eltomek  Dołączył: 20 Maj 2010
Slik PRO 340DX czy TRIOPO ME-3228X8 z prostą głowicą kulową?
Hej,
Chcę kupić statyw do Pentax K10D + Sigma 17-70, całość waży ok 1.5kg.
Mam na całość max 300zł.
Zastanawiam się nad Slik PRO 340DX http://www.fotoplus.pl/st...-340DX+glowica, ale widzę, że udźwigu max ma 2kg, nie daje to wielkich zapasów, gdybym chciał podłączyć się z jakimś tele.
Znalazłem też takie niedrogie Triopo http://allegro.pl/statyw-...4456617194.html o udźwigu 12kg, sporo za dużo, ale dzięki temu może daje większą stabilność przy obciążeniu 2kg. Do tego kupiłbym na razie prostą głowicę kulową typu http://allegro.pl/wysokie...4451038064.html

Cenowo wyjdzie to samo, a po parametrach wydaje mi się, że zestaw Triopo będzie solidniejszy, jak uważacie?

A może polecicie jakieś sensowne alternatywy?

Pozdrawiam,
Tomek
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mam podobne nieco Triopo, tyle że węglowe i identyczną głowicę. Jeśli nie potrzebujesz szybkozłączki, to ta głowica jest całkiem dobrym, a na pewno tanim rozwiązaniem. Co do statywu to nie narzekam, choć pewne wady i niedoróbki ma. Czasem się śruby luzują, ponadto ja mam inne blokady nóg. Trzeba też uważać na osłonę haczyka w kolumnie centralnej - słaby plastik i pęka. Nie przeszkadza to w niczym, ale nieładnie wygląda. Natomiast wytrzymałość jest wystarczająca. Ja mocowałem na tym średnioformatowca i było OK, tyle że drgania trzeba było wytłumić dociążeniem (ale to prawie w każdym statywie dającym się nosić tak jest).
 

Robur  Dołączył: 12 Cze 2011
Tłukę Triopo od chyba dwóch lat. Najpierw zaczęły rozwalać się mocowania paska przy torbie, ale dałem z tym radę. Później- rozwaliły się te fjutki przy suwaku. Został jeden- na razie daję radę. A przy ostatnim wyjeździe wyrwałem statywowi nogę. Ot tak. Szarpnąłem mocniej (bo statyw w kilku miejscach dorobił się wgnieceń, i czasami trzeba silniej) i..... dobrze że miałem zapasowy statyw (wiem, jestem psychopatą- nikt normalny nie wozi ze sobą dwóch statywów. Ale wyszło na moje :mrgreen: - wreszcie się przydał ). Pojechałem do serwisu (dobrze że serwis jest w KRK, i to nawet niedaleko). Miły pan w 10 minut naprawił, w ramach dobroci serca (czyli za free). Natomiast twierdził, że plastikowe blokady wysuwania nóg to nie jest najszczęśliwszy pomysł. Z moich uwag- producent w cięciu kosztów poszedł trochę za daleko. Mógł dołożyć np. plastikowe podkładki pod śruby mocujące nogi, bo obecnie śruby lubią się luzować. No i wymienić te plastikowe ograniczniki. Podsumowując- statyw OK- wysoki, stabilny, solidny... prócz małych drobiazgów. Ale serwis- pierwsza klasa, i tu gratki dla miłych panów.
 

eltomek  Dołączył: 20 Maj 2010
Dada napisał/a:
Mam podobne nieco Triopo, tyle że węglowe i identyczną głowicę. Jeśli nie potrzebujesz szybkozłączki, to ta głowica jest całkiem dobrym, a na pewno tanim rozwiązaniem. Co do statywu to nie narzekam, choć pewne wady i niedoróbki ma. Czasem się śruby luzują, ponadto ja mam inne blokady nóg. Trzeba też uważać na osłonę haczyka w kolumnie centralnej - słaby plastik i pęka. Nie przeszkadza to w niczym, ale nieładnie wygląda. Natomiast wytrzymałość jest wystarczająca. Ja mocowałem na tym średnioformatowca i było OK, tyle że drgania trzeba było wytłumić dociążeniem (ale to prawie w każdym statywie dającym się nosić tak jest).


Czyli jakość wykonania tego Triopo nie powala na kolana z tego co piszesz. Co do szybkozłączki - wiadomo - przydałaby się, ale jestem w stanie pójść na kompromis, jeśli w tej samej cenie miałbym trwalszy i stabilniejszy statyw to mógłbym na razie zrezygnować z szybkozłączki. Pytanie czy faktycznie ten Triopo byłby rzeczywiście trwalszy i stabilniejszy od wspomnianego Slika?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
eltomek napisał/a:
jakość wykonania tego Triopo nie powala na kolana z tego co piszesz
Jak chcesz statyw o jakości powalającej to zacznij od Gitzo. :evilsmile: Tylko ceny mogą Ci nie pasować. Za te pieniądze, które Triopo kosztuje to jest chyba najlepszy wybór. Trochę lepsze jest Sirui, ale już droższe. Nie sądzę, aby Slik był lepiej wykonany - musiałby być znacznie droższy. A i tak wszystkie pochodzą z tego samego chińskiego garażu. :-P
 

eltomek  Dołączył: 20 Maj 2010
Dada napisał/a:
eltomek napisał/a:
jakość wykonania tego Triopo nie powala na kolana z tego co piszesz
Jak chcesz statyw o jakości powalającej to zacznij od Gitzo. :evilsmile:

Nie no, bez przesady :) To zrozumiałe, że za 300zł nie kupi się statywu na poziomie Gitzo, ale miałem wrażenie (ale wyrobione tylko z tego co poczytałem w necie), że Triopo próbując podrobić Manfrotto trochę bardziej się przykłada do tego podrabiania.

Co do Slika natomiast to czy faktycznie te 2kg to maksymalne obciążenie, czy raczej dające jakiś sensowny zapas? Obecnie byle lustrzanka z niewielkim tele wazy pod te 2kg, a marketing dzisiejszych czasów przyzwyczaił mnie, że wartości, które podają producenci to często wartości graniczne.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie wiem, nigdy nie miałem Slika. Mogę wypowiadać się na temat Benro, Triopo, Sherpy. Takie miałem, lub mam.
 

eltomek  Dołączył: 20 Maj 2010
Dada napisał/a:
Nie wiem, nigdy nie miałem Slika. Mogę wypowiadać się na temat Benro, Triopo, Sherpy. Takie miałem, lub mam.

Do gry doszedł Benro A-350EX z głowicą HD-18 lub KB-0A.

[ Dodano: 2014-07-29, 13:48 ]
Wybór padł ostatecznie na Benro A-350 EX+KB-0A (315 zł z przesyłką, więc budżet przekroczony, jednak nieznacznie). Była wersja z głowicą HD-18 (http://digital24.pl/benro-benro-zestaw-a-350-ex+hd-18-o_l_3894.html), jednak opcja głowicy kulowej bardziej mnie przekonała (może niesłusznie).

Bardzo dziękuję Wam za opinie!

Pozdrawiam,
Tomek
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
eltomek, mam z tej serii A-550Ex od trzech lat i złego słowa nie mogę o nim powiedzieć. Jest tani, wykonanie bez zarzutu, szybko się go rozstawia, jest lekki i krótki po złożeniu, co dla mnie było bardzo istotne, bo przeważnie nosze go przytroczonego do plecaka w górach i na rowerze. Tyle, że przez tą lekkość warto dociążyć go tym plecakiem - na szczęście pod kolumną centralną jest hak.

Co do głowicy to mając w pamięci dość ciężki zestaw z Sigmą 120-400 i jej taką sobie stabilizacje optyczną, chciałem mieć jak "najszybszą" głowicę do teleobiektywu i padło na kulową Benro BH-1M z jednym pokrętłem. Tyle, że z 60-250 nie specjalnie sięgam po statyw, a jeśli już to monopod na spacer. Natomiast przy landszaftach i budynkach wbrew pozorom szybciej i łatwiej było mi ustawić precyzyjnie kadr z głowicą 3D w Velbon Sherpa. Także teraz chętnie zamieniłbym ją na HD-1 z uwagi na tą samą szybko złączkę, a kulową przełożył na monopod.

Ale może KB-0A mimo mniejszej kuli, ale z rozdzielonymi pokrętłami będzie lepszym kompromisem między precyzją, a szybkością.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach