Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
dybon - świetne oba. Pozy nietypowe a kolorystyka stonowana, chociaż widzę, że to uchwycone, domowe scenki. Nieczęsto takie zdjęcia są udane. Gratuluję.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Jak już się przymierzę pozostaje kilka sekund na zdjęcie, potem przybiega do mnie :-) .
 

Kamvis  Dołączyła: 21 Wrz 2011
iwasherebefore - a mi się te naskałkowe dwa ostatnie bardzo podobają! zwłaszcza to nazwane "3 z 4 odrzutów" ;) Ja tylko bym chyba pozostawiła je w kolorze, szarość skałki z zielonymi drzewkami w tle :mrgreen:

Jakaranda - bardzo dziękuję! a co do ACD - to prawda! taki kolor zawsze wychodzi dobrze, aparat nie ma problemów z łapaniem ostrości (jak to bywa przy np. całych czarnych, do tego bardziej "matowych" psach). Tu już warunki oświetleniowe były słabe, słońce zachodziło i z każdym kolejnym psem było tylko gorzej (fotografowaliśmy kilka, różne rasy). Fotki akurat tym razem pstrykał mąż, ja obrabiałam :-P A chodzi Ci o więcej zdjęć ACD czy ogólnie? ;)

W razie co - wrzucam sunię innego koloru (o imię muszę dopytać właścicielkę, bo nie znam):
ACD female by Kamila Poźniak, on Flickr
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Kamvis - tak, chciałam więcej ACD. Widzę, że masz różne kolory. Ostatnia sunia - śliczna.
Najtrudniejsze do fotografowania są chyba łaciate czarno-białe, szczególnie jeżeli maja błyszczącą sierść. Trudno nie przepalić białych łat.

Co do zdjęć iwasherebefore to pierwsze i ostatnie z serii chyba jak pisze Kamvis - byłyby lepsze w kolorze, bo pies ginie w tle. Natomiast bardzo mi się podoba drugie z monochromatycznych, bo pies odcina się od tła.

dybon - tego można wyuczyć, żeby pies na chwilę pozostał w zajmowanej pozycji. Chociaż niektóre psy potem wpadają w przesadę i pozują na widok aparatu. A najciekawsze są te uchwycone, niecodzienne chwile.
 

Kamvis  Dołączyła: 21 Wrz 2011
Dla mnie jednak czarne z matową sierścią :D Bardzo często przy czarnych psach mam problem z balansem bieli (by czarne było CZARNE)! I nie wiem czy to kwestia monitora (ale skoro widzę cudze zdjęcia i wydają mi się okej to chyba nie? :P), czy to Pentax ma problem, czy ja taka beznadziejna :lol: Wiele zależy też od warunków oświetleniowych, bo jeśli wali mocne słońce, to faktycznie czarno-białe psy są problemem. Ja to jakoś najbardziej lubię pogodę "za chmurką" - wszystko wtedy równo doświetlone, nie ma mocnych kontrastów, nie trzeba się aż tak sugerować położeniem słońca, by pół mordy nie było czarne, a pół przepalone... Zresztą tyczy się to także ludzi :mrgreen:

Więcej ACD nie mam, w sensie innych psów, bo inne zdjęcia tych samych są ;)

To może portrecik?
Hetka - owczarek belgijski groenendael
Hetka - belgian groenendael by Kamila Poźniak, on Flickr
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Kamvis, Twoje zdjęcia mają ładne odcięcie psa od tła i są przyjemnie ostre. Z chęcią bym potestował 70-200 2.8 HSM, bo ja przy 55-300* wyodrębniam pieska, ale to za ciemne szkło na profesjonalne zabawy. Chyba w jednym ze zdjęć widziałem w danych exif informacje o tym. Jak opinia? ;-)
*(stąd prawie w ogóle nie używam tego szkła do psich zastosowań, jedynie testowo).

Apropo ostatniego zdjęcia, - również niczego nie mogę się przyczepić, jedynie pół centymetra przy dole bym przyciął. Ale to normalnie minimalnie.

Jakaranda, 1 zdjęcia było celowo zrobione, by faktura skały zbiegła się z postacią pieska a to ostatnio zrobiłem na leniwca z dwóch warstw minimalnie zwiększając kontrast pieska. Niestety nie mogłem ręcznie wyizolować go od skałek, ale w 10 kolejnych minut, które bym ewentualnie poświecił na korektę, - z pewnością by lepiej poszło.
Wiem, że kusicie kolorkami, ale ja ma traume do kolorów, - zapamiętałem WASZE opinie z początków wstawiania zdjęć. :mrgreen:
Subiektywnie z tonacji nie jestem zadowolony. Na acerze widzę co innego niż w asusie i zupełnie nie wiem, gdzie leży właściwa kolorystyka.
W RAW challenge przekonałem się na czym polega interpretacja barw i wiem, że jeszcze dużo brakuje u mnie "tego czegoś".

Kamvis, Ja mam problem jak pies jest w cieniu i przez to muszę zwiększać ekspozycje przy obróbce. Natomiast co dziwne dla niektórych, czasami wolę ostre słońce padające na psa. Parę zdjęć już wcześniej wrzuciłem, - i z tych zdjęć byłem zupełnie zadowolony. Owszem, można wiele stracić, zwłaszcza przy podbiciu kontrastu, ale jak już się trafi, to nie ma bata. Zdjęcie jest szybkie w obróbce i estetycznie wykonane.
 

Mamikur  Dołączyła: 24 Sie 2017
Dzisiaj jest Święto Kundelka....
Czas wyczyścić kundelkom futerka :-)

Głuchy Gus odkurzacza się nie boi,
/przynajmniej strachu nie widać po nim/.
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Mamikur, Być może odkurzacza się nie boi, ale tego co o nim pomyślą inne psy. ;-)



Kolorki dla Państwa.
 

Mamikur  Dołączyła: 24 Sie 2017
Król Gustaw Rudolf I zastanawia się........ co myślą o mnie inne psy?

Myślą:
„Ty, to masz szczęście,
że w tym momencie,
żyć Ci przyszło, w kraju nad Wisłą…
Ty, to masz szczęście…
Twój kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy,
Ludzie uczynni, w sercach niewinni…
Twój kraj szczęśliwy…”
 

Kamvis  Dołączyła: 21 Wrz 2011
iwasherebefore - bardzo dziękuję :D Co do ostrości to mam trochę zboczenie na jej punkcie i jak jest choćby delikatnie niewstrzelona gdzie chcę (a zazwyczaj chcę ją na oczach) to jest mi z tym źle... To samo tyczy się szumów i przy tym utraty jakości - tu u gronka widać te szumy i mnie denerwują ;) No, ale ISO 1000 - K-3 i tak daje radę przy takich wartościach.
Sigma 70-200 - no cóż, mimo wielkości i wagi to moje ulubione szkło! I jest warte taszczenia go ze sobą. Kucanie i wstawanie z tym + podpiętym gripem to już niezły fitness :D Najpierw mieliśmy takiego samego Tamrona (tzn nadal leży na półce i się kurzy - może ktoś reflektuje? ;)) - byłam też zadowolona, ale trochę brakowało mi szybkości, a przy psach to cecha nr 1 ;) Sigma demonem też nie jest, ale daje szansę uchwycenia psa w biegu przy dobrym świetle i odrobinie szczęścia :lol: Może mnie tu wszyscy zjedzą, bo jak to, obiektyw 2.8 używać w taki sposób, ale... no nie ufam przysłonie 2.8 i raczej psom robię zdjęcia na bezpiecznym 4.0 (lub chociaż 3.5). Przy maksymalnym wysuwie (200mm) i tak daje to fajny efekt, a mam większą pewność, że trafię z ostrością tam gdzie chcę :P Zresztą wiadomo, że nie każdy obiektyw jest super ostry od pełnej dziury, zazwyczaj tak niestety nie jest i fotki wychodzą trochę maślane. O ile bokeh maślany jest super, o tyle tam gdzie ma być ostrość ma być OSTROŚĆ :evilsmile:

No jak dzień kundelka, to dzień kundelka!

Szafir - mój ukochany, dzieliłam z nim życie prawie 18 lat! (fot. z 2015 r.)
Szafir by Kamila Poźniak, on Flickr
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Wolę o swojej mini-armatce 55-300 nie wspominać, bo jak trafi z ostrością, to 1 na 20 zdjęć (gdy pies biegnie) i akurat trafi w psa jak łapy przednie ma w ziemi a tylne w powietrzu - i takie mimo nawet średniej ostrości nie nadaje się do publikacji.
Właśnie a propo "zjedzenia", to zaraz pewnie ktoś się wypowie, że można bez AF działać przy psie. - Niby tak, ale to mnie się jeszcze nie udało.
Przyznaje się, że ręczne trafienie z ostrością, to nie moja specjalność.
Tami 70-200 2.8, - jak tak "słaby", to go nie biorę, - no dobra, 500 zł daję i biorę. (to była impertynacja) ;-)

Co do zdjęcia, również 0,5 cm sciąłbym u góry, minimalnie po prostu.
Troszkę razi podwójna obroża? Bo ta z medalikami, ładnie się wkomponowuje, ale ta druga niebieska rozprasza. Taki detal.
Ładny wiek i wyszło bardzo dojrzałe, spokojne zdjęcie z ukrytym podtekstem, które zasugerowałaś.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Jak Dzień Kundelka to nie wypada się wyłamać. Karo - adopciak ze schroniska w Chorzowie, obecnie ukochany pupil mojej koleżanki. To ja go wypatrzyłam i obecnie jest dla mnie wyzwaniem właśnie z powodu łat. Przerysowanie proporcji zamierzone. Mam inne zdjęcia ale wybrałam właśnie to.


Mamikur - Gus zdecydowanie zyskuje na jednolitym tle. Ostatnie zdjęcie jest najładniejsze ze wszystkich dotychczasowych.

Kamvis - właśnie zamierzam w najbliższej przyszłości nabyć S 70-200 ale wciąż mam wątpliwości czy ją utrzymam. Mam problemy ortopedyczne po wypadkach a wagę tej zabawki znam. Szybkość mogłaby być ciut lepsza gdyby posiadała limiter, bo wtedy miałaby krótszy dystans do pokonania ale cóż, nie ma. Psy w ruchy (agility) fotografowałam już różnymi szkłami i najlepiej, z tego co mam, sprawuje się S 50-150 f2,8, chociaż jest za krótka.
Portrecik gronka - świetny.
Widzę, że jednak będę musiała zwiększać przysłonę, żeby mieć więcej trafionych zdjęć. Dotychczas uparcie ustawiam 3,2 lub 3,5 i często trafiam z ostrością gdzieś w okolicy łopatek. A gronek na torze, w samo południe, przy idealnie bezchmurnym niebie - to już porażka na samym wstępie.
Namawiano mnie kilkakrotnie, żeby z cięższym obiektywem, spróbować z monopodem. Czy może próbowałaś?
Portret Szafirka uroczy. Imię również. Dobrze, że się znów zameldowałaś; będę męczyć pytaniami :-D i chyba nie tylko ja ;-) .
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Pies dobrze wyszedł, aczkolwiek krzywo i nie chodzi o proporcje, ja bym to stonował i wyprostował.
Co powiesz na tą wersję?



Może mam rację, może jej nie mam, - warto wymienić się spostrzeżeniami.
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Zdjęcie nabrało wyrazu. Nie przyszło mi do głowy, żeby dodać winietę. Nie przeszkadza mi jak ktoś zaproponuje inne rozwiązanie. Ciągle się uczę, jestem przecież P(ermanentnie) P(oczątkująca) ;-)
 

Kamvis  Dołączyła: 21 Wrz 2011
iwasherebefore Z tym przycinaniem to jak kto lubi - ja o ile mogę trzymam się proporcji oryginalnych, żeby nie mieć problemu z ewentualnym wydrukiem w przyszłości... więc rzadko tnę na niewymiarowe (a jak przytnę tylko górę czy tylko dół to tak będzie) - tym bardziej nie wiem co da obcięcie o 0,5 cm? Nie widzę tego :mrgreen: Osobiście to w ogóle bym wolała może trochę inny kadr, ale jeśli dobrze pamiętam - niewiele mogłam podziałać w tym temacie :( Fota jest sprzed dwóch lat, teraz już pilnuję i jak tylko mogę ściągam psu obrożę i o to samo proszę innych właścicieli czworonogów - jeśli tylko jest to możliwe. Mnie osobiście denerwują obydwie na tym zdjęciu (ta cienka to antykleszczowa/antypchelna). Niestety fotka nie do powtórzenia ;)

Robienie fot bez AF przy psach to sadomasochizm :lol: Ale czasem go uprawiam, bo mam manualną 50tkę 1.7. Złapać na tym ostrość tam gdzie się chce, przy takiej przysłonie (zazwyczaj i tak daję np. 2.0) to jak wygrana w totka :D Ja na wizjerze za cholerę nie jestem w stanie ocenić gdzie mam ostrość... (niby potwierdza, co jest często g*wno-prawdą i wcale nie trafia tam gdzie chcę), więc przy manualu wylądam baaardzo nieprofesjonalnie i walę na LV gdzie mam funkcję podglądu, gdzie ostrość się znajduje (robią się takie białe obramówki) - ale i to nie jest tak dokładne jakby się chciało przy tak małych wartościach przysłony :-P

Z takiego manuala jest np. ta fotka:
Forest hyena by Kamila Poźniak, on Flickr

Na agility mam tylko jedno rozwiązanie - łapanie ostrości na przeszkodzie i walenie seryjki gdy pies skacze 8-) wtedy jest szansa, że jedno z tych kilku będzie trafione - jak dla mnie większa szansa niż podczas śledzenia AFem (bo, albo ja jestem słaba w tym temacie, albo aparat :-P ale w śledzenie w takich warunkach jest dla mnie praktycznie awykonalne...). U mnie przy robieniu biegnącego psa na wprost również ostrość najczęściej wypada gdzieś poza głową - łopatka to już jest nieźle! zazwyczaj jest to zadek z ogonem :lol:

Jakaranda - Karo cudny! uwiebiam trzykolorowe łaciatki - można wywnioskować dlaczego z poprzedniego zdjęcia :mrgreen:
 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
I to była rzeczowa odpowiedz z Twojej strony, a nie forma dokazania, że "Ty nie potrafisz".

A propo przycinania. To subiektywne wrażenie, że przestrzeń nad/pod zaczyna zbierać uwagę (i była u Ciebie minimalnie do obcięcia),
ale co wspomniałaś - trzymając się proporcji, zepsuje się zdjęcie.
Ja tam proporcji się nie trzymam, nie drukuje zdjęć, - czasami 50' zrobię 2 zdjęcia z bliska, bo nie obejmę kadru i muszę je połączyć.
Wtedy nie ma opcji, że będą miały pierwotną, zamierzoną wartość.

Mnie się podoba ta "jedna obroża", może dlatego, że dawno nie widziałem tak ładnej. ;-)

Cytat
Robienie fot bez AF przy psach to sadomasochizm

Powiedziałbym, że już jak pies zaczyn się kręcić, to loteria, czy się trafi.
Również sporadycznie korzystam z tej 50, chociaż mam awarię tego szkła teraz.

Hm. Jak tak pomyślę o Twoim szkle, to nawet nie wiem, czy te 9 krzyżyków dałoby radę. K3 jest lepiej zorganizowana jest od K-s2.

PS: co do zdjęcia, - podoba mnie się umaszczenie pieska i jego wyrazistość, ale ładnie tak zawyżać poziom?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
iwasherebefore napisał/a:
nie drukuje zdjęć

To jest błąd.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
iwasherebefore, dla przykładu u mnie jest tak, że 50mm, która ma AF ciężko mi zrobić ostre zdjęcie psa w ruchu. Łatwiej manualem 135mm, z tym że mam włączoną opcje w aparacie, która pokazuje na podglądzie najlepszą ostrość. Klatka po klatce ostatnio wyszły takie zdjęcia manualem, ma tylko jeden defekt - czasem ucina ogon ;).



 

iwasherebefore  Dołączył: 30 Paź 2016
Jaki model aparatu?

- Wiem, że ludzie mają miliony pomysłów na korzystanie z MF, od profesjonalnych matówek, po zakreślanie przepaleń na LV.
Na część eksperymentów nie ma wolnych środków, a te które sprawdzałem w praktyce mi nie wychodzą.

Drukowanie.
No tak, - ale to powracamy do wątku koszta.
Dobry papier, dobra drukarka, dobry tusz, bo co to za jakość wyjdzie z gotowego wzorca dobranego na monitorze, gdy drukarka w fotopunkcie ma uniwersalną konfigurację barw?

PS: zdjęcie 1 OK. ;-)
Niestety wyszło przepalenie na futrze u góry. Spróbuj lekko dać korektę na żółty i czerwony, plus kontrast, by ożywić zdjęcie.



Tu znowu pozwoliłem sobie na 1minutową korektę. Możliwości od groma, - to tylko taka sugestia, - wiem, że za bardzo to podkreślone, ale nie mam czasu na każdorazowe profesjonalne korekty. ;-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
O jakie fajne zdjęci Ci wyszło :-B Wywoływałam na szybko bez dodatkowych upiększeń.
Model aparatu K-50.

PS
Twoje profesjonalne korekty zaczynają być bezcenne . Chyba będę podsyłać Ci Rawy do wywoływania ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach