Grzesiek Fiedor  Dołączył: 25 Lis 2006
Skanery Epson V200-V350
Zamierzam kupić jeden ze skanerów Epson, V200 lub V350. Może ktoś wie jaka jest różnica w jakości otrzymywanych z nich skanów? W danych technicznych jedyną rzeczą, jaka je różni w tej dziedzinie to ilość wierszy urządzenia fotoelektrycznego (V200-12 wierszowy, V350-6 wierszowy), na automacie do skanów błon mi nie zależy. Jak to ewentualnie przekłada się na jakość skanów?
W necie jest sporo o V350, nie znalazłem nic sensownego o V200.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
V200 zastąpił wcześniejszego V100. To obecnie najniższy model Epsona z przystawką do negatywów i slajdów.
 
kkrzych  Dołączył: 11 Wrz 2007
ja mam epson v200; w zestawieniu z v100, przede wszystkim filmy skanuje dużo szybciej- na dużej rozdzielczości nawet dwa-trzy razy szybciej o ile pamięć mnie nie okłamuje. Jeśli chodzi o jakość skanu negatywu, to v200 też jest trochę(może więcej niż trochę?) lepszy od v100.
Kiedyś stałem przed podobnym dylematem; zapamiętałem tyle, że v350 automatycznie wciąga sześcioklatkowy pasek negatywu a jakość skanu ma zbliżoną do v200.
Automatyczne wciąganie na pewno pozwala skanować szybciej; w v200 filmy skanujesz przez ramkę, którą trzeba wyjmować, wkładać do niej pasek filmu(co przy skręconym filmie bywa czasochłonne) i układać w skanerze. Ja skanuje filmy do dokładnego podglądu w 800 dpi i na jeden film schodzi ok pół godziny jak nie więcej, w v350 będzie to dużo krócej. Ale uważam że 300 złotych różnicy nimi, przemawia jednoznacznie za v200. Przy maksymalnej rozdzielczości (2400dpi?) filmu, zdjęcie zajmuje 32 mb. Jeśli ktoś bardzo, bardzo chcę zobaczyć skan filmu, bądź czegoś innego, mogę przesłać na maila..
 
forestowy
[Usunięty]
A ja mam krótkie pytanie do znawców:

Epson v350, skanowanie w zasadzie tylko czarno-białych negatywów - czy to wogóle ma sens ???
O skanowaniu mam blade pojęcie narazie, chciałbym wydać oczywiści jak najmniej. Czy to jest sprzęt chociaż przyzwoity, czy totalny badziew i lepiej zapomnieć że w okolicach 450 zł można kupić coś przyzwoitego.
 
kkrzych  Dołączył: 11 Wrz 2007
forestowy v350 polecam, moja koleżanka ma, jest zadowolona. Do czarnobiałych negatywów tym bardziej pasuje nieprofesjonalny skaner ponieważ znacznie łatwiej wychwycić mu głębię szarości niż głębię koloru. Moim zdaniem do cz-b nadaje się na pewno : )
 
maciekw  Dołączył: 07 Sty 2008
V200 mam, używam i niby efekty są ok, ale jednak coś mi nie pasuje i chciałbym lepsze urządzenie. Nie wiem, może coś robię nie tak na którymś etapie, ale cały czas mam wrażenie, że moje skany nie są wystarczająco ostre i muszę trochę posiłkować się USM.

Jednakże za te pieniądze nie można oczekiwać raczej zbyt wiele. Na twoim miejscu odłożyłbym trochę kasy i jednak wybrał coś z zdecydowanie wyższej półki. Super oczywista rada ale to już kolejny raz w moim przypadku kiedy oszczędność owocuje późniejszym bólem głowy :) Aha i wkładanie negatywu w ramkę nie jest jakieś zbyt męczące, no chyba, że planujesz duże przeroby.

Jakby co, mogę podesłać sample prosto ze skanera.

Pozdrawiam.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
forestowy, jak się rozglądałam za skanerem, to przekopałam wszystkie wątki o tym [polecam :mrgreen: "v350" w szukajce]. I na temat v350 było mnóstwo dobrych opini... Do cz-b jest naprawdę wystarczający... Gorzej ze slajdami...
Nawet do bEEfa napisałam - i potwierdził, że jest OK.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Ja się też rozglądam za skanerem.
U mnie na razie jednak na topie jest dedykowany Plustek OpticFilm 7200.
Cena podobna jak V350. Ma za to 7200 dpi, jest mniejszy.
No ale temat był tyle czasu wałkowany i jakoś jasnej konkluzji nie było.
Może ktoś obeznany coś dopisze...
 
forestowy
[Usunięty]
maciekw napisał/a:


Jakby co, mogę podesłać sample prosto ze skanera.

Pozdrawiam.

bardzo bym prosił chociaż dwa na forestowy[wytnijiwstawmalpe]pentax.org.pl
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
tomekz napisał/a:
Ma za to 7200 dpi, jest mniejszy.

To tylko marketing, poszukaj gdzieś w testach jaka jest rozdzielczość rzeczywista.
 
maciekw  Dołączył: 07 Sty 2008
Cytat
bardzo bym prosił chociaż dwa na forestowy[wytnijiwstawmalpe]pentax.org.pl


Wysłałem.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
forestowy jeżeli chciałbyś sprawdzić jak skanuje V200 to chyba " we mnie tyle piękna " leży blisko Jasła , więc można pożyczyć i wypróbować na własnych filmach ;-)
 

Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
Może odpowiedź jest oczywista, ale wolę się upewnić: do jakiego formatu te wynalazki skanują? Tiff, tak?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Alojzy N. napisał/a:
Może odpowiedź jest oczywista, ale wolę się upewnić: do jakiego formatu te wynalazki skanują? Tiff, tak?
Do jakiego chcesz. Jak zeskanujesz vuescanem to nawet do DNG Ci zeskanuje.

tomekz napisał/a:
U mnie na razie jednak na topie jest dedykowany Plustek OpticFilm 7200.
Cena podobna jak V350. Ma za to 7200 dpi, jest mniejszy.
7200 dpi. Tia :-)

Zalezy co i do czego chcesz skanowac. Jesli cz-b to V350 wystarczy. Moze wiekszy, ale przyjemniejszy w obsludze jesli skanujesz seryjnie. Plusteka trzeba caly czas popychac. Epson wciaga caly pasek na raz.
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
a będzie się dało od czasu do czasu jako-tako zeskanować kolor? zakładając, że mogę się trochę pomęczyć.
*puf*

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
A wlasnie - nie wierzcie tym, ktorzy twierdza, ze wkladanie paskow filmu do ramek jest niewiele trudniejsze niz do podajnika - kazde podniesienie klapy i misterne wkladanie paskow filmu w ramki to mega upierdliwa czynnosc. Jesli V350 wciaga caly pasek, to nawet nie ma sie nad czym zastanawiac 8-)

j+ napisał/a:
a będzie się dało od czasu do czasu jako-tako zeskanować kolor? zakładając, że mogę się trochę pomęczyć.

Dasz rade! To tylko kwestia czasu i pewnej wprawy :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dan napisał/a:
kazde podniesienie klapy i misterne wkladanie paskow filmu w ramki to mega upierdliwa czynnosc.

Każde podniesienie klapy i wkładanie filmu wiąże się z czyszczeniem szyby, no chyba, że się robi w rękawiczkach.
 
maciekw  Dołączył: 07 Sty 2008
Jeżeli wciągarka to jedyna różnica między tymi skanerami, to za różnicę w cenie można chyba przeboleć trochę machania rękoma. Moje 2 gr. 8-)

Pozdrawiam

edit: A szybę trzeba czyścić... fakt. I to jest faktycznie upierdliwa czynność.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
maciekw napisał/a:
to za różnicę w cenie można chyba przeboleć trochę machania rękoma
A widzisz, wszystko zależy od podejścia - to był jeden z głównych powodów, dla których zamieniłem skanery dedykowane (dość miałem machania rękoma).
 
forestowy
[Usunięty]
gezeb dzięki za propozycje ale gonienie 2x30 km to trochę hard. Po za tym maciekw (big thx :-B )poratował samplami z v200. Myśle że sprzęt epsona spełni moje oczekiwania i na 99% jestem zdecydowany na v350'tke ze względu na wciągarke.

P.S Jak by w Jaśle był jakiś plener foto to ja chętnie i prosze o info :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach