nabial  Dołączył: 04 Lis 2011
AF280T - pytania i wątpliwości
zakupilem okazyjnie lampe af280t celem uzywania jej z korpusem k-r...decyzja byla podjeta na szybko, teraz pojawiaja sie watpliwosci:

1. wyczytalem, ze bezpieczny max to 6V na stopce, ta lampa ma nieco ponad 7 - czy to problem dla tego korpusu? przejmowac sie tym? z jednej strony zalecenia, z drugiej czytalem, ze ludzie z powodzeniem smigali nawet na ponad 20V

2. k-r ma minimalny czas dla wspolpracy z lampa 1/180 - czy da sie to jakos obejsc, ustawic, zmienic, aby moc pracowac na nizszych czasach? zapytacie pewnie, po co mi lampa, skoro chce takie czasy (1/250-500) - do fotek w ruchu bez rozmydlania tla, zalezy mi na zamrozeniu ruchu

3. czy stosujac taka lampe mozna jakos specjalnie wydatnie uzyskiwac efekt mrozenia ruchu? jest jakis ogolny przepis/wytyczne?

4. przechodzimy do sedna - jestem bardzo poczatkujacym pstrykaczem, przed chwila jeszcze nie wiedzialem czym jest ttl - w lampie mam takie oto mozliwosci ustawien:

czy moglbym prosic o opis co sie danym suwakiem robi? gdyby ktos byl na tyle uprzejmy, prosze o krotkie opisy zalecanych ustawien dla danych warunkow

5. czas ladowania lampy jest dla mnie zecydowanie za dlugi - czesto robie fotki seryjne, oczywiscie nie licze na ladowanie w 0,5s, ale czy mozna jakos ten czas skrocic poprzez np ograniczenie mocy blysku/wykorzystania?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ad1. Zmierz sobie napięcie. Jeśli wynosi tyle ile powinno (czyli ok. 7), to nic Ci nie grozi.

Ad2. Nie da rady. Max to 1/180.

Ad3. Google. Może koledzy dopiszą rady.

Ad4.
TTL AUTO - to tylko z aparatami z TTL. Z cyfrą nie działa.
Auto zielone i czerwone - To automatyka własna lampy. Ustawiasz sobie ISO pierwszych suwakiem, a na drugiej linijce masz zakres (zasięg) danego programu dla każdej z przysłon. Resztę sobie dobierzesz eksperymentalnie.
H - pełna moc
L - moc chyba 1/12 czy coś takiego. Użyteczne przy niskich przysłonach. Oszczędza baterie. Można użyć jako błysk wypełniający.
M - nie pamiętam.

Ad5. Używać zielonego lub L. I wyższego ISO.

EDIT:
Trochę było o tej lampie na forum. Wpisz: "*280t*" w wyszukiwarkę. Wyskoczy Ci kilka wątków na temat tej lampy w różnych kontekstach użytkowania.
 
nabial  Dołączył: 04 Lis 2011
dziekuje za odpowiedz

1. wyczytalem, ze ta lampa ma 7, u mnie wychodzi 2,5...ach ten internet
4. w takim razie logika sugeruje, ze M=medium, pewnie kolo 1/2 mocy :)

pytanie jeszcze odnosnie:
-funkcji FINDER A.CHECK on/off - co to?
-tym suwakiem jak ustawie na lampie przyslone 8, to iso pokazuje 100, zatem jesli bede robil na takim ustawieniu, ale w korpusie dam iso 800, to zasieg lampy wzrosnie 8x wzgledem 'zielonych' 3,5 i 'czewonych' 7m przy nieslusznym uproszczeniu, ze zasieg lampy wzrasta/spada liniowo 2x o kazda dzialke iso - dobrze kombinuje, czy tak pieknie to nie dziala?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
nabial napisał/a:
dziekuje za odpowiedz

1. wyczytalem, ze ta lampa ma 7, u mnie wychodzi 2,5...ach ten internet
4. w takim razie logika sugeruje, ze M=medium, pewnie kolo 1/2 mocy :)

pytanie jeszcze odnosnie:
-funkcji FINDER A.CHECK on/off - co to?
-tym suwakiem jak ustawie na lampie przyslone 8, to iso pokazuje 100, zatem jesli bede robil na takim ustawieniu, ale w korpusie dam iso 800, to zasieg lampy wzrosnie 8x wzgledem 'zielonych' 3,5 i 'czewonych' 7m przy nieslusznym uproszczeniu, ze zasieg lampy wzrasta/spada liniowo 2x o kazda dzialke iso - dobrze kombinuje, czy tak pieknie to nie dziala?


Liczba przewodnia (LP) podwaja się (rośnie zasięg) przy czterokrotnym wzroście ISO. Przy 2x wzroście ISO LP rośnie o mnoznik pierwiastka z 2 (ok.1,44x).
 
Remek  Dołączył: 16 Wrz 2011
Lampa ta dobrze współpracuje z korpusami cyfrowymi, nie tylko w trybie manualnym. Ustawiasz na lampie program zielony (automatyka wówczas bardziej przymyka przysłonę) lub czerwony (bardziej otwarta przysłona) - dla ISO 200 jest odpowiednio dobierana para f11 i f5,6 Natomiast w aparcie ustwiasz np. P lub Tv i automatyka lampy zadba o prawidłową ekspozycję - radzi sobie z tym naprawdę nieźle. W Av i M należy używać trybów lampy: H i L.

Tryb M lampy to nie od Medium tylko od Manual ;-) (błyska wówczas pełną mocą tak samo jak w trybie H) - różnic nie zauważyłem (myślę że w aparatach z TTL może mieć to jakieś znaczenie a w obecnych korpusach nie działa prawidłowo tak samo jak tryb TTL AUTO - podobnie może być też z tym Finder A.Check).
 
mariuszbernacki  Dołączył: 18 Lut 2014
też mam pytanie - mam lampy AF280T i chcę wyzwalać je wyzwalaczami yongnuo RF-603. Wybierać wersję pod Canon czy Nikon? Wiem, że na aparat potrzebny mi wyzwalacz typu Nikon.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
mariuszbernacki napisał/a:
chcę wyzwalać je wyzwalaczami yongnuo RF-603. Wybierać wersję pod Canon czy Nikon? Wiem, że na aparat potrzebny mi wyzwalacz typu Nikon.
może się nie znam, ale po mojemu to lampa i tak tylko skomunikuje się z wyzwalaczem tylko środkowym pinem ;-) więc brałbym najprostszy

co do RF-603 to wątek http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=39220 nie nastraja optymistycznie :-?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach