chriss2  Dołączył: 13 Mar 2008
Witam

odgrzebuję ten temat...
kupiłem właśnie Tamrona 28-75/2.8 i spostrzegłem owo zjawisko - przświetlanie zdjęcia wraz ze wzrostem liczby przysłony (przy 2.8 naświetlanie poprawne).

Czy komukolwiek serwis pentxa to naprawił??
oficjalnie cos odpowiedział??
może pomogła zmiana softu...?? (ja mam 1.30)


Pomocy

Pozdrawiam

Krzysiek



PS: trochę mnie już ten nasz pentax irytuje ;( pod względem tych niby małych niedoróbek.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
chriss2, a skąd pewność, że to "niedoróbka Pentaksa", a nie np. usterka Tamrona, który choćby nie przymyka prawidłowo przysłony?

Gwarantuję, że K10D z Tamronem 28-75/2.8 wcale tak nie robi :-) I raczej nie jest to kwestia softu.
Jakieś szczegóły może? Zawsze tak się dzieje? Przy jakich trybach ekspozycji? Jaki typ pomiaru światła? Przysłoną sterujesz z body, czy pierścieniem? etc.. etc.. etc?
 
fentarem  Dołączył: 25 Lut 2008
odgrzanie tematu
Witam!!!
Mam pytanie do użytkowników odnosnie przeswietlania i matowek. Swojego czasu byly zbierane zamowienia na matowke z klinem na forum i wiele osob sie zapisalo. Czy te osoby probowaly montowac m-ki lub m42 i sprawdzaly przeswietlanie na tych matowkach. Skoro podobno matowka z ista pomaga w rozwiazaniu problemu (nie wiem zreszta w jaki sposob niby mialo by sie to stac- ale cuda sie zdarzaja) to moze i przy klinie sprawe by sie zalatwilo.
Pozdrawiam
 

chriss2  Dołączył: 13 Mar 2008
Robiłem zdjęcia w trybie AV i M na innych nie sprawdzałem - prześwietla.
Przy każdym pomiarze światła.

Niestety ewidentnie widać wzrost jasności zdjęcia przy przymykaniu przysłony z body (nie próbowałem pierścieniem).

Pozdrawiam

dziś wieczorem wrzucę kilka fotek dla porównania.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
chriss2 napisał/a:
Robiłem zdjęcia w trybie AV i M na innych nie sprawdzałem

No i np. widać, że piszesz jedynie o trybach, w których to użytkownik ręcznie dobiera przysłonę.
Ciekawe, jak zdjęcia będą naświetlone, gdy pozwolisz to zrobić aparatowi - np. w trybie Tv czy P?
 

chriss2  Dołączył: 13 Mar 2008
SAMP

wiec jeszcze raz...
robię zdjęcia testowe w trybie AV w następujący sposób:
przysłonę ustawiam kolejno na 2.8; 3.2; 3.5; ...
aparat mierzy światło i dobiera czas (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić)
pierwsze zdjęcie na przysłonie 2.8 wychodzi ok
czym bardziej zwiększam wartość przysłony tym zdjęcia wychodzą bardziej rozjaśnione.
Czułość jest stała, pozostałe nastawy w aparacie są OK.

Może rzeczywiści obiektyw nie domyka przysłony do właściwej wartości. :-/
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
A podgląd głębi ostrości Ci działa? Czy przy coraz mniejszych przysłonach w kadrze jest coraz ciemniej?
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
chriss2, Tak zapytam dla rozjaśnienia. Obiektyw ma pierścień przyslon ustawiony na pozycję A i przesłonę ustawiasz z poziomu body?
 

chriss2  Dołączył: 13 Mar 2008
Tak,

pierścień ustawiony w pozycji A, przysłona z body...

[ Dodano: 2008-12-09, 20:29 ]
Podglad głebi ostrosci działa. Na 2.8 przysłona przymyka się minimalnie praktycznie niezauważalnie na 32 praktycznie ciemno.

Zaraz wrzucę link do zdjęć testowych.

3 serie po 7 zdjęć, każda seria zrobiona z innym trybem pomiaru światła.

Test ze zdjęciami Tamron 28-75/2.8
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Odgrzebuję stary temat (o, jednak nie taki stary, bo widzę posty z grudnia).
Ktoś tu napisał, że w kasetce nie ma problemu z manualnymi szkłami przy pracy na pozycji A. Po części to prawda, bo z smc-a 50/1.7 jest ok (sprawdzałem od 1,7 do 11), ale z taką sigmą 28/2.8 już prześwietla, między 2.8 a 11 jest na oko różnica 1EV.
Pozostaje się przyzwyczaić niestety.
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Rzecz w tym, ze problem dotyczy obiektywow bez stykow, czyli M`ek, lub uzywania szkiel A tak jak M`ek, czli z ustawieniem przyslony z uzyciem pierscienia na obiektywie a nie z body. SMC-A przy ustawianiu przyslony z body pracuja bardzo dobrze.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Czego dotyczy wątek to wiem, bo swego czasu cały przetrawiłem. Chciałem tylko zwrócić uwagę na kolejnego babola w słynnej współpracy P ze starymi szkłami.
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
No ale Sigma to jednak nie Pentax :-) a ta slynna wspolpraca P z manualnymi szklami jest jaka jest :-)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Z Tokiną 28-70/2,6-2,8 też prześwietla ale na wszystkich przysłonach względem obiektywów Pentaxa . Ale rodzynkiem było zjawisko nierównego naświetlania na Pentaxsie 28-70/4 . Obiektyw sprawdzony , znakomicie i równo pracuje z DSem z K10 raz prześwietla , raz niedoświetla . Z innymi obiektywami Pentaxa współpraca jest idealna . Ten typ tak ma a może nie lubi tych obiektywów
 
darbat  Dołączył: 27 Kwi 2008
SMC-A działaja z K10D calkiem przyzwoicie.
Natomiast problem jest z kundelkami z pozycja A. Moje tokiny wyraznie przeswietlaja przy przymykaniu przeslony, konieczna jest korekta -1 EV. Na pełnej dziurze jest ok.
 
maciu  Dołączył: 06 Sty 2008
W ramach testu wykonałem serię manualem i wydają mi się ok, prośba o rzucenie okiem i
stwierdzenie - są wszystkie w miarę równo i prawidłowo naświetlone czy nie?

http://s13.photobucket.co...0/Porst%2055mm/

(jak są za duże to mogę wstawić mniejsze)

wszystkie spakowane do exe:
http://rapidshare.com/fil...0_Porst55mm.exe
 

Tham  Dołączył: 20 Kwi 2008
Ok podgrzewam wątek. Pytanie w nim padło parę razy ale nie było potwierdzenia.Tak więc proszę o wypowiedz.Czy zmiana matówki w K200D na taką z klinem rozwiąże problem prześwietlania zdjęć?

Druga kwestia jest taka, że nie wypowiadano się o K200D jako iż występowałby taki problem w tym body,u mnie jednak prześwietla na M42 Takumar 1.8/55 i Tessar 2.8/50.Czy moje K200D jest wyjątkowe?czy jednak to body też prześwietla jak K10d?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
U mnie K200D prześwietla jedynie na szkle z przysłona 1,2 i tylko na pełnej dziurze. Zgodnie z teorią Eldreda pewnie obiektyw ma swiatło rzeczywiste =1, albo i mniej. :-P Poważnie na żadnym ze szkieł nie stwierdzam prześwietleń- na manualach także ( za wyjatkiem faktycznie nieszczęsnego Porsta 55/1,2 )
 

Tham  Dołączył: 20 Kwi 2008
Dada, Hm to już mam odpowiedz na moje drugie pytanie. Dzięki.Jakbyś jeszcze napisał że posiadasz takiego Takumara albo Tessara i na nim nie prześwietla to śmiem twierdzić że coś nie równo montują te body :mrgreen:

To czekam jeszcze jak ktoś się wypowie na temat matówek z klinem i czy pomagają w tej kwestii. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W DL-u po zmianie matówki na tą z klinem (od chińczyka) mniej "niedoświetla" o około 0,3EV.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach