plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Raven napisał/a:
Czyli ten tryb tez bedzie dzialal z kasetka?

Będzie działał ale tylko ze stopką SCA 3702 M2

[ Dodano: 2007-12-21, 12:12 ]
dan napisał/a:
plwk - nalezy Ci sie tytul najbardziej cierpliwego z cierpliwych

Jakoś trzeba dotrwać do 15-tej ;-)
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Przy robieniu zdjęć na wprost automatyka lampy radzi sobie bez problemów. W momencie gdy odbijamy światło lub używamy rozpraszaczy wszystko zaczyna się komplikować.

A to ciekawe.
Moje doświadczenia z automatyką lampy wykazują, że właśnie przy odbiciu światła powtarzalność jest najlepsza. Natomiast przy błysku na wprost, zwłaszcza gdy fotografowane osoby są daleko od tła, automatyka zaczyna wariować.
A PTTL nie używam i używać nie zamierzam, a to ze względu na kretyński czas pomiędzy przedbłyskiem a błyskiem właściwym, dzięki któremu połowa mojej rodziny / znajomych ma półprzymknięte oczy, przez co wyglądają jak "po spożyciu".
Pozdr.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
plwk, wielkie dzieki za cierpliwosc! Moja wielka ilosc szybkich pytan wynikala z tego, ze mialem okazje kupic tego metza za... 200pln z gwarancja! Byl na wystawie, troche obudowa porysowana, ale za taka cena? Teraz juz tylko czas na testy. Mam nadzieje, ze odwdziecze sie dobrymi zdjeciami :D

W MM we Wroclawiu (Galeria Dominikanska) sa jeszcze trzy Metze (w tym 36 do Nikona z 299pln, oraz dwa powyzej 1000, ale niestety nie zwrocilem uwagi jakie modele). Sa to ostatnie sztuki dlatego puszczaja tak nisko.

Kto ma stopke SCA 3702 M2 do sprzedania?

[ Dodano: 2007-12-21, 17:54 ]
Lampa dziala, ale w trybach A i M kasetka jej nie widzi. Czyli trzeba poczekac na stopke.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LukD, miałem doświadczenia tylko z jedną lampą z automatyką własną (pożyczoną na kilka dni od kolegi) i ta zachowywała się zgodnie z moim opisem. Być może w zależności od modelu i konstrukcji np. głębokości osadzenia czujnika występują różnice w zachowaniu.
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
300 + 270 za stopkę = 570 zł. Sigma ST jest za 600 zł, Tumax 386AFZ za 450 zł.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
wkt, hmm to do mnie?

Dalej nie kumam sprawy z TTL, plwk napisał ze po zakupie stopki wszystko bedzie grac. Ale na stronie Metza przy modelach serii MZ, k100d i stopka 3702 pisze "Only auto flash mode or manual mode are possible!"
Tutaj to macie:
http://www.metz.de/downlo...rarchiv&lang=en
:-(
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Raven, ale chyba kupiłeś nowszą z serii 44 MZ, bo ten link jest do starszych (znacznie) modeli
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Tez mi sie tak wydaje, ale z tego co sie dokopalem, to moj model ma dwie wersje. Ja mam starsza. A bez stopki 3702 nie gada z aparatem (kasetka nie widzi lampy).

Na razie wychodzi na to, ze wybor lampy jest trudniejszy niz apararu :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Dzieki plwk, pewnie kolejny raz wzdychasz nade mna :) Tyle, ze ja juz znam to co zapodales, strona Metza to od kilku dni moja strona startowa.
Na google tez sporo szperam i wlasnie tam znalazlem kogos kto stwierdzil, ze z ttl we wczesniejszej wersji 44 mz-2 moze byc problem.

Pozostaje czekac na stopke.
 

janpop  Dołączył: 22 Gru 2007
Witam wszystkich.
Czytam, czytam i nie mogę się zdecydować czy to ma być Pentax. Praktycznie jestem za , tylko z uwagi na to że dużo zdjęć będę robił z lampą troszkę mnie zniechęca p-ttl.

Sorry za cytat gdzieś z środka wątku.

plwk napisał/a:
Przy robieniu zdjęć na wprost automatyka lampy radzi sobie bez problemów. W momencie gdy odbijamy światło lub używamy rozpraszaczy wszystko zaczyna się komplikować. Dla p-ttl-u nie jest ważne co robimy ze światłem zanim ono wpadnie przez obiektyw, p-ttl mierzy tą ilość światła która wpadła przez obiektyw i zmierza do matrycy niezależnie co się z nim działo wcześniej i jaki jest udział światła zastanego a jaki emitowanego przez lampę.


plwk z twoich zdjęć tych kosmetyków w łazience wynika zupełnie coś innego, jakby p-ttl w ogóle nie mierzył światła na matrycy (bo gdy by mierzył to wzmocnił by błysk), on po prostu dał błysk tak jakby lampa była ustawiona na wprost. To bardziej wygląda jak by p-ttl mierzył odległość od obiektu, uwzględniał przesłonę oraz ogniskową i dobierał siłę błysku do lampy ustawionej na wprost.
plwk czy mógł byś wykonać takie doświadczenie (kompozycja typu kosmetyki w łazience). Lampa do góry, zablokowanie ekspozycji (lampa powinna wykonać błysk pomiarowy) następnie lampę odwrócić bezpośrednio na obiekt i wykonać zdjęcie (bez błysku pomiarowego) jestem ciekawy czy na logikę przepali zdjęcie, czy wykona je prawidłowo.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
janpop napisał/a:
plwk czy mógł byś wykonać takie doświadczenie (kompozycja typu kosmetyki w łazience). Lampa do góry, zablokowanie ekspozycji (lampa powinna wykonać błysk pomiarowy) następnie lampę odwrócić bezpośrednio na obiekt i wykonać zdjęcie (bez błysku pomiarowego)

To jest niewykonalne. Bez błysku pomiarowego można zrobić zdjęcie wyłącznie przy lampie pracującej w manualu. Oprócz tego gdy lampa jest na wprost to zczytuje z obiektywu ogniskową i odpowiednio przestawia palnik. Przy podniesieniu palnika lampa przestawia się na ogniskową 50 co automatycznie zmienia warunki pracy.
Należy pamiętać o tym, że pttl ma taką konstrukcję, że priorytetem jest nieprzepalenie.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
plwk napisał/a:
Przy podniesieniu palnika lampa przestawia się na ogniskową 50

W AF 540 lampa zmienia ogniskową nie zależnie od położenia palnika.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tumax działa inaczej, w każdej innej pozycji niż na wprost przestawia na 50
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
plwk napisał/a:
Należy pamiętać o tym, że pttl ma taką konstrukcję, że priorytetem jest nieprzepalenie.


Święte słowa :!:
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
Zdano napisał/a:
W AF 540 lampa zmienia ogniskową nie zależnie od położenia palnika.


W Metzu też i to zarówno w PTTL jak i Auto. Dodatkowo w każdym trybie można sobie dowolnie ustawić zoom lampy, dwoma przyciskami.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W Tumaxie w manualu też można przestawić na dowolną ogniskową a w pttl-u tak jak napisałem wyżej.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
W Metzu odchylanie głowicy nie zmienia zooma ogniskowej. Dodatkowo sprawdziłem sobie jak działa tryb Auto i PTTLHSS. Zdjęcie tego samego w trzech ustawieniach głowicy (na wprost, odchylenie o 45 stopni w górę i odchylenie o 135 stopni czyli po odbiciu od ściany za plecami). Wynik? Wszystkie zdjęcia tak samo naświetlone. Jedynie trzeba pamiętać o ustawieniu HSS, bo inaczej wychodzi kaszana jak się ma inny czas niż 1/180.

Mowa o 58AF-1
 

wkt  Dołączył: 03 Lip 2007
tzn. w Metzu 58 gdy zmienia się ogniskowa obiektywu to lampa zmienia swoją ogniskową niezależnie czy palnik skierowany jest na wprost czy pod kątem. W Tumaxie gdy palnik ustawi się pod kątem to lampa przestawia się na 50. ( w PTTL)
 

janpop  Dołączył: 22 Gru 2007
Cytat

To jest niewykonalne. Bez błysku pomiarowego można zrobić zdjęcie wyłącznie przy lampie pracującej w manualu. Oprócz tego gdy lampa jest na wprost to zczytuje z obiektywu ogniskową i odpowiednio przestawia palnik. Przy podniesieniu palnika lampa przestawia się na ogniskową 50 co automatycznie zmienia warunki pracy.
Należy pamiętać o tym, że pttl ma taką konstrukcję, że priorytetem jest nieprzepalenie.


Blokada ekspozycji- miał to mój analogowy Canon 500N. Polega to na tym: wciskamy spust migawki do połowy (aparat ustawia ostrość, światło itp..) następnie przyciskamy przycisk do blokady ekspozycji (w pttl powinien wyzwolić się błysk pomiarowy) puszczamy spust migawki (następne wciśnięcie spustu migawki ustawia tylko ostrość- przesłonę, czas i błysk pomiarowy ma zapamiętane) ale może Pentax tego nie ma.

To że lampa się ustawia na 50 przy ustawieniu w górę to wydaję mi się że nie powinno mieć żadnego znaczenia w zdjęciu kosmetyków, lampa dała za mało światła, przy 50 ona na pewno jest wstanie dobrze doświetlić te kosmetyki.
Co do konstrukcji pttl że priorytetem jest nieprzepalenie, to bardzo dobrze, tylko w tym przypadku to jest niedoświetlenie o jakieś 2 EV, do przepalenia to daleka droga (mam nadzieje że to nie wina pttl, tylko słaba współpraca Tumaxa z systemem).
Dla tych co niewiedzą o jakie fotki chodzi:
http://manufactura.home.p...be30ce64#102062

Gwiazdor napisał/a:
Zdjęcie tego samego w trzech ustawieniach głowicy (na wprost, odchylenie o 45 stopni w górę i odchylenie o 135 stopni czyli po odbiciu od ściany za plecami). Wynik? Wszystkie zdjęcia tak samo naświetlone. Jedynie trzeba pamiętać o ustawieniu HSS, bo inaczej wychodzi kaszana jak się ma inny czas niż 1/180.

Mowa o 58AF-1

Gwiazdor byś mógł wrzucić takie fotki.

Czy mógł by jeszcze ktoś wrzucić zdjęcia z lampy oryginalnej Pentaxa z lampą na wprost i lampą w sufit.
pozdrawiam
janpop

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach