szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
I uzywasz wszystkich?
Tych przyduzych, to sie chyba nikomu nie chce podnosic bez dobrego powodu :-P
Ladny zestawik. Jak rozumiem kazdy z reporterow taki ma :-P ? Jak sobie radza pod swiatlo te ich powloki?

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
I uzywasz wszystkich?


Uzywam ktorego chce, ale raczej nie do robienia zdjec :-P
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Uzywam ktorego chce, ale raczej nie do robienia zdjec

No tak, przycisk do papieru albo pojemnik na orzeszki.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
No tak, przycisk do papieru albo pojemnik na orzeszki.


To drugie dopiero po wydlubaniu przedniej soczewki nozyczkami.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
To drugie dopiero po wydlubaniu przedniej soczewki nozyczkami.

Zawsze mozesz nalozyc oslone przeciwsloneczna. A taki tulipan to prawie jak popielniczka.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
A taki tulipan to prawie jak popielniczka.


Popielniczki robimy z body, po wydlubaniu lustra.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Ha, ha, ha... Rozumiem odpowiedź na ironię, bo ja też w zasadzie analogowo jestem Nikonowcem (bo jeśli się nie mylę, to FM i F2 to ta firma?) Cyfrowo mam Canona i chwilowo Pentaxa, autofokusowo Canona 5, czyli nie przywiązuję wagi do puszek, większą raczej do obiektywów. A tu Takumary na razie wiodą prym, szczególnie w makro. Powiedzmy, że na biurku mam z tej dziedziny wszystkie. Podobnie jak micro nikkora 55. I Industara z Wołną. Ale po porównaniu - raczej Takumary. Z tym że to moje subiektywne zdanie, poparte eksperymentalnie, ale zawsze. Co do tego Takumara 300, to byłem żywotnie zainteresowany, ale cena wysoka... W końcu upolowałem tego o świetle 6 z groszami i preselekcją przesłony. No cóż, priorytetem był zakup 17mm Takumara, idzie podobno zza oceanu. Ciekaw jestem konfrontacji z Zenitarem 16mm. Ale odbiegłem od tematu: do makro dobrze byłoby wziąć tego Industara, o Takumarach nie wspomnę. Zresztą są różne odmiany makroprzypadłości, na każdą jest inny Takumar :mrgreen:
 
luk1217
[Usunięty]
Mały offtop sie zrobił :P

Ja mam takie pytanko:

Mam zamiar kupić takumara 50 1.4 najlepiej z smc, ale jak nie będzie to moze i bez.

Czym się róźni wersja bez powłok w stosunku do SMC w zakresie ostrości i bokehu?

Poza tym wiem , że smc jest lepsza pod światło. Co jeszcze? Pozdrawiam luk1217

Edit:

Znalazłem w domu starego heliosa 77m4 1.8 50mm moze sie nada, w internecie ma dobrą opinie. Podobno to najlepszy helios spośród heliosów ;)

Wiec jak będzie dobrze to pewnie sprzedam swojego smc A 50 1.7 u nas na giełdzie.

Albo zostawię, bo ten helios z reguły ma impresjonistyczny bokeh, wiec do portretu lepiej miec 2 :P Bokeh do wyboru ;)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Helios jest dobry, nie tak jak Takumar, ale jest ok. Co do tych powłok, to po pierwsze: wszystkie Takumary normalnie dostępne mają powłoki, nie ma wśród w/w szkła bez nich. S-M-C i SMC różnią się nieznacznie, jeżeli chodzi o fotografowanie pod światło. Ja w każdym razie jakiś znaczących dramatów nie dostrzegłem. Super Takumary też mają powłoki antyodblaskowe, dobrej jakości i jak na tamte czasy zaawansowane technologicznie. Nieporozumienia zapewne dotyczą ich ilości, w późniejszych było tego więcej. Generalnie plastyka, bokeh, zachowanie pod światło jest nie do pobicia, Helios raczej żadnemu z nich raczej nie dorasta... Imresjonistyczny bokeh to dość dyplomatyczne stwierdzenie. Często jest on po prostu denerwujący. Sprzedaż smc A (!) 50mm 1.7 na rzecz Helisa jest zjawiskiem interesującym. Zwykle notujemy sytuacje odwrotne. No, powiedzmy, ja bym raczej kupił ten obiektyw zamiast Heliosa, może dlatego, że akurat go nie mam.
 
luk1217
[Usunięty]
Sprzedaje go nie na rzecz heliosa, tylko takumara 50 1.4 smc mam zamiar kupić jak spzredam A 50 1.7, dlatego pytałem. Chcę mieć wszystkie szkła na m42m źeby przejściówki nie wykręcać dla jednego szkła. Ten takumar smc 50 1.4 to podobno to to samo, co pentax smc 50 1.4 .
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
A to ja przepraszam Kolegę, to zmienia postać rzeczy. Taki Takumar, to zdaniem wielu nie tyle to samo, co lepiej. Ja nie wiem, musiałbym porównać, a mam jak na razie prawie wszystko na M42.
 
luk1217
[Usunięty]
Nic sie przecież nie stało :-) kolejnym moim zakupem po takumarze bedzie sonnar 135 3.5 :-) Do portretu wraz z innymi szkłami zestaw w sam raz. :-)
 

sioux  Dołączył: 14 Kwi 2008
helloł

mam pytanko do posiadaczy takumara 50/1.4. rozumiem , że to legendarne szkiełko jest tylko na M42, zatem konieczne jest używanie przejściówki do cyfry. używam takowej bez kołnierza z moim pentaconem 100/2.8 do K10D. żeby nie przekręcał mi się obiektyw wywierciłem w nim lekka dziurkę i bolec z body blokuje mi obiektyw. jest ok. mam jeszcze starego heliosa i tam nie mogę tego zrobic, bo obiektyw nie styka się z korpusem. jest między nimi taki węższy pierścień - nie ma w czym wywyiercić dziury. przy zmianie przesłony helios się wykręca - bardzo żle się go używa. jak ta sprawa wygląda przy takumarach super i smc i s-m-c. czy mogę prosić o jakies foto strony od bagnetu?

drugie pytanie: jaka jest różnica taku smc 1.4 i pentaxa 1.4? a może nie ma?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
sioux, wiercenie w Takumarach to trochę jak wydłubywanie cegieł z Barbakannu ;-) . Lepiej delikatnie podgiąć blaszki w bagnecie (poszukaj tematu o różnych sposobach na stosowanie przejściówki m42 [na forum]), poza tym, w porównaniu do jakiegokolwiek Pentacona, pierścienie w Takumarach chodzą ze znacznie mniejszym oporem
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
PK napisał/a:
w porównaniu do jakiegokolwiek Pentacona, pierścienie w Takumarach chodzą ze znacznie mniejszym oporem

Mam nieco inne doświadczenia. W moim Pentaconie 50/1.8 pierścienie chodzą mniej więcej tak samo (chociaż nie tak miodnie).
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Stachu, bo jesteś kanciarz i smarowałeś :-D :-P
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie smarowałem. To pierwszy obiektyw jaki miałem i czasem mam wrażenie, że kręci się aż za lekko. :P
 
chromonikiel  Dołączył: 04 Sty 2011
witam na forum :] poniżej lekki "rozjaśniacz" w sprawie Takumarów (krótkie porównanie trzech smc: 1.8, 2, oraz 1.4)
http://logostudio2.pl/pliki/takumary_50.pdf
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
chromonikiel, trochę nieaktualne :-P http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=34359

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach