StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Studniówka - co i jak?
Zostałem poproszony o fotografowanie na studniówce. Dysponuję Pentaxem K100D z kitem i 50tką AF 1.4 (manualnych nie wymieniam bo w tej sytuacji chyba nie ma sensu ich ze sobą brać). Dodatkowo posiadam lampę zewnętrzną Sunpak 383 oraz Vivitar 285 (fotocela) z parasolką, którą mógłby trzymać mój asystent.
Warunki oświetleniowe - stara wielka szkoła, aula z bardzo wysokim sufitem.

1. Czy warto brać ze sobą drugą lampę z parasolką czy może wystarczy coś na wzór Lumiquesta?
2. Czym lepiej focić w przypadku użycia lampy z parasolką - kitem (możliwość kadrowania bez poruszania się) czy 50tką?
3. Co fotografować? Czy jest jakaś lista "standardów" typu Polonez etc?

Wiem, że np na cyberfoto wielokrotnie poruszano ten temat ale niestety większość pytających to kompaktowcy z wbudowaną lampą. Praktycznie nic się nie dowiedziałem.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Od mojej studniowki uplynelo troche lat i podejrzewam, ze niejedno sie zmienilo, ale genralnie to z punktow obowiazkowych, to na pewno:

Polonez - w planie ogolnym i szczegolowym - pamietaj, ze w zasadzie kazda para powinna miec swoje zdjecie.

Pozowane:
Grupowe zdjecia klas - bardzo wazne
Zdjecia par

Do zdjec pozowanych mozna nawet ustawic zaimprowizowane studio.

Uchwycone:
Przy stolach
Parkiet

Nie wiem na jakich zasadach chcesz to robic, czy bez zobowiazan, czy jako oficjalny fotograf, ale w pojedynke mozesz nie dac rady.

dz.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Bez zobowiązań więc sprawę mam ułatwioną. Można powiedzieć, że będę osobistym fotografem jednej osoby.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To znacznie ułatwia bo robisz to co napisał dzerry ale przejmując się tylko tą jedno osobą plus jej najbliższym otoczeniem.
 

StarskiPL  Dołączył: 23 Wrz 2007
Ok, a co ze sprzętem. Dam radę 50tką? Czy bieganie w dwie osoby z parasolem nie będzie "małym" faux pas?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
StarskiPL napisał/a:
Czy warto brać ze sobą drugą lampę z parasolką czy może wystarczy coś na wzór Lumiquesta?

Ja wybrałbym dyfuzor: można czasem "wejśc w akcję" pomiędzy szeregi tanczących poloneza(oczywiście z zachowaniem taktu)i zrobic ciekawsze foty,niż stojac z boku.Druga sprawa:zwróc uwage na stałki.Możesz dobrac taka przysłone,że od 1,5m do 3 m bedziesz miał ostre foty.Żaden AF nie dorówna ci w szybkości ostrzenia.Kilkanaście lat temu fociłem studniówke w podobny sposób,majac zapiete 35 mm.Na 20 klatek 1 trafiała sie nieudana,bo lampa nie wyrobiła z ładowaniem(jeszcze nie było accu LiNH).
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Najlepiej jakbyś miał podpiętą stałke 28-35mm.. 50-tką możesz się czasem nie wyrobić z kadrem.
Ja będę robił zdjęcia fujikiem 5600, jak zdjęcia wyjdą tak wyjdą :) nie ma co sie przejmować
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
PrzemoWu napisał/a:

Ja będę robił zdjęcia fujikiem 5600, jak zdjęcia wyjdą tak wyjdą :) nie ma co sie przejmować


wyrazy współczucia ;) ja robiłem 5500 podczas gdy wynajęty zawodowiec robił 20d... Nie muszę chyba mówić jaka była przepaść chociażby w dynamice zdjęć - zanim 5500 złapał ostrość, to już było po sprawie ;)
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Grendel napisał/a:
PrzemoWu napisał/a:

Ja będę robił zdjęcia fujikiem 5600, jak zdjęcia wyjdą tak wyjdą :) nie ma co sie przejmować


wyrazy współczucia ;) ja robiłem 5500 podczas gdy wynajęty zawodowiec robił 20d... Nie muszę chyba mówić jaka była przepaść chociażby w dynamice zdjęć - zanim 5500 złapał ostrość, to już było po sprawie ;)


niestety nie stać mnie na zwykłą lustrzanke cyfrową , a szum cyfraka po prostu dyskwalifikuje go już na starcie(iso 800 to już rzeźnia)... Chyba że będę używać lustrzanki analogowej na film, ale znowu tylko dostępne iso 400... tak więc w tą strone nie dobrze i w drugą strone nie dobrze....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PrzemoWu napisał/a:
Chyba że będę używać lustrzanki analogowej na film, ale znowu tylko dostępne iso 400...

:?: :?: :?:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
PrzemoWu napisał/a:
, a szum cyfraka po prostu dyskwalifikuje go już na starcie(iso 800 to już rzeźnia)...


bzdura!
robiłem kilka lat temu swoją studniówkę A80 Canonem, i wystarczy ładnie zbalansować na manualu siłę lampy ze światłem zastanym i jest ok. ja wyznaje taką zasadę - jeśli nie możesz się wybronić techniczną perfekcją, musisz to zrobić kadrem. i jest git:)
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
guerilla napisał/a:
jeśli nie możesz się wybronić techniczną perfekcją, musisz to zrobić kadrem
a ja myślę dokładnie odwrotnie :-)
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
PrzemoWu napisał/a:
Chyba że będę używać lustrzanki analogowej na film, ale znowu tylko dostępne iso 400...


Jeżeli tak, to może zainteresuje Cię ta oferta:
http://www.magma.pl/esklep/index.php?cPath=61_63
ja tam widzę jeszcze filmy Fuji 800 i 1600 :)
Pozdrawiam.
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
screwdriver napisał/a:
guerilla napisał/a:
jeśli nie możesz się wybronić techniczną perfekcją, musisz to zrobić kadrem
a ja myślę dokładnie odwrotnie :-)


Jeśli chodzi o jakość w cyfrakach to jedynie lustrzanki mają akceptowalną jakość... dość się naoglądałem zdjęć gdzie detale zostały zjedzone albo zdjęcia były mdłe jakby ktoś je zdesaturował. I teraz zazdroszcze każdemu posiadaczowi k100 nie mówiąc już o k10. A wszelkie wojny systemowe typu pentax czy canon czy nikon można sobie wsadzić w kieszeń.

Co do analogów: nie stać mnie na kupno filmu za 20zł żeby potem jakiś 'wykwalifikowany' laboludek oddał mi film z zaciekami i rysami... Wole kupić film cz-b i nauczyć się go wywoływać a potem zgłębić tajniki forsowania. Choć czasu coraz mniej i pieniędzy ale może się wyrobię :)
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Pan życzy film czarno-biały o wysokiej czułości? Szef kuchni proponuje:
http://fotonegatyw.com.pl...n,166177,0.html
http://fotonegatyw.com.pl...n,165925,0.html

;-)

A co do cen... no, cóż... też się skłaniam ku założeniu ciemni w domu - na razie nie mam żadnego cyfraka, a zdjęcia robię nieśmiertelnym Zenitem TTL kit, że tak powiem :)
Ale od stycznia idę do roboty i zarabiam na K10D :) i może ME super gdzieś po drodze ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Thrackan: ME Super. K10 niekoniecznie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach