obudowy zewnętrznej
Witam!
Czy możecie mi coś poradzić. Kupiłem sobie obudowe do dysku 2.5" UNITEK Y-253US i chcę sobie kupić dysk- taki niezadrogi o poj. 80GB. Na Aledrogo można kupić dysk SAMSUNG-a 80GB za 160zł nówka. A dysk np. Segate 80 GB to już conajmniej 250 zł. Zastanawiam się czy jednak dołożyć trochę kasy, ale kupić ten bardziej znany jakim jest Segate? Nie jestem jakimś znawcą może Samsung też robi dobre dyski i nie ma co przepłacać, albo oba robione są w tej samej fabryce w Chinach. Na tym dysku przenośnym bedę zgrywał moje zdjęcia równolegle z nagrywaniem ich na DVD tak dla bezpieczeństwa jakby jeden z nośników padł. W sumie to robię , bo wydaje mi sie szybszym podłączenie dysku zewn. z całą zawartością zdjęć niz grzebanie się w płytach.
Dopłacić do Segate, czy brać taniszego Samsunga???
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale czy te dyski mają identyczne parametry? Prędkość obrotowa, bufor...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Do czego to ma być? Jako archiwum albo media server? To bierz najwolniejszy jaki znajdziesz. Różnica w cenie jest spora, a w praktyce nie odczujesz wzrostu wydajności o 10-20% w takim zastosowaniu. Przy oglądani filmu czy słuchaniu muzyki to jów wogóle... ;-)

Poszukaj w sieci coś o tych dyskach pod kątam hałasu, grzania się itp.
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
ja kupiłem taki do digimate Link
jak to ma byc przenosny to wtedy lepiej wybrac jak najmniej
obrotów
 
teta  Dołączył: 28 Kwi 2006
Jeśli jesteś już gotów wydać 250 pln na dysk, to moja rada jest taka: weź te 250 zl, udaj się w niedzielę na giełdę komputerową (to ta za Stodołą) i kup najpojemnieiszy dysk 2.5 cala jaki znajdziesz. Pół roku temu za 250 zl dostałem tam WD 120GB. Teraz za tę cenę tych GB może być więcej. Potem, jeśli będziesz potrzebować środka łagodzącego ból finansowy, idź na gełdę fotograficzną i strzel sobie piwo. Gdybyś potrzebował towarzystwa, to rozejrzyj się wokoło, a na pewno mnie znajdziesz, aczkolwiek niekoniecznie w samym barze :-D .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli to ma być używane w terenie to wybierz ten, który pobiera przy pracy najmniej energii.
 

shumway  Dołączył: 06 Mar 2007
kup samsunga :-B
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
tak jak pisal Gwiazdor - im wolniejszy tym lepszy (zywotnosc), a roznice w pracy bardzo male. Mogles jako obudowe kupic MediaBank wtedy mozesz ogladac zdjecia, filmy divx na TV, podlaczyc aparat bezposrednio do uzadzenia i przegrac zawartosc karty.

Tak na marginesie mam do sprzedania dysk 2,5 SEAGATE 80GB Momentus - predkosc 5400 - dysk uzywalem moze okolo 1 m-ca. Jak bedziesz zainteresowany daj znac.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Chodzi o to, że 160 zł to mam już przeznaczone na dysk, a 250 zł to musiałbym poczekać przynajmniej miesiąc. A ja mam już obudowę i pili mnie
Dysk będzie używany tylko do przechowywania moich zdjęć, które teraz archiwizuje na DVD. Jednak oprócz DVD chcę jeszcze dublować to na dysku zewnętrznym ponieważ łatwiej mi podłączyć kabel usb do kompa i mieć pod ręką wszystkie katalogi ze zdjęciami nie grzebiąc się w płytach.
Gator ok napiszę na PW. Tylko jedna sprawa ważna dysk musi być 100% sprawny bez bad sektorów.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
zenza, ale jak chcesz wszystkie zdjęcia mieć na zewnętrznym dysku, to 80 GB nie jest wielką pamięcią raczej.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
zorzyk, ale nie jest małą jak dla mnie:) zawsze później jak stanieją mogę kupić 200GB itd. obudowa do dysku to dzisiaj od 20 do 70 zł także można mieć w szafie zbiór dysków. :)Chyba, że czegoś nie wiem i są jakieś lepsze metody archiwizowania zdjęć, aby były szybko pod ręką po podłączeniu kablem do kompa. Oczywiście na DVD też zgrywam i będę zgrywał na twardziela i płytkę.
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
jak na razie 120 czy nawet 200GB dysk 2.5" w laptopie to kosztowna zabawka. I duzo taniej wyjdzie kupic normalnego twardziela 200GB lub wiecej niz 2,5"
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja tak tylko piszę.... mam ten sam problem: jak podejść do archiwizacji?

Wariant 1.
- dysk twardy (głowny)
- drugi dysk (w komputerze, ale służy tylko jako archiwum)
- płyty (powinienem zawsze 2 kopie :evil: )

Wariant 2.
- wariant 1. rozszerzony o
- zewnętrzny dysk 200 GB
- drugi zewnętrzny, będący kopią tego pierwszego zewnętrznego :evil: :evil:

Wariant 3 - rajdy, macierze, itp... - dwudziesta skrzynka na prąd! :evil: :evil: :evil:

???
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
+ własna trafostacja :evilsmile:
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
wszystko zalezy tez od tego ile sie posiada tych danych do archiwizacji. Nalezy rowniez pamietac, iz nie ma 100% pewnosci ze nasze archiwum przetrwa N czasu. Kupno nawet 200GB zawsze niesie to ryzyko ze dysk moze paść. Nagrywanie na płytach takze niesie ryzyko utraty danych, gdyż bardzo częste sa przypadki nagrania danych na CD\DVD, i problemów z odczytem np po roku lub dłużej.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
???


Żorż, jest coś takiego jak streamer, może na nim spróbuj, tasiemki są podobno i wielkich pojemności, a jest to rozwiązanie serwerowe onegdaj (nie wiem jak dziś) szeroko stosowane.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
+ własna trafostacja

+ pole elektrowni wiatrowych
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dziękuję Kolegom za takie rady :mrgreen: :evilsmile: :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
zorzyk napisał/a:
jak podejść do archiwizacji?
Historia fotografii uczy, że najtrwalsze są zwykłe odbitki na papierze fotograficznym. :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A to prawda! Papierowe kolorowe dopiero straciły kolor po upływie 20 lat. Cz-b oczywiście nie straciły koloru (chyba, że wylazło zółte ze źle wypłukanego utrwalacza :evil: ). A slajdy ORWO (:puk: :puk: :puk: w niemalowane) tez się jeszcze trzymają (30 lat!)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach