konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
Co myślicie o:
Zostałem zjechany za poniższe, napiszcie mi dlaczego Wam się one nie podobają:

1.


2


3


i jak byście je ocenili w skali od 1 do 6, gdzie 1 to kompletne dno, a 6 to ideał )podobnie jak szkole)


ps> tylko nie piszcie, że dlatego bo z najkona.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
1. i 2. nie podobają się bo to kompletnie przypadkowe kadry oglądając które się ziewa, IMHO naturalnie. O 3. nic nie napiszę bo chciałeś opinię "dlaczego się nie podoba". :)

A oceniania fotografii liczbami nie lubię.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
3,4,3

trojki sa poprawne technicznie, ale niczego interesujacego nie przedstawiaja

srodkowe przyjemna pocztówa :-) (ino horyzontu moglby sie kto przyczepic ;-) )
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
ale przyznacie, że 1 i 2 mogłaby spokojnie znaleźć się w katalogu jakiegoś lokalnego hotelu czy w galerii strony turystycznej o tym regionie? ... choć pewnie jakby to było zdjęcie "katalogowe" na jednym z foteli siedziałaby ładna pani, w dużym słomkowym kapeluszu, w dużych czarnych okularach, popijając dużego drinka w dużym kielichu z małą parasolką .. no ii kompozycja mogłaby być w takim przypadku inna ... w każdym razie jakbym szukał miejsca na wakacja ii znalazł te zdjęcia w jakimś katalogu napewno ten region by mnie zainteresował .. oczywiście zakładając, że jestem kimś kto lubi morze .. aa że wolę góry ... no dobra, średnio mi się te zdjęcia podobają .. czyli takie trójeczki 8-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
sołtys napisał/a:
ale przyznacie, że 1 i 2 mogłaby spokojnie znaleźć się w katalogu jakiegoś lokalnego hotelu czy w galerii strony turystycznej o tym regionie?

Nie.... Nędza. Na plus kolory.
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
sołtys napisał/a:
ale przyznacie, że 1 i 2 mogłaby spokojnie znaleźć się w katalogu jakiegoś lokalnego hotelu czy w galerii strony turystycznej o tym regionie?


rozne katalogi widzialem ;-)

no moze jedynka, gdyby byl jeden stolik z krzeslami a z tylu plaza przez okno. a tutaj: jakies kawalki innych stolow krzesel na pierwszym planie, jakies kawalki drzew, koles w czapce - jednym slowem balagan i nie ma na czym oka zawiesic.

na dwojce jeszcze wiekszy balagan, nie wiem co mialo to zdjecie przedstawiac: troche ucietych krzakow po prawej, inne krzaki po lewej, ucieta palma, troche morza, etc


wybacz troche sie rozpedzilem, ale sam chciales ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan, zy, przeczytaliście mojego posta do końca? 8-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
sołtys, jasne, a co? :-P
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Nr 2 lepiej by wyglądał gdyby zrobić pionowo z ta ścieżką prowadzącą w stronę plaży.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan, a nie, nic .. tak pytam 8-)

[ Dodano: 2007-11-16, 21:09 ]
djack napisał/a:
Nr 2 lepiej by wyglądał gdyby zrobić pionowo z ta ścieżką prowadzącą w stronę plaży.

... w sumie jakby to zdjęcie przeciąć na pół to powstałyby dwa całkiem znośne zdjęcia :roll:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
sołtys napisał/a:
... w sumie jakby to zdjęcie przeciąć na pół to powstałyby dwa całkiem znośne zdjęcia :roll:

W poziomie? Czy po diagonali :?:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
matb, a wiesz, że w poziomie nie patrzyłem?? .... no jakby wywalić chodnik to teżby coś z tego było, bo wywalając górę i zostawiając chodnik już mniej imho. A diagonalnie to cięcie po palmie ... tak więc możnaby z tego zrobić 3 całkiem znośne, wakacyjne zdjęcia 8-) ... sun of jamaica 8-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
ech, jak mnie meczy analiza zdjecia na zasadzie "co by bylo gdybym ja to zrobil inaczej"...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, nie no, nie chodzi o to "co by bylo gdybym ja to zrobil inaczej" mając na myśli "napewno bym to zrobił lepiej" - chodzi bardziej o wskazanie powiedzmy innego punktu widzenia, poszerzenia horyzontów. Po to, tak mi się wydaje, ogląda się zdjęcia innych, słucha opinii o nich, ale również daje własne zdjęcia do oceny przez innych. Nie chcę tutaj bronić tego sposobu oceniania, bo rzeczywiście to może męczyć czy razić, ale ciężko też oceniając jakieś zdjęcie nie odnosić się do tego w jaki sposób widziałoby się pewne rzeczy a to też może być inspirujące i przynajmniej w takim kontekście pisałem swoje opinie .. chyba, że ocenianie sprowadzić do "dobre", "bardzo dobre", "nędza" itd. bez wchodzenia w szczegóły. Sam dobrze wiesz, że nie które zdjęcia wymagają korekty, skadrowania tak aby stały się ogólnie rzecz ujmując lepsze a są przypadki, że i z czegoś kiepskiego można wydobić coś przyzwoitego. Aby wyrobić sobie umiejętność oceny co jest lepsze a co gorsze imho warto przypatrywać się swoim zdjęciom i słuchać opini o nich, wyciągać wnioski. ... itd. itd. etc. itp. ... ech Alkosie ... szkoda, że Ty tak daleko, bo jednak rozmowa nawet na dobrym forum nie umywa się do rozmowy przy dobrym piwku :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
chyba, że ocenianie sprowadzić do "dobre", "bardzo dobre", "nędza" itd. bez wchodzenia w szczegóły.


Winogrand ocenial zdjecia innych jeszcze prościej: TAK / NIE

(wedlug wersji nieoficjalnej: DOBRE / DO DUPY)

sołtys napisał/a:
Sam dobrze wiesz, że nie które zdjęcia wymagają korekty, skadrowania tak aby stały się ogólnie rzecz ujmując lepsze.


Zeby zdjecia staly sie lepsze, musza sie stac lepsze odautorsko. A nie mozna autorowi tlumaczyc: przesun nastepnym razem aparat w lewo, bo nie bedzie zadnego nastepnego razu! Kazde zdjecie jest niepowtarzalna proba rejestracji zachwytu* nad zmyslowa** chwila (umyslnie pomijam fotografie konceptualna i pakszoty :-P ) i wszystko sprowadza sie do tego, jak dobrze uda sie przelac ten zachwyt na widzów - do stwierdzenia czego wystarczy zwykłe TAK lub NIE.

Niektorzy wola tez wersje nieoficjalne.



*- czy tez dowolnej innej emocji
**- w sensie ze odebrana zmyslami

[ Dodano: 2007-11-16, 22:43 ]
sołtys napisał/a:
ech Alkosie ... szkoda, że Ty tak daleko, bo jednak rozmowa nawet na dobrym forum nie umywa się do rozmowy przy dobrym piwku :roll:


No, nie umywa sie jak jasna cholera.
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
dzięki za opinie :mrgreen:
i za sprowadzenie na ziemię
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
No trochę się chłopaki rozgadali.... jak to na tym forum....

A dla mnie tylko 3... gdyby troszkę chociaż światła od tyłu jakoś zapodać, to by było superzasto...

konopia, a nie widzisz sam, że 1,2 to takie fotki dla cioci Lusi??
To ty powiedz nam, dlaczego je gdzieś wystawiałeś i oczekiwałeś pochwał????
I dlaczego ci się podobają?? (poza tym, że tam byłeś :lol: )
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
A nie mozna autorowi tlumaczyc: przesun nastepnym razem aparat w lewo, bo nie bedzie zadnego nastepnego razu!

aaa - Ty to miałeś na myśli?? :mrgreen: ... wiesz, bo ja nie pisałem w sensie, że można je było zrobić inaczej, przesunąć aparat następnym razem tak albo śmak, ale miałem na myśli, żeby to drugie tak po prostu najzwyczajniej w świecie ciachnąć w jakimś programie diagonalnie po palmie ewentualnie nad chodnikiem poziomo :mrgreen:

A tak btw osobiście rozgraniczam ocenianie jakogoś zdjęcia na własne potrzeby* (wtedy rzecz staje się rzeczywiście banalna i tak jak piszesz wystarczy tak albo nie .. czasami zdaża się, że nie mamy jednoznacznego zdania .. ale to chyba świadczy, że jakieś zdjęcie nie jest wystarczająco dobre oczywiście w naszej prywatnej skali) a ocenianie jakogoś zdjęcia na potrzeby autora** (no wtedy to jednak trzeba jakoś uzasadnić jeśli autor o to prosi a z tym jest już gorzej. Wtedy też ocenianie może przybrać formę pewnej nauki na przyszłość, spojrzenia na coś z innego, cudzego, odmiennego punktu widzenia co, jak wspomniałem, może być inspirujące dla autora i może sprawić, że jego zdjęcia w przyszłości staną się w jakiś sposób lesze, ale oczywistą oczywistością jest, że pozwolę sobię zacytować klasyka: "Zeby zdjecia staly sie lepsze, musza sie stac lepsze odautorsko" 8-) )

*w przypadku gdy oceniami cudze zdjęcie
**autorem w tym przypadku może być sami - oceniami swoje zdjęcia na swoje potrzeby lub cudze na jego ogólnie pisząc "potrzeby"

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
tedy też ocenianie może przybrać formę pewnej nauki na przyszłość, spojrzenia na coś z innego, cudzego, odmiennego punktu widzenia co, jak wspomniałem, może być inspirujące dla autora i może sprawić, że jego zdjęcia w przyszłości staną się w jakiś sposób lesze


sołtys napisał/a:
eśli autor o to prosi


A, to tez racja :-) Nie spojrzalem w jakim watku pisze ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Winogrand ocenial zdjecia innych jeszcze prościej: TAK / NIE

Ja wlasnie tak oceniam :-) Zawsze jak patrze na jakies zdjecie, to w myslach sobie mowie tak!... albo nie..
Bardzo podoba mi sie ten sposob, bo jest kompleksowy, taka holistyczna metoda - wszystkie elementy na raz, bez rozkladania na czynniki pierwsze. Do streetphoto pasuje idalnie. Do zdjec studyjnych troche gorzej, bo tu detale graja role.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach