Maniak87  Dołączył: 03 Lut 2015
Dzięki panowie za pomoc, szczególnie tobie Rafi bo na ten stronie wybrałem Velbon Sherpa 600 RN
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Wątek dość długi i istnieje spore prawdopodobieństwo, że "już było" (będę sobie go powoli przeglądał), ale zaryzykuję z pytaniem o podpowiedź.

Do tej pory miałem jakiegoś sprezentowanego wiotkiego aluminiaka, który przy maksymalnym rozłożeniu sięgał mi na wysokość piersi. Nie dość, że wiecznie za niski, to głowica się połamała w sposób niezdatny do naprawy.

Czas na nowy statyw.

Założenia:
* tani (używam bardzo rzadko, do celów iście amatorskich) - to pojęcie względne i nie wiem w jakich widełkach da się coś takiego znaleźć - dlatego nie precyzuję dokładnych kwot
* chętnie bym się jak najmniej schylał do wizjera (brak live view), a mam 189cm
* relatywnie mały po złożeniu (możliwe podpięcie pod plecak w poprzek)
* możliwość utrzymania pionu po obróceniu aparatu z cięższym szkłem o 90° (poprzedni przy przerzuceniu do pionu słabo walczył z grawitacją i aparat kończył gdzieś między 90° a 100° w zależności od ciężaru zestawu)
* głowica to chyba 3D? nie miałem styczności z kulowymi, ale wydaje mi się wygodniejsze posiadanie osobnej rączki/śrubki do każdej z 3 płaszczyzn

* byłoby super jakby dało się podpiąć zamiast aparatu posiadany przeze mnie adapter [coś w ten deseń] do parasolki i lampy - przy tej wysokości wiadomo, że nie błysnę z góry, ale to już można sobie statyw wyżej postawić na czas zabaw (żadne tam profesjonalne akcje) - ale to już chyba niezależna kwestia jakiejś formy przejściówki - o ile takie istnieją

Zdaję sobie sprawę, że punkt 2 i 3 średnio idą w parze, ale to już jakaś forma kompromisu.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Punkt 1 średnio idzie w parze z pozostałymi. :mrgreen:
Kolejny lemat Dady - Statyw kupuje się zawsze dwa razy. Pierwszy jest tani, mały i uniwersalny, czyli do niczego. Drugi jest ciężki, drogi i dobry.

Serio to przy Twoich gabarytach nic mniejszego od Sherpy 600, lub Benro nie wchodzi w rachubę. Ale te mogą być za krótkie. Jest też Triopo MT3230, i MT3232 wyjątkowo długi ponad 180cm. Jak dodasz do tego głowicę to masz nawet za dużo.
Sherpę miałem- bardzo dobry statyw, wart tych pieniędzy, Benro mam - jak wyżej, Mam też Triopo, ale mniejsze i lżejsze, bo węglowe. Też ujdzie, tyle że jest zauważalnie delikatniejsze i trzeba się z nim odpowiednio obchodzić. Ale to nie znaczy, że nie daje rady, lub jest tandetne. Głowicę zdecydowanie polecam kulową, najlepiej w zestawie ze statywem, wówczas wychodzi taniej. Zarówno Triopo, jak i Benro mają dobre głowice kulowe, ale nie te najmniejsze i najtańsze. Uwaga- dobra głowica kosztuje tyle co nogi np. NB-2s, B-2, B-4 u Triopo i BH-0 w Benro. Jeśli potrafisz obejść się bez szybkozłączki, to dobre i tanie są Triopo KJ-7 i RS-3. Powinieneś przy rozsądnym podejściu do tematu i przekopaniu Internetu zmieścić się w 550 zł.

Do tego wariata do parasolki potrzebny jest tzw. spigot, który nakręcasz na śrubę statywową (statywu, lub szybkozłaczki) i na nim mocujesz całe ustrojstwo z parasolką. Jakbyś d.pę ruszył do Chabówki, to JUEF by Ci to zademonstrował. :evilsmile: np. taki http://allegro.pl/4f8m-ad...5185316942.html
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Nie korzystałem z parasolki na statywie, ale bez osoby "trzeciej" istotna będzie stabilność takiego zestawu w przypadku wiatru, więc chyba wskazane byłoby wybrać statyw z możliwością jego dociążenia poprzez hak (no chyba, że może jakaś samodzielna "przeróbka" wchodzi grę.)?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
To przytrzymanie parasolki raczej w domu. I to taki extras. Nie skupialbym sie na tym.
Poczytam sobie zarowno sugestie, jak i roznice w glowicach (myslalem, ze kulowe to te gorsze z racji nietrzymania poziomu przy zmianach w innych plaszczyznach).
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Witam

Miałem taki statyw:



Nic nadzwyczajnego ale dawał radę.
Znajomy się uparł że go chce, więc go odsprzedałem.

No ale teraz znów ja nie mam, pomyślałem że kupię coś podobnego ale tym razem bardziej markowego.
Znalazłem dwie marki które robią podobne statywy (prawdopodobnie to były wzory dla tego co miałem) a mianowicie:
Benro i Sirui, może jeszcze jakaś inna firma, podpowiedzcie..(slik, tripo)
Po pobieżnym przeglądzie celował będę raczej w używki, no chyba że znajdę coś w "dobrej" cenie.

Pytanie do bardziej obeznanych z tematem, czy te marki się jakoś diametralnie różnią od siebie (jakością), chodzi mi o podobną półkę cenową?
Czyli jeżeli znajdę (Benro, Sirui, ...) w podobnej cenie i funkcjonalności to czy jest coś co będzie przemawiać za lub przeciw jednej z marek?

Wiem że prościej by było zapytać o konkretny model (może tak później zrobię :mrgreen: ) ale wątpię by na forum był ktoś, kto przetestował wszystkie statywy o podanych prze zemnie parametrach/wyglądzie. Zresztą widzę że te którymi byłem zainteresowany (używki) już znikły z alledrogo a ja nawet nie spisałem nazw, może się znowu coś pojawi.

I od razu drugie pytanie, nogi blokowane na zatrzaski czy skręcane zaciski. Czy są jakieś większe różnice (wady/zalety) czy raczej można przyjąć że zależy od przyzwyczajenia użytkownika?
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Odnośnie statywu to macałem coś takiego w Gdyni : PROFESJONALNY STATYW
VIDEO / FOTO 183cm z głowicą 3D model: WT-666
Ciężkie to coś ale stabilne i cena ok 300 złociszy z głowicą . Linku nie podaję ,żeby nie podpaść zielonym , bo po ostatnich zawirowaniach z giełdą nie wiem o co chodzi.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Qrcze wygląda ciekawie, ale po doczytaniu już nie jest taki wysoki.

"- Maksymalna wysokość statywu ( z głowicą )- 183cm (z nogami przesuniętymi do środka osi statywu i podniesioną głowicą 90 stopni )
...
- Maksymalna wysokość statywu ( z głowicą ) - 163cm - głowica złożona i nóżki w właściwej pozycji" A więc już 20 cm mniej, co mnie nie urządza.

Ale pozostałe parametry imponujące, np.:
"- Maksymalny udźwig - 20kg"

Dane ze strony
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Wydawał się większy ale ja mam 176 cm. wzrostu.Stałem przy statywie rozłożonym do normalnej pozycji, po wpięciu aparatu wizjer miałem na wysokości oczu. Dałbym sobie piwo postawić, że jeszcze można było wyciągnąć głowicę do góry :-B Niestety bardzo ciężki. 20 kilowa głowica to nic do zestawu można zakupić głowice o udźwigu 30 kg. Nie wiem czy te dane tylko na papierze ale wszystko razem wyglądało bardzo solidnie.W sklepie kupiłem osłonę przeciwsłoneczną na 50&1,8- takie gumowe wkręcane ustrojstwo. 11 zł :-) Kupowałem dedykowaną osłonę do 35&2,4 dokładnie taki sam patent tylko cena ho ho.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Znalazłem coś takiego Triopo MT-3230X8C:
Też w wersji "Traveler" niestety nie znam tej marki i nie wiem co to warte.
Dla mnie nieco za duży 181cm, nie wiem jak to jest liczone ale jeżeli bez głowicy ma aż tyle, to dokładając do tego aparat musiał bym jeszcze jakiś taboret wozić :-P

Ilość sekcji: 5
Średnica nogi: 24mm (mój chinczyk miał o ile dobrze pamiętam 26 lub 28mm)
Wysokość maksymalna: 181cm
Wysokość minimalna: 28.5cm
Długość transportowa (Traveler): 47cm (niestety trochę za duż0)
Waga: 1.7kg
Udźwig: 8kg

Zaczynam żałować że pozbyłem się tego chinczyka :-/

A co myślicie o tych z karbony czy czegoś takiego, wagowo to jakiegoś szału nie ma ale jak z trwałością. Z tego co czytałem (chodziło co prawda o ramy rowerowe) wychodzi że są wytrzymałe ale do momentu uderzenia, co niestety w górach się może zdarzyć. To raczej pytanie z ciekawości bo zyski z wagi mają się nijak do ceny.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Sid Gotama napisał/a:
Ilość sekcji: 5


Mnie to przeraża. Jeszcze skręcanych.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
dybon napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
Ilość sekcji: 5


Mnie to przeraża. Jeszcze skręcanych.


Ale dlaczego?
Co prawda nie wiem jak w tym Triopo ale w chinczyku(beike) którego miałem wcale tak źle nie było.
Chodzi oczywiście o kompromus 36cm(beike) po złożeniu wszędzie się zmieścił.

A co do skręcanych, szukam za i przeciw.
Na dzień dzisiejszy jestem za, sprawdza się to (u mnie) zarówno w statywie jak i w kijkach trekkingowych ale chętnie posłucham opinii przeciw.
https://www.youtube.com/watch?v=nM6PhJGnen8
Wersja nie skręcana:
https://www.youtube.com/watch?v=X6JrXx-4TTo
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Na tej samej stronie i poprzedniej wypowiedziałem się o Triopo. Wystarczy przeczytać.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Dada napisał/a:
Na tej samej stronie i poprzedniej wypowiedziałem się o Triopo. Wystarczy przeczytać.


I to o modelu o który pytam :oops:
:-B

A co powiesz w temacie:
skręcany czy zatrzask?
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
5 sekcji x 3 nogi =15 kręceń, nie wiem jaki jest skok, ale właśnie to mnie przeraża :-D
Ja mam 3 sekcyjny na "zatrzaski", wszystko zależy od "sesji" jak chodzona (i częste zmiany perspektywy )to nawet staram się nóg nie rozkładać/składać, jak sesja stacjonarna to mniejszy problem. Ponoć im więcej sekcji tym mniejsza stabilność.

Jak rozkładam nogi, to 2 zatrzaski na raz otwieram, obracam a potem wysuwam (same się wysuwają), trwa to chwilę krótką, jak składam, odblokowuję zatrzaski i obracam o 180' jak się złożą to zaciskam zaciski.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
dybon napisał/a:
5 sekcji x 3 nogi =15 kręceń, nie wiem jaki jest skok, ale właśnie to mnie przeraża :-D
...


Jeżeli o to chodzi to złożoną nogę od rozłożonej różnią dwa ruch skrętne dłoni: poluzowanie i skręcenie bez odrywania dłoni od zacisku, więc nie jest tak źle.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Sid Gotama napisał/a:
skręcany czy zatrzask?
Nie widzę różnicy. Skręcany jest chyba szybszy, za to trzeba mocno dokręcać, żeby się nie luzował.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Miał ktoś do czynienia z firmą Triopo? Zastanawiam się nad Triopo MX-1128 i do tego głowica kulowa Triopo B-2. Czy taki statyw będzie stabilny i w miarę wygodny w użytkowaniu?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
5 postów w górę.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
irek83 napisał/a:
Miał ktoś do czynienia z firmą Triopo? Zastanawiam się nad Triopo MX-1128 i do tego głowica kulowa Triopo B-2. Czy taki statyw będzie stabilny i w miarę wygodny w użytkowaniu?

Mam tą głowicę, całkiem fajnie i przyjemnie chodzi, kieszeni nie zrujnuje, ale jest podpięta do Sirui T-2005X

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach