dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
no z przełącznikiem

gafa, bo niejestem jeszcze oblatany w m42, dlatego mnie ciekawi czy warto się oblatać właśnie :mrgreen:

[ Dodano: 2010-01-07, 18:01 ]
no muszę odkopać

Ciekawią mnie nadal 2 kwestie na które nadal nieznam odpowiedzi

1.Jak się ma to prześwietlanie z manualnymi obiektywami z mocowaniem pentaxa (bez styków) w kx,km i k7 ? poprawili to czy nadal wystepuje ten "błąd" jak w k10d/k20d?

2 Czy puszka k10/k20d wraz z obiektywami M42 prześwietla na wyższych "f" tak samo jak ze szkłami bez styków z mocowaniem pentaxa ?
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
przeczytałem to wszystko i nigdy nie miałem z M-kami podobnych problemów...
mam k20.
nawet nie wiem o co chodzi ze zwieraniem styków! miałem obiektywy z wszystkich serii (od K do DA) i nigdy o żadnym zwieraniu styków nie było mowy.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Campanelli, a z prześwietlaniem po przymknięciu przysłony w M-kach, też nie masz problemu?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja miałem problem z mega-prześwietleniem w przypadku przymkniętych szkieł M. Diagnoza? Zaoliwiona przysłona lub inne opory mechanizmu przymykania przysłony.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Cytat
Campanelli, a z prześwietlaniem po przymknięciu przysłony w M-kach, też nie masz problemu?

a o czym jest temat?
tylko w takim przypadku:
Cytat
Zaoliwiona przysłona lub inne opory mechanizmu przymykania przysłony.

Miałem to z Sigmą A 400/5.6.
Dalej nie wiem, czemu ma to być tylko przypadłość "eMek"
A, sorry, raz mi prześwietliło przy M 200/4, ale miałem założony Teleconverter 2x Vivitara.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
ja miałem tak z 4-5 szkłami
wszystkie trefne? i zaoliwione?
nie wierze

ale pozbywam się eMEk więc zabijam problem w innym sposób niż zwieranie styków itp. :)
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
dlugas1982 napisał/a:
ja miałem tak z 4-5 szkłami
wszystkie trefne? i zaoliwione?
nie wierze

czy ja w ogóle coś powiedziałem na temat Twoich obiektywów?
przeczytam cały ten wątek (na razie jestem na 4. stronie:D)

[ Dodano: 2010-05-18, 18:19 ]
dlugas1982 napisał/a:
ale pozbywam się eMEk więc zabijam problem w innym sposób niż zwieranie styków itp. :)

a co chodzi z tym zwieraniem styków i po co się to robi?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W obiektywach smc nic nie trzeba zwierać, one same zwierają styki bo ich dupki nie są lakierowane.

[ Dodano: 2010-05-18, 18:22 ]
campanelli napisał/a:
a co chodzi z tym zwieraniem styków i po co się to robi?

jeśli styki w body nie są zwarte to są błędy w pomiarze ekspozycji.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Ok, wykonałem teścik.
Obiektyw: FA 50/1.4
Aparat: Pentax K20d

zrobiłem dwa zdjęcia na statywie, ta sama ściana.
- w trybie Av zdjęcie naświetlone poprawnie, wybrałem przysłonę 8, czas 1/8s (czyli 3/24s)
- w trybie M przy użycia pierścienia przysłon, zdjęcie prześwietlone, przysłona 8, czas 3/10s.
widać ewidentnie, że znacznie krótszy czas był w 1. przypadku.

pomiar był punktowy (w końcu FA 50/1.4 ma styki, więc co za różnica jaki, byle porównanie było).
Mogę powiedzieć tyle:
- przy użyciu pierścienia przysłon, korzystając z podglądu optycznego i mierząc światło na drabince pomiar był taki sam, jak mierząc używając zielonego przycisku
- popychacz pracuje elegancko

Dziwi mnie to, bo to rzeczywiście napawa wątpliwościami. Nie mam pojęcia, czemu się tak dzieje. Obecnie nie posiadam"eMek". Spytam się mojego kolegi z GX-20, bo z tego co wiem, ma poczciwą "135-kę na trzy i pół" i M 50/1.7, czy u niego też to występuje :)
Osobiście mnie ten problem zacznie dotyczyć, jak kupię sobie jakąś eMkę znowu, np 28/2.0...
Sprawdzę dziś z Heliosem, jak to wygląda:)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
campanelli napisał/a:
Sprawdzę dziś z Heliosem, jak to wygląda:)

Helios ma zalakierowaną dupkę i powinny wystąpić błędy.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Limonit napisał/a:
A czy to nie jest czasem tak z błednym naświetlaniem zdjęc na obiektywach M, że aparat musi mierzyć światło przy przymkniętej przysłonie?
Kiedy światła jest mało, a my np. przymkniemy do f/16 to zwyczajnie kończy się czułość swiatłomierza, czyli do światlomierza dociera tak mało światła, że go poprawnie nie mierzy? Pomiar przy otwartej przysłonie na szkłach z A działa, bo aparat ma ileś tam światła, wie ile się przymknie przysłona i odpowiednio pomnoży czas, ale mierzy na pełnej dziurze.

Zrobiłem test - dośc ciemno. I coraz bardziej przymykam - i zielony guzik. Aparat wydłużał czas aż w pewnym momencie zatrzymał się na 1,5 sek i dlasze przymykanie i pomiary już nie zmieniały czasu - skutkowalo to niedoświetleniem, ale to K200. Może powody wariowania pomiaru sa własnie takie?

rozważałem to właśnie z moim kolegą od GX-20:)
też tak uważamy... na pełnej dziurze ma więcej światła na raz, ma się czym popisać, przelicza jedynie jak prosty kalkulator. potem jest coraz ciemniej.
trzeba by sprawdzić jakieś szkło, które ma natywnie światło 8.0, np: jakąś maga lufę 500mm , Baroflex czy inny wynalazek. Jak tam to wygląda. Tylko znajdź taką ze stykami...

[ Dodano: 2010-05-18, 19:18 ]
Cytat
Helios ma zalakierowaną dupkę i powinny wystąpić błędy.

Mimo to sprawdzę, bo nie używałem już hohohoho. No i Jupitera 37A też ;)

[ Dodano: 2010-05-18, 19:19 ]
Ps. Dzięki plwk za odpowiedzi:) :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czułość światłomierza w K20 zawiera się w granicach od 0 do 19EV i tylko w tym zakresie aparat dobierze przy pomiarze parametry.
 

Mart  Dołączył: 28 Gru 2009
K-m z obiektywami na m42 niedoświetla zdjęć w całym zakresie przysłon, więc wystarczy zastosować korektę +2eV i jest w miarę ok. Przy niedoświetleniu bez korekcji na histogramie nie ma uciętych czerni, jeśli to o czymś świadczy.
Mam też obiektywy m42 Zeissa w wersji electric, tzn takie ze stykami. Jeden styk obiektywu pokrywa się z najniższym stykiem w puszce i z tymi obiektywami pomiar działa poprawnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mart, zewrzyj styki kawałkiem pazłotka i pomiar z M42 będzie poprawny. Możesz też zdrapać lakier z dupki obiektywu w miejscu styków.
 

Mart  Dołączył: 28 Gru 2009
plwk Wiem wiem, tylko napisałem co i jak. Bo dlugas1982 pytał jak to m.in. w K-m chodzi, a i o stykach zagadał ;-)
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
MC Jupiter 37A, M42, 135/3.5, @3.5

MC Jupiter 37A, M42, 135/3.5, @8.0

MC Helios 44M-6, M42, 58/2.0, @2.0

MC Helios 44M-6, M42, 58/2.0, @8.0

Tak to już jest z tym K20...
Trudno, trzeba się przyzwyczaić i robić zdjęcia:)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
campanelli,

Cytat
czy ja w ogóle coś powiedziałem na temat Twoich obiektywów?

pisałem do jorga. m :D

a mi tak samo robi jak na Twoim samplach

dlatego nie chce mi się nonstop korygować by nie było tych prześwietleń więc inwestuję w A :)

 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
dlugas1982, ahh, to sorry;)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dlugas1982 napisał/a:
ale pozbywam się eMEk więc zabijam problem w innym sposób niż zwieranie styków itp. :)


Ja sobie szybko dałem spokój z używaniem M-ek na cyfrze. Stwierdziłem, że najlepiej im w ME Superze.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
dlugas1982 napisał/a:
dlatego nie chce mi się nonstop korygować by nie było tych prześwietleń więc inwestuję w A :)
Doszedłem do tego samego wniosku :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach