Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Baaz napisał/a:
wykręcą się tym, że ze szkląmi nowymi wszysko jest ok.
- niestety bardzo prawdopodobne.....juz gdzies w czasach analogowych byla wzmianka o tym ze pomiar na szkle M i K moze miec odchylki.....tylko nei pamietam gdzie...
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Czyli jak to samo szkło z innym body będzie działało ok to znaczy, że mam uwalony światłomierz w korpusie? No tego to by bylo za wiele. Moze uda mie sie dorwać w sobotę jakieś szklo M i sprawdzę. Jak coś to będę starał się reklamować choć nie wiem czy jest sens. Ale jak ma nie być jak z jednym body jest ok a z innym już nie.

Masakra
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
Jeśli chodzi o prześwietlanie zdjęć na k10d przy szkłach na m42, rozwiązaniem problemu było u mnie przy zakładaniu obiektywu z przejściówką dokręcenie do oporu(ale z umiarem) a potem popuszczenie o ułamek milimetra(coby złapał bardzo delikatny luz) - chodzi o luz przy styku powierzchni bagnetu aparatu i przejściówki. Podczas poluźniania dobrze jest obserwować wskazania światłomierza na Av - w pewnym momencie powinien podazać krótsze czasy. Wydaje mi się, że przejściówka czasem wadzi o cóś w korpusie i zafałszowuje odczyt.
 
repeater  Dołączył: 20 Lut 2008
Cześć,

potwierdzam wystąpienie omawianego problemu. K10D + szkła FA 35/2, M 50/1.7. Wygląda na to, że to regularność i występuje we wszystkich K10D. Czy ktoś widział, by ta sprawa była omawiana na którymś z zagranicznych forum użytkowników Pentaksa? Może warto kolektywnie napisać do firmy, a nuż się uda i opublikują nowy firmware, dodatkowo z możliwością korekty FF/BF...
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
MORKO napisał/a:
Jeśli chodzi o prześwietlanie zdjęć na k10d przy szkłach na m42, rozwiązaniem problemu było u mnie przy zakładaniu obiektywu z przejściówką dokręcenie do oporu(ale z umiarem) a potem popuszczenie o ułamek milimetra(coby złapał bardzo delikatny luz) - chodzi o luz przy styku powierzchni bagnetu aparatu i przejściówki.

A ja przypuszczam, że chodzi o ilość światła zbieranego przez światłomierz z matówki.
Matryca ma 432 mm2, zaś obiektyw daje pole obrazowe o powierzchni ponad 1200 mm2, co na pewno ma wpływ na pomiar światła biegającego po komorze lustra.
Mam obiektyw Pentax 28-70/4, który choć pod pełną klatkę, to ma ograniczniki światła.
No i jeszcze pozostaje sprawa zwierania styków przez obiektyw... :)
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Czyli styki muszą być koniecznie zwarte do poprawnego działania światłomierza? Ale przecież obiektywy np 50 M ma bagnet, który zwiera styki. Rozumiem, że z redukcją może być różnie ale z oryginalnym bagnetem to chyba to chyba coś nie tak.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Ok, dzis sprawdziłem 50/1.7 - jest to samo co na 75-150. Cholera jasna...
Załączam sampla. Zdjęcia z coraz większą przysłoną, pierwsze zdjęcie na f1.7: (przepraszam za beznadziejnie kiepskie sklejenie zdjęć)


Czy można reklamować puszkę? Co jest kurczę nie tak ... ? :-? :-/
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
No mam dokładnie to samo co na tym samplu, tyle że na m42, jutro będę sprawdzał jak to jest u mnie ze szkłami manualnymi z bagnetem.

Tak więc jeszcze się odezwę.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
repeater napisał/a:
Czy ktoś widział, by ta sprawa była omawiana na którymś z zagranicznych forum użytkowników Pentaksa?

Tak, to znany problem. Widzialem nawet na dpreview (tutaj tez linkowalem w jednym z watkow) tabelke ze szklami manualnymi, wartosciami przeslon oraz o wartoscia o ile EV zdjecie jest przeswietlone.

Ludzie sobie z tym radza odpowiednio korygujac pomiar.
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Problem z niedoświetlaniem występował i u mnie przy GX-10 i był różny w zależności od przysłony. Testowałem to na SMC M 50/1.7 i zoomie z przejściówką M42. Ogólnie powiem, że znalazłem salomonowe rozwiązanie - sprzedałem wszystkie "M"-ki i tyle. :evilsmile:
Szkoda mi było czasu na użeranie się z nimi.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
M 28 3.5 - brak opisywanego problemu
135 K 3.5 - o ile pamietam to tez brak tego problemu
15mm 3.5 - chyba nei ma tego problemu ale nie jestem pewien...
Co wy robicie ze wam nei dziala? Sprawdziliscie obiektwyy jesli chodzi o czas reakcji listkow przeslony czy popychacz w obiektywie jest "prosto" ?
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Jedna z tych "M"- ek, czyli Tessar 50/2.8, rzeczywiście miała problem z listkami ale Hanimex zoom miał bagnet "K" a popychacz wyglądał na "prosty". M 50/1.7 zrobiłem ledwie kilka zdjęć ale też widziałem różnicę w naświetleniu zdjęcia, przy słabym świetle (długim czasie) przy przysłonie 1.7 a 16. Tu chodziło o nagrzewanie matrycy przy długim czasie ....
Słowem miałem trochę dość tych staroci ... ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
M 28 3.5 - brak opisywanego problemu
U mnie był. Nie wiem, jak u vesper, to szkło się sprawuje.
Fafniak napisał/a:
Co wy robicie ze wam nei dziala?
Co najdziwniejsze, to z DS-em i K100D M28/3.5 działał OK. Z Kadyszką prześwietlał od przysłony 5,6. Dlatego podarowałem koleżance :-P .
 
repeater  Dołączył: 20 Lut 2008
Fafniak napisał/a:
Co wy robicie ze wam nei dziala? Sprawdziliscie obiektwyy jesli chodzi o czas reakcji listkow przeslony czy popychacz w obiektywie jest "prosto" ?


Może się mylę, ale gdyby to była jakaś wada mechaniczna obiektywu, to w przypadku pozycji "A" i np. trybu Av też powinno się to ujawnić, a tak nie jest.

Na pewno u Ciebie nie występował ten problem? Ja też go nie zauważałem w normalnym, codziennym użytkowaniu. Dopiero pod wpływem tego wątku, dziś sprawdziłem. I w zasadzie niczego to nie zmienia, bo opisywane zjawisko to raczej cecha, a nie wada. Można się nauczyć i przyzwyczaić.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jak mnie cos rabnie to posprawdzam....jeszcze raz....
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Przesłony reagują natychmiastowo, zarówno w 50mm jak i 75-150mm. Wszystko proste i jak trzeba, przy robieniu zdjęcia przyslona zdąrza się przymknąć.
Co jest u licha... Czy to podlega gwarancji ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przemekbelch,- a zobacz czy kilkukrotne wcisniecie zielonego guzika nei da inncyh pomiarow?

[ Dodano: 2008-04-18, 20:33 ]
Przemekbelch napisał/a:
Czy to podlega gwarancji ?
- stawiam dobrego browara ze nie
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Cytat
Przemekbelch,- a zobacz czy kilkukrotne wcisniecie zielonego guzika nei da inncyh pomiarow


Już na to wpadłem, naciskałem wiele razy, raz dłużej, raz tylko 'muskając' guzik. Wciaz to samo. Zauwazylem, ze czasami skraca czas ladnie o polowe, a czasami tylko o 1/3. I badz tu czlowiek mądry...

Co z tym zrobić, skoro nie mam co próbować gwarancji ?
 
repeater  Dołączył: 20 Lut 2008
Przemekbelch napisał/a:
Co z tym zrobić, skoro nie mam co próbować gwarancji ?


Zignorować, przyzwyczaić się. Mam wrażenie, że to taki sam "problem" jak niewielki FF/BF, albo martwy pixel na lcd. Jak już się człowiek o nim dowie, to cały czas myśli, wysyła do serwisu, chce zmieniać system, zamiast po prostu robić zdjęcia.
Zresztą, jak już wyczujesz, jak twoja M-ka prześwietla, to bierz to pod uwagę przy kolejnych zdjęciach i wprowadzaj korektę.
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Jak pisałem wcześniej, w sobotę sprawdzałem swoją K10 pod kontem tego problemu. Oto wyniki:
- z każdym szkłem z piercieniem w pozycji innej niż A (czy to obiektywy AF czy obiektyw A czy zwyjła M) problem ten występuje.
- te same obiektywy z K100 nie stwarzają problemó, wszystko jest naświetlone poprawnie.

Powiem szczerze jestem trochę zawiedziony. Miała być pełna współpraca a tu lekka kiszka :-( bede dzwonił do serwisu i próbował reklamować.

Mam jeszcze prośbę do innych posiadaczy K10 czy mogliby sprawdzić to w swoich aparatach. Nie wiem czy to jest problem poszczególnych egzemplarzy czy po prostu ten model tak ma.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-04-21, 11:16 ]
Dzwoniłem właśnie do serwisu pentaxa. Serwisant stwierdził, że nie spotkali się jeszcze z taką przypadłością aparatu, ale mogą to sprawdzić. Trzeba tylko wysłać aparat wraz z obiektywem, który sprawia kłopoty.

Niby ok, tylko martwi mnie kwestia rozstania się ze sprzętem, nie wiem na jak długi czas :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach