PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Dalmierzowiec - Canonet 28
Witam

Właśnie zakupiłem dalmierza Canonet-a 28. I mam problem z przywróceniem go do stanu używalności.

1. Cała gąbka uszczelniająca jest popękana i kruszeje. I teraz mam pytanie w jaki sposób należy odrestaurować tą gąbke. Czy należy iść do labu i poprosić o te wszystkie kasetki po filmach i wyciąć gąbke z nich i powklejać na miejsce czy może obkleić cały tył taśmą izolacyjną ?

2. Na obiektywie (przedniej soczewce)zauważyłem pewną mgiełkę, która jest widoczna pod pewnym kątem. Jak ją usunąć ? Czy ma ona wpływ na zdjęcia?

3. Baterie a właściwie ich brak. Dowiedziałem się że są potrzebne baterie typu 'mercury' wycofane zresztą za zły wpływ na środowisko. Gdzie takowe można kupić ? A może powinienem używać baterii 'pastylki' , pomimo że mają 1.5V ja potrzebuje 1.35 V?

4. Światłomierz gdy naciskam spust migawki lekko podskakuje - czy to normalne czy objawy zestarzenia się sprzętu ?


Dziekuję za odpowiedź.

p.s. wkrótce załącze zdjęcia, tylko aku podładuje(ehh te cyfraki...)
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
PrzemoWu napisał/a:
3. Baterie a właściwie ich brak. Dowiedziałem się że są potrzebne baterie typu 'mercury' wycofane zresztą za zły wpływ na środowisko. Gdzie takowe można kupić ? A może powinienem używać baterii 'pastylki' , pomimo że mają 1.5V ja potrzebuje 1.35 V?



http://cgi.ebay.nl/ws/eBa...:MEWN:IT&ih=020


ja do swojego zamowilem takie cos i dziala
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
ja do swojego zamowilem takie cos i dziala


OMG 5.99 za jedna baterie do aparatow sluchowych? ja kupilem w aptece 6sztuk za 5e...
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Niby po wsadzeniu pastylki 1.5V i dodatkowego pierścienia na styki światłomierz działa ale dopiero okaże się po wypstrykaniu jednego filmu jak dobrze działa ten aparat...

Pozostają do rozwiązania jeszcze 3 punkty z mojego pytania.
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Baterie do aparatów słuchowych olejcie...
One po zerwaniu paska działają miesiąc i padają nagłym zgonem.
LR44 ale wersja srebrowa bodajże maxwella, przyzwoita bateryjka jest troche bardzej ''siłowa'' od zwykłej LR44, to znaczy że przez dłuższy okres czasu podtrzymuje napięcie ale potem zamast powoli je zmniejszać ma dośc szybkiego zgona. Różnicę w napięciu skompensuj nastawem ISO. Dla ISO 100 nastaw 80 i będzie działać.
Apropo gąbek to polecam gąbki z dysków twardych jeśli masz jakiś stary dysk to tam między elektroniką, a korpusem dysku jest taka idealna gąbeczka do uszczelniania wszelkich aparatów.
Strzałka światłomierza drga one tak mają.
Mgiełkę powiadasz, musiał byś jakieś zdjęcie temu zrobić.

Dekielek na obiektyw masz :?:
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Istreed: Włożyłem zwykłą LR44, dodatkowo małą nasadke(od śrubki od roweru)żeby bateryjka nie latała w środku i działa :)
Tak jak mówisz, należy zmniejszyć lekko ISO :) Mierzyłem ekspozycje i zawsze troszke wyżej wychodziło.
Niestety nie posiadam dekielka :( Jaka jest średnica tego obeitywu ? 49mm?

Już go rozkręciłem, teraz musze się uporać z pleśnią :) Jak go wyczyszcze i złożę z powrotem będzie cud malina aparat :)
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Niestety trochę mniej niż 49 ot dlaczego nie lubię canonetek :-P
Niektóre dekle na 49 dadzą się wcisnąć ale to trzeba przymierzać z aparatem.

Ja tez stosuje zwykłe LR44 tylko ogniwo jest trochę inne ale kształt ten sam.
Ogólnie rzecz biorąc nie lubię tej canoneteki :roll:
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Istreed napisał/a:
Ogólnie rzecz biorąc nie lubię tej canoneteki :roll:


Dlaczego ? Przecież po zdjęciach w internecie aparat całkiem nieźle radzi sobie z ekspozycją, obiektyw jest całkiem niezły jak na ten przedział cenowy, jedynie co mi brakuje to full manual(czasy).

Pytanie: Jak robisz zdjęcia to kadrujesz w tej największej ramce(nie uciętej) ?
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Jak byś miał pod ręką hi matica 7sII toteż by Cię jakaś kfanonetka nie interesowała ;)
Manuala to ona ma ale czas 1/30 jeśli dobrze pamiętam z instrukcji.

A co do kadrowania wiesz to nie jest lustrzanka żeby mieć 100% z aptekarską dokładnością ;-)
Ogólnie to sobie odpuściłem mały obrazek jakoś tak ostatnimi czasy :roll:
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
Istreed napisał/a:
Jak byś miał pod ręką hi matica 7sII toteż by Cię jakaś kfanonetka nie interesowała ;)
Manuala to ona ma ale czas 1/30 jeśli dobrze pamiętam z instrukcji.


No niestety nie mam narazie kasy żeby kupować coś lepszego :) A taka canonetka to wstęp do świata dalmierzy i street foto :) A szczytem marzeń jest Voigtlander bessa :)

Zgadza się , 1/30 na wszystkich trybach wyboru manualnie przesłony. Szczerze powiedziawszy to 1/60 byłaby lepsza.

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach