0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
SlicaR napisał/a:
KasiaMagda WB jest ok (pies jest jak ma być) ale barwa niebieskiego i zielonego mało ok.

Dlaczego mało OK ? Nie wiemy jakie było światło zastane i czy Kasia coś majstrowała przy kolorach.
Wersja powalosa- dla mnie za dużo nasycenia zdjęte i zbyt ciemno. Choć to kwestia tego, co i jak chce pokazać autor.

 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
KasiaMagda napisał/a:
No dobra, od dzisiaj będzie tylko raw koniec kropka, a z lenistwa bo go trza wywołać czyli kilka kliknięć więcej.
Ale za to odpada masa problemów z późniejsza obróbką, albowiem w RAWie zawsze można zmienić balans bieli.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
0bleblak, no to się dowiedziałam, żem majsterkowicz ;-) Mi się podoba i jedno i drugie ale jak myślałam, to ja bym zmniejszyła właśnie, to nasycenie żeby zrównoważyć jaskrawą zieleń.

Kytutr, to mnie przekonuje i daje motywację.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
0bleblak, tak mi się napisało, bo nigdy takiej zieleni nie widziałem i ciężko mi sobie taką wyobrazić.
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
SlicaR, jest taki moment przed burzą np.
A jeśli Kasia nie majstrowała, a WB jest poprawne, jak piszesz, to jak zieleń może być nieprawidłowa ? Pytam serio. Przed chwilą sama próbowałam i sprawdzałam tej zieleni, ale na razie to dałam radę jedynie ją zepsuć. Zdjęcie jest dość chłodne, jednak ocieplenie tonacji, kombinowanie z WB, niewiele wniosły. Próbowałam kolorów, nasycenia, kolorów selektywnych, itp.
KasiaMagda, to jak to z tą zielenią, tak było, czy tak ci bardziej pasowało i majsterkowałaś ;-) ? Rób w RAW, z jpeg czasem ciężko. Niezależnie od tego czy ta zieleń taka była, czy nie, to rolą fotografii tak czy inaczej nie jest ścisłe odwzorowanie rzeczywistości. Fotografia jest naszym spojrzeniem na nią, zgodnym z prawdą, albo i nie, i ja mimo wszystko kupuję tę zieleń.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
0bleblak, tak, ale trzeba najpierw opanować zasady, a nie majsterkować właśnie ;-) choć przez majsterkowanie pewno dochodzi sie do jakieś wiedzy i wtedy zmieniam rzeczywistość świadomie, a nie jak mi wyjdzie, tak ja to rozumię i do tego etapu małymi kroczkami idę.
Zdjęcie było robione przed burzą, której w końcu nie było ale takie światło było właśnie.

Raw tylko wyostrzony.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Ja nie wiem, ale wyobrażam sobie to mniej więcej tak.


[ Dodano: 2017-04-20, 18:44 ]
Inną kwestią jest to, czy mi się to podoba.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kolorystycznie jest to najlepsze, tamto z RAwa leci w róże. W pewnych warunkach oświetleniowych automatyka WB potrafi się pomylić.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Jeśli chodzi o mnie, to wersja:
KasiaMagda za jaskrawa
powalos, za ciemna, tak jakby z domieszka czerni
SlicaR, hym najlepsza wersja :-)
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Jeśli można...
Wrzuciłem to zdjęcie do PS i coś takiego wyszło:



Jest to najwyraźniej jesień i to moim zdaniem jesienne kolory powinny dominować.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Penteusz, ciekawa wersja, zieleń idzie w beże .
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
U mnie na monitorze tego efektu nie ma.
Może jeszcze przydałoby się ciut obrazek ocieplić. Jesień przecież. ;-)
 
KasiaMagda
[Usunięty]
U nas wczoraj była zima, a dzisiaj zimno jak na biegunie północnym.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
To z wczoraj?!
No to trzeba zmienić opcje na wiosenną ;-)
Ale moim zdaniem coś w tym stylu jak powyżej byłoby ok. Ważne, że zafarb znikł i zieleń nie jest już w technikolorze.
To prawda - dodałem źółci, sądząc, że to jesień 8-)
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
KasiaMagda napisał/a:
Zdjęcie było robione przed burzą, której w końcu nie było ale takie światło było właśnie.

I o to mi chodziło. Podciąganie przez kolegów do ich wizji zieleni, jest tylko ową wizją, bo tak, a nie inaczej zieleń widzą, albo pamiętają. Twój odcień zieleni był mi znany, bo uwielbiam światło przed burzą, zwłaszcza to, które pada obok obszaru na którym jest burza ;) Jest wtedy nieco jaśniejsze i chłodniejsze, niż to, gdzie burza rzeczywiście się rozpęta. I jak widać, skojarzenie miałam trafne. Odcienie tej samej barwy w naszych oczach, albo tak, jak je zarejestruje matryca, zależą w głównej mierze od światła zastanego. Cała reszta, to wariacja na ten temat. Tak na serio Kasiu, to twoja wersja widzi mi się jako najbardziej naturalna w tych warunkach, jakie miałaś. Może odrobinkę mniej nasycenia zieleni.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Penteusz, Twoje zdjęcia maja często ciepłe barwy, czy to taki Twój styl - pytam już ogólnie ?
 
KasiaMagda
[Usunięty]
0bleblak, dzięki ! Fajnie to napisałaś choć słowo "fajnie" jest trywialne ale trafia, to do mnie :-)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Penteusz, cały problem w tym, że wiosna.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Czy ja wiem...
Sporo zdjęć które wstawiam pochodzą z analoga. Do koloru używam filmu Kodaka. To Ektar, który właśnie jest ciepły, czasem jest to Portra.
Te filmy mi odpowiadają.
Co do ogółu to staram się, by zdjęcia pokazywały kolor światła, które oświetla kadr. Te ciepłe są dobre.
Ale być może coś z nimi jest na rzeczy...
O stylu trudno tu jeszcze mówić, raczej o przechyle ;-)
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
I jeszcze tak patrzę Kasiu na twoją wersję, że troszkę za dużo niebieskiego w zieleniach. Aczkolwiek ja w swojej wersji niebieskiego nie zdjęłam, a dodałam troszkę czerwieni i odrobinę żółtego... żeby nie było, że tylko gadam :mrgreen:


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach