negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
blanchet, co tobie wykasowało?
 
icelander  Dołączył: 03 Cze 2007
ehh a ja mam swoja zakurzona od 2-ch lat i tesknie za nia ,chyba jestem uzalezniony.
taki AWC (anonimowy wielbiciel ciemni)
kiedys to i z kolorkiem sie walczylo, droga przez meke- :-(
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Żeby nowego tematu nie tworzyć... No więc mnie Koleżanka Małżonka film wywołała. I efekty są, rzekłbym, dość dziwne :-P
Film Maco 400Plus. Naświetlany był mniej więcej na 800. Mniej więcej, bo zamiast baterii rtęciowych o napięciu 1,35V miał wsadzone bardziej współczesne, ale o napięciu 1,5. I ASA ustawione na 680 (dobrze piszę? W każdym razie 1/3EV mniej niż 800). Film wołany "na czuja". I efekt mniej więcej taki:

Ale po ostrej korekcji przy skanowaniu (ekspozycja skorygowana o -1,5, midtony też w dół) a potem jeszcze w programie graficznym gamma zdrowo w dół i kontrast lekko w górę.
No i teraz nie wiem. Źle naświetlone, czy źle wołane?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
matb, mnie tam się podoba takie jakie jest ;)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
matb napisał/a:
Film wołany "na czuja".


No i efekt na czuja. Nie musiales w zasadzie zadnego iso ustawiac na aparacie z takim podejsciem :-P

Aha, przewolales.




...ale mi sie podoba :-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Nie ja! Koleżanka małżonka :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
;-)
 
krzychu  Dołączył: 30 Sie 2006
Zachciało mi się spróbować czano-białego. Kupiłem film PAN100 na początek, chemię koreks. Rolkę przestrzeliłem w dwóch aparatach - tak na raty trochę. Wczoraj pierwszy raz w ciemni - łazience ;)

Film udało się wkręcić w koreks za piątym razem, zepsułem trzy pierwsze klatki, a gdy ćwiczyłem było tak łatwo - no ale udało się. Przygotowałem ID-11 zgodnie z instrukcją w rozcieńczeniu 1+3 i w 20C wywoływałem 16 min. Przerywanie pół minuty wodą z octem i drugie pół wodą, później utrwalanie i płukanie. Coś wyszło ;)





Skanowałem na słabym plaszczaku canona i nie do końca potrafię sobie poradzić z jednym parametrem - korekcja podświetlenia. Resztę wszystko wyłączyłem. Zdjęcie bez korekcji, ustawione tylko poziomy i wyostrzone.
Niestety większość zdjęć ma tragiczną ostrość i już sam niewiem czy to wina skanera czy wywoływania.

Krzychu
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
krzychu napisał/a:
czy wywoływania



Niemozliwe raczej...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Nie musiales w zasadzie zadnego iso ustawiac na aparacie z takim podejsciem :-P

to se ne da :-P
 
sarniak  Dołączył: 26 Cze 2008
Ok, ja jestem po pierwszym razie i mam 2 wątpliwości. Jedną, na temat płukania już opisałem w innym wąŧku, więc zostaje mi druga - utrwalanie.

Używałem fomafix. a z tego co czytam, to trzy minuty podane przez producenta, to kpina. I teraz pozostaje mi pytanie - co się może z tym stać (w tym, czy w ogóle coś się może stać)? Jestem na tyle zielony w tym temacie, że nie mam pojęcia, czy jak już się utrwali i klisza wygląda ok (jak na oko laika ;), to już się nic w tej materii nie zmieni? Czy może jest tak. że zbyt krótkie utrwalenie się w przyszłości objawi w jakiś sposób?

Teraz to jest dla mnie nieważne, bo zdjęcia na tej kliszy nie są dla mnie nic warte (pierwszy raz w życiu używałem analoga jak cyfry - btw. to było straszne), ale gdy będę wołał następnym razem, nie chciałbym stracić czegoś ważnego.

Pozdrawiam! :)
sarniak
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sarniak napisał/a:
Używałem fomafix. a z tego co czytam, to trzy minuty podane przez producenta, to kpina. I teraz pozostaje mi pytanie - co się może z tym stać (w tym, czy w ogóle coś się może stać)?

Jeśli wyjmujesz z utrwalacza i widać na filmie matowe plamy to wkładasz ponownie i utrwalasz jeszcze kilka minut.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
sarniak napisał/a:
to trzy minuty podane przez producenta, to kpina
A niby czemu ? Od wielu lat używam Fomafix, utrwalam 3 minuty i nic się nie dzieje. Pamiętajcie, że jest to utrwalacz tzw. szybki oparty na tiosiarczanie amonowym, a nie jak zwykły na sodowym i trochę inaczej działa. Faktem jest, że nadaje się tylko do filmów i papierów powlekanych. Barytowe obrabiam w zwykłym utrwalaczu opartym na tiosiarczanie sodowym i wtedy czas utrwalania wynosi 7-10 minut.
Dodatkową zaletą utrwalacza na tiosiarczanie amonowym jest to, że znacznie szybciej się wypłukuje.
 
sarniak  Dołączył: 26 Cze 2008
Dada napisał/a:
sarniak napisał/a:
to trzy minuty podane przez producenta, to kpina
A niby czemu ? Od wielu lat używam Fomafix, utrwalam 3 minuty i nic się nie dzieje.


Ja nie wiem ;) Przeczytałem tak na tym forum i sie zasugerowałem.

plwk napisał/a:
Jeśli wyjmujesz z utrwalacza i widać na filmie matowe plamy to wkładasz ponownie i utrwalasz jeszcze kilka minut.


Możesz jakoś dokładniej opisać, o jakie plamy chodzi? :> Wydaje mi się, że nic takiego na swoich negatywach nie stwierdziłem, ale fajnie by było wiedzieć na przyszłość. A nie wiem jak takie plamy sobie wyobrazić ;).

Pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widoczne są przy zbyt krótkim utrwalaniu. Jeśli utrwalałeś wystarczająco długo to ich nie zobaczysz.
 
Charli1902  Dołączył: 19 Maj 2008
Powiedzcie mi prosze, gdzie sie w miare tanio zaopatrze sie w chemie i papier?
Dajcie namiar na jakiś sprawdzony sklep w sieci.
WRACAM DO FOTOGRAFII :-)

Pozdrawiam
 

Bastech  Dołączył: 29 Kwi 2008
Charli1902 napisał/a:
Powiedzcie mi prosze, gdzie sie w miare tanio zaopatrze sie w chemie i papier?
Dajcie namiar na jakiś sprawdzony sklep w sieci.
WRACAM DO FOTOGRAFII :-)

Pozdrawiam


Na przykład tutaj:

http://www.efkafoto.com.pl/
http://afv.com.pl/
http://www.czarno-biale.pl
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
 
Charli1902  Dołączył: 19 Maj 2008
Stachu powiedz mi prosze, jaki wywoływacz do negatywu byś polecił.
Zrozum moje 20 lat fotoamatorskiej przerwy. Świat sie obrócił do góry nogami w międzyczasie:)

No przeciesz teraz tyle tego jest, że nie wiadomo o co chodzi...
Dawniej człowiek odstał swoje w kolejce do Fotooptyki, kupił pierwszy lepszy produkt ORWO i było git...
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Charli1902, mnie nie pytaj. Ja w ciemni jestem świarzak. Nie zużyłem jeszcze nawet połowy Fomadonu R09 i jest to jedyny wywoływacz, jakiego dotychczas używałem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach