bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
SMC FA 100mm 3.5 Macro
No własnie, przed chwilą nabyłem z Ebay. Z przesyłką będzie ok. 600 zł. Mam nadzieję, że nie "skrewiłem". Ale wydaje mi się, że nie przepłaciłem, bo M-ki Macro potrafią po tyle chodzić i więcej. Co wy na to?
Obiektyw w stanie "mint" (tak piszą :)).
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Dobry tydzień temu zanabyłem w tym samym miejscu nową Cosinę 100 mm f/3.5 Macro za 123,45€. Co ciekawsze w Pentax Photo Browser w exifie w oznaczeniu obiektywu widnieje Pentax SMC FA 100mm f/3.5.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
bossini, kupiłeś to pozamiatane - dysonans poznawczy redukuj gdzie indziej :-/
Mam takie szkło i kilka miesięcy temu (w każdym razie w tym roku) dałem za nie 500zł. No, ale kupowałem na naszej giełdzie. ;-) Co do samego szkła - optycznie niezłe, mechanicznie słabe. Plastik. Luzy są immanentną cechą tego obiektywu :-P Ale generalnie daje radę :-)
Jeśli miałbym coś dodać, to to, że to dość popularny obiektyw występujący pod brandami COsiny, Soligora, Vivitara i czego tam jeszcze. ZTCW to Pentax go nie produkował, tylko właśnie ktoś inny dla Pentaxa. Różnice od tych "klonów" są w sumie trzy. Na plus, to że Pentax ma SMC a inne nie. Na minus zaś, że do osiągnięcia skali odwzorowania 1:1 potrzebuje dodatkowej, dedykowanej soczewki, której w Pentaxach nie ma (jest w Cosinach, Soligorach itp.). No i cena - nowa Cosina (na gwarancji itd.) to za nieco ponad 100E była/jest dostępna.
W każdym razie ten Pentax to całkiem niezły obiektyw, choć to nie ta klasa, co SMC Pentax-F (FA) 1:2,8 100mm macro.
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
Niestety nigdzie nie znalazłem testów tego obiektywu - stąd tez mój wcześniejszy post. Jeśli optycznie jest tak dobre jak M-ka Macro 100/4, to będę zadowolony, bo to właśnie szkło chciałem pierwotnie kupić. Poza tym ceny M-ek oszalały i tak jak pisałem były nawet wyższe niż to co dałem.

O, na allegro też długo nie trzeba było szukać :
http://www.allegro.pl/ite...cam_sample.html

 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
matb napisał/a:
to że Pentax ma SMC a inne nie.
Z czego wcale nie wynika, że Cosina produkowana dla Pentaxa, pod marką Pentaxa ma SMC.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dada, nie rozumiem chyba :oops: Jakoś nigdzie nie napisałem o relacji przyczynowo skutkowej między faktem produkowania dla Pentaxa szkieł przez niezależnych producentów a posiadaniem bądź nie posiadaniem powłok SMC? W każdym razie to szkło (SMC Pentax-FA 1:3,5 100mm) powłoki SMC ma, na co wskazuje choćby jego nazwa.
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
No więc szkło doszło i obyło się szczęśliwie bez cła :)
Poza drobną niedogodnością, która polegała a tym, że musiałem jechać na "specjalną" pocztę na Tarchominie (gdzie przychodzą Paczki Zagraniczne) - trąca komuną, nie?

Pierwsze wrażenia. Oczywiście this luxury plastic feel, yeah :) No ale co tam... ;-)

Bardzo szybki AF przy dobrym oświetleniu. Jeszce nie wiem czy przy tym świetle (3.5) bawić się w ogóle w sprawdzenie FF/BF.

Przede wszystkim rzuca sie jednak w oczy mega ostrość!!! Mam wrażenie jest ostrzejszy od 135/3.5 M..., więc nie wiem czy niebawem tego ostatniego nie "opchnę" na Allegro.
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Ja też od kilku dni bawię się klonem tego szkła w wersji Cosina 100/3,5 AF Makro i ostrość wydaje się być rzeczywiście bardzo dobra. Porównywałem sobie szczegóły na tych samych motywach, sfotografowanych w makro TESSAR-em 2,8/50 + pierścień i tą Cossiną i jestem zbudowany świetną ostrością. Tessara z zacinającą się przysłoną oddam dobre ręce.... :evilsmile: Testowe zdjęcia niestety skasowałem a poza tym robiłem to z ręki bez statywu ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach