rgt  Dołączył: 25 Lis 2008
K200D - łyżka dziegdziu :(
Witajcie :)

Na wstępnie info: używam K200D z kitem II i z manualami:
mc sonnar 3.5/135 (m42) i biometar 2.8/80 (psix)

Owa "łyżka dziegdziu" to funkcjonowanie AF w K200D.
Po miesiącu używania, domysłów i prób moja cierpliwość się kończy powoli ;)

Oczywiście chodzi mi o FF. I to zarówno z kitem jak i z manualami.
Podczas uzwania manuali zawsze potwierdza mi ostrość z efektem FF :(
Irytuje mnie bardzo, kiedy ostrzę "na oczy dziecka" i po zrobieniu
foty okazuje się że ostry jest sweterek dziecka kilka cm "przed"
płaszczyna, na którą ostrzyłem.

Jedyne co podczas prób zauważyłem - FF występuje najczęściej
w oświetleniu żarowym.

Czy jest na to jakaś rada prócz wysyłki do serwisu?
K200D z tego co wiem nie posiada regulacji FF/BF z poziomu menu.
A może da się wejść do menu serwisowego po ukazaniu się
numeru firmware w K200D?

Szczerze mówiąc - żałuję, że nie zdecydowałem się na K20D lub K10D.


pozdrawiam noworocznie
Robert
------------------------
www.mooncruise.com
vol 1
issue 23
autor: RoberT
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
rgt napisał/a:
Szczerze mówiąc - żałuję, że nie zdecydowałem się na K20D lub K10D.

Te aparaty też cierpią na tę przypadłość. Ale w kicie masz coś takiego jak quick-shift. Skorzystaj z tego. A z manualami postaraj się ostrzyć na matówce zamiast liczyć na potwierdzenie.
Problem był omawiany wielokrotnie. Wiele osób ma problem z ostrzeniem w świetle żarowym. Ale nie rozpaczaj, jako że los żarówek jest policzony. Potem będziesz narzekał na zły balans bieli w energooszczędnym świetle ;)
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
Podczas używania SMC M 50mm f/1.7 też zawsze potwierdza mi ostrość tuż przed obiektem. W zasadzie nigdy nie sugeruje się tym potwierdzeniem ostrości, z resztą nie wymagałem bezbłędnego potwierdzania fokusa przy starym, super jasnym szkle - Pentax jest cudowny, ale bez przesady :mrgreen: . W trudnych warunkach (jak wieje i mi oko łzawi ;-) ) to kręce pierścieniem jeszcze odrobinkę po "piknięciu", kwestia wyczucia i 70-80% zdjęć ma ostrość ok, reszta minimalnie przestrzelona.
Ostrząc ręcznie na budżetowym Tamronie 70-300 czy kicie II potwierdzenie działa wyśmienicie choć bardziej gubi się w świetle żarowym. Ale bądź co bądź te obiektywy są o wiele ciemniejsze więc margines błędu większy.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Mam to samo - FF w świetle żarowym i przy świecach w sumie też. Jednak żeby nowy wątek zakładać? Szkoda mi energii. Tym bardziej, że nawet jak się nie szuka nic na ten temat na forum to i tak co i rusz samo wpada w oko.
rgt, przełknij tę pigułę czy łyżeczkę, albo... ...albo coś tam ;-) I popij miodzikiem. Polecam dwójniaki.
Masz fajny aparat, to się ciesz. I jeszcze kolejka dwójniaczka :-)
 

rgt  Dołączył: 25 Lis 2008
Wiecie, przyzwyczaiłem się do precyzyjnego AF (choc wooolnego) w staruteńkiej minolcie M7000 nawet ze sredniawym zoomem beroflex 3.5-4.5/35-135.
Nie pamiętam, żeby mnie zawiódł :)

Skoro w świetle żarowym AF działa źle, to może pewnym wyjściem byłoby stosowanie softbox-a z żarówkami eco? :)
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Z tym potwierdzeniem ostrości w K10D, przynajmniej u mnie, jest różnie. Przede wszystkim na manualach, przestałem zwracać większą uwagę na to gdy zaczęło mi potwierdzać przy zupełnie nieostrym kadrze ... ale może tylko ja tak mam 8)
Kiwak napisał/a:
I popij miodzikiem. Polecam dwójniaki.
Masz fajny aparat, to się ciesz. I jeszcze kolejka dwójniaczka
Oooo, a już zacząłem tracić wiarę w ten naród ;) Ja co prawda bardziej ekonomicznie, bo trójniaki (dwójniaki tylko w święta), ale co tam :)
makak napisał/a:
Pentax jest cudowny, ale bez przesady
To będzie moje prywatne Pentaxowe motto na ten rok :-B :-B :idea: :-B :-B
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
rgt napisał/a:
Wiecie, przyzwyczaiłem się do precyzyjnego AF (choc wooolnego) w staruteńkiej minolcie M7000 nawet ze sredniawym zoomem beroflex 3.5-4.5/35-135.
Minolta mogła się tak samo mylic albo i gorzej, po prostu szkło którego używałeś jest raczej ciemne i ma dużą GO, więc nie było widac ew. pomyłek.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jeśli z kitem masz FF ( sprawdź jeszcze na innych szkłach z af) to trzeba pewnie do serwisu
MI nigdy nie przyszło do głowy żeby przy manualnym ostrzeniu sugerować się potwierdzeniem ostrości. Jak się chce korzystać z manualnych szkieł to warto kupić matówkę z klinem i rastrem i najlepiej muszlę oczną , wtedy całkiem dobrze można sobie potwiedzać ostrość ocznie
 

rysiekp17  Dołączył: 27 Wrz 2008
jak z potwierdzeniem ostrości jest do niczego w pentaxach to mierzy światło prawidło? bo jak nie to wychodzi na to że pentax robi nieprzyjemne chwyty marketingowe :-/
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
rysiekp17 napisał/a:
jak z potwierdzeniem ostrości jest do niczego w pentaxach to mierzy światło prawidło? bo jak nie to wychodzi na to że pentax robi nieprzyjemne chwyty marketingowe :-/

..i tak rodzą się legendy...

Lustrzanki pentaksa potwierdzają ostrość i światło nawet z denkiem od majonezu. Zdarza się, że korpus albo szkło ma FF/BF (co można wyregulować i o tym jest mowa powyżej) ale sam system spełnia wszystkie założenia o jakich mowa w materiałach reklamowych (co do wspomnianych kwestii)!
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
rysiekp17 napisał/a:
jak z potwierdzeniem ostrości jest do niczego w pentaxach to mierzy światło prawidło?


Jesteś cudzoziemcem i używasz translatora? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach