Wojtek_G  Dołączył: 11 Paź 2007
[obiektyw] czemu nie ostrzy
Witam dostałem obiektyw pentaxa k100 d (tokina 80-200) i niestety nie wiem czy jest to wina aparatu czy może obiektywu poniewaz nie chce on ostrzyć na nieskońcvzoność na ogniskowej od 150-200 dodam że na soczewkach jest pleśń czy to może mieć wpływ pleśń ta jest normalnie nie przeszkadazjąca jak patrze przez obiektyw pozdrawiam
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
FF - front focus - dlatego pewnie nieostrzy na nieskończoność.
punkt ostrości widzi za możliwością obiektywu - popstrykaj kontrolnie na manualnie ustawianej ostrości wedłóg skali na obiektyie.

BTW. co do pleśni - popstrykaj coś w ostrym świetle, tam może wyjść.
 
Wojtek_G  Dołączył: 11 Paź 2007
JAK SOBIE PORADZIC Z FF
A TAK OSTRZY NORMALNIE Na krótsze odległoście ostrzy tylko na nieskończoność nie
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie ostrzy w nieskoczoność, to znaczy, że jakby "brakuje mu obrotu"?

Sprawdź z innym aparatem (nawet tylko na matówce, analogowym lub cyfrowym). Jeżeli nie będzie ostrzył z innym aparatem to się rozjustował (może był rozbierany i źle złożony). Miałem podobny przypadek, warsztat optyczny naprawił.

Wojtek_G napisał/a:
JAK SOBIE PORADZIC Z FF

Informacji o FF/BF było tak dużo na Forum, ze odsyłam Cię do szukajki:
http://manufactura.home.p...73eb7acdae66986

PS. CapsLock się zaciął? :-?
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
to ja mam pytanko.. Mam 4 manuale i zauwazylem <tak mi sie zdaje> ze jak przejade na skrajna pozycje <nieskonczonosc> to jest ciutke nieostro i jak cofne sie minimalnie, to wtedy jest ostro.. czy to BF FF? skorygowac w Body?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dagio napisał/a:
to jest ciutke nieostro i jak cofne sie minimalnie, to wtedy jest ostro.. czy to BF FF? skorygowac w Body?


W MeSuper czy k100d? W obu mozna to wyregulowac, w me super latwiej, bo wystarczy ruszyć lustro (taka szeroka srubka w komorze), w k100d musisz podniesc/opuscic sama matowke.
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
:?: Ale dlaczego ma cokolwiek ruszać w body :?:
Wiele obiektywów manualnych tak właśnie ma, że daje się ostrzyć poza niekończoność.
Powód byłby dopiero, gdyby obserwacja przez wizjer dawała ostry obraz a fotka była nieostra.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
^mmm^ napisał/a:
Wiele obiektywów manualnych tak właśnie ma, że daje się ostrzyć poza niekończoność.
Powód byłby dopiero, gdyby obserwacja przez wizjer dawała ostry obraz a fotka była nieostra.


Dokładnie.

Jak się ostrzy manualnie, to takie zachowanie obiektywu jest jego zaletą.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
^mmm^ napisał/a:
Wiele obiektywów manualnych tak właśnie ma


:?:

Mialem tylko jeden taki, do tego zepsuty.

A ogolnie to mialem moze ze 30.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
Mialem tylko jeden taki, do tego zepsuty.

A ogolnie to mialem moze ze 30.
Az policzylem sobie ile ja mialem - liczylem tylko manualne obiektywy SLR - wyszlo mi 36. Ten defekt mialem tylko w rozklekotanych zoomach - Takumarze A 28-80 i jakims podlym kundlu 35-70. Ale one byly na maksa rozklekotane, zmieniajac ogniskowa mialo sie wrazenie, ze cos zaraz zostanie w dloni.

dz.
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
Ale nie wyjaśniliście dlaczego trzeba grzebać w body jeżeli ostrzy poza nieskończoność :-P

A 30 czy nawet 36 z setek rodzajów wyprodukowanych obiektywów manualnych to trochę mała próbka :->
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
^mmm^ napisał/a:
Ale nie wyjaśniliście dlaczego trzeba grzebać w body jeżeli ostrzy poza nieskończoność


Najprawdopodobnie ma nieprawidowo ustawiona matowke albo lustro.

^mmm^ napisał/a:
A 30 czy nawet 36 z setek rodzajów wyprodukowanych obiektywów manualnych to trochę mała próbka


...myslisz?
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
alkos napisał/a:
Najprawdopodobnie ma nieprawidowo ustawiona matowke albo lustro.


Nawet jeżeli naostrzy patrząc przez wizjer i zdjęcie wyjdzie ostre tam gdzie widział ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
^mmm^ napisał/a:
Nawet jeżeli naostrzy patrząc przez wizjer i zdjęcie wyjdzie ostre tam gdzie widział ?


Zrob test - naostrz na nieskonczonosc "fizyczna" na obiektywie i taka, jaka "widzisz" i zrob zdjecia na otwartej przyslonie. Porownaj w _powaznym_ powiekszeniu, np. skanie 2700dpi z dedykowanego skanera.
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
Teraz ściemniasz.
Korekta położenia lustra lub matówki jest niezbędna jeżeli istnieje różnica ostorości między obrazem na matówce i na matrycy. I nie ma żadnego wpływu na to, czy obiektyw ostrzy poza nieskończoność czy nie. A swoją drogą oznaczenie nieskończoności na obiektywie należy traktować mocno umownie.
 
icelander  Dołączył: 03 Cze 2007
a na filmiku dochodzi jeszcze kwestia poprawnosci ulozenia filmu w aparacie
 
Wojtek_G  Dołączył: 11 Paź 2007
ok ale jak się pozbyć ff z k100d super ??
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Wojtek_G napisał/a:
jak się pozbyć ff z k100d super

Wysłać korpus do serwisu w celu dokonania regulacji lub wymienić na nowy.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Re: czemu nie ostrzy
wojtek, pokaż zdjęcia z pełnym exifem. Może nie masz żadnego ff?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Teraz ściemniasz.
Korekta położenia lustra lub matówki jest niezbędna jeżeli istnieje różnica ostorości między obrazem na matówce i na matrycy. I nie ma żadnego wpływu na to, czy obiektyw ostrzy poza nieskończoność czy nie. A swoją drogą oznaczenie nieskończoności na obiektywie należy traktować mocno umownie.


Sam kuźwa ściemniasz. Jesli masz matowke nie tam gdzie trzeba, bedziesz widzial ze obiektyw wyjezdza ci poza nieskonczonosc albo nie dojezdza do nieskonczonosci, mimo ze de facto bedzie w porzadku. Koniec kropka.

I prosze powstrzymaj sie na przyszłość od takich nagłówków.

[ Dodano: 2007-11-27, 19:43 ]
^mmm^ napisał/a:
A swoją drogą oznaczenie nieskończoności na obiektywie należy traktować mocno umownie.


Taaaaak?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach