H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
[ K10D] K10D - prześwietlone zdjęcia.
Ki czort, robie tak:

W trybie manualnym ustawiam przesłone pierścieniem, ustawiam ostrość, wciskam zielony guzik(aparat sobie przymyka i mierzy) i robie zdjęcie... no i problem.
im wyższą wartość przesłony(tzn. im mniejszy otwór), tym zdjęcie wychodzi bardziej prześwietlone. Na maksymalnym otworze jest naświetlone ok. im bardziej go przymkne tym jest jaśniejsze. problem mam ze wszystkimi obiektywami, które mają pierscień przysłon - FA, A i bezstykowcami. jak ustawie przesłone na "A" i z korpusu wybiore jej wartoś (AV) zdjęcia są naświetlone prawidłowo.
o co chodzi??
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jak masz tryb (M) - manualny, to ustawiasz przysłonę, mierzysz światło zielonym przyciskiem, ale czas naświetlenia chyba jednakowoż musisz ustawić (standardowo przednim pokrętłem sterującym).
Pomoże drabinka ekspozycji.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Samp, mieszasz i mylisz się. Z obiektywami bez styków w trybie (M) ustawiasz przysłonę na pierścieniu a zielonym guzikiem mierzysz światło i aparat automatycznie dobiera właściwy czas.

H.M., a nie masz przypadkiem ustawionej korekty ekspozycji?? Choć ona nie powinna działać w M ale sprawdź.

[ Dodano: 2007-11-10, 17:12 ]
Samp, mieszasz i mylisz się. Z obiektywami bez styków w trybie (M) ustawiasz przysłonę na pierścieniu a zielonym guzikiem mierzysz światło i aparat automatycznie dobiera właściwy czas.

H.M., a nie masz przypadkiem ustawionej korekty ekspozycji?? Choć ona nie powinna działać w M ale sprawdź.Samp,

Cytat
Pomoże drabinka ekspozycji.
w trybie M drabinka jest widoczna dopiero jak przesuniesz i przytrzymasz włącznik aparatu na pozycję podgląd DOF
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
H.M. - jaki to obiektyw? Może mając zamalowaną/zalakierowaną dupkę, nie zwiera styków?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Michu, tak miałem z Vivitarem 75-150, ale tak samo jest z FA 50/1.4 i A 135/2.8. tzn jak ustawie "A" to w AV jest OK. a jak ustawie pierscieniem w "M" i mierze zielonym guzikiem to przeswietla...
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
H.M. - jaki masz pomiar światła?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
awakqwq, tak ale H.M. pisał że problem dotyczy wszystkich obiektywów, również SMC-FA, a nie pisał o tym że ustawia czas w trybie M - stąd było moje przypuszczenie o przyczynie prześwietlonych zdjęć.

H.M., mam rozumieć, że:
1. podpinasz obiektyw np. SMC-FA,
2. przełączasz go w tryb M,
3. ustawiasz przysłonę
4. wciskasz zielony przycisk

i wykonujesz zdjęcie, które masz prześwietlone?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Samp, dokładnie tak. jak przysłona jest ustawiona na maksymalny otwór - jest OK. im mniejsza dziura tym większe prześwietlenie.

[ Dodano: 2007-11-10, 20:21 ]
pomiar ma matrycowy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
H.M., a w menu ustawiłeś "Using aperture ring" na "Permitted"?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
zorzyk, oczywiście...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Zupełnie poboczne pytanie i retoryczne, ale na wszelki wypadek się upewnijmy, bo był już ktoś na forum, u kogo był problem z naświetlaniem - a po prostu miał włączony autobracketing.

Ty masz pewnie wyłączony?....
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
H.M. napisał/a:
pomiar ma matrycowy.

Z tego, co wiem, pomiar matrycowy nie działa w przypadku ustawiania przysłony za pomocą pierścienia, więc może jakieś przekłamania się robią - spróbuj ustawić CW.

Pozdrówka
Marucha
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
H.M., - a czy przyjrzales sie czy na 100% przymyka ci przyslone?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Fafniak, Przymyka ...
acha - bracketingu też nie mam ;)

No i dziwna sprawa... wczoraj, przy żarówce było OK. dziś przy dziennym jest znowu ten problem...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
H.M.,
matrycowy nie dzial przy obiektywach bez stykow.....

ustaw aparat na statywie na tle bialej sciany
przy niezmiennych war. oswietleniowych....
i zrob testy.......poniewaz swiatlomiarka zrobi z bieli szarosc... to na wszystkich fotach powinna byc szara sciana...
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Fafniak,
Cytat
matrycowy nie dzial przy obiektywach bez stykow.....

No wiem, pisałem co mam ustawione na pokrętle, on i tak bez względu na to powinien mierzyć jako centralnie ważony, więc ustawienie pokrętła nie ma znaczenia.

A doszedłem co jest grane...

Zdjęcia, które mi wychodziły prześwietlone, były robione w dość specyficznych warunkach. Ogniskowe 100-200mm Ja z aparatem w ciemnym pomieszczeniu, ale kadry na zewnątrz, po drodze szyby.
Zrobiłem testy w domu i plenerze i naświetla poprawnie - błąd naświetlena jest tylko wtedy gdy robie zdjęcie tak jak w ww warunkach... nie wiem czym to jest spowodowane, bo nawet w takich warunkach przy ustawieniu na "A" i CW mierzy poprawnie.
Obstawiem jakiś problem z algorytmem przeliczania EVów.

Mógłby ktoś to sprawdzić u siebie?
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Witam, miałem podobny problem z obiektywem Tokina 70-210/f3.5. Opisywałem go tutaj:
http://manufactura.home.p...ic.php?p=114168
Niestety nie udało mi się tego problemu rozwiązać.... obiekty wrócił do właściciela...
 
krzychu  Dołączył: 30 Sie 2006
Czy komuś udało się rozwiązać zagadkę z nieprawidłowym pomiarem? Mam podobnie jak H.M.
Z obiektywami FA, M, i jakąś Sigmą aparat źle mierzy światło przy pracy w trybie manualnym, ustawiając przysłonę na obiektywie. Wygląda na to że nawet próbuje mierzyć ale źle - przy zmianie przysłony między 3,5 - 22 aparat wydłuża czas o kilka działek jednak zatrzymuje się na 1/10s i dalej nie wydłuża a powinien do ok 1 s. Obiektywy sprawne na 100%, działają z MZ-7. Przy sterowaniu przysłoną z korpusy FA i Sigma działają prawidłowo.

Krzychu
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nie doszedłem o co chodzi.
Po prawdzie to sie przyzwyczaiłem do robienia zdjęć w trybie "M" i ew. korekcji na podstawie podglądu na wyświetlaczu i histogramu. I tak wychodzi szybciej niż z tym zielonym guziczkiem.
jeszcze inna sprawa, że umieszczenie tego zielonego guzika, dla mnie sprawia go i tak bezuzytecznym. W DSie patent z AE-L dużo bardziej mi pasował. No i przynajmniej działał jak trzeba....
 

jacekh  Dołączył: 08 Maj 2007
Do pomiaru nie musisz używać zielonego guzika. Zobiektywami na bagnet K pomiar światła uruchamia sie przełaczeniem dźwigienki na podgląd GO, tylko musisz miec ustawiony w menu podgląd optyczny...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach