Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jpserwis, spoko
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
Włączając sie do rozmowy, to spor miedzy 1.8 a 2.4 to chyba problem wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi.

tak sie zastanawiam czy majac do wydania 600$ na 77 w USA czy nie lepiej cos pod kosciolem doskrobac i kupic za 1000$ 85/1.4 (lub 1200 Euro, bo za tyle byl jakies tydzien temu na ebayu). A majac takie 85 to cala reszta C i N moze was pocalowas w ....e.

BTW: zawsze można powiedzieć zonie, ze to prezent na 3 gwiazdki + 3 mikołaje do przodu. lub poprostu pojechać z żoną do jakiejś galerii, aby sobie cos rownie porzędnego wybrała (ale trzeba jej zaznaczyć ze to dopiero bedzie za 3 gwiazdki :-P ).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
gator napisał/a:
tak sie zastanawiam czy majac do wydania 600$ na 77 w USA czy nie lepiej cos pod kosciolem doskrobac i kupic za 1000$ 85/1.4 (lub 1200 Euro, bo za tyle byl jakies tydzien temu na ebayu). A majac takie 85 to cala reszta C i N moze was pocalowas w ....e.

Jasne. Sam robi portrety. Rece opadaja, jak sie takie teksty czyta.... :-|
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Jasne. Sam robi portrety. Rece opadaja, jak sie takie teksty czyta....


Mnie to chyba nawet bawi...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dla mnie to EOT....ja juz nie moge
 
bojabango  Dołączył: 28 Mar 2007
argawen napisał/a:
bojabango, Nie rozumiem twoich postów :shock: .
Oczekujesz od nas, że stworzymy obiektyw porównywalny konstrukcyjnie i cenowo do szkieł Canona i Nikona ? Kiedyś był, w dodatku drogi. Zaprzestano produkcji.
W tej chwili są tylko dostępne Limitedy( FA 77 i DA 70). W dodatku FA nie kupisz w polskiej dystrybucji .
Nic nie poradzisz. My także.
Piszę to bez złośliwości, ale przed wejściem w ten system i potrzeby posiadania tego typu szkła, trzeba było się trochę rozeznać w dostępnej szklarni Pentaxa.


nie. pytałem, czy obiektyw istnieje - powiedzieliście mi, że nie istnieje. jest tylko drogi 70 2.4 z gorszym światłem niż C i N. reszta postów to tylko frustracja. przepraszam.

żeby nie było nie na temat - lepiej jakiś tamron/sigma 2.8 macro czy 70 2.4 mimo, że droższy? bo 2.4 a 2.8 to w sumie żadna różnica :(
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
bojabango napisał/a:
2.4 a 2.8 to w sumie żadna różnica


Nie, to aż 1/2 działki, a różnica miedzy 1.8 a 2.4 to raptem 1/2+1/3 działki!

Ech, ta psychologia liczb...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
No, ale biorąc pod uwagę, że 70Ltd ma mieć transmisję światła przy 2.4 taką jak inne szkła przy 2.8 (sprawdził to ktoś może?), to różnica jest tylko w GO, a ta jest faktycznie znikoma...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
No, ale biorąc pod uwagę, że 70Ltd ma mieć transmisję światła przy 2.4 taką jak inne szkła przy 2.8 (sprawdził to ktoś może?)


A dlaczego? To moze szkla 2.8 maja transmisje taka jak szkla 3,2, a szkla 1.8 taka jak te f:2?


Cytat
to różnica jest tylko w GO, a ta jest faktycznie znikoma...


Niemal tak samo znikoma jak roznica miedzy 1.8 a 2.4...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Niektórym, to się jednak nudzi...
Gdybym używał szkło tylko do cyfry: 70/2.4 wydaje się rewelacyjnym wyborem.
A tak jestem zachwycony M85/2.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
alkos napisał/a:
A dlaczego? To moze szkla 2.8 maja transmisje taka jak szkla 3,2, a szkla 1.8 taka jak te f:2?

W którymś teście tego szkła (już nie pamiętam którym), porównywano czasy i wyszło ponoć, że szkło przepuszcza tyle światła przy f/2.4 ile inne przy f/2.8...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jest jeszce cos takiego jak jasnosc bezwzgledna szkla (nie pamietam jak to sie nazywa fachowo) ale daje pewne roznice
w obiektywach filmowych to bylo.....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
jest jeszce cos takiego jak jasnosc bezwzgledna szkla


T, czyli wlasnie transmisja. Niemal zawsze mniejsza od f:, czyli otworu wzglednego...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
A co ze scislym trzymaniem parametrow przez szkla ltd? To tez chyba ma znaczenie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
A co ze scislym trzymaniem parametrow przez szkla ltd? To tez chyba ma znaczenie.


Myslisz?... Moze... W zasadzie podawanie dokladnego f: to norma, bo to jedynie iloraz ogniskowej przez srednice przyslony (otwartej)... Przeciez nie napisali T:2,4, nie? :-D
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
No tak, ale ktos niedawno podawal jakas tabelke dotyczaca ogniskowych i jasnosci obiektywow P. Byly tam dane podawane przez producenta i rzeczywiste. Tylko nie do konca jestem pewien, czy na pewno byla tam jasnosc.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
No tak, ale ktos niedawno podawal jakas tabelke dotyczaca ogniskowych i jasnosci obiektywow P. Byly tam dane podawane przez producenta i rzeczywiste. Tylko nie do konca jestem pewien, czy na pewno byla tam jasnosc.


O wlasnie. Szczegolnie ze jasnosc w centrum moze byc nawet wyzsza niz podawana, za to na brzegach nizsza... Jesli sie nie myle, bywa tak w przypadku super-jasnych szkiel, o dużej winiecie...

Jak tam push? :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Jak tam push?

Nie skonczylem rolki :-P Zimno bylo i siedzialem w knajpie, zamiast lazic po ulicy ;-) Jak jutro nie skoncze, to i tak wywolam, bo ciekawosc mnie zzera :-)
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
bojabango napisał/a:
CLE - można prosić o jakiś portret tym w jakiejś przyszłości? bo bym sobie porównał z biometarkiem jak sie ma szkiełko macro do niego :)


zgodnie z życzeniem
sigma 70/2,8 na 2,8 doświetlone flashem (światło 1/1 odbite i na wprost)
http://picasaweb.google.c...412976900500226


sigma 70/2,8 na 5,6 flash j/w

http://picasaweb.google.c...413006965271314



i dla porównania
to samo zrobione jupiterem 9 na f/2,8

http://picasaweb.google.c...413032735075106

i na f/5,6

http://picasaweb.google.c...413062799846194


[ Dodano: 2007-12-10, 19:46 ]
???? przed chwilą widziałem te zdjęcia, odświeżyłem stronę i znikły :( ???

minęło kilka dni i doczytałem :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach