::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Jesli chodzi o TUMAX'a to zdecydowanie odradzam ta lampe.

Mialem ja i zdecydowanie sie na niej zawiodlem.

Lampa z palnikiem ustawionym na wprost naswietla prawie poprawnie(lekkie niedoswietlenie).
Problem zaczyna sie w przypadku pracy z palnikiem ustwaionym pod innym katem np 45 stopni - za duze niedoswietlenie, o ktorym pisalem w innym watku na tym forum.

Sam fakt niedoswietlenia to juz jest raczej przypadlosc dzialania PTTL. Najgorszy jest jednak brak mozliwosci zwiekszenia sily blysku z poziomu aparatu do tego stopnia aby poprawnie doswietlic scene. Zwiekszanie sily blysku z poziomu aparatu jest niewystarczajace a sily blysku nie da sie zwiekszyc z poziomu lampy. Skutkiem tego jest zdecydowanie za duze niedoswietlenie zdjec.

Mozna sobie z tym poradzic pracujac w recznym trybie (lampy) ustalania sily blysku , ale jest to dosc klopotliwe, wymaga troche wprawy i czasu w trakcie robienia zdjec a nie zawsze mozna sobie na to pozwolic.

Po wykonaniu sporej ilosc zdjec powoli oswajalem sie z lampa i zaczynalem osiagac zadowalajace efekty sklonny bylem zostac przy tej lampie.

Niestety lampa w pewnym momencie przestala po raz kolejny dzialac.

Pierwszy raz popsula sie zaraz po kupnie po wykonaniu ok 100 zdjec. Odeslalem do sklepu w ktorym kupilem i dzieki uprzejmosci Foto-tip dostalem druga nowa lampa.

Druga lampa zepsula sie ponownie tym razem po ok 3 miesiacach uzytkowania. I tym razem sklep Foto-tip wykazal sie profesjonalizmem. Sklep na moje zyczenie zalatwil sprawe szybko a ja dostalem na konto pieniazki za nieszczesnego TUMAX'a.

Na tym moje przygody z TUMAX'em sie skonczyly.

Coz moge powiedziec tylko jedno.

Zdecydowanie odradzam TUMAX'a i juz na pewno nigdy wiecej produktow firmy TUMAX nie kupie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
janpop napisał/a:
Gwiazdor byś mógł wrzucić takie fotki.
No to macie.

Kilka uwag:
- pomiar światła matrycowy
- światło zastane to jedna słaba lampka na suficie - akurat żeby AF nie gubił się (i wspomaganie się nie włączało) ;-)
- tryb Av
- balans bieli manual
- "2 palniki" oznacza, że drugi mały palnik Metz-a był włączony (na 1/4 mocy), brak tego onacza jego wyłączenie
- nie śmiać mi się z modelki :-P

Jakieś tam różnice są, ale wszystko w granicach błędu.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Coś chyba nie tak z tymi stopniami ;-) 135' zanczy waliłeś gł. palnikiem za siebie...

Widać, że metz... na PTTL-u też niedoświetla w granicach 1/2-1EV, nie tak jak ktoś się wypowiadał tu, że jest OK. zwłaszcza, że w zamieszczonych kadrach nie ma białego, na co jest PTTL uczulony ;-)
 

janpop  Dołączył: 22 Gru 2007
Dzięki Gwiazdor - teraz już wiem że pttl jest do zakceptowania pod warunkiem posiadania odpowiedniej lampy.
Trzeba po prostu kupić coś co faktycznie współpracuje z systemem. Ja jak się zdecyduje na Pentaxa to chyba pomyślę o lampie firmowej.
pozdrawiam
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Gwiazdor napisał/a:
odchylenie o 135 stopni czyli po odbiciu od ściany za plecami)

siwyyy77 napisał/a:
Coś chyba nie tak z tymi stopniami 135' zanczy waliłeś gł. palnikiem za siebie...

Yhy. :-D

Najwazniejsze, że wynik jest stały, czyli nie trzeba przeliczać nic jeśli się głowicę obraca, wystarczy raz siępobawić i już wiadomo czy jakąś korekte warto robić.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
No faktycznie ten Metz wyglada bardzo ciekawie.
Teraz kiedy kasa za poprzednia lampa (znienawidzonego TIMAX'a) wrocila na konto mozliwe ze zakupie wlasnie tego Metza.
Gwiazdor - czy ten Metz ma mozliwosc zwiekszenia sily blysku z poziomu lampy? Tak ma jedna z SIGM z tego co pamietam to chyba wersja SUPER.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
janpop napisał/a:
teraz już wiem że pttl jest do zakceptowania pod warunkiem posiadania odpowiedniej lampy

Może problem jest w tym, że zapominamy jak dużo z mocy błysku tracimy przy rozpraszaniu i odbijaniu. Co z tego, że kalkulator na lampie pokazuje 14m jeśli na odbiciu tracimy np. 85% światła wyemitowanego przez lampę.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
::ART:: napisał/a:
Tak ma jedna z SIGM z tego co pamietam to chyba wersja SUPER.
Tak jest od +1 do -3 skok co 0,5. Metz (AF 58) ma zdaje się od +3 do -3
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
piotr_luk napisał/a:
Metz (AF 58) ma zdaje się od +3 do -3
Zgadza się. Skok co 1/3 EV.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
Gwiazdor napisał/a:
Skok co 1/3 EV.


Znaczy się więcej trzeba przyciskać :-P
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
W takiej sytuacji Metz podoba mi się coraz bardziej.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
siwyyy77 napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
Skok co 1/3 EV.


Znaczy się więcej trzeba przyciskać


Niekoniecznie:
w mz32 jest osobny suwaczek do skoku -3 2 -1 0 +1 +2 +3 EV i osobny -1/3 0 +1/3 EV. Ciut wymaga przyzwyczajenia, ale dwoma ruchami do każdej wartości dojdziesz.
A niedoświetlanie przy obracaniu palnika wynika IMHO z braku mocy palnika i rozproszenia światła, poeksperymentowałem trochę i wyszło mi, że nieraz dobrze jest pogłówkować i "przezumować" taką lampę na długą ogniskową (skupianie wiązki) - wtedy te straty światła są mniejsze, więcej światła dociera do celu/za cel/tam gdzie trzeba (właściwe podkreślić) ;-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kiwak napisał/a:
w mz32 jest ...
Ale to było o lampie a nie korpusie.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Oczywiście, że o lampie, a o czym innym?? :shock:
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
czas na dokonanie wyboru juz jest na wyczerpaniu (doslownie jade na rezerwie), po przeczytaniu slow wielu medrcow pojawil mi sie nowy dylemat:
SIGMA 530 DG SUPER czy METZ 58 AF-1 ?
co do tej sigmy wydaje sie byc interesujaca ale nie mam pewnosci czy posiada wlasna automatyke (gdzies na niemieckich stronach znalazlem jedna tabele, z ktorej wynika, ze SIGMA ma owa automatyke- nigdy jednak nie uczylem sie niemieckiego wiec nie wiem czy poprawnie to sobie wydedukowalem), w przeczytanych opisach ta informacja jest sprytnie pomijana co sugeruje brak tej opcji w lampie SIGMA
Jesli jest tu ktos kto zna odpowiedz to uprzejmie proszony jest o jej udzielenie
Automatyka jest mi niezbedna a owa SIGMA kosztuje o 200 pln taniej jakby na to nie patrzec :-/
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Artooro, sigma ef 500 DG Super nie ma automata, więc i w 530 pewnie nie ma (???).
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
dzieki piotrze, tez taka analogie myslowa zastosowalem ale wolalem sie upewnic
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Artooro, ja tylko gdybam, może Cześ wie coś więcej. Skrobnij to niego na pw
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
nie bede Czesiowi gitary zawracal
na Fotopolis pisali, ze ta lampa to stary model ze zwiekszana liczba przewodnia (jedynie na taki wysilek konstrukorski stac bylo sigme)
zostane przy Metz'z jest co prawda drozszy ale tez bardziej sprawdzony przez tu obecnych stad tez mam wieksza gwarancje niezawodnosci
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kiwak napisał/a:
Oczywiście, że o lampie, a o czym innym?? :shock:
Ehhh..., jak widzę MZ to mi się automatycznie z korpusami serii MZ kojarzy. :evilsmile: Mój błąd. :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach