dan  Dołączył: 11 Sie 2006
6x6
Hej,

Lubitel bylby idealny, gdybym potrafil nim dobrze ostrzyc. Niestety tak nie jest, i wychodzi lomografia, a nie takie jest moje zalozenie przy zabawie ze srednim.

Szukam jakiejs alternatywy. Warunki:
- jak najmniejsze
- jak najlzejsze
- precyzyjniejsze ustawianie ostrosci niz w Lubim
- 6x6, 6x7, 6x9 - te formaty mnie interesuja
- obiektyw nie musi byc super ostry
- tanie!
- gniazdo synchro

Tak myslalem, ze moze jakis mieszkowiec by spelnial te wymagania? Tylko nie wiem na ile precyzyjne sa dalmierze w tych sprzetach, no i czy w ogole jest szansa dostania czegos na chodzie.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Jasne, że mieszkowce dostaniesz na chodzie. Ale nie wiem jak u nich z dalmierzami.
Z mieszkowcem może być o tyle upierdliwie, że trzeba uważać, żeby film się nie wyginał (wsysanie) przy wyciąganiu miecha.

Ja ze swojej strony polecam yashicę mat 124G, ale to w zasadzie ani tanie (ok. 500 zł), ani małe, ani lekkie.
Jest chyba tylko jeden aparat, który by Tobie przypasował... Mamiya 6! (albo nawet 7!) :evilsmile: No, ale to już nie jest tanie. :-D

 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Może kup Starta ?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Albo AMI 66 :-P
Może i mały nie jest, ale lekki. ma format 6x6, nie jest szczególnie ostry ma gniazdo synchronizacji lampy spaleniowej no i jest bardzo tani. A precyzja ustawienia ostrości po prostu powala :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
PrzemoWu, jak wyglada ostrzenie w starcie? Lepiej niz w Lubim?

Maciej, matb, dzieki :-P

Kurde taki Zeiss Ikon Super Ikonta spelnia wszystkie moje wymagania, tylko ceny sa zabojcze :-/
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Miałem Starta 66s. Ostrzenie wygląda normalnie. Ostrzysz na matówce (ciemna), bez klina i rastra, na oko.

Poszukaj może Agfa Isolette II. Ludzie sobie chwalą. (drogi nie jest)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Maciej napisał/a:
Miałem Starta 66s. Ostrzenie wygląda normalnie. Ostrzysz na matówce (ciemna), bez klina i rastra, na oko.

No to tak jak w Lubim :-| Moje oko nie jest juz takie jak chociazby rok temu, bardzo pogorszyl mi sie wzrok ostatnio :-/

Maciej napisał/a:
Poszukaj może Agfa Isolette II. Ludzie sobie chwalą.

No tak, tylko bede musial z miarka latac. Chociaz w domowym studio nie sa ta jakies duze odleglosci. Chyba przykleje miarke do podlogi i zosatne przy Lubicielu :-P A na miasto kupi sie kiedys Super Ikonte.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
dan napisał/a:

No to tak jak w Lubim :-| Moje oko nie jest juz takie jak chociazby rok temu, bardzo pogorszyl mi sie wzrok ostatnio :-/

Ja słyszałem, że w Lubitelu nie ma matówki, tylko coś innego. Ale przez to niby łatwiej się ostrzy. Więc Start raczej odpada.


dan napisał/a:
No tak, tylko bede musial z miarka latac. Chociaz w domowym studio nie sa ta jakies duze odleglosci. Chyba przykleje miarke do podlogi i zosatne przy Lubicielu :-P A na miasto kupi sie kiedys Super Ikonte.
Eee tam, pracuj na hiperfokalnej! :-P


A może jakiś Voigtländer Bessa?
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
może Druh :->
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
dan napisał/a:
Moje oko nie jest juz takie jak chociazby rok temu, bardzo pogorszyl mi sie wzrok ostatnio :-/

próbowałeś jakiś tydzień dwa, w miarę regularnie jeść czarne jagody? Nie żartuję - przy drobniejszych zwałach wzrokowych pomagają. Jak nie masz świeżych, w słoiku lub suszonych od biedy można łykać jakieś wyciągi z apteki (ale nie znam nazw).
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
na wzrok to chyba witamina A...są takie pomarańczowe owoce suszone wielkości śliwki..zapomniałem jak się nazywają..one mają witaminę A i są smaczne :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michał K napisał/a:
na wzrok to chyba witamina A.


A to tylko na kurza slepote :-) Jagody sa na co innego we wzroku z tego co wiem ;-)
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
już wiem,chodziło mi o suszone morele...zawierają witaminę A i działają na cere :-D

[ Dodano: 2007-12-15, 13:14 ]
Funkcją tej witaminy jest m.in.:

współtworzenie rodopsyny (purpury wzrokowej)
zapewnienie normalnego wzrostu kości i zębów przez regulację aktywności komórek tkanki kostnej
regulacja wzrostu i funkcjonowania tkanki nabłonkowej
bierze udział w procesie widzenia i umożliwia rozróżnianie barw

by Wikipedia
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
"Za sprawą tego niepozornego owocu, jakim jest czarna jagoda, możemy się cieszyć dobrym wzrokiem przez długie lata. Jagody chronią oczy przed wolnymi rodnikami, zmniejszają przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych w gałce ocznej, poprawiają ukrwienie i zapewniają ostre widzenie po zmroku." - z medialine.pl

"Są stosowane w leczeniu tzw. kurzej ślepoty czyli niedowidzenia o zmierzchu i osłabieniu wzroku z powodu nadwrażliwości na światło dzienne. Pod ich wpływem siatkówka czyli część oka reagująca na światło jest lepiej ukrwiona. Czarna jagoda leczy schorzenia będące najczęstszą przyczyną osłabienia wzroku u ludzi starszych: zwyrodnienie plamki żółtej (choroba środkowej części siatkówki) oraz zaćmę polegającą na zmętnieniu soczewki oka.
Długotrwałe zażywanie wyciągu z borówki poprawia wzrok u krótkowidzów!
Podczas II wojny światowej piloci zauważyli, że po zjedzeniu jagód (wystarczył dżem) lepiej widzieli w ciemnościach. Wyciągi z borówki zalecane są także osobom o nieprawidłowym krążeniu żylnym chorującym na żylaki czy hemoroidy. Wyciągi z borówki czarnej można zażywać w ilości 50 do 150 mg dwa razy dziennie.
Mniejsze dawki można stosować profilaktycznie, aby zapobiec chorobom oczu. Natomiast większe dawki mogą zażywać osoby chore na cukrzycę. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą spożywać wyciągi z borówki. " - z wpolnoty.org

no i pewnie warto czasem pyknąć luteinę:
"Luteina - antyoksydant, którego celem jest wzmocnienie bariery ochronnej siatkówki oka, a w szczególności ogromnie wrażliwych na promieniowanie słoneczne, komórek w plamce żółtej. Luteina to naturalny barwnik uzyskiwany z liści rośliny Tagetes erecta (zwana Goździk Indyjski lub Aksamitka wysoka).

Luteina jeden z karotenoidów - pigment siatkówki stanowiący naturalny filtr ochronny przed promieniowaniem UV i UVB. Luteina działa w oku jak żółty filtr, którego mikroskopijne ilości umieszczone są dokładnie w części środkowej dołka środkowego siatkówki, w miejscu zwanym plamką żółtą. Z jednej strony wiąże on wolne rodniki (podobnie, jak inne antyoksydanty, np. witaminowe A, C, E), z drugiej - absorbuje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal poniżej 400 nm.


Luteina jest korzystna dla osób z chorobami wzroku m.in. zaćma, dla cukrzyków - retinowców oraz dla osób przebywających często w pobliżu szkodliwych elektoronicznych pól magnetycznych np. przy telewizorze, komputerze lub np. "mikrofalówce".

Ponieważ luteina nie może być syntetyzowana w organizmie, musi być dostarczana z zewnątrz." - z faceci.com.pl

żeby nie mieć taaakich oczu :shock:
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Modeli Zeiss Ikonta bylo wiele i w roznych formatach.
Garsc modeli powojennych z migawka Sychro-Compur spelnilaby twoje wymagania, ale juz wiesz ze nie sa tanie.
Rosjanie skopiowali jedna z Ikont 6x9 i nazwali to Moskwa 5. Migawke nazwali Moment o ile pamietam. Jak ma sie w niej sprawa z synchronizacja - nie wiem.
Problemem Moskwy lub Ikonty jest czesto rozjechany dalmierz. Nic dziwnego, skoro mechanizm jest rozkladany i skladany gdy otwierasz i skladasz mieszek.
Lepiej rozwiazala to Mamiya w modelu 6 (tym starszym, mieszkowym modelu, nie tym nowym) gdzie ostrosc ustawiana jest przesuwem plaszczyzny filmu.
Jakis z niemieckich folderow uzyl zdaje sie podobnego rozwiazania. Moze byl to Certo 6?
Przez pewien czas uzywalem sprzetu pt. Bessa I Voigtlandera. Nie mial on sprzezonego dalmierza, tak wiec uzywalem nieduzego gadzetu, czegos takiego jak to: http://cgi.ebay.com/PRAZI...1QQcmdZViewItem
Okazjonalnie uzywalem sugerowanych w instrukcji obslugi ustawien na hiperfokalna (tak to sie zwie?) glebie ostrosci czyli pstrykalem w trybie preselekcji przyslony, ze tak powiem.
Moj egzemplarz mial migawke Prontor-II z synchronizacja X.
Kupujac mieszkowy dalmierz nie licz na trafienie egzemplarza sprawnego w 100%.
Sprzet spelniajacy wszystkie twoje wymagania bedzie kosztowny.
Sprzet spelniajacy wiekszosc twoich wymagan mozna kupic w przystepnej -moim zdaniem- cenie.
Najmniejszy gabarytowo w srednim formacie jest ponoc Voigtlander Perkeo II (6x6), ale ludzie juz o tym wiedza, co moze odzwierciedlac sie w cenie.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dzieki cypis, musze to sprawdzic! :-)

Dziekuje wkrass za wyklad :-> Bede obserwowal Allegro, moze uda sie cos trafic.
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Z 6x6 do tej pory sprawdziłem sixa (który się zacią przy 2 szpulce) i saluta-c który przy około 12 stracił zęby na przekładni nastawiającej czasy (muszę na tokarce dokończyć nową ale nie mam czasu) Start jest dość upierdliwym aparatem, ale prostym, przy starcie II którego okazjonalnie używam mam jedynie stres czy mi kiedyś na deszczu nie zardzewieje ;) Ogólnie to jaśka 124G, ta tańsza tez jest podobno ok. Można popróbować polować na seagulla, kopię autokorda, albo na samą minoltę ale ona raczej droga będzie.

Jeśli chodzi o 6x9, i 6x6 mieszkowe to śmiało. Dalmierz reguluje się naprawdę łatwo. Zeissy sobie odpuść one majom wartość kolekcjonerską głównie. Z 6x9 Moskwę 5 (ale to dość duże jest, albo bessy z dalmierzem (są świetne ale rzadko się pojawiają). Jeśli interesuje Cię 6x6 to sprawa jest prosta. Kupuj coś Voigtlandera z heliarem koniecznie. Sprzęt jest malutki, w kieszeni zmieścisz spokojnie. Jeśli nie ma dalmierza co się może zdarzyć to grunt żeby miał sanki na celownik. Na alle zawsze się wala dalmierzy wpinanych w sanki trochę więc nie będzie z tym problemu 8-)

A tak ogólnie to nie wiem czy nie lepiej mamijki RB kupić :?: 90mm, kaseta i kominek to koszt około 1200 zł. Zawsze zostaje P67 którego mogę polecić wszystkimi odnóżami, mimo że zawalata to maszyna 8-)

P.s. Znacie jakiś punkt gdzie sixa naprawiają w sensownej cenie bo nie mam na dziada sił i pomysłu, a to nie mój więc muszę oddać działający :evil:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jak chcesz male rozmiary a lubisz pomieszac szkielkami, chcesz miec 6x6 w "lepsiejszych" cenach niz Hassel czy Rollei to moze Kowa??

http://www.kilfitt.org/Cameras/Kowa.htm

O awaryjnosci sie ciut slyszy ale w koncu to nieskomplikowane sprzety wiec....

Pzdr
Spinner

[ Dodano: 2007-12-17, 23:00 ]
Istreed napisał/a:
Znacie jakiś punkt gdzie sixa naprawiają w sensownej cenie bo nie mam na dziada sił i pomysłu, a to nie mój więc muszę oddać działający :evil:


U nas jest majster, ma certyfikaty Pentacona i sporo czesci do P-six ale ile i za co to nie wiem... Moge dac Ci telefon do niego...

Pzdr
Spinner

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Oooo Spinner, dzieki, to wyglada milo, ciekawe tylko w jakich cenach chodzi :-)
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Raz to widziałem na allegro. Tanie to jest, ale rzadko się trafia. Może lepiej sixa :?:
Jest tani, ma tanią optykę i jak nie kombinujesz w stylu ''A co to za kółko'' to działa bez zarzutu 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach