korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
MZ 50
Witam!
To mój pierwszy post w świecie Pentaxa i od razu przepraszam za zaśmiecanie. Właśnie zakupiłem sobie MZ 50 (praktycznie bede mial go chyba najpozniej we czwartek). Teraz wiem, że mogłem kupić coś lepszego za tą cenę (oczywiscie wszystkie Pentaxy są genialne, ale niektóre są bardziej genialne :P)
Myślałem, że ten aparat jest kombatybilny wstecz (jak to sie ładnie nazywa).

Jednak znalazłem w necie coś takiego:

MZ-50 i obiektywy ze "zwyklym" bagnetem bez styków info. Owszem jest to problem, ale mozna sobie z nim bardzo latwo poradzic. Ustawic pierscien przyslony np. na 8, zmierzyc swiatlo (wiadomo, ze przy max otwartej przyslonie), a potem przestawic czas o tyle o ile wynosi róznica nastawionej przyslony na pierscieniu, a najmniejsza na obiektywie (np. 4,5). A jakie ma sie przy tym mozliwosci przeswietlania i niedoswietlania. Ten "niedobry" bolec po lewej stronie lustra (patrzac od przodu aparatu), który nie pozwala recznie przymykac cholernej przyslony, podnosi sie kiedy podnosi sie lustro, zatem przyslona domyka sie do wartosci zadanej na pierscieniu obiektywu. Jezeli mamy dobrze dobrany czas, wszystko gra, a Pentaxy serii MZ pozwalaja regulowac czas co 0.5 wartosci (np. z 1/60 na 1/90, a nie odrazu na 1/125). Pewnie dla wielu nie odkrylem Ameryki, ale dla tych, którzy zastanawiaja sie, czy kupowac tanie obiektywy z bagnetem K do MZ-50, mówie kupowac. Zawsze mozna potem dokupic manualne body i ma sie w pelni funkcjonalne obiektywy. Raczej nie nadaje sie to do szybkiego "robienia" zdjec, ale wszyscy krajobrazowicze itp. maja pole do popisu. A jak sie komus nie chce kombinowac to, po kiego grzyba kupowal lustrzanke? Cala frajda polega wlasnie na tym!
ttr
------------
Tak, MZ-50 dziala z obiektywami na m42, gdyz mierzy wtedy swiatlo dla przyslony roboczej.
Encor
------------
MZ-50 na 100% dziala z obiektywami M42 popzrez pzrejsciowke. Wiem, bo mialem MZ-50 ;o) Jedynie jest problem z obiketywami na bagnet Pentaxa bez stykow info. Wtedy jest mozliwa praca tylko przy max otwartej przyslonie.
sector

1.Czyli można podłączyć starsze obiektywy?
2.I jakiej średnicy filtry pasują do standardowego obiektywu 28-80? (wiem, że to głupie pytanie ale nie znam odpowiedzi)
3. Czy standardowy obiektyw jest wporządku? Wystarcza przez jakis czas do nauki?
4. Powiedzcie, że dobrze zrobiłem kupując Pentaxa.

Dziękuję
Przepraszam
Pozdrawiam

Korbi
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
spoko. Tez od niego zaczynałem. ((-; I żyję. I nawet za nieposiadanie żadnego pleśniaka (a zwłaszcza któregoś z kultowych) nie kazali mi się batożyć.... A co do treści to rano - jak już będę świeżo myślał - to moze coś powiem... bo teraz zdycham - ile można w robocie siedzieć w sobotę!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Korbi - dobrze zrobiłeś. Choć mogłeś zrobić lepiej ;-)
Odpowiadając na pytania:
1. Podłączyć możesz. Zawsze. Ale już nie zawsze będziesz mógł nimi focić. Z tego, co pamiętam, to jeżeli posiadać będziesz jakieś szkła bez styków, to by focić na pełnej dziurze, możesz zaizolować styki. Pamiętam, że taki eksperyment robiłem z MZ-30 i Cosiną. Szczegóły niestety zatarła starcza demencja.
2. Odczytasz to z obiektywu ;-) Ale na chwilę obecną strzelam: 58mm.
3. W zupełności wystarczy do nauki. Używając go, sam stwierdzisz przy okazji, czy np. nie potrzebujesz czegoś szerszego, lub dłuższego. Na początek nie ma co szaleć ze stadem szkieł. Pobaw się dłużej z tym jednym: nabierzesz doświadczenia i wówczas dopiero warto podejmować decyzję o rozbudowie.
4. No dobra. To teraz szczerze. Obawiam się po prostu, że wpadłeś. Ja też chciałem mieć na początku jakąś amatorską puszkę z jednym szkłem (no - góra dwoma).
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
1. Można, ale mierzyć światło na pełnej dziurze... też miałem MZ 50
2. 28-70 (chyba taki mialem) miał 49mm
3. ja nim zrobilem duzo fajnych (amatorskich) fotek
4. wpadłes jak cholera, na pocz. chcialem wydac góra 200zł na Praktice, a po roku, wydałem z 1400zł na 4 szkła i 2 puszki Pentaxa (nie licząć innych po drodze)
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
Cytat
1. Podłączyć możesz. Zawsze. Ale już nie zawsze będziesz mógł nimi focić.


1.Znaczy co? że się popsuje ?:)

2.I możecie pierwszy punkt wytłumaczyć bardziej łopatologicznie?

3. No narazie więcej na aparat nie wydam bo rodzice kasy nie dadza a sam raczej nie zarobie (bo teraz 3 lo bedzie dopiero, [maturka, sic ;(])
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
1.Znaczy co? że się popsuje ?:)

Nie, nie popsujesz. No - chyba że bardzo będziesz się starał i przy każdym wyzwoleniu migawki będziesz rytmicznie aż siłowo uderzał aparatem o glebe.
korbi napisał/a:
2.I możecie pierwszy punkt wytłumaczyć bardziej łopatologicznie?

Ale który pierwszy punkt. Ten powyżej, czy ten z poprzedniego posta? Nie jarzę, bowiem jak piszesz, na chwilę obecną będziesz miał kita i nie zamierzasz inwestować w szkła.
korbi napisał/a:
3. No narazie więcej na aparat nie wydam bo rodzice kasy nie dadza a sam raczej nie zarobie (bo teraz 3 lo bedzie dopiero, [maturka, sic ;(])

Piękny wiek. Sądzę, że ponad 90% tego forum już Ci zazdrości. Liceum, matura - następny intelektualista nam rośnie. Cóż - gratuluję i oczywiście życzę powodzenia w otrzymaniu maksymalnej ilości punktów na egzaminie. A tak z ciekawości - jaki masz profil?
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
Ogolnie to ten pierwszy punkt
Cytat
1. Podłączyć możesz. Zawsze. Ale już nie zawsze będziesz mógł nimi focić. Z tego, co pamiętam, to jeżeli posiadać będziesz jakieś szkła bez styków, to by focić na pełnej dziurze, możesz zaizolować styki. Pamiętam, że taki eksperyment robiłem z MZ-30 i Cosiną. Szczegóły niestety zatarła starcza demencja.

;]

No ja wiem, że narazie nie bede nic kupowal, ale nie wiem jak dlugie jest to "narazie"

Profil matematyczno-informatyczny (ale informatyka w mojej szkole to jakies nieporozumienie :P, facia praktycznie na 70% lekcji nie ma,bo gdzies sobie wychodzi a my gramy. na 28% jest i gramy sobie, a na pozaostalych 2% zrobi lekcje jakas)

Na maturce zamierzam zdawać matme i fize. No i anglik.
A wybieram sie na WAT do Warszawy na mundurowe, tylko musze zaczac wreszcie biegi trenowac. Albo do Krk na AGH albo Polibude.

A maxymalna ilosc pktow na maturce to tylko kwiesta czasu :)

Ps. Bo jak nie mam dekielka to moge dokupic byle jaki na 49mm? i oslone przecisloneczna tez? Jest jakas roznica miedzy drogimi dekielkami/oslonami a tanimi?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skoro na razie nie zamierzasz kupować nowego szkła, to daruj sobie dywagacje nt. okrojonego bagnetu. Być może kit plus ewentualnie jakieś tele całkowicie Ci wystarczą na początek i gdy zaczniesz focić, okaże się, że niczego więcej do szczęścia nie potrzebujesz. A później, chcąc sięrozwijać być może po prostu stwierdzisz, że jednak potrzebujesz innej puszki i wymienisz ją, pozbywając się problemu wykastrowanego bagnetu.
Dekielka nie kupuj, dopóki nie upewnisz się, jaki rozmiar ma Twój obiektyw. OSłona przeciw słoneczna nie jest niezbędna do życia - zwłaszcza, jeśli masz oryginalny obiektyw Pentaksa z powłokami SMC.
Gratuluję nauczyciela od informatyki.
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
W sumie to Masz racje Michu ;]

Ale jak juz bede wiedzial, jaki rozmiar ma obiektyw to dekielek może być jakiej kolwiek firmy byle z takim rozmiarem. tak ?:)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
tak każdy dekiel o włściwym rozmierze bedzie pasował ale pamiętaj Pentax najlepszy by był :)
pozdrawiam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli chodzi osłonę przeciwsłoneczną, to powinieneś zwrócić uwage na produkty Pentaksa, ponieważ ty tylko osłona Pentax jest typu SMC ;-) :mrgreen:
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
Żorż - nie mieszaj chłopakowi (-;

Dekielek - wbrew pozorom wcale nie pentax ale - aaaała nie bijcie - Tamron. Mają najfajniej zakładanie zrobione imho.

A rozmiar to nie jestem pewien - 49mm to miał kitowy do mz50 SMC-F 35-80. A 28-80 - wszystkie które u Dymitrowa znalazłem (oto one:
http://www.bdimitrov.de/k...80f3.5-4.5.html
http://www.bdimitrov.de/k...80f3.5-4.7.html
http://www.bdimitrov.de/k...f3.5-5.6-i.html
http://www.bdimitrov.de/k...3.5-5.6-ii.html
http://www.bdimitrov.de/k...80f3.5-5.6.html ) mają 58mm. Więc tak bym obstawiał.
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
Dobra, to zobacze jak przyjdzie. Tak bedzie najlepiej. Na allegro na tą chwilę nie ma dekielkow Pentaxa, ale patrzylem na 49mm wiec moze 58mm są.
I jaka bateria wchodzi tam? I ile ona kostet. Bo na pewno bede musial kupic.

I instrukcja by się przydała. :PMa ktoś ?

To w koncu ta oslona jest potrzebna? Czy nie?:)
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
http://www.pentax.com/docstore/index.cfm?show=6 tu znajdziesz instrukcje bedzie ona pod ZX-50 odpowiednik Twojego MZ-50. Osłona jak wszystko w fotografi oczywiście się przydaje ale można bez niej życ, poczekaj az przyjdzie aparat porobisz troche zdjęć, a pytania same sie pojawią - nie matrw się na przyszlość :)
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Cytat
Piękny wiek. Sądzę, że ponad 90% tego forum już Ci zazdrości. Liceum, matura - następny intelektualista nam rośnie. Cóż - gratuluję i oczywiście życzę powodzenia w otrzymaniu maksymalnej ilości punktów na egzaminie. A tak z ciekawości - jaki masz profil?


Rok temu mi tego nie powiedziales;p
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No dobra JN - jaki miałeś profil? :-P
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
korbi napisał/a:
Dobra, to zobacze jak przyjdzie. Tak bedzie najlepiej. Na allegro na tą chwilę nie ma dekielkow Pentaxa, ale patrzylem na 49mm wiec moze 58mm są.
I jaka bateria wchodzi tam? I ile ona kostet. Bo na pewno bede musial kupic.


czasami w sklepach fotograficznych są dekielki :P
i nie trzeba płacić za przesyłkę ;-)
(u siebie widziałam z Hamy, która ma zbliżoną konstrukcję do dekielków Tamrona)
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
Tak wiec dzisaij dostalem aparacik.
Hmmm. wiedzialem ze mialy byc delikatne ryski ale nie wiem czy one takie delikatne sa, mam nadzieje ze na serio nie bedzie widac tego na zdjeciach.
Na obiektywie niestety nie pisze ile mm powinny byc filtry, ale na allegro znalazlem taki sam i juz wiem (58)
Zdziwilo mnie ze przeslone nie ustawia sie pierscieniem

A tak btw to o co chodzi na tym pierwszym pierscieniu?

tym gdzie jest to A ;]

(zdjecie z allegro innej aukcji)
(nie bijcie ale angielska instrukcja ma taka magiczna szklana bariere jezykowa)

i ciekawe czy bedzie mi sie oplacalo go sprzedawac za rok albo jak bede chcial nowy korpus kupic.

i maja tam dekielki za 8 zł ale jakiejs firmy co nie znam (chociaz w sumie zadnej firmy robiacej dekielki nie znam poza hama i tamron :]) ale moze moze byc

Chociaz brak GO na poczatu bedzie uciazliwy ale inni tez nie maja i zyja.

i tak btw. oplaca sie kupowac klisze na allegro ? jak najtaniej z kliszami wyjsc?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na "spodniej" stronie dekielka powinna być napisana średnica gwintu filtrow. Ty bedziesz mógł sterować przysłoną obiektywu tylko z korpusu (tym dzyndzelkiem wokół spustu). Pierścień przysłon musi być wtedy ustawiony na "A"(należy wcisnąć ten mały guziczek na obiektywie i dopiero wtedy przestawić pierścień). Życzę miłego focenia.Pzdr. :-D
 

sskorpion  Dołączył: 01 Lis 2006
Z aparacikiem MZ-50 działa kitowy obiektyw z K100D.
Wątek tu: http://manufactura.home.p...er=asc&start=50

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach